اصول بازاریابی داده‌محور: 15 معیاری که هر بازاریابی باید بداند
معیارهای اندازه‌گیری اثربخشی بازاریابی آنلاین
۱۳۹۵-۱۰-۱۲
روزنامه‌نگار یا تولیدکننده محتوا استخدام کنیم؟
۱۳۹۵-۱۰-۱۳
نمایش همه

فرق میان محتوا و بازاریابی محتوا در چیست؟

اگر از فعالین حوزه بازاریابی محتوا هستید و یا قصد دارید به تازگی به این حیطه وارد شوید ضروری است که جوابی قانع کننده و منطقی برای سوالی که در ذیل بدان اشاره خواهیم کرد، داشته باشید. سوال اصلی این است که فرق میان محتوا و بازاریابی محتوا در چیست؟

آنچه که به صورت اصول و پایه بازاریابی محتوا شناخته می‌شود در واقع جذب مخاطبین به سرویس و یا خدماتی است که از جانب شما ارائه می‌شود و اگر نه مسلم است که می‌توان از طرق مختلف به راحتی به محتوا و مضامین متنوع دست پیدا کرد. اغلب مسأله‌ای که در حیطه بازاریابی محتوا با آن برخورد می‌کنیم می‌تواند این مهم باشد که فعالین این حوزه به صورت مشخص، مفهوم و کاربرد اصطلاح بازاریابی محتوا را نمی‌شناسند. به طور حتم بدون داشتن ایده و ذهنیتی مشخص از مسیر نمی‌توان نسبت به دست‌یابی به هدف و موفقیت، امید چندانی داشت. تفاوت میان این دو مفهوم با مفهوم کلیدی استراتژی گره خورده است.

مسئله اصلی هدف و استراتژی هر مجموعه‌ای از تولید محتوا است. اکثر تیم‌‌های بازاریابی بدون در نظر گرفتن احتیاج و نیاز مشتری، محتوا را پشتیبانی اساسی برای برند و محصولات خود در نظر می‌گیرند. این در حالی است که به عنوان یک تیم فعال در حوزه بازاریابی محتوا می‌بایست بنابر نیازها و درخواست مشتری، نسبت به تولید محتوا اقدام نمایید، البته این به این معنی نیست که استراتژی خود را در طول اجرای برنامه‌ها تغییر دهید، به این معنی است که پیش از تنظیم استراتژی محتوا این نکته را لحاظ نمایید .

شاید به همین علت است که عمر محتوا و مضامین آپلود شده در وب‌سایت‌‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی با افت قابل توجهی روبه رو بوده است. به گونه‌ای که عمر یک خبر در توئیتر به کمتر از ۳ ساعت و در فیس بوک به ۵ ساعت رسیده است. جالب است بدانید که %۷۵ از بازدید‌‌ها در شبکه‌‌های اجتماعی به چند ساعت اول آپلود آنها مربوط می‌شود. این در حالی است که نسبت عمر و ماندگاری مقالات در این دو حوزه به ۳۷ روز کاهش پیدا کرده است. این جریان به این معنی است که ۶۰ تا ۷۰ درصد محتوایی که شما در صفحات اجتماعی و یا سایت‌‌های خود به صورت روزانه و یا هفتگی آپلود می‌کنید بدون بازدید و بارخورد خواهند بود.

یکی از عمده دلایلی که می‌توان برای این مسأله در نظر گرفت این مهم است که مدیران و واحدهای تولید محتوا مطالب را بدون در نظر گرفتن نیازها و درخواست‌‌های کاربران و مخاطبین خود تأمین می‌نمایند. در واقع جریان تولید و تأمین محتوا از نظر کارشناسان فعال این حوزه، تنها به عنوان انجام وظیفه و تعهدی است که نسبت به شرکت و یا کارفرما از طرف اشخاص مسؤل احساس می‌شود. برای دست‌یابی به هدف مورد نظر لازم است که این دید به صورت اساسی و ریشه‌ای اصلاح شود.

آنچه که باید از محتوای ارائه شده توسط برند انتظار داشت

 

بسیاری از فعالین این حوزه تفاوتی میان دو مفهوم محتوا و بازاریابی محتوا قائل نیستند. در واقع بازاریابی محتوا شیوه و روشی استراتژیک است که برای حل مشکلات استراتژیک در نظر گرفته می‌شود. در واقع محتوای تولیدی شما اگر با هدف برطرف کردن نیاز مخاطبان طراحی و تولید نشده باشد صرفاً محتوایی است که شما بابت آن هزینه‌ای غیر اثر بخش داشته‌اید. در این راستا اگر سعی دارید مشتریان و مخاطبین بیشتری را به سمت برند و یا تجارت خود جذب کنید می‌بایست نسبت به تمایلات و نیازهای مخاطبین و مشتریان خود دقت و حساسیت بیشتری را اعمال کنید. پس از اینکه به خوبی مفهوم بازاریابی محتوا را درک کردید نوبت به مرحله بعد خواهد رسید. در این مرحله می‌بایست نسبت به شناخت این حیطه اقدام کنید و راهکارهایی را برای دستیابی به بهترین بازخورد مدنظر قرار دهید.

 1. انتخاب چشم اندازی جامع در بازاریابی محتوا

برای شروع فعالیت در حوزه بازاریابی محتوا ضروری است که چشم انداز و هدفی مشخص را دنبال کنید. در این راستا مشتریان شما به عنوان ارکان اساسی تجارت شما شناخته خواهند شد. با دیدی وسیع، دامنه مخاطبین خود را مشخص کنید و تعیین نمایید که قصد فعالیت بر روی چه نوع محتوایی را دارید؟ نقش و سهم مخاطبین و مشتریان شما در تولید و تأمین این نوع محتوا چقدر است؟

 1. مسیر دستیابی به محتوای تاثیرگذار و کارا را مشخص کنید:

 • تعیین یک گروه‌بندی مشخص که در برگیرنده موضوعات کلی محتوای وب‌سایت شما باشد.
 • انتشار محتوا و یا مقاله با درج تاریخ و نام نویسنده
 • ‌بهره‌گیری از تصاویر باکیفیت در قالب کلی متن و نوشته
 • تمرکز بر روی جذب و ترغیب مخاطبین بیشتر
 • مشخص کردن محتوای برتر، به شما برای شناسائی موضوعاتی که اغلب مد نظر کاربرین قرار می‌گیرند کمک می‌کند.
 • اعمال گزینه Social-sharing در تمام محتواهای آپلود شده. به این صورت این امکان را در اختیار مخاطبین خود قرار می‌دهید که به ساده‌ترین وجه، محتوای سایت شما را در شبکه‌‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.
 1. تمرکز بر روی اصل جذب مخاطب و مشتری

هدف اصلی شما برای طراحی سایت و فعالیت در این حوزه، در واقع جذب و ترغیب مشتریان بیشتر است. بنابراین تمام تلاش و تمرکز خود را بر این اصل استوار کنید. علاوه بر این که بر اساس نیاز مخاطبان خود محتوا تولید می‌نمایید می‌بایست تلاش کنید تا محتوای تولیدی شما به مخاطبان اطلاع رسانی شود تا آنها از بارگذاری موضوعات جدید مطلع شوند. برای این نکته می‌توان از شبکه‌های اجتماعی به عنوان پشتیبان محتوای بلاگ یاد کرد و با به روزرسانی آنها مخاطبان را از محتوای تازه خود با خبر سازید و یا لیستی جامع از مخاطبین خود تهیه کنید و با ارسال ایمیل به حساب‌‌های کاربری آنها را ترغیب کنید که از سایت شما، بازدید نمایند.

 1. اعمال نظم در انتشار مقالات

مشخص کنید که قصد دارید از چه محتوایی در وب‌سایت خود پشتیبانی کنید. بهتر آن است که حداقل هفته‌ای دو مقاله و پست را در هر گروه‌بندی در وب‌سایت قرار دهید. اگرچه ارسال پست به صورت روزانه به جذب مخاطبین بیشتر کمک خواهد کرد. مخاطبان خود را به زمان حساس کنید و اجازه دهید آنها بدانند چه روزی می‌توانند محتوای مورد علاقه خود را بیابند.

 1. تعیین یک اصول مشخص

بررسی منظم ترافیک سایت خود، میزان بازدید پست‌ها، کامنت‌‌ها و مباحثی که در خلال هر پست از جانب خوانندگان اتفاق  می‌افتد دیدی کلی از میزان محبوبیت سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. گاهی حتی شما می‌توانید با نظرسنجی در مورد یک دسته خاص از محتوای خود از مخاطبان خود، استراتژی محتوایی خود را بهبود داده و محتوایی تولید نمایید که پیش از آن به عنوان یک گروه از محتوای کاربردی برای مخاطبان خود در نظر نگرفته بودید.

 1. پشتیبانی از محتوای بصری

استفاده از این تکنیک می‌تواند تا حد قابل توجهی در جذب مخاطبین و بازدیدکنندگان وب‌سایت شما تاثیرگذار باشد. بالا بردن جذابیت بصری سایت یکی از استراتژی‌‌های کارآمد در این فضا محسوب می‌شود. بنابراین محتوای بلاگ فقط نباید به صورت متن تولید شود بلکه باید از طریق محتوای گرافیکی پشتیبانی شود تا بیننده و مخاطب را برای مطالعه تا پایان مقاله، ترغیب نماید.

به طور حتم با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن نسبت به بهبود یک استراتژی موفق در حوزه بازاریابی محتوا اقدام نمایید. آنچه که در این مسیر به آن نیاز خواهید داشت توجه به نیازهای مشتری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

     
ارتباط با ما

درحال حاضر هیچ کارشناسی آماده پاسخگویی نمی باشد. لطفا پیام خود را بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

سلام. وقت بخیر. آماده پاسخگویی به شما هستم.

برای شروع مشاوره Enter بزنید.