فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

8 اشتباه رایج در بازریابی و استراتژی محتوا و تولید محتوای آزاردهنده

خانه » استراتژی محتوا » 8 اشتباه رایج در بازریابی و استراتژی محتوا و تولید محتوای آزاردهنده

8 اشتباه رایج در بازریابی و استراتژی محتوا و تولید محتوای آزاردهنده

محتوای آزاردهنده تولید نکنید!!

همه‌ی ما به عنوان یک دیجیتال مارکتر، همیشه دوست داریم فکر کنیم محتوایی که تولید می‌کنیم عالی است و محتوای آزاردهنده نیست. مخاطبان‌مان را به روش خودمان سرگرم می‌کنیم، به آن‌ها به روش خودمان ارزش می‌دهیم، با آن‌ها صحبت می‌کنیم و فکر می‌کنیم روش ما جواب می‌دهد.

واقعیت تلخ این است که اگر مراقب محتوایی که تولید می‌کنیم و در یک شبکه اجتماعی یا در سایت منتشر می‌کنیم نباشیم، این محتوا به جای اینکه به نفع ما عمل کند ضرر زیادی به ما وارد خواهد کرد. موفقیت در دنیای بازاریابی محتوا و مخصوصا در شبکه‌های اجتماعی کاملا وابسته به استراتژی محتوا شماست. بسیار مهم است که بدانید مخاطبان شما چه محتوایی را می‌پسندند و چه محتوایی آزارشان می‌دهد.

شرکت Adobe در جدیدترین تحقیقاتش و با بررسی 1000 کیس مطالعاتی از میان افراد مختلف، محتوا و استراتژی محتوا برندها را بررسی کرده است و حالا به شما می‌گوید که چه نوع محتوایی مخاطبان شما را آزار می‌دهد. 8 اشتباه رایج که بسیاری از برندها در مسیر بازاریابی محتوا مرتکب می‌شوند و شاید هیچ‌وقت متوجه نشوند که در حال آزار دادن مخاطبان‌شان هستند در ادامه آورده شده است.

اگر می‌خواهید در یک شبکه اجتماعی کاربران‌تان را خوشحال کنید تا با محتوای شما ارتباط برقرار کنند و از افزایش نرخ خروج مخاطب جلوگیری کنید از این 8 اشتباه دوری کنید.

39 درصد از افراد با محتوای بی‌جهت طولانی و ضعیف اذیت می‌شوند.

محتوای بی‌جهت طولانی و ضعیف

انسان‌ها ممکن است دچار اشتباهاتی شوند. شاید یک اشتباه دستور زبان و یا یک غلط املایی اصلا در بین محتوای شما احساس نشود و مخاطبان واکنش منفی نسبت به آن نشان ندهند (چون همه می‌دانیم که انسان گه‌گاه دچار خطاهایی می‌شود.) اما وقتی محتوای شما بی‌جهت طولانی باشد و با توضیح واضحات محتوای‌تان را طولانی‌تر و طولانی‌تر کنید مخاطبان شما اذیت می‌شوند، نه تنها اذیت می‌شوند بلکه خواندن متن را رها می‌کنند.

رک باشید، مستقیم سر اصل مطلب بروید و از اطناب و درازگویی پرهیز کنید. دقیق صحبت کنید تا مخاطبان دقیق به حرف‌های شما گوش بدهند. در نظر داشته باشید که مخاطبان شما به دنبال محتوایی ساده فهم هستند. محتوایی که با روحیات آن‌ها جور باشد و وقت زیادی را از آن‌ها نگیرد. یکی از دلایل محبوبیت شبکه اجتماعی توییتر هم همین است. هیچ کس حق ندارد در یک توییت بیش از 280 کاراکتر استفاده کند و باید حرف‌هایش را به گونه‌ای دقیق و کوتاه در این 280 کاراکتر بگنجاند.

28 درصد دلیل افزایش نرخ خروج مخاطب به دلیل محتوای بدفرم است.

محتوای بصری و دیداری یکی از مهم‌ترین المان‌ها در اثربخشی محتوا در یک شبکه اجتماعی مبتنی بر تصویر است. بسیار مهم است که محتوای شما بتواند چشم مخاطب را بگیرد تا جذب محتوا شود. اما اگر طراحی پست‌ها  و محتوای شما با عکس‌های بدردنخور و غیرمرتبط همراه باشد مطمئنا مخاطبان از آن فراری خواهند بود.

تمام تلاش شما در طراحی فرم محتوا باید مبتنی بر اهداف شما باشد اما سلیقه و نظر مخاطبان در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد. با پلتفرمی نظیر Canva ایده‌های بهتری در مورد بخش بصری محتوا پیدا خواهید کرد.

محتوای شخصی بیش از هر چیز کاربران را آزار می‌دهد.

شخصی‌سازی چیز هیجان‌انگیزی است اما باید مرز بین شخصی‌سازی را بشناسید. کلید موفقیت در فرآیند بازاریابی محتوا این است که متناسب با شرایط مخاطبان خود محتوا تولید کنید، اما نه آنگونه که آن‌ها را بترسانید و یا باعث ایجاد یک حس ناخوشایند در آن‌ها شوید. در نظر داشته باشید که احساس، مهم‌تر از منطق است. 95 درصد از تصمیمات ما مبتنی بر احساسات ماست و منطق تنها 5 درصد از تصمیمات ما را شامل می‌شود. پس باید قبل از هر چیز روی احساسی که کسب و کار شما در مخاطب ایجاد می‌کند تمرکز کنید.

بسیاری از کسب و کارها به دلیل اینکه محتوایی بی‌پروا در مورد مشتریان خود تولید می‌کنند دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند تبدیل کنند. شما باید بدانید چه موقع با مشتریان خود شخصی صحبت کنید و چه موقع نه.

محتوای کهنه و دلیل مهم دیگر در افزایش نرخ خروج مخاطب است.

خلق کردن همیشه بهتر از کپی کردن یا بازنویسی محتوا است. خالقان همیشه در تاریخ ماندگار شده‌اند و افرادی که سعی کرده‌اند از آن‌ها تقلید کنند در دل تاریخ گم شده‌اند. بسیاری از کسب و کارها به جای تولید محتوا سعی می‌کنند محتوای سایر سایت‌ها را صرفا با بازنویسی در سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کنند. مطمئن باشید با کپی کردن ایده‌ها و تولید محتوای آزاردهنده ، لزوما به هدفی که مدنظرتان است نخواهید رسید.

در این مورد خوب دقت کنید. اگر کاربران احساس کنند محتوای شما مختص خودتان نیست و محتوای آزاردهنده تولید کرده‌اید، هرگز نمی‌توانید آن‌ها را جذب کنید. مشتریان در مورد خرید از سایت‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین از این نظر بسیار حساسیت نشان می‌دهند. اگر محتوایی که در سایت یا شبکه‌ اجتماعی شما وجود دارد دست دوم باشد و کاربران قبلا در جای دیگری آن را دیده باشند امکان جذب کاربران و تبدیل آن‌ها به مشتری به صفر می‌رسد.

محتوای کهنه

محتوای غیر مرتبط بیش از هر چیز دیگری کاربران را اذیت می‌کند.

این یک اصل است. وقتی شما به دنبال جواب سوال‌های خود در یک سایت می‌گردید اگر محتوایی کاملا غیرمرتبط و محتوای آزاردهنده ببینید به سرعت صفحه را ترک می‌کنید. اگر برای مشتریان خود هم محتوا تولید می‌کنید باید این اصل اساسی را در استراتژی محتوا خود بگنجانید. سوالات مرتبط را در محتوای خود بگنجانید و پاسخ‌هایی مرتبط برای آن‌ها ارائه کنید. این دقیقا چیزی است که به آن استراتژی محتوا موفق گفته می‌شود. این سبک محتوا، محتوایی است که تبدیل می‌کند.

حین تولید محتوا باید مخاطبان را حتما در ذهن خود داشته باشید و از نقطه‌نظر آن‌ها به محتوا نگاه کنید. مرتبط بودن محتوا، شما را به یک منبع و مرجع برای مشتریان‌تان تبدیل می‌کند و راحت‌تر به شما اعتماد می‌کنند.

21 درصد از کاربران، محتوایی که با دستگاهشان سازگاری نداشته باشد آزارشان می‌دهد.

تمرکز روی موبایل در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد چرا که در حال حاضر بیش از 65 درصد از ترافیک دنیای وب متعلق به گوشی‌های موبایل است. پس در تولید محتوا و همچنین طراحی سایت و طراحی محتوای دیداری، کاربران موبایل باید در اولویت قرار بگیرند.

می‌دانید که اندازه‌ی صفحه نمایش در دستگاه‌های مختلف متغیر است و شما باید محتوایی تولید کنید که تمام کاربران این دستگاه‌ها بتوانند به راحتی آن را ببینند و بخوانند در غیر این صورت هیچ تعاملی از جانب کاربران آن دستگاه دریافت نخواهید کرد.

محتوای بدون عکس یا ویدیو 17 درصد از مشتریان را آزار می‌دهد.

با اینکه مردم هنوز از خواندن لذت می‌برند اما مشتریان کسب و کارها دوست دارند که عکس یا محتوای ویدیویی در صفحات شما مشاهده کنند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند. تقریبا هر شبکه اجتماعی جایی برای قرار دادن عکس و یا ویدیو دارد و از این بابت چندان مشکلی برای کسب و کارها به وجود نمی‌آید.

برای اینکه به یک استاندارد در استراتژی محتوا خود برسید باید از این عکس‌ها و ویدیوها بیشترین میزان استفاده را ببرید و محتوای آزاردهنده تولید نکنید. در نظر بگیرید که کاربران وب تنبل هستند آن‌ها بیشتر دوست دارند ببینند تا بخوانند پس تا می‌توانید از این ضعف کاربران وب به نفع خودتان استفاده کنید.

محتوای بدون عکس یا ویدیو 17 درصد از مشتریان را آزار می‌دهد.

16 درصد از مشتریان با دیدن محتوای تبلیغاتی در مورد محصولی که قبلا خریداری کرده‌اند اذیت می‌شوند.

اذیت کننده نیست؟ اینکه شما قبلا محصولی را خریداری کرده باشید و دوباره در جاهای مختلف آن را ببینید؟ یا مثلا ببینید که این محصول تخفیف خورده است؟

باید در این مورد حساسیت زیادی به خرج بدهید تا هم مشتریان فعلی شما محتوای آزاردهنده را نبینند و هم افرادی که هنوز تبدیل به مشتری نشده‌اند بتوانند با محصولات شما آشنا شوند. وقتی در یک شبکه اجتماعی تبلیغ می‌کنید باید کنترل ویژه‌ای روی این موارد داشته باشید. از نقطه نظر استراتژی محتوا باید از انتشار محتوای تبلیغاتی برای مشتریانی که در حال حاضر تبدیل شده‌اند خودداری کنید. حتی کلماتی که درباره‌ی محصولات خود به کار می‌برید هم در ذهن مشتریان شما می‌مانند. یکی از اصول ساخت مشتری وفادار و دائمی در بازاریابی محتوا همین است.

جمع بندی

افزایش نرخ خروج مخاطب از سایت یا شبکه‌های اجتماعی شما بیشتر به دلیل 8 اشتباهی است که در تولید محتوای آزاردهنده به آن‌ها اشاره شد. اگر تاکنون در بازاریابی محتوا خود این اشتباهات را مرتکب می‌شدید بهتر است همین الان تولید محتوای آزاردهنده را متوقف کنید و مجددا آن را بهینه‌سازی کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. این اشکالات ممکن است در سایت و یا هر شبکه‌ اجتماعی وجود داشته باشد. اگر بتوانید به درستی آن‌ها را تشخیص دهید قدم اول را به خوبی برداشته‌اید.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۲ دیدگاه
 • عباس ۰۲ تیر ۱۳۹۸

  سلام / ببخشید یک سئوالی داشتم و اون سئوال هم این هست که من اگر سئوالی داشته باشم در خصوص استراتژی محتوا در کجا میتونم بپرسم و از کی میتونم بپرسم ، سئوالات زیادی دارم که هنوز جایی برای مطرح کردن آن ها پیدا نکردم ، ایا در اینجا میتونم بپرسم ؟

  • فرامحتوا ۱۱ تیر ۱۳۹۸

   سلام
   می‌تونین فرم مشاوره در صفحه نقشه راه محتوا یا فرم تماس با رو تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم