استراتژی محتوا
۱۳۹۵-۰۹-۲۲
نکات ضروری در تدوین استراتژی محتوا
۱۳۹۵-۱۰-۰۴
نمایش همه

ماهیت سئو از نگاه گوگل

 

بیشتر افراد فعال در زمینه دیجیتال و تکنولوژی امروزه نام سئو را شنیده‌اند. عده‌ای دیگر علاوه بر آشنایی با نام سئو، تا حدودی از هدف به‌کارگیری آن که رتبه‌دهی به سایت باشد، آگاه هستند. و دسته‌ی سوم از تکنسین‌های تکنولوژی با به‌کارگیری و استفاده از سئو، وب‌سایت خود را به رتبه‌های بالا در موتور‌های جست‌وجو برده و می‌توانند با بیشتر دیده شدن توسط کاربران، خدمات و تجارت خود را در سطوح بالاتر ادامه دهند. همانطور که بارها در بسیاری از وب‌سایتها و مقالات در خصوص سئو مشاهده نموده‌اید، SEO مخفف عبارت انگلیسی Search Engine Optimization است که به معنی بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو است. در این مقاله سعی شده ‌است که مفهوم و کاربرد سئو را به صورت مختصر و کابردی، در قالب چند نکته کلیدی، توضیح داده شود.

نکته نخست از این قرار است که، کیفیت و رتبه‌بندی یک وبسایت شامل یک URL یا همان لینک مروط به وب‌سیات شما و یک شبکه و سیستم آماری برای اندازه‌گیری بازدید‌های شما در جهت راهنمایی در جستجو صفحه مورد نظر و لینک مربوط به آن صفحه می‌باشد. در‌ واقع هدف از رتبه‌بندی صفحات، ارزیابی روند پیشرفت هر وب‌سایت و تحقق اهداف  مورد نظر خود می‌باشد و به این دلیل که صفحات و وبسایت‌های مختلف، طبیعتاً اهداف و برنامه‌های متفاوتی را دنبال می‌کنند، انتظارات ما نیز از این وبسایا‌های مشابه نبوده و تفاوت دارد. در حقیقت گوگل سعی دارد با توسعه‌ی الگوریتم‌ها و استفاده از متدهای جدید خود، وب‌سایت‌ها را بر اساس ارزشی که برای مخاطبان ایجاد می‌کنند دسته‌بندی نماید. نکته‌ای که در این رنکیگ و رتبه‌دهی وجود دارد این است که گوگل به دقت الگوهای رفتاری مخاطبان را زیر نظر دارد و بر اساس رفتار آنها و اینکه چقدر یک وب‌سایت برای آنها مفید بوده و نیازهایشان را برطرف نماید.

یکی از قالب‌های گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها، استفاده از طیفی میان پایین‌ترین و بالاترین کیفیت در ۹ بخش است که به شرح ذیل می‌باشد.

Lowest < Lowes+ <  Low < Low+ < Medium < Medium+ < High < High+ < highest

در بخش رتبه‌بندی سئو در سایت و در قسمت توضیحات سایت وجود دارد شما این محور را مشاهده خواهید کرد که با استفاده از آن می‌توانید رتبه کیفی نهایی و کلی وبسایت خود را ملاحظه نمایید. ممکن است رتبه سئو شما در میان رتبه‌های اصلی باشد. برای مثال ممکن است شما در میان Low و Medium باشید در این صورت می‌بایست از مفهوم Low+ استفاده کرد تا نشان دهد شما در میان این دو بوده و نشانگر این است که شما نیمی از کیفیتLow  را گذرانده و در راه رسیدن به کیفیت  Medium  هستید. در ادامه مقاله با مفاهیم Lowest – Low – Medium – High – Highest آشنا خواهیم شد.

نکته بعدی به کلیدی‌ترین عوامل در کیفیت صفحه‌ی شما اشاره می‌کند که در رابطه با انتخاب صحیح و بالا بردن رتبه‌ی سئو وب‌سایت خود در موتور جستوجوی گوگل صحبت می‌کند که به آن خواهیم پرداخت.

 • کیفیت و کمیت محتوای اصلی: رتبه‌بندی بر اساس لینک مربوط به و‌‌ب‌سایت مورد نظر انجام می‌شود
 • اطلاعات شناسنامه‌ای برای وبسایت و اطلاعاتی که نشان دهد چه کسی مسئولیت این سایت را بر عهده دارد: در ان بخش می‌بایست لینک‌هایی را فراهم نموده که کاربر را به قسمت اطلاعات پیوست دهد.
 • تخصصی‌سازی، معتبرسازی، و قابل اعتمادسازی (Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness): این موارد در مبحث سئو و رتبه بندی وبسایت دارای اهمیت بسیار میباشد و در رابطه با آن‌ها در ادامه توضیحاتی داده می‌شود.

توضیحات بیشتر در رابطه با ” تخصصی سازی، معتبر سازی، و قابل اعتمادسازی (E-A-T)”

میزان عملی شدن موارد بالا در زمینه سئو و رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها اهمیت بسیار بالایی را دارا می‌باشد. در واقع محتوای اصلی سایت، اطلاعات شناسنامه‌ای و شهرت هر سایت وابسته به (E-A-T) می‌باشد.

به یاد داشته باشید همیشه و در تمامی زمینه‌های اعم از: مد و فشن، اخبار، فروشگاه اینترنتی، دکوراسیون، و یا وبسایت‌های تخصصی در حال فعالیت می‌باشند و بیشتر آنها دارای انجمن‌ها و تالارهای گفتگویی می‌باشند که در آن متخصصان و یا کابران نظرات خود را حول محور یک موضوع از قبل معین شده، ارائه می‌نمایند و این امر در زمینه سئو و رتبه‌بندی می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. برای مثال؛ مطالب و پیشنهادات کاربردی در زمینه پزشکی را می‌توان در وب‌سیات‌های پزشکی و همچنین در انجمن‌های موجود دراین سایت‌ها که بویسله افراد متخصص در این زمینه گردآوری و نوشته شده است و به طور مرتب بروزرسانی و ویراش می‌شوند، استخراج نمود.

چه عواملی می‌تواند وبسایت ما را به یک وبسایت با کیفیت برطبق قواعد سئو تبدیل نماید؟

 • وجود میزان بالایی از ” تخصصی سازی، معتبر سازی، و قابل اعتمادسازی (E-A-T)”
 • وجود میزان قابل توجه و مورد رضایتی از محتوای اصلی تولید شده در صفحات
 • فراهم نمودن اطلاعات قابل قبول مخاطبان از اطلاعات شناسنامه‌ای و اطلاعات مسئول سایت. و در صورتی که وب‌سایت شما فروشگاهی باشد، شما موظفید رضایت مشتری و بازدید کننده را با ارائه خدمات خاص جلب نمایید.
 • کسب شهرت به وسیله تولید محتوای کابردی و منحصربه‌فرد و اعلام مسئولیت پذیری نسبت به آن.

نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است کهوقتی که محتوای لازم برای راه‌اندازی وبسایتتان را تولید یا تامین می‌کنید، کار خود را تمام‌شده ندانید. این سایت برای بقا به استمرار تولید محتوای مناسب، خلاقانه و آگاهی‌دهنده نیازمند است. محتوای سایت شما یکی از علل مهم شناخت برند شما و افزایش فروشتان است. خود را در جایگاه کاربرانی که از فعالیت شما شناخت کم یا زیادی دارند بگذارید، سپس به این فکر کنید که به عنوان یک مخاطب ممکن است با چه کلماتی به دنبال نیاز مرتبط خود بگردید.

صفحات و وب‌سایت‌هایی با برترین کیفیت:Highest

همانطور که گفته شد صفحات و سایت‌های با کیفیت، بسیار سریع اهداف خود را عملی می‌سازند، حال تصور کنید که صفحات با برترین کیفیت موجود می‌توانند چگونه ظاهر شوند. فاصله میان کیفیت خوب و برترین کیفیت، عواملی‌ است که پیش‌تر در رابطه با آنان بحث شد که شامل :

 • محتوای اصلی قوی و بکر (تولید شده توسط خود سایت)
 • حضور عامل (E-A-T) به فراوانی هرچی تمام‌‌تر
 • و شهرت به دست آمده از طریق محتوای تخصصی و کارآمد

صفحات و وب‌سایت‌هایی با کیفیت پایین:Low

 این نوع از صفحات دارای کمی و کاستی‌هایی در زمینه بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو هستند که آنان را از رسیدن به اهدافشان بازمی‌دارد. معمولا محتوای تولید شده توسط آنان منحصر‌به‌فرد نبوده و در برخی موارد دیده شده که این مطالب و محتوای تولیدی از صفحات دیگر “کپی” شده‌اند که این امر از طرف Google قابل قبول نبوده و در رتبه‌بندی سایت شما تاثیر منفی بسیار زیادی خواهد گذاشت. از دیگر عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نویسنده مطالب را به صورت تولید محتوا حاصل نموده و معمولا از دیگر وب‌سایت‌ها کپی شده است. و یا عدم استفاده از تیتر ها و موضوعات مورد نیاز و کاربردی. و عدم رعایت و ایجاد ننمودن موراد (E-A-T)
 • کیفیت محتوای پایین و نا کارآمد ی محتوا.
 • برخی اوقات محتوا تولید می‌شود، اما به گونه‌ای که نمی‌توان از آن برای تبلیغات و کسب بازدید و رتبه در زمینه سئو استفاده نمود.
 • اطلاعات کامل و تخصصی در اختیار خریدار قرار داده نمی‌شود. برای مثال در سایت‌های فروشگاهی این موضوع برای رونق فروش و رسیدن به اهداف پیش‌رو بسیار حیاتی است.

صفحات و وب‌سایت‌هایی با پایین‌ترین کیفیت: Lowest

همه ما می‌دانیم که وب‌سایت‌ها و مطالبی که در آن‌ها قرار می‌گیرند باید برای کاربران مفید واقع شوند، و سایت‌هایی که از پایین‌ترین کیفیت برخوردارند فاقد این ویژگی می‌باشند. سایت‌هایی که مطالب آن‌ها معمولا برای کاربران مفید نبوده و حتی آنان را به خطر بیاندازد، و یا سایت‌هایی که صرفا برای اهداف شخصی طراحی شده و هیچ کمکی به کاربران اینترنت نمی‌کند معمولا در این دسته قرار می‌گیرند.

 • سایت‌هایی با محتوایی که کابران را به خطر می‌اندازد.
 • صفحاتی که بی هدف و صرفا برای سود شخصی راه اندازی شده‌اند.
 • صفحاتی که در آن‌ها محتوای متنی و یا کاربردی قرار نمی‌گیرد.
 • صفحات اسپم(Spam)، اسکم (Scam) و صقحاتی که ممکن است از اطلاعات ورودی شما سوء ‌استفاده کرده و موجب نفوذ به سیستم شما می‌شود.

وب‌سایت‌هایی که موارد بالا در آن مشاهده شود از دسته “صفحات با پایین ترین کیفیت” هستند.

وب‌سایت‌های با کیفیت معمولی :Medium

در این نمونه، مطالب تولید شده مضر نبوده و کاربرد خاصی نیز ندارند اما در مبحث سئو موثرند. مقداری از قواعد (E-A-T) رعایت شده و اما اطلاعات شناسنامه‌ای در اختیار کاربران قرار نمی‌گیرد. در برخی اوقات به چنین وب‌سایت‌هایی برخورد می‌کنیم که در بهترین حالت می‌توان ‌آن‌ها را در دسته سایت‌هایی با کیفیت معمولی دسته‌بندی نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

     
ارتباط با ما

درحال حاضر هیچ کارشناسی آماده پاسخگویی نمی باشد. لطفا پیام خود را بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

سلام. وقت بخیر. آماده پاسخگویی به شما هستم.

برای شروع مشاوره Enter بزنید.