فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

طول جملات مناسب برای سئو چقدر است؟ افزونه یوست چه می‌گوید ؟

خانه » سئو » طول جملات مناسب برای سئو چقدر است؟ افزونه یوست چه می‌گوید ؟

طول جملات مناسب برای سئو چقدر است؟ افزونه یوست چه می‌گوید ؟

طول جملات در سئو مهم‌تر از آن‌چیزی است که فکرش را می‌کنید!

در تجزیه و تحلیلی که از سئو انجام می‌دهیم لازم است که برای استفاده از جمله‌های طولانی اخطارهایی را به شما گوشزد کنیم. توانایی خواندن، طول جملات و طول پاراگراف برای سئو بسیار اهمیت دارد. از طرفی چون گوگل تمایل دارد هر آنچه را که برای دیگران به اشتراک می‌گذارد، محتوایی با کیفیت بالا داشته باشد، مطالبی مفید باشد و خواندن و درک آن‌ها بسیار برای مخاطب آسان و راحت باشد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

  • اهمیت طول جملات
  • اندازه استاندارد جملات
  • چگونگی کوتاه کردن جملات
اهمیت طول جملات

اهمیت طول جملات

معمولا متنی که دارای جملات طولانی‌تر است، خواندنش دشوارتر است؛ زیرا هنگام پردازش این جملات دچار مشکل می‌شوید. بسیاری از افراد در هنگام خواندن جمله‌های بلند، معنی آن را از دست می‌دهند و به همین دلیل آن را رها می‌کنند.

اولین سوالی که به ذهن میرسد این است که چه چیزی باعث می‌شود که یک جمله بیش از حد استاندارد، خودش طولانی باشد؟ در طول مدت زمان تولید محتواهای گوناگون گاهی اوقات شما نیاز دارید که از جملات کوتاه استفاده کنید، همان‌طور که گاهی نیاز دارید تا از جملات طولانی استفاده کنید. با وجود این شما نباید از جمله‌های بسیار طولانی به دفعات استفاده کنید. چرا که خواندن این‌گونه جملات سخت است و از آنجا که خوانندگان مطالب شما تمایل به خواندن مطالبی با جمله‌های کوتاه‌تر دارند از خواندن این‌گونه جملات بسیار طولانی صرف نظر می‌کنند.

اندازه استاندارد جملات

این اتفاق باعث شد تا ما تصمیمی برای استفاده از یک قاعده کلی در افزونه خود بگیریم. این قاعده از این قرار است که شما نباید جملاتی طولانی با بیش از بیست کلمه را بنویسید. هر چندکه ممکن است یک جمله با هجده کلمه بسیار پیچیده‌تر از یک جمله با بیست و دوکلمه باشد، اما با این‌حال هنگام نوشتن جملات خود و قالب‌بندی کردن متن خود از جملات کوتاه‌تر استفاده کنید، چرا که این جملات به شما کمک می‌کنند تا پیام خود را به راحتی برسانید.

اما این قاعده چگونه عمل می‌کند؟ بررسی جملات به این‌گونه انجام می‌شود که ابتدا طول جملات شما اندازه‌گیری می‌شود و اینکه چگونه از کلمات در جمله‌های خود استفاده کرده‌اید محاسبه می‌شود. اگر درصد جملاتی که بیش از بیست کلمه در آنها وجود دارد بیشتر از ۲۵ درصد باشد شما موظفید که برخی از جملات خود را کوتاه کنید. افزونه سئو جملات طولانی را برای شما مشخص می‌کند. این شمایید که باید آنها را مرور کنید تا ببینید کدام جمله را می‌توانید به دو یا سه جمله تقسیم کنید.

چگونگی کوتاه کردن جملات

چگونگی کوتاه کردن جملات

با بیان قاعده مورد نظر و توضیح کوتاه تعداد کلمات یک جمله، می‌توانیم به این سوال هم پاسخ دهیم که چرا نباید از جملات طولانی استفاده کنیم؟ برای مثال متنی را تصور کنید که در آن یک جمله طولانی بدون وجود نقطه نوشته شده است. بعد از خواندن این جمله چه احساسی دارید؟ آیا متوجه شدید که ذهن شما در میانه متن گیر کرده است؟ حتما همین اتفاق افتاده است و علت آن هم پردازش کردن تمام موضوعاتی است که بدون ساختار مشخصی در کنار هم قرار گرفته‌اند. قبل از این‌که مغز شما بتواند اطلاعات قبلی را هضم کند اطلاعات جدیدی به آن وارد می‌شود. این مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برای استفاده از این قاعده در تولید محتواست.

این قاعده به شما این امکان را می‌دهد تا برای هر چیزی که می‌نویسید پایان مشخصی را در نظر بگیرید و در ذهن خود مرور کنید که این‌جا پایان هر چیزی است که می‌خواستم در این جمله درباره آن صحبت کنم.

حالا بار دیگر همان متن را در نظر بگیرید. این‌بار در ذهن خود متن را ویرایش کنید و با جملات کوتاه‌تر بنویسید. حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ خواندن جملات ساده‌تر می‌شود و جذابیت خواندن متن را بالا می‌برد. جملات شفاف‌تر می‌توانند پیام شما را منتقل کنند. هرگز این اشتباه را نکنید که این قاعده فقط مختص به خوانندگان معمولی‌تر است. حتی خوانندگان متون پیشرفته‌تر نیز از این قاعده پیروی می‌کنند. متاسفانه همیشه تعدادی از افراد را فقط به‌خاطر این‌که برای مخاطبانشان پیچیده‌نویسی کرده‌اند از دست داده‌ایم. متن واضح و مختصر مسلما متنی است که خواندن آن به نفع همه است.

نوشتن جملات کوتاه برای تولید محتوا می‌تواند یک چالش باشد. بسیاری از نویسندگان تمایل به این دارند که بیشتر اطلاعات خود را در یک جمله بازگو کنند. علت این‌کار این است که در رشته فکری، مطالب به‌هم مرتبط است اما این به معنی این نیست که همه این افکار باید در یک جمله گنجانده شوند، شما باید بتوانید برای تولید محتوا نظرات و ایده‌های جداگانه را در جمله‌های جدا از هم بگنجانید.

در این میان وجود چند جمله با بیش از بیست کلمه مشکلی را به وجود نمی‌آورد. اما شما باید تلاشتان به حدی باشد که این جملات کمتر از ۲۵ درصد متن‌تان را تشکیل بدهد. همچنین باید سعی کنید که جملات طولانی پشت‌سر هم قرار نگیرند. سعی کنید جملات کوتاه و بلند را باهم ترکیب کنید. این کار باعث می‌شود که خواندن متن شما آسان‌تر شود.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۱ دیدگاه
  • علیرضا احمدیان ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

    سلام و خسته نباشید : در خصوص طول جملات مناسب سئو (Seo) چند تا سئوال داشتم :
    ۱) اول این که به نظر شما طول مناسب عنوان چند کلمه می باشد ؟
    ۲) این موضوع چقدر در سئو سایت تاثیر دارد ؟

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم