فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

آرکی تایپ ( آرکتایپ ) یا شخصیت برند چیست؟

خانه » استراتژی محتوا » آرکی تایپ ( آرکتایپ ) یا شخصیت برند چیست؟

آرکی تایپ ( آرکتایپ ) یا شخصیت برند چیست؟

محتوای متناسب با شخصیت برند خود تولید کنید

شخصیت برند و آرکی تایپ برندوقتی از برند، هویت برند، شخصیت برند و چیزهایی شبیه این صحبت به میان می‌آید اغلب ما به لوگو فکر می‌کنیم و گاهی اوقات از آن هم فراتر می‌رویم و کل برندینگ را به لوگو نسبت می‌دهیم، که این موضوع اشتباه  است، یک اشتباه نابخشودنی زیرا لوگو، رنگ لوگو و موارد مرتبط با آن خروجی فرایند شناخت برند، شخصیت و هویت آن است و نباید چیزی جدای از آن باشد.

شخصیت برند مناسب می‌تواند کسب و کار شما را برای افراد به یادماندنی کند. به عنوان مثال به McDonalds فکر کنید. ترکیب رنگ و لوگوی آن‌ها در ذهن میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا نقش بسته است و آن‌ها کاملاً در تمامی سطوح به شخصیت برند خود پایبند هستند.
شخصیت برند مناسب می‌تواند باعث اعتمادسازی در میان مشتریان شود. یک ظاهر حرفه‌ای می‌تواند به کسب و کار شما اعتبار بخشیده و مشتریان را به سمت شما جذب کند. از طرف دیگر با استفاده از شخصیت برند مناسب می‌توانید به بهترین شکل سیاست‌های تبلیغاتی خود را دنبال کرده و در آن‌ها به موفقیت دست‌یابید.
شما قادر هستید با‌ شخصیت برند مناسب به کارکنان خود الهام بخشید. بسیاری از افراد چیزی بیش از کار کردن را دوست دارند. آن‌ها به هدفی برای حرکت به سوی آن و یک انسجام برای الهام گرفتند نیاز دارند. زمانی که کارکنان از اهداف و شرح ماموریت کسب و کار شما کاملاً مطلع می‌شوند، بهتر می‌توانند در راه موفقیت کسب و کار شما قدم بردارند. شخصیت برند مناسب همچون تبدیل لوگوی کسب و کار به پرچمی است که همه‌ی کارکنان نسبت به آن متعهد بوده و گرد آن هستند.

شخصیت برند می‌تواند برای شما مشتریان جدید جذب کند. شخصیت برند مناسب می‌تواند به خلق فرصت‌های جدید برای کسب و کار تا حدود بسیاری با به یادماندنی کردن شما کمک کند.
اگر شما می‌خواهید برای کسب و کار خود یک شخصیت برند مناسب داشته باشید، در این مقاله سعی داریم اصول اولیه‌ی این موضوع را به شما آموزش دهیم. با خواندن این مقاله یک راهنمای کامل از تعاریف و موضوعات مختلف ساخت شخصیت برند مناسب را خواهید خواند. که در زیر ترتیب آن‌ها آورده شده‌است و با کلیک روی هرکدام می‌توانید به قسمت مربوطه بروید:

شخصیت برند چیست

شخصیت برندشخصیت برند به افراد کمک می‌کند که برند شما را تشخیص و به خاطر داشته باشند. شخصیت برند نام کسب و کار و همچنین ویژگی‌های ظاهری مختص برند شما (رنگ‌ها، تایپوگرافی، نماد‌ و نشانه‌) می‌شود و حتی رفتاری که افراد مرتبط با برند شما انجام می‌دهند که موجب شکل‌گیری تصویر از برند شما می‌شود را شامل می‌شود.
برای به دست آوردن موفقیت در کسب و کار خود، در مرحله‌ی اول باید بتوانید در فعالیت‌های پایه‌ای کسب و کار نسبت به محیط رقابتی، تفاوت ایجاد کنید. این تفاوت‌ها شامل موضوعاتی از قبیل آن که چه کارهایی از مشتری را به انجام می‌رسانید، چه ارزش مخصوصی را ارائه می‌دهید و چگونه این خدمات را تحویل می‌دهید می‌شوند.
همچنین این موضوع مهم است که در محیط رقابتی، بتوانید خود را از لحاظ ظاهری نیز متفاوت سازید. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما انجام کارهای مهمی از مشتریان را به شیوه‌ای خاص، پیشنهاد می‌دهد، برای بسیاری این موضوع بدون ظاهر خاص در برند چندان قابل لمس نیست.
سیاست تعریف شخصیت برند شما باید بتواند به مشتریان کمک کرده که به سهولت و سرعت خدمات مورد ارائه‌ی شما را در میان هزاران گزینه‌ی دیگر تشخیص دهند.

و اما شخصیت برند را می‌توان در انواع مختلف دسته‌بندی کردکه یکی از رایج‌ترین آن‌ها دسته‌بندی آرکی تایپی شخصیت برند است که می‌توانید محصول شخصیت برند فرامحتوا را مشاهده کنید و شخصیت برند خود را بشناسید

                تست شخصیت برند
               

دکتر جنیفر آکر یکی از بزرگان عرصه برندینگ می‌باشد که نظریه‌های متنوعی را ارایه کرده است و یکی از پرارجاع‌ترین مدل‌های او مدل پنج بعدی آکر می‌باشد که برای دانستن توضیحات آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید:

 شخصیت برند با مدل جنیفر آکر

ویژگی‌های برند

ویژگی‌های برند مربوط به ظاهر غیر قابل لمس کسب و کار شما می‌شوند. اگر برند شما یک شخص بود، چگونه او را توصیف می‌کردید؟ او چگونه دنیا را می‌دید؟ چگونه ارتباط برقرار می‌کرد؟ پاسخ همه‌ی این موارد دقیقاً مشابه ویژگی‌های برند شما است. ویژگی‌های برند شما شامل تن صدای برند و کاراکتر برند شما می‌شود.

لوگو و نشانه

لوگوی فرامحتوالوگوی برند شما مهم‌ترین چیزی است که موجب یادآوری شما توسط مخاطبین می‌شود. اما این موضوع به معنی آن نیست که لوگوی شما باید بیش از حد توصیفی و پر از جزئیات باشد و به صورت مستقیم خدمات و محصولات شما را نشان دهد. این موضوع شبیه به پرچم کشورها است. پرچم کشورهای مختلف دارای رنگ‌ها و نماد‌هایی خاص هستند که بیان‌گر ویژگی‌هایی یکتا از کشور هستند. شما هیچ وقت پرچمی را از کشوری نمی‌بینید که با یک طراحی از خود کشور باشد. برای برندسازی نیز باید از اصلی مشابه تبعیت کرد.
به جای توصیف مستقیم برند، لوگوی مناسب به شکلی ساده و شفاف خدمات و محصولاتی را که به مشتریان ارائه می‌دهید را می‌شناساند. افراد با دیدن لوگوی شما باید بتوانند به سادگی لوگو را به کسب و کار شما مربوط ببینند.
سؤال بعدی در این مورد آن است که آیا اصلاً به لوگو نیاز دارید؟ بسیاری از شرکت‌ها تنها از یک نام برای شرکت خود استفاده می‌کنند. تنها در صورتی اقدام به ساخت یک لوگوی جدا کنید که می‌توانید از طریق آن به هدفی دقیق و خاص در ارتباط برند و مشتریان دست‌یابید.
با داشتن یک استراتژی مناسب برای برندسازی و داشتن شخصیت برند مناسب و منسجم قادر خواهید بود در میان انبوهی از کسب و کارها توجه مخاطبین را به خود جلب کرده و موجب موفقیت کسب و کار خود شوید. همچنین استراتژی می‌تواند به کارکنان کسب و کار شما در انسجام و هماهنگی بهتر کمک کرده و به آن‌ها برای دنبال کردن اهداف کسب و کار الهام می‌بخشد.

و اما آرکی تایپ برند

ارکی تایپ برندخب این طبیعی است که ذهن ما آنقدر درگیر مسائل روزمره و درصدد حل آن‌ها باشد که توان تمرکز بر یک پیام خاص از برندها را نداشته‌ باشیم و متوجه نشویم فلان شرکت با ساخت تیزر تبلیغاتی خود قصد داشت که چه موضوعی را به ما بفهماند. اما سؤال اینجاست که چرا به‌ندرت مفهوم بعضی از این پیام‌ها را نه تنها به راحتی متوجه می‌شویم بلکه ماه‎‌ها و سال‌ها در ذهنمان می‌ماند. رمز جذبه‌ی این برند‌ها در جلب توجه ما چیست؟ آن‌ها چگونه می‌توانند این هویت شخصی خاص متمایزکننده را داشته باشند؟ این موضوع برمی‌گردد به ارتباط آن برند و تبلیغ خاص با شخصیت ما. و برای تحلیل این موضوع باید به واژه‌ای به نام آرکی‌تایپ برند بیشتر آشنا شویم و کاربردهای آن در برند و برندسازی را بشناسیم. بسیاری از برندها با استفاده از پرسونا و ویژگی‌هایی پایدار تجربه‌ی کاربری انسان‌ها را مورد تأثیر قرار می‌دهند و به آن‌ها اجازه داده داستان‌ها و سمبل‌های برند را به سرعت و تاثیرگذار دریافت کنند. آرکی تایپ‌ها همچون تپش قلب برند هستند. آن‌ها می‌توانند مفهومی را به مشتریان منتقل کنند که آنان را به محصولات چنان مرتبط می‌سازد که گویی آن محصولات به گونه‌ای زنده هستند و افراد می‌توانند با آن‌ها رابطه داشته و نگرانشان باشند.

-The Hero and the Outlaw: Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع انتخاب رنگ‌های برند با توجه به آرکی تایپ برند ، ارتباط آرکی تایپ و برند، انواع آرکی تایپ برند و فلسفه‌ی رنگ‌ها آشنا سازیم.

ارتباط برند و آرکی تایپ

انواع آرکی تایپ و نمونه های موفق

انتخاب رنگ‌های برند

ارتباط برند و آرکی تایپ

برند شما ممکن است در رابطه‌ای بسیار قوی با یک آرکی تایپ خاص باشد. در بعضی از موارد بهتر است که این رابطه با ترکیبی از چند آرکی تایپ باشد. اگر شما این ارتباط را با ترکیبی از چند آرکی تایپ ایجاد کرده‌اید، بهترین راه آن است که یکی از آن‌ها را به عنوان آرکی تایپ غالب تعیین کرده و دیگر آرکی تایپ‌ها را به عنوان پوشش دهنده تعیین کنید. به عنوان مثال اگر شرکت شما درباره‌ی کمدی و موضوعات سرگرمی نیست اما با این حال می‌خواهید شوخی به عنوان بخشی از تن صدای برند شما باشد، بهتر است که آرکی تایپ دلقک (Jester archetype) را به عنوان آرکی تایپ دوم برگزینید. این آرکی تایپ باید حدوداً ۱۰ درصد از ترکیب کلی را به خود اختصاص دهد. ممکن است که علاقه داشته باشید برند خود را با ویژگی‌های مثبت بسیاری از آرکی تایپ‌ها همراه سازید، اما بیش از حد غرق شدن در انواع آرکی تایپ می‌تواند شفافیت برند شما را کاهش دهد. به خاطر داشته باشید که ارتباط برند با آرکی تایپ به منظور ایجاد یک میانبر روانشناسی است. یک میانبر با تعداد بسیاری شاخه چندان موفق نمی‌تواند عمل کند. داشتن تصمیم‌هایی شفاف تأثیر بسیار زیادی در موفقیت کسب و کار شما خواهد داشت.

انواع آرکی تایپ برند

مفهوم مدرن آرکی تایپ توسط روانشناسی سوئیسی به نام کارل گوستاو یونگ در اوائل سال‌های ۱۹۰۰ تعریف شد. با این حال بسیاری از صاحب‌نظران بر این نظر هستند که ریشه‌های این مفهوم به افلاطون بازمی‌گردد. انواع آرکی تایپ به این دلیل که دارای ارتباطی بسیار عمیق با جنبه‌های اساسی روانشناسی انسانی هستند برای برندسازی اهمیت بسیاری دارند. شما به سادگی می‌توانید انواع آرکی تایپ را در شخصیت‌های مختلف کتاب‌ها، شوهای تلویزیونی، فیلم‌ها و یا حتی درون زندگی خود پیدا کنید. در ادامه تمامی انواع آرکی تایپ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

The Everyman (همه پسند)

با الهام از حس تعلق، آرکی تایپ فرد همه پسند بر این اعتقاد است که همه‌ی افراد به شکلی همسان صرف نظر از شرایط، سن، قومیت و عقیده با اهمیت هستند. همچون یک همسایه‌ی خوب، آرکی تایپ همه پسند به دنبال آن است که اعمال نیکویی را بدون نیاز به قهرمان‌بازی و ماجراجویی انجام دهد. آرکی تایپ همه پسند دارای یک صمیمیت جذاب است. این آرکی تایپ دارای یک رویکرد غیر جدی نسبت به زندگی است و ترجیح می‌دهد که درک شده و برای همه مفید باشد.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت همه پسند

ای بی
گپ
ایکیا

نقاط قوت: مباشرت، نوع‌دوستی، احترام و خدمت، خوب‌رویی، مسئولیت، گرایش به شنونده‌ای خوب و سخت‌کوش بودن. قدرت بزرگ شخصیت، وفاداری، حامی بودن، مفید بودن، عمل‌گرا و پر از منبع بودن.

چالش‌ها: رفتار عجیب، بی‌خبری، مشغولیت با روتین‌های پایه‌ای زندگی.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند همه پسند

صورمه‌ای
سبز
آبی آسمانی

The Caregiver (حامی)

اگر بخواهیم آرکی تایپ برند حامی را تنها در یک واژه توصیف کنیم، هیچ واژه‌ی بهتر از «نوع دوست» برای آن مناسب نیست. آرکی تایپ حامی به هیچ وجه به خود توجه نکرده و برای مراقبت و پرورش دیگران حاضر به از خودگذشتگی است. این آرکی تایپ برند علاقه دارد که برای دیگران را با نصیحت‌های خود همراه کند. شخصیت حامی به دیگران گوش داده و از آن‌ها مراقبت می‌کند. این آرکی تایپ مهربان، بخشنده، موثر، فداکار، صبور و لایق است. قادر است وظایف مختلفی را به صورت همزمان به بهترین شکل انجام دهد. می‌تواند در هر شرایطی راه مناسب را پیدا کرده و در مشکلات آرامش خود را حفظ کند و در شرایط پیچیده و مشکل می‌تواند به همه‌ی دوستان و اطرافیان نور امید بخشد.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند حامی

جانسون
پمپرز
شخصیت برند ولوو

نقاط قوت: مباشرت، نوع‌دوستی، احترام و خدمت، خوب‌رویی، مسئولیت، گرایش به شنونده‌ای خوب و سخت‌کوش بودن. قدرت بزرگ شخصیت، وفاداری، حامی بودن، مفید بودن، عمل‌گرا و پر از منبع بودن.

چالش‌ها: رفتار عجیب، بی‌خبری، مشغولیت با روتین‌های پایه‌ای زندگی.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند حامی

صورتی کم رنگ
آبی کمرنگ
کرم
سبز کمرنگ

The Ruler (حاکم)

آرکی تایپ حاکم دارای قدرت و کنترل است و تمایل به رهبری دارد. این آرکی تایپ برند نیازی به حمایت خیرخواهانه ندارد. به جای آن،  با خبرگی و شایستگی‌های شخصی خود، کنترل را به دست می‌گیرد. واقع‌گرا است و معنی را در ساختن ساختارها، سازمان‌ها و محیط‌های هماهنگ، مفید و سودمند پیدا می‌کند.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند حاکم

شخصیت برند مایکروسافت
شخصیت برند هوگو باس
شخصیت برند مرسدس بنز

نقاط قوت: قدرت، اعتماد به نفس، کنترل‌گرایی، مقامی والا، رهبری.

چالش‌ها: ترس از دست دادن کنترل و هرج و مرج، تکبر، استبداد.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند حکمران

خاکستری تیره
زرشکی
نقره ای
سبز تیره

The Creator (آفرینشگر)

آرکی تایپ آفرینشگر نیاز بسیاری به بیان خویش و پیشگام فرهنگی بودن دارد. این آرکی تایپ دارای قوه‌ی خلاقیت  بسیار قوی است و حس زیبایی شناسی بسیار والا دارد. معمولاً در محیط‌هایی ظاهر می‌شود که سلیقه‌ی خوب همه جا به چشم می‌خورد و دارای دیدگاهی منحصر به فرد است.  نیاز به نوآوری، ابتکار و بازسازی  دارد و  با اعتقاد به تجلی درونی، سخت‌کوش و هدف‌گرا است.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند آفرینشگر

شخصیت برند اپل
شخصیت برند سواچ
شخصیت برند اداب

نقاط قوت: خلاقیت، تصور، تفکر غیرخطی، تفکر رادیکال، نوآوری، ظرافت معقول.

چالش‌ها: بیش‌ از حد نمایشی، افسردگی هنگام شکست در خلق چیزی، کمال گرایی، ترس از میانجی‌گری و قضاوت.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند آفرینشگر

آبی کمرنگ
سبز چمنی
زرد خردلی
نارنجی

The Magician (شعبده باز)

آرکی تایپ شعبده باز با توصیفات پویا، تاثیرگذار، کاریزماتیک و باهوش همراه است. این آرکی تایپ قادر است دنیا را با لنز‌های بسیار مختلفی ببیند. می‌تواند قوانین پایه‌ای کائنات را برای خلق رؤیاها در واقعیت درک کند و متمایل به تجربه‌ی موضوعات مرتبط و پیدا کردن وحدت در اشیاء و اتفاقات است. آرکی تایپ شعبده باز درباره‌ی عملکرد‌های مخفی دنیا کنجکاو است و با استفاده از آیین‌ها و قدرت‌های ماورائی ایده‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند. این آرکی تایپ قادر است جادو را از درون به بیرون به انجام رسانده و به نتایج خود خارج از قوانین عادی زندگی دست یابد.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند شعبده باز

شخصیت برند دیزنی
شخصیت برند مک
شخصیت برند مسترکارت

نقاط قوت: توانایی داشتن رویا‌هایی عظیم، قدرک درک اسرارآمیز، شهود و هوش چشم‌گیر، کاریزما و جذبه، چشم‌اندازی والا.

چالش‌ها: انجام کار، حیله‌گری، غرور.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند شعبده باز

بنفش تیره
سبزآبی
مشکی
مسی

The Hero (قهرمان)

آرکی تایپ قهرمان برای رهایی بخشیدن جامعه با استفاده از اعمال خارق‌العاده، شجاعانه و خیرخواهانه اقدام می‌کند. این آرکی تایپ توسط افرادی که ازخودگذشتگی، استقامت و شجاعت را برای انجام این وظایف درک می‌کنند تحسین می‌شود. آرکی تایپ قهرمان به عنوان یک آموزنده‌ی دائم همواره به دنبال درک نیروهای درونی زندگی و تعریفی کامل از خود است. این آرکی تایپ در راه خود شناسی با چالش‌ها و سختی‌های بسیار زیادی مواجه می‌شود. اساس آرکی تایپ قهرمان در ازخودگذشتگی مورد نیاز برای به دست آوردن هدف دگرگون‌سازی است.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند قهرمان

شخصیت برند فدکس
شخصیت برند نایک
شخصیت برند لندروور

نقاط قوت: فداکاری، شجاعت، رستگاری، دگرگونی، ایمان، استحکام و قوت، استقامت.

چالش‌ها: پندار غلط عظمت و شکوه، تکبر، وسوسه‌ی قدرت.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند قهرمان

آبی تیره
قرمز
بنفش معمولی
زرد آفتابی

The Jester (سرگرم کننده)

آرکی تایپ برند سرگرم کننده در لحظه با خوشحالی زندگی می‌کند و در تلاش است تا دنیا را روشن سازد.  قادر است دیدگاه‌ها و معانی را ترکیب کرده، از اتفاقات و افراد تفسیر‌هایی شگفت‌انگیز داشته باشد.این آرکی تایپ می‌تواند حقیقت را با قدرت بیان کند. او به عنوان شخصیتی عجیب و خنده‌دار شناخته شده و ورای هنجارهای سنتی و اجتماعی است. آرکی تایپ دلقک زندگی را همچون یک زمین بازی پر از فرصت، وحشی و دیوانه‌وار می‌بیند.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند سرگرم کننده

شخصیت برند کارلزبرگ
شخصیت برند فانتا
شخصیت برند m&m

نقاط قوت: طنز، اصالت و ابتکار، بی‌ادبی، آگاهی لحظه‌ای، قابلیت‌های اجتماعی والا.

چالش‌ها: خطر اشتباه درک شدن و سوتفاهم، مورد گریز واقع شدن و یا تهدید شدن، وسوسه به انجام حقه‌های ظالمانه، متمایل به اتلاف وقت، گستاخی، گرایش به از هم جدا کردن.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند سرگرم کننده

آبی آبی
زرد براق
سرخابی
سبزابی

The Lover (عاشق)

آرکی تایپ برند عاشق دارای شور و علاقه‌ی بی‌حد و حصر برای زیبایی، نزدیکی و همکاری است. این آرکی تایپ برند علاقه به جذب، دادن و دریافت کردن دارد. آرکی تایپ عاشق مایل است عشقی صمیمی را همراه با شور و از خودگذشتگی فراوان داشته باشد و سعادت و وحدت را پرورش می‌دهد. آرکی تایپ عاشق تجربه‌ی انسانی را ارتقا می‌بخشد و باعث دگرگونی و تجدید حیات است.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند عاشق

شخصیت برند آلفا رومئو
شخصیت برند دیور
شخصیت برند بی ام وی

نقاط قوت: وفاداری، احساسات قوی، تمایلات جنسی و روحانی، وسیع و گسترده، سرزندگی، قدردانی.

چالش‌ها: علاقه‌مندی غیر عادی، بی‌قاعدگی، حسادت، ترس از ناکافی بودن، ترس از تنها بودن.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند عاشق

آبی آبی
زرد براق
سرخابی
سبزابی

The Innocent (معصوم)

آرکی تایپ برند معصوم پاک، خالص و بی‌گناه است. این آرکی تایپ از هر اشتباه و گناه در گذشته مبرا است. آرکی تایپ معصوم همیشه خوش بین است و لیوان را همیشه نیمه پر می‌بیند. این آرکی تایپ از هرگونه مکر و فساد به دور بوده و به دنبال وعده‌ی بهشت است. در والاترین تجربه‌ی خود، این آرکی تایپ تجسم حس وحدت است. آرکی تایپ معصوم بازتاب دهنده‌ی صلح و پذیرش درونی است. این آرکی تایپ می‌تواند باعث ایجاد حس نوستالژی شود.

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند معصوم

شخصیت برند کوکاکولا
شخصیت برند داو
شخصیت برند مک دونالد

نقاط قوت: حس بی حد و مرز حیرت، پاکی و خلوص، آزاد از تعصب، اعتماد، عشق بدون قید و شرط، صداقت، سالم بودن.

چالش‌ها: تمایل به پنهان شدن در وهم و خیال، تمایل به دوری کردن، رد کردن و سرکوب مشکلات، ترس از مجازات برای موضوعی اشتباه و بد.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند معصوم

یاسی
آبی نفتی
سبز لجنی
گلبه ای

The Explorer (جستجوگر)

آرکی تایپ برند جستجوگر دارای میل بسیار قوی برای داشتن تجربه‌هایی جدید است. این آرکی تایپ ارزش بسیاری برای استقلال و خودمختاری قائل می‌شود. دارای تمایل قلبی برای عدم استقرار است، اما لزوماً با این موضوع چالشی ندارد و  حاضر است دست به هر کاری برای رهایی از ملالت و خستگی بزند. این موضوع گاهی به معنی آن است که برای رهایی از این حس ممکن است دست به ریسک‌های بزرگی بزند. این آرکی تایپ به دلیل بسط دادن مرزها و لذت داشتن اکتشافات غیرمنتظره شناخته شده است. آرکی تایپ جستجوگر فلسفه‌ی «بدون محدودیت بودن» را عمیقاً باور دارد.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند جستوگر

شخصیت برند گوپرو
شخصیت برند نشنال جئوگرافیک
شخصیت برند ردبول

نقاط قوت: استقلال، شجاعت، آزادی، خودمختار، شورشگری.

چالش‌ها: افراط، بی‌مقصد بودن، سردرگمی.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند جستوگر

خاکی
آبی فیروزه ای
سبز روشن
صورتی تیره

The Outlaw / Rebel (تک رو)

آرکی تایپ تک رو کلید تغییر اجتماعی و پذیرش دیدگاه‌ها، چشم‌اندازها و دگرگونی‌های تازه است. این آرکی تایپ سنبل بیداری است. به عنوان یک قانون شکن، سنت‌های گذشته را با پرسش‌های خود به چالش می‌کشد و دارای توانایی رهبری است و در عمل شجاع و قدرت‌مند است.‌ آرکی تایپ شورشگر به دیگران کمک می‌کند که ترس از قانون‌شکنی را از خود دور کنند.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند تک رو

شخصیت برند هارلی دیویدسون
شخصیت برند شبکه موزیک
شخصیت برند ویرجین

نقاط قوت: رهبری، قابلیت پذیرش ریسک، تفکر مترقی و محرک، شجاعت، قدرت شخصی، صداقت، آزمایش‌گرا و متمایل به سعی و خطا.

چالش‌ها: استعداد تحریک شدن به وسیله‌ی نفرت و عصبانیت، منفی‌گرایی، از دست دادن مرز‌ها، رفتار مجرمانه و قانون‌شکن، تعصب.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند شورشگر

خاکستری
نفتی
قرمز مات
سیاه روغنی

The Sage (حکیم یا دانا)

آرکی تایپ دانا به استقلال، شناخت کمال و حقیقت مایل است. این آرکی تایپ  نسبت به نظرات متخصصان به خوبی واکنش می‌دهد اما به صورت ذاتی شکاکی واقع‌بین است. میلی شدید به خود مختاری دارد و به یادگیری به این دلیل علاقه دارد که به او توانایی دوری از توده‌ها و باقی ماندن با غایت و منظور اصلی خویش را می‌دهد.

 

برخی برندهای مشهور با شخصیت برند دانا

شخصیت برند گوگل
شخصیت برند سی ان ان
شخصیت برند کمبریج

نقاط قوت: حکمت، هوش، در جستجوی حقیقت، شفافیت تفکر، قابلیت تصمیم‌گیری منطقی، احتیاط، استعداد پژوهشگری پرکار بودن.

چالش‌ها: ترس از فریب خوردن و یا نادیده‌گرفته شدن، استعداد داشتن احساس جدایی از واقعیت، تعصب، تکبر، عدم اقدام و عمل.

 

رنگ‌های قابل استفاده برای شخصیت برند دانا

سبز خیلی روشن
سبز خیلی تیره
سورمه ای تیره
هندوانه ای
منابع: mapandfire

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۵ دیدگاه
 • پویا رمضامی ۰۲ مهر ۱۳۹۷

  من مبحث آرکیتایپ ها رو شنیده بودم اما هرگز اینطوری توجیح نشده بودم.
  ممنون از شما

 • آراد دشتی ۰۳ مهر ۱۳۹۷

  ممنون از شما، بسیار جالب بود
  با این تفاسیر میتونم بپرسم شخصیت برند فرامحتوا چیه؟

  • فرامحتوا ۰۳ مهر ۱۳۹۷

   شخصیت sage یا همان دانا به عنوان شخصیت غالب فرامحتوا تعیین شده است.

 • عاطفه ۰۵ دی ۱۳۹۸

  سلام خیلی ممنون از مطالب خیلی خوبتون. یه سوال ارتباط رنگ ها با این شخصیت ها بر چه اساس یا الگویی انجام شده؟

  • علیرضا احمدی ۰۵ دی ۱۳۹۸

   سلام، ممنون و از توجه و نظرتون. این رنگها معمولاً برای ایجاد کردن حس و ویژگیهایی که هر آرکی تایپ دارد انتخاب میشوند و برای انتخاب آنها از اصول روانشناسی رنگها و تأثیرات آن بر ناخودآگاه افراد بهره گرفته میشود که نشأت گرفته از تفکرات یونگ هست.

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم