فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

آنچه که باید از هزینه های تولید محتوا بدانید

خانه » استراتژی محتوا » آنچه که باید از هزینه های تولید محتوا بدانید

آنچه که باید از هزینه های تولید محتوا بدانید

هزینه ها از آنچه که فکر می‌کنید کمترند

نگاهی به وضعیت بازاریابی محتوا در جهانبازاریابی محتوا یکی از روش‌های بازاریابی است که امروزه نسبت به سایر روش‌های بازاریابی از اهمیت خاصی برخوردار است. این روش بازاریابی البته مانند بیشتر روش‌های بازاریابی دیگر برای عموم کسب و کارها چندان به راحتی قابل دسترسی نیست؛ زیرا هم تولید محتوا فرآیندی زمان‌بر و دشوار است و هم آگاهی از ریزه‌کاری‌ها و پیچیدگی‌های سئو موضوعاتی هستند که هر کسب و کاری نمی‌تواند از عهده آن‌ها برآید. به همین خاطر معمولاً کسب و کارها تمایل دارند و یا حتی مجبورند که محتوای مورد نیاز خود را از آژانس‌های تخصصی تولید محتوا بخواهند و یا حتی تمام اقدامات مربوط به بازاریابی محتوا را به طور یکجا به این آژانس‌ها محول کنند. همین مسئله سبب شده تا تصوراتی پیرامون بازاریابی محتوا و هزینه های تولید محتوا در صاحبان کسب و کار به وجود آید؛ تصوراتی که آن‌ها را از ورود به حیطه بازاریابی محتوا بترساند و یا به آن‌ها این فکر را القا کند که باید بخش بسیار زیادی از سرمایه خود در راستای تولید محتوا هزینه کنند. این دست تصورات گاهی آن‌چنان قوی و پررنگ است که کلاً صاحبان کسب و کار را نسبت به بازاریابی محتوا بی‌خیال می‌کند! به همین خاطر ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تصویری واقعی‌تر از هزینه های بازاریابی محتوا را ترسیم کنیم تا صاحبان کسب و کار بتوانند با آگاهی بیشتری نسبت به این روش بازاریابی تصمیم‌گیری کنند.

نگاهی به وضعیت بازاریابی محتوا در جهان

1

در شرایط کنونی بخش قابل توجهی از کسب و کارها ترجیح می‌دهند بودجه هنگفتی را صرف شناسایی و مطرح نمودن برندهای خود برای مردم کنند. یک مطالعه در سال 2017 که توسط (SOCE) انجام شده، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از شرکت‌های آمریکایی از بازاریابی محتوا به طور پررنگ استفاده می‌کنند و در عناوین بودجه‌های خود به طور اختصاصی سرفصلی را به آن اختصاص داده‌اند. نزدیک به 30 درصد این شرکت‌ها بودجه‌ای بالغ بر 500 هزار دلار را در این مسیر خرج کرده‌اند که مبلغ بسیار زیادی به نظر می‌رسد. گزارش‌های مربوط به بازاریابی محتوا در سال 2017 در آمریکای نشان می‌دهد که بازاریابان B2B حدود 29 درصد از کل بودجه بازاریابی خود را در مسیر بازاریابی محتوا خرج کرده‌اند و نزدیک به 40 درصد آن‌ها قصد داشتند که بودجه سال آینده بازاریابی محتوا را افزایش دهند. این گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که تنها 2 درصد از شرکت‌ها تصمیم داشته‌اند هزینه های بازاریابی محتوا را کاهش دهند. مجموع این نتایج نشان می‌دهد که اهمیت بازاریابی محتوا و اثربخشی هزینه های مربوط به آن تا چه میزان مورد پذیرش کسب و کارها در سراسر جهان قرار دارد.

هزینه های واقعی بازاریابی محتوا در ایران (وب‌سایت)

آن دسته از بازاریابان و صاحبان کسب و کار که تجربه چندانی در زمینه بازاریابی محتوا ندارند، اغلب نگران هستند که هزینه های تولید محتوا برای شرکتشان بسیار گران تمام شود. واقعیت آن است که اکثر بازاریابان همیشه هزینه های بیشتری را نسبت به هزینه های واقعی تولید محتوا برای خود متصور می‌شوند و انتظار دارند که تولیدکنندگان محتوا مبلغ بسیار زیادی را برای تولید محتوا از آن‌ها دریافت کنند! این تصور تنها اختصاصی به بازاریابان ایرانی ندارد؛ مطالعهSOCE  در سال 2017 نشان می‌دهد که اغلب بازاریابان در سراسر جهان گاه تا 5 برابر قیمت واقعی تولید انواع مختلف محتوا انتظار پرداخت هزینه دارند! ما در این بخش قصد داریم نگاهی به قیمت‌های واقعی و قیمت‌های مورد تصور در ایران بپردازیم. در زیر محدوده هر دو قیمت به تفکیک آمده است.

قالب محتوامحدوده قیمت مورد انتظارمحدوده قیمت واقعی
ویدئو7 تا 10 میلیون تومان3 تا 5 میلیون تومان
مقاله عمومی300 تا 500 هزار تومان50 تا 150 هزار تومان
مقاله تخصصی500 تا 800 هزار تومان200 تا 400 هزار تومان
اینفوگرافیک600 تا 800 هزار تومان200 تا 400 هزار تومان

نکته: تعداد کلمات مقالات در حال معمول بین 800 تا 1000 کلمه و مدت زمان فیلم نیز یک دقیقه در نظر گرفته شده است.

همان طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، قیمت‌های مورد انتظار بازاریابان نسبت به قیمت‌های واقعی بسیار بیشتر است و شاید همین ناآگاهی و عدم شفافیت قیمت‌ها را بتوان یکی از مهم‌ترین عوامل در احتیاط برخی کسب و کارها نسبت به استفاده از روش‌های بازاریابی محتوا به حساب آورد. آنچه که در جدول بالا آمده است، مربوط به تولید محتوا برای یک وب‌سایت یا وبلاگ است؛ بخش دیگری از تولید محتوا مربوط به تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی است که ظرافت‌های خاص خود را دارد و هم از نظر قالب و هم از نظر سبک و لحن باید به گونه دیگری نگارش شود. در بخش بعد این جدول را برای تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی نیز خواهیم آورد.

هزینه های واقعی بازاریابی محتوا در ایران (شبکه‌های اجتماعی)

از دیگر شاخه‌های بازاریابی محتوا تولید و نشر محتوا برای شبکه‌های اجتماعی است. در این شاخه محتوا به گونه‌ای تولید می‌شود که با یکی از شبکه‌های اجتماعی سازگار باشد؛ از آنجایی که هرکدام از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، لینکدین، توییتر و … قالب خاص خود را دارند، نمی‌توان از یک محتوای واحد برای همه آن‌ها استفاده کرد؛ به همین خاطر لازم است که برای هرکدام از آن‌ها تدابیر ویژه‌ای را در جهت تولید محتوا به کار بست. در این بخش ما هزینه های مربوط به تولید محتوا برای هرکدام از شبکه‌های اجتماعی را به تفکیک هزینه های مورد انتظار و هزینه های واقعی برای سه شبکه اجتماعی پرطرفدار در ایران در قالب جدول زیر نشان داده‌ایم.

قالب محتوامحدوده قیمت مورد انتظارمحدوده قیمت واقعی
اینستاگرام70 تا 100 هزار تومان25 تا 40 هزار تومان
تلگرام70 تا 100 هزار تومان25 تا 40 هزار تومان
فیسبوک50 تا 100 هزار تومان25 تا 35 هزار تومان

برای بازاریابی محتوا از طریق شبکه‌های اجتماعی باید به این نکته نیز توجه کرد که روش‌هایی نیز وجود دارد که بازاریابی محتوا را برای کسب و کارها با هزینه هایی کمتر از جدول بالا تمام کند؛ حتی برخی کسب و کارها نیز راه‌های رایگانی را برای تأمین محتوای شبکه‌های اجتماعی خود پیدا می‌کنند. با وجود این، بسیاری از بازاریابان همچنان به خاطر تصور بسیار بالایی که از هزینه ها دارند، نتوانسته‌اند در زمینه بازاریابی محتوا موفق عمل کنند. البته باید توجه داشت که نوع قرارداد یک کسب و کار با آژانس‌های تأمین محتوا نیز در میزان هزینه های کلی تأثیرگذار است و انعقاد قرارداد به صورت میان‌مدت یا بلندمدت برای تولید محتوا می‌تواند هزینه های بازاریابی محتوا را حتی تا 40 درصد نیز کاهش دهد.

2

جالب است بدانید که اکثر تولیدکنندگان محتوا کار تولید محتوا را در خانه انجام می‌دهند! از این دسته از افراد معمولاً با عنوان فریلنسر یاد می‌شود؛ فریلنسرها کسانی هستند که بدون داشتن یک دفتر کار و یا حتی نیاز به استخدام به صورت پاره‌وقت، ساعتی و یا پروژه‌ای فعالیت می‌کنند. فریلنسرها معمولاً آزادی عمل زیادی دارند و می‌توانند خود زمان و مکان مورد نظر را برای کار کردن انتخاب کنند. برخی فریلنسرها حتی یک شغل ثابت هم دارند و علاوه بر آن کار تولید محتوا را هم انجام می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر علاوه بر کار فریلنسری و شغل ثابت، با چند جای دیگر نیز قرارداد همکاری به صورت دورکاری یا پاره‌وقت دارند! با توجه به این توضیحات تا حدودی باید فعالیت‌های یک فریلنسر و وضعیت کاری او روشن شده باشد. با در نظر گرفتن چنین توضیحاتی باید گفت که حقوق یک فریلنسر در حقیقت در ازای همان کارهایی است که انجام می‌دهد و معمولاً هیچ فریلنسری حقوق ثابت دریافت نمی‌کند. در ایران هر فریلنسر برای تولید انواع محتوا چیزی حدود 40 تا 60 درصد از هزینه کل سفارش را دریافت می‌کند. البته این رقم برای تولیدکنندگان انواع مختلف محتوا تفاوت دارد؛ زیرا برخی تولیدکنندگان محتوا به صورت تخصصی محتوا تولید می‌کنند، اما برخی دیگر صرفاً به بازنویسی مقالات منتشر شده در وب می‌پردازند؛ طبیعتاً چنین حالاتی می‌تواند در دستمزد دریافتی آن‌ها تفاوت‌هایی را ایجاد کند.

در ایران هر فریلنسر برای تولید انواع محتوا چیزی حدود 40 تا 60 درصد از هزینه کل سفارش را دریافت می‌کند. البته این رقم برای تولیدکنندگان انواع مختلف محتوا تفاوت دارد؛ زیرا برخی تولیدکنندگان محتوا به صورت تخصصی محتوا تولید می‌کنند، اما برخی دیگر صرفاً به بازنویسی مقالات منتشر شده در وب می‌پردازند

برنامه ریزی بازاریابی محتوا برای یک کسب و کار

بودجه بازاریابی محتوا برای هر کسب‌وکار با توجه به میزان نیاز آن کسب و کار به محتوا تعیین می‌شود و فاکتورهایی مانند بازه‌های زمانی تولید محتوا، سرعت، حجم محتوا، قالب و … نیز بر آن تأثیرگذارند. به طور کلی ممکن است برخی کسب و کارها نیاز زیادی به تولید محتوا داشته باشند؛ بنابراین باید فرد یا افرادی را برای این کار استخدام کنند که در این صورت مجبور خواهند بود هزینه های گزافی را به عنوان دستمزد به آن‌ها بپردازند. اما معمولاً صاحبان کسب و کارهای ایرانی هم به دلیل عدم توانایی در تأمین حقوق تولیدکنندگان محتوا و هم به دلیل سطح نیاز خود ترجیح می‌دهند سفارشات تولید محتوا را به مراکز تولید محتوا سپرده و به اصطلاح کارها را از طریق برون‌سپاری جلو ببرند. در این صورت صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه ها خواهد شد، ضمن آن که کار تولید محتوا به صورت تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر انجام خواهد گرفت. آژانس های تخصصی تولید محتوا با داشتن متخصصان حرفه‌ای تولید محتوا و رعایت نکات مربوط به سئو می‌توانند کاری کنند که یک کسب و کار ظرف مدت زمان کوتاهی به موفقیت نسبی دست پیدا کند. این نکته امیدوار کننده است که بازاریابی محتوا می‌تواند ظرف مدت زمان نسبتاً کوتاهی هزینه های خود را دوباره بازگرداند و به این ترتیب هزینه تولید محتوای جدید را برای شما تأمین کند. بنابراین اگر کسب و کار شما یک کسب و کار نسبتاً کوچک است که سرمایه چندانی ندارد، جای هیچ‌گونه نگرانی برای تولید محتوا نیست؛ بلکه شما هم می‌توانید نسبت به میزان بودجه خود فعالیت‌های بازاریابی محتوا را آغاز کنید و آن را به تدریج توسعه دهید.

منابع:

 

https://izea.com/2017/10/31/content-marketing-costs/

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم