فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

فایل صوتی و پادکست ؛ چرا پادکست‌ها مهم هستند؟

خانه » تولید محتوا » فایل صوتی و پادکست ؛ چرا پادکست‌ها مهم هستند؟

فایل صوتی و پادکست ؛ چرا پادکست‌ها مهم هستند؟

تا پایان سال 2016، بیش از 57 میلیون آمریکایی به صورت ماهانه به پادکست‌ها گوش ‌داده‌اند که این تعداد 23 درصد بیش از سال 2015 بوده است. این آمار سهم عظیمی از بازار پادکست را نشان می‌دهد. موضوعات پادکست بسیار متنوع است. به همین خاطر است که بسیاری از بازاریابان محتوا این سؤال را از خود می‌پرسند: آیا استفاده از پادکست روش خوبی برای بهبود یک کمپین بازاریابی محتوا است؟

چرا پادکست‌ها مهم هستند؟

ابتدا نقش پادکست‌ها و دلیل محبوبیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم. چرا پادکست‌ها برای مردم و در بازاریابی محتوا مهم هستند؟

 • ظهور تلفن همراه

از آنجا که اکثر ایرانی‌ها اکنون گوشی‌های هوشمند یا دستگاه‌های تلفن همراه مشابه دارند، دانلود و گوش دادن به پادکست به هنگام کار، در فروشگاه، هنگام تمرین در سالن ورزشی و یا در هر جایی که  افراد زمان اضافی دارند، راحت و آسان است.

 • کاهش مطالعه

با وجود دسترسی به اینترنت، مطالعه‌ی انواع مقالات از طریق صفحه‌ی نمایش کوچک تلفن‌همراه سخت‌تر است. در نتیجه، بیشتر مردم به محتوای صوتی و تصویری روی می‌آورند که استفاده از آن‌ها به بهبود روند بازاریابی محتوا کمک می‌کند.

 • جرقه و ظهور روند

موج جدید ظهور پادکست‌ها یک اقدام سریع، مفید و محبوب بوده است از جمله محبوبیت ناگهانی پادکست‌های سریالی در امریکا که به بیش از 230 میلیون دانلود در هر دو سری رسیده است. این امر به نوبه‌ی خود، موجب ظهور پادکست‌های جدید شده است که شنوندگان بیشتری را جذب می‌کند. شنوندگان بسیار بیشتر از تولیدکنندگان محتوا به این روند علاقه‌مند شده‌اند و این چرخه همچنان ادامه می‌یابد؛ محتوای بیشتر منجر به شنونده‌ی بیشتر شده و شنوندگان بیشتر به تولید محتوای بیشتر می‌انجامد.

 

در ادامه، برخی از مزیت‌هایی را که پادکست‌ها در بهبود بازاریابی محتوا دارند، ذکر می کنیم.

 • همگام با زمانه بودن

اول از همه، ساخت پادکست به شما امکان بهره‌ بردن از جو فکری و روح زمانه را می‌دهد. مردم ایران نیز در حال حاضر به استفاده از پادکست‌ها خو گرفته‌اند و بعید نیست که این محبوبیت دائمی بماند. بنابراین، از آن بهره ببرید وقتی که هنوز استفاده از آن به اوج خود نرسیده است. علاوه بر این، با درگیر شدن و شرکت در یک روند محبوب، برند شما از دید مردم، آینده‌نگر و پیشرو دیده می‌شود.

 • نیاز به سرمایه‌گذاری کم

اگر بخواهیم پادکست‌ها را با ویدیو یا عناصر طراحی گرافیک دیگر مقایسه کنیم، خواهیم دید که پادکست یک راه مقرون‌ به‌ صرفه‌تر برای تولید و بازاریابی محتوا است. با کمتر از 100 دلار می‌توانید یک میکروفون خوب و نرم‌افزار لازم برای ویرایش کار خود دریافت کنید. علاوه بر این، تنها چیزی که برای هر قسمت پادکست، سرمایه‌گذاری می‌کنید، مدت زمان لازم برای برنامه‌ریزی و پس از آن ضبط محتوای خود است. اگر شما با سبک مکالمه و بداهه‌گویی پیش بروید، تقریباً به هیچ کاری برای آمادگی و انجام آن نیاز ندارید و شما می‌توانید دقیقاً نیم ساعت وقت را برای تولید نیم ساعت محتوا صرف کنید.

 • روش مطالعه جایگزین

نوع افرادی که پست‌های وبلاگ را می‌خوانند، لزوماً همان نوع افرادی نیستند که به پادکست گوش می‌دهند. با پیگیری هر دو راهبرد، شما جذابیت پادکست را برای طیف وسیع‌تری از مردم در جمعیت هدف کسب و کار خود افزایش می‌دهید.

 • عمر مفید  بالا

پادکست‌ها برای یک دوره‌ی خاص ضبط و ساخته نمی‌شوند. هنگامی که شما آن‌ها را ضبط کردید، می‌توانید پادکست‌ها را از طریق کانالتان به طور نامحدود در دسترس مخاطبان قرار دهید. به این ترتیب، تا زمانی که شما موضوعاتی با هدف ماندگاری انتخاب کنید، آن‌ها یک عمر مفید، مشابه محتوای همیشه سبز دارند. محبوبیت ویدیوهای پخش زنده مانند لایو فیس‌بوک نیز در حال افزایش است اما این نوع از محتوا زمانی بهترین هستند که تازه و به صورت زنده دیده شوند و محبوبیت آن‌ها پس از پخش زنده کاهش می‌یابد.

 • قابلیت به اشتراک‌گذاری

پادکست‌ها قابل اشتراک‌گذاری هستند چرا که آن‌ها بخش‌هایی از محتوا هستند که به سرعت می‌توان آن‌ها را درک کرد و معمولاً با بینش‌های جدید همراه است.

 • حمایت‌های مالی احتمالی

هر چیزی که دارای مخاطبان بسیار زیاد باشد، هدف احتمالی تبلیغ‌کنندگان و حامیان مالی خواهد بود و پادکست‌ها از این قاعده مستثنی نیستند. هنگامی که شما به هزاران مخاطب شنونده دست ‌یابید، ممکن است بتوانید حمایت مالی برای مطالب خود جذب کنید و یک جریان جدید درآمد علاوه بر مدل سودآوری کسب‌وکار خود به دست آورید. شنوندگان پادکست نیز می‌توانند به عنوان حامیان مالی شما عمل کنند و با خرید و پرداخت پول اضافی برای پادکست، حمایت مالی خود را نشان دهند.

 

اما چگونه می‌توان دریافت که در بازاریابی محتوا برای پادکست جدید خود موفق هستید؟ این نکات را هنگام شروع باید به خاطر سپرد:

 • منحصر به فرد عمل کنید

هزاران تولیدکننده‌ی پادکست وجود دارد و فهرست صنعت شما احتمالاً تا اکنون اشغال شده است. اگر شما می‌خواهید خود را متمایز کنید و مخاطبانی بیابید که شما را مناسب نیازهای خود بدانند، شما باید متفاوت‌تر از دیگران و متفاوت‌تر از آنچه در حال حاضر هستید عمل کنید.

 • پادکست خود را با ابزارهای دیگرادغام کنید

با تغییر محتوا و انتشار آن در انواع شبکه‌های مختلف، بهترین استفاده را از زمان ضبط محتوای خود ببرید. پادکست خود را در پست‌های وبلاگ خود بگنجانید، ویدیوهایی از ضبط جدیدترین پادکست خود در یوتیوب منتشر کنید و به مطالب دیگر خود در پادکست اشاره کنید. موتور بازاریابی محتوای خود را به عنوان یک اکوسیستم سودمند تصور کنید که همه از یکدیگر حمایت می‌کنند.

 • پادکست‌ها را منظم و منسجم منتشر کنید

اگر شما می‌خواهید پادکست را به صورت هفتگی منتشر کنید، باید اطمینان حاصل کنید که هر هفته، آن را در یک روز و یک ساعت مشخص منتشر می‌کنید و اگر یک فرمت خاص را دنبال می‌کنید، آن را تغییر ندهید. ثبات و انسجام  کلید برخورداری و حفظ مخاطبان وفادار است.

 • به شنوندگان وفادار خود پاداش دهید

در نهایت، به شنوندگان خود احساس خاص بودن بدهید. با پیشنهادهای ویژه به آن‌ها پاداش دهید، به نظراتشان در شبکه‌های اجتماعی خود پاسخ دهید و تغییرات را بر اساس بازخورد آن‌ها ایجاد کنید.

 

پادکست‌ها هنوز هم یک ابزار جدید و در حال رشد هستند؛ بنابراین لازم است به هنگام افزایش مخاطب، اثربخشی آن‌ها را با دقت بررسی کنید. تغییرات را بر اساس نحوه‌ی‌ پاسخگویی و واکنش شنوندگان به محتوای خود ایجاد کنید و تا زمانی که مطلب مناسبی پیدا نکرده‌اید، از بررسی زوایا و استراتژی‌های مختلف نترسید. پادکست‌ها می‌توانند به بخشی مؤثر از تلاش‌های بازاریابی محتوای شما تبدیل شوند اما مانند هر ابزار محتوا، این‌ها نیز راه‌حلی معجزه‌آسا برای بازاریابی محتوا نیستند. شما هنوز هم لازم است تحقیق و تلاش فراوان انجام دهید تا نتایج خوبی کسب کنید.

 

 

منبع:

https://www.forbes.com/sites/jaysondemers/2017/06/02/could-a-podcast-boost-your-content-marketing-campaign/#3fbc04997621

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم