توصیفات مشتری (تستی مونیال‌ها) در تبلیغات و جذب مشتری

یکی از ابزارهای بازاریابی که نرخ تبدیل مشتری را افزایش می‌دهد و مردم به آن‌ها بسیار توجه می‌کنند، تستی‌مونیال یا توصیفات مشتری است.

تبلیغات دهان‌به‌دهان را می‌توان یک ابزار بازاریابی قدرتمند به شمار آورد. یکی از ابزارهای بازاریابی که نرخ تبدیل مشتری را افزایش می‌دهد و مردم به آن‌ها بسیار توجه می‌کنند، تستی‌مونیال یا توصیفات مشتری است. در زندگی روزمره خود تا چه حد از برندها بنا بر توصیه یک دوست یا عضو خانواده استفاده می‌کنید؟ توصیفات مشتری این امکان را برای شما فراهم می‌کند قدرت خود در رسانه‌های مکتوب را حفظ کنید. استفاده از توصیه‌ها، نظرات و توصیفات دیگران کمک می‌کند مخاطبان با برند شما بیشتر آشنا شوند و احساس راحت‌تر و بهتری درباره برند شما داشته باشند و به برند شما وفادار بمانند. با این حال، شما نمی‌توانید هر نمونه توصیفات مشتری را در رسانه‌های مکتوب خود منتشر کنید و انتظار تأثیرگذاری داشته باشید. شما باید بدانید که چگونه بهترین توصیفات مشتری را جمع‌آوری کنید و از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید.

 

چگونه توصیفات عالی از مشتریان دریافت کنیم؟

هرگز به مشتریان دروغ نگویید: قانون شماره‌ی یک نحوه‌ی جمع‌آوری توصیفات مشتری این است که هرگز آن‌ها را فریب ندهید. شما می‌توانید صدا و نظرات جعلی یک مشتری را که وجود ندارد، منتشر کنید اما توصیفات دروغین شما هرگز مانند توصیفات واقعی، اصیل و معتبر نخواهد بود. علاوه بر این، شما با این کار آسیب جبران‌ناپذیری به اعتبار و صحت برند خود می‌زنید.

 

از مشتری بازخورد بخواهید: هنگامی که مشتریان تجربه‌ی مثبت و خوبی از برند داشته باشند، بیشتر مایل هستند که بازخورد دهند و این امر دریافت توصیفات و نظرات مشتری را بسیار راحت‌تر می‌سازد. نه‌تنها بازخورد مشتری باعث می‌شود شناخت بهتری از تصوری که دیگران از برند شما دارند به دست آورید، بلکه همیشه این بازخوردها را می‌توان به یک تستی‌مونیال مؤثر تبدیل کرد. هنگامی که مستقیماً از آن‌ها بخواهید توصیفات و نظراتشان را درباره‌ی محصول بگویند بسیاری از مردم احساسات واقعی خود را بیان نمی‌کنند و به‌جای آن چیزی را می‌نویسند که فکر می‌کنند شما از آن‌ها انتظار دارید. با درخواست بازخورد به‌جای یک تستی‌مونیال می‌توانید اطمینان پیدا کنید که نتیجه‌ی نهایی ارگانیک‌تر، بهتر و طبیعی‌تر خواهد بود.

 

مشتریان وفادار خود را بشناسید: ایجاد روابط دوستانه با مشتریان یک روش عالی برای دریافت بازخورد است. هرچه رابطه با مشتری بهتر باشد، بیشتر احتمال دارد بتوانید روی آن‌ها برای دریافت توصیفات قوی مشتری تکیه کنید. داشتن مشتریان وفادار متعدد کمک می‌کند راحت‌تر بتوانید در زمان نیاز از آن‌ها بازخورد بخواهید.

 

به توصیفات و نظرات چهره‌های معروف توجه کنید: ضمیمه کردن نام یک چهره معروف به توصیفات، می‌تواند اعتبار آن را افزایش دهد. به رهبران صنعت، افراد مشهور محلی، منتقدان، مشتریان معروف، رهبران جامعه، چهره‌های ورزشی محلی و افراد مشهور دیگر توجه کنید. از توصیفات افراد “بدنام” و یا جنجالی از جمله سیاستمداری که نظرات تفرقه‌انگیز می‌دهد یا وجهه‌ی خوبی ندارد استفاده نکنید. همچنین باید به خاطر بسپارید که نباید بیش ‌از حد در استفاده از تستی‌مونیال روی چهره‌های معروف تکیه کنید. بهتر است از توصیفات مخاطبان هدف استفاده کنید چون مردم به نظرات آن‌ها اعتماد بیشتری دارند.

 

همیشه از گوینده اجازه بگیرید: صرف اینکه یک مشتری نظرات خوبی در مورد برند یا محصول شما داده است به این معنا نیست شما حق دارید آن را در رسانه‌های مکتوب منتشر کنید. همیشه از آن‌ها بپرسید آیا اجازه می‌دهند از نظرات و توصیفاتشان درباره‌ی محصول یا برند به عنوان یک تستی‌مونیال استفاده کنید. در صورتی که اجازه‌ی این کار را دادند، امضای گوینده را داشته باشید که به شما اجازه‌ی استفاده داده است. هرگز توصیفات مشتری را بدون اجازه‌ی او منتشر نکنید. افزون بر آن، شما هرگز نباید نظرات و توصیفاتی به یک مشتری نسبت دهید؛ به‌خصوص اگر آن فرد چنین نظراتی نداشته است.

 

برای دریافت توصیفات مشتری هزینه نکنید: ارزش ندارد پول خود را برای تعریف از محصول و نوشتن توصیفات هزینه کنید. این نوع توصیفات به برند شما کمک نمی‌کند چون افرادی که به ازای پول برای محصول شما نظری بنویسند این کار را برای هر برند دیگر نیز انجام می‌دهند که اثربخشی آن را کاهش می‌دهد. تشکر و قدردانی همیشه از مشتریان همیشه به بازخورد مثبت‌تر آن‌ها در آینده منجر می‌شود.

مقالات مرتبط :  سئو و بهینه سازی سایت-27 تکنیک برای بهبود سئو وب‌سایت

 

مخاطبان را راهنمایی کنید: برخی مشتریان دوست دارند نظر بدهند اما نمی‌دانند چه چیزی باید بگویند. در این صورت، شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید یک پرسشنامه را پر کنند و یا می‌توانید پیشنهاد‌هایی در خصوص آنچه می‌توانند درباره‌ی آن صحبت کنند، ارائه دهید یا نمونه‌هایی توصیفات مشتری را به آن‌ها نشان دهید. با این حال، شما نباید نظرات خود را به آن‌ها تحمیل کنید و بخواهید چیزی بنویسند که آن را قبول ندارند یا نظر خود آن‌ها نیست. با این کار تستی‌مونیال معتبر و تأثیرگذار نخواهد بود. شما باید به مشتریان ایده‌ی اولیه چیزی که باید بگویند را ارائه کنید و از آن‌ها بخواهید که آن‌ها را به زبان خود و طبق نظر خود بیان کنند.

 

انتظار دریافت تستی‌مونیال‌های مشتری داوطلبانه را داشته باشید: هرچند وقت یک‌بار به راحتی اظهارنظر و توصیفات خوب مشتری را ممکن است دریافت کنید. گاهی اوقات ممکن است یک مشتری داشته باشید که تجربه‌ی خیلی خوبی از برند شما داشته و داوطلبانه به ستایش و اظهارنظر درباره‌ی برند شما بپردازد. وقتی چنین بازخورد خوبی دریافت می‌کنید از مشتری بپرسید که آیا به شما اجازه می‌دهد از توصیفات و نظراتش در تبلیغات خود استفاده کنید. اگر بازخورد از طریق تلفن و یا به صورت شخصی داده شده است از او بخواهید آنچه را که گفته است بنویسد. از راه‌هایی مثل بخش نظرات، سایت شبکه اجتماعی یا آدرس ایمیل برای ارتباط و دریافت بازخورد استفاده کنید.

 

تستی‌مونیال برای دیگران بنویسید تا تستی‌مونیال دریافت کنید: گاهی اوقات شما باید نظرات و توصیفات خود درباره‌ی برندی دیگر را ارائه دهید تا توصیفات و تستی‌مونیال دریافت کنید. تستی‌مونیال‌هایی درباره‌ی محصول و خدمات کسب‌وکارهای دیگر بنویسید و به این طریق ممکن است تستی‌مونیال دیگر مشتریان را دریافت کنید. کسب‌وکاری را انتخاب کنید که از برند شما یا برندهایی که معروف هستند تعریف می‌کنند. شما به احتمال زیاد دوست ندارید شرکت‌های ناشناخته را انتخاب کنید که اظهارات و توصیفات آن‌ها به برند شما آُسیب می‌زند.  وقتی درباره‌ی یک شرکت دیگر نظر می‌دهید مطمئن شوید که همان کیفیت بازخورد را دریافت می‌کنید. بازخورد باید صادقانه، معتبر و قابل نقل کردن باشد. 

بهترین شیوه‌های استفاده از  توصیفات مشتری (تستی‌مونیال) در بازاریابی

 توصیفات و نظرات گوینده را تغییر ندهید: تا حد ممکن هیچ‌گونه تغییری در توصیفات مشتری ایجاد نکنید. انجام این کار تنها توصیه‌ی منحصربه‌فردی که مشتری‌تان ارائه کرده است، از بین می‌برد. تنها قسمت‌هایی که مبهم است و نیاز به شفافیت دارد، ویرایش کنید و اشتباهات املایی را تصحیح کنید. هنگامی که شما توصیفات مشتری را ویرایش می‌کنید از پرانتز استفاده کنید به طوری که مشخص باشد شما مجبور به تغییر آن قسمت‌ها شده‌اید. قبل از انتشار توصیفات مطمئن شوید که مشتری فرصت دارد این تغییرات را ببیند و آن‌ها را قبل از اینکه منتشر کنید تأیید کند.

 

تا حد ممکن جزئیات بیشتری درباره گوینده بگنجانید: یک تستی‌مونیال یا توصیفات مشتری ناشناس، اثربخشی لازم را ندارد و برای مردم غیرقابل‌اعتماد است. شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارید تا اصالت و اعتبار توصیفات مشتری را نشان دهید. در صورت امکان، از نام و نام خانوادگی گوینده و یک عنوان استفاده کنید. عنوانی که استفاده می‌کنید باید نشان دهد مشتری است که درباره‌ی محصول برای مخاطبان هدف صحبت می‌‌کند. بنابراین، عنوانی انتخاب کنید که بهتر به مخاطب نشان دهد که گوینده «یکی از  خود آن‌ها»است. مکان جغرافیایی (نام شهر و یا استان) که با مکان مخاطبان شما انطباق دارد، ذکر کنید. مردم به اعضای جامعه و شهر خود بهتر گوش می‌دهند زیرا معمولاً ارزش‌های مشابهی از آن‌ها انتظار دارند. شاید نخواهید که اطلاعات تماس واقعی مانند شماره تلفن یا آدرس ایمیل را بگنجانید اما برای مثال آدرس وب‌سایت گوینده می‌تواند به توصیفات و نظرات آن‌ها اعتبار بیشتری بدهد.

 

از تصاویر استفاده کنید: اضافه کردن عکس گوینده بر اعتبار توصیفات مشتری می‌افزاید. مطمئن شوید که تصویر فرد واضح است و مشتری خوشحال به نظر می‌رسد. هرگز از عکس‌ها و یا تصاویری جعلی استفاده نکنید. چون مخاطبان شما بیشتر مواقع حقیقت را متوجه می‌شوند و با این کار اعتبار خود را از دست می‌دهید. علاوه بر این، مخاطبان شما می‌خواهند تصویر مردم را همان‌طور که در زندگی روزمره خود هستند ببینند. بنابراین تصویری واقعی از گوینده را به نمایش بگذارید. شما می‌توانید از تصویر محصول یا خدماتی که مشتری درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کند، استفاده کنید. این امر موجب افزایش اصالت تستی‌مونیال شده و کمک می‌کند از هرگونه ترس و یا سرزنش مخاطبانتان درباره‌ی جعلی بودن توصیفات رها شوید.

مقالات مرتبط :  ممیزی و حسابرسی محتوا

 

از تستی مونیال‌‌هایی استفاده کنید که مشکلی را حل کرده و یا به یک سؤال پاسخ می‌دهند: هنگامی که تصمیم می‌گیرید از کدام توصیفات مشتری در مقالات و رسانه‌های چاپی خود استفاده کنید، بر نمونه‌هایی تمرکز کنید که نشان می‌دهد چگونه برند یا محصول شما یک مشکل خاص را حل کرده است. این مشکل باید برای مخاطبان هدف قابل بازگو باشد یعنی مشکل یا سؤالی را مطرح کند که برای آن‌ها نیز پیش آمده است. با انجام این کار مخاطبان راحت‌تر روی شما سرمایه‌گذاری می‌کنند و به محصول و یا خدمات شما وفادار می‌مانند.

 

از توصیفات خاص و دقیق مشتری استفاده کنید: همه‌ی توصیفات به درد برند شما نمی‌خورد. فقط از ‌توصیفات دقیق و خاص مشتری استفاده کنید. توصیفات عمومی خیلی قوی نیستند، حتی اگر تعریف زیادی از برند شما در آن‌ها شده باشد. توصیفات مشتری باید آن‌قدر دقیق و جزئی باشد که به شما کمک کند برای مثال کیفیت محصول را ثابت کنید یا پیامی را برسانید. بین بازخورد عمومی و یک توصیفات خاص مشتری تفاوت قائل شوید. در زیر یک نمونه توصیف کلی و جزئی را می‌بینید.

توصیف عمومی: «من خیلی دوست دارم پیش دکتر استارک برم! او خیلی مهربان است و به مراجعینش توجه خاصی می‌کند».

توصیف خاص:«خیلی می‌ترسیدم پیش دندان‌پزشک برم، اما دکتر استارک و کارکنانش با جواب دادن به سؤال‌هایم و ایجاد جوی راحت و دوستانه به من کمک کردند بر ترسم غلبه کنم.»

 

تعریف از برند شما در کنار برند دیگر را به اشتراک بگذارید: اگر توصیفاتی از مشتری دریافت می‌کنید که از برندها و یا محصولات دیگر نام برده‌اند فقط به این خاطر که می‌خواهید مخاطبان به برند یا محصول شما توجه کنند آن‌ها را ویرایش یا حذف نکنید. در برخی از موارد، در تستی‌مونیال‌ها‌، آوردن نام رقیب هنگام مقایسه برای شما مزیت‌هایی دارد. برای مثال: «مزه چای سبز برند X نه تنها مثل برند Y عالی است بلکه هزینه‌ی کمتری هم دارد.» ذکر برند شما در کنار دیگر برندهای معروف و خوش‌نام به افزایش شهرت و اعتبار شما کمک می‌کند. علاوه بر این، توصیفات مشتری و ذکر نام برندهایی که رقیب مستقیم شما نیستند حتی ممکن است به همکاری‌های تجاری در آینده منجر شود.

 

مشتریان باید به‌راحتی توصیفات مشتری را ببینند: مانند هر رسانه مکتوب دیگر، توصیفات شما باید خیلی راحت دیده شوند و در بین مطالب گم نشوند. از حروف ایتالیک و بولد برای برجسته و تأکید کردن بر بخش‌های مهم استفاده کنید. به‌خصوص اگر توصیفات در صفحه‌ای طولانی قرار دارد. توصیفات مشتری را از بخش‌های دیگر موجود در رسانه‌های خود با استفاده از علائم گیومه و نقل‌قول متمایز کنید.

 

توصیفات را کنار مطالب مناسب و مربوط به آن قرار دهید: جایی که تستی‌مونیال‌ها و توصیفات را قرار می‌دهید بر اثربخشی آن تأثیر می‌گذارد. برای مثال، اگر شما بخشی در بروشور محصول دارید که درباره‌ی قابل‌اطمینان بودن محصولتان صحبت می‌کند می‌توانید توصیفاتی از مشتری را بگنجانید که از این ادعاها حمایت کند. اگر مطلب شما بیش از یک صفحه دارد، در هر صفحه یکی از توصیفات مشتری را جای دهید. قبل از قرار دادن توصیفات مشتری در رسانه مطمئن شوید که به اطلاعات آن صفحه ربط دارد. در نهایت، جدای از اینکه از تستی‌مونیال استفاده می‌کنید یا خیر، دریافت بازخورد از مشتری بسیار مهم است چون شما از طریق آن می‌فهمید چقدر کار خود را درست انجام داده‌اید. توصیفات خوب نه‌تنها باعث رشد برند و تبلیغ بیشتر برند شما می‌شود بلکه به افزایش تقویت روحیه‌ی کارکنان شما نیز کمک می‌کند چون آن‌ها متوجه می‌شوند افرادی وجود دارند که قدردان زحمات و سخت‌کوشی کارکنان هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید