فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

ربات چت چیست ؟ | چگونه چت بات به رونق کسب و کار کمک می‌کند؟

خانه » استراتژی محتوا » ربات چت چیست ؟ | چگونه چت بات به رونق کسب و کار کمک می‌کند؟

ربات چت چیست ؟ | چگونه چت بات به رونق کسب و کار کمک می‌کند؟

با گسترش تکنولوژی همه کسب و کارها بیشتر به بازاریابی محتوا نیازمند می‌شوند و روش های بازاریابی محتوا هم با پیشرفت فناوری، تغییر می‌کند و کاربردی تر می‌شوند. ربات چت یا چت بات یکی از همین پدیده‌های نوظهور در بازاریابی محتوا است. به عنوان یک تعریف ساده برای آنهایی که نمی‌دانند منظور ما از چت بات چیست؛ چت بات یک بستر ارتباط مسقیم بین صاحبان یک وبسایت و بازدیدکنندگان آن است. از طریق این بسترِ ارتباط متنی، پشتیبان سایت به کاربر کمک می‌کنند تا در بدو ورود به سایت، خدمات و اطلاعات مورد نیاز را راحت و به سرعت دریافت کند. شاید شما هم اخیراً با ورود به تعدادی از سایت‌های معتبر، نظرتان به یک دایره کوچک واقع شده در گوشه سمت راست و پایین صفحه نمایش جلب شده باشد که از شما با دعوت به گفتگو، استقبال می‌کنند. اینها همان چت بات یا ربات چت هستند.

چرا چت بات ها، تعیین کننده آینده بازاریابی محتوا هستند؟

خیلی از متخصصان بازاریابی محتوا ظهور چت بات‌ها را فصل جدیدی در مدیریت محتوا می‌دانند. جالب است بدانید در سال های اخیر گرایش کاربران به استفاده از نرم افزارهای پیام رسان، بیشتر از رسانه های اجتماعی مثل فیسبوک یا توییتر بوده است. این اتفاق بیانگر این حقیقت است که چت بات‌ها به عنوان یک پیام رسان تخصصی خدمات سایت شما، نسبت به خود سایت (که در مقام مقایسه یک رسانه اجتماعی گسترده است) با اقبال بیشتری رو به رو خواهند بود.

مهمترین مزیت ربات چت در یک سایت برای کاربر، در دسترس بودن همه اطلاعات و خدمات مورد نیاز در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. وجود این بستر تعاملی سایت را برای کاربر شخصی سازی می‌کند و فضای آن را مفید و کاربردی تر می‌نماید. پشتیبان‌های وب سایت های پرمخاطب به راحتی محتوایی که یک مشتری به آن نیاز دارد را از طریق ربات چت در اختیار او قرار می‌دهند این موضوع باعث می‌شود که اطلاعات سایت شما بهینه تر و موثر تر از قبل باشند.

مشتری مداری و مردم داری الکترونیک از طریق چت بات ها

نکته جالب در خصوص چت بات ها این است که این پدیده جدید کمک کرده تا مفاهیمی مثل مشتری مداری یا مردم داری در کسب و کار به تجارت الکترونیک راه باز کنند. شاید قبل تر وقتی حرف از مشتری مداری وسط می‌آمد، همه نگاه‌ها به سمت بازار و خرید و فروش های فیزیکی می‌رفت. اما حالا اوضاع فرق کرده است. چت بات ها به شما کمک می‌کنند تا یک تعامل سازنده با مشتری برقرار کنید. حاصل این تعامل رضایت مشتری و کسب سود بیشتربرای شماست. بی تردید مشتریان شما وقتی ببینند حضورشان در سایت اینقدر ارزشمند است که حاضرید وقت برای رضایت آنها  بگذارید خیلی خوشحال تر خواهند بود.

روش استفاده از چت بات ها برای جذب مخاطب بیشتر

1

در هر کسب و کاری که باشید حضور چند بات باعث رونق بیشتر تجارت شما خواهد بود البته شیوه صحیح استفاده از این تکنولوژی مثل هر تجارت دیگری در موفقیت آن تعیین کننده است. ربات چت معمولا بر پایه الگوریتم ها،  دستور‌های پیش فرض و یا هوش مصنوعی کار می‌کند. اگر شما بخواهید چت باکس ها را آنقدر پیچیده تعریف کنید که مثل یک پشتیبان زنده پاسخگو مشتریان شما باشند، نتیجه کار احتمالاً کمی مضحک خواهد بود. اولین گام این است که توقع واقعی از این ابزار داشته باشید. در گام بعدی خودتان را به جای مشتری بگذارید و ببینید که به چه دلیل ممکن است سر از سایت شما در آورده باشند؟ با این کار شما می‌توانید بیشتر درخواست‌هایی که مشتریانتان دارند را در طراحی چت بات پیش بینی کنید و راهکارهای پاسخگویی به آن را تدارک ببینید. به یاد داشته باشید که فرآیندهای روتین سایت را به راحتی می‌توانید در قالب چت بات به بازدیدکنندگان سایت ارائه دهید.

هزینه ساخت ربات چت یا چت بات چقدر است؟

هزینه ایجاد یک فناوری، مهمترین انگیزه و یا مانع استفاده از آن است. خبر خوب این است که استفاده از چت بات ها هزینه زیادی ندارد.  بسیاری از نرم افزار ها هستند که این امکان را به طور رایگان برای یک سایت ایجاد می‌کنند. نکته مهم این است با استفاده از چت بات شما نیاز به کارمندان کمتری خواهید داشت. فراموش نکنید چت بات ها یک تکنولوژی نوین و نوپا هستند که علاقه روزافزونی به آنها در بین مخاطبان سایت ها دیده می‌شود. به خاطر داشته باشید هزینه ای که برای ایجاد چت بات می‌پردازید با جذب بازدید کننده بیشتر و بالا رفتن تعداد فروش های موفق به راحتی جبران خواهد شد.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم