فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

3 روش بسیار کاربردی برای بازگشت مخاطب به وب سایت

خانه » استراتژی محتوا » 3 روش بسیار کاربردی برای بازگشت مخاطب به وب سایت

3 روش بسیار کاربردی برای بازگشت مخاطب به وب سایت

چگونه مخاطبان بیشتری را به وب سایتمان بازگردانیم

 

شاید یکی از مهم‌ترین اهدافی که می‌توان برای تیم بازاریابی متصور بود تلاش برای بازگشت بیشتر مخاطبین و خریداران به کسب و کار است. اگر چه تعداد بسیار مخاطبین اطراف محصول و یا مطلب وبلاگ در آغاز می‌تواند بسیار جذاب باشد، اما نباید فراموش کرد که این همه‌ی ماجرا نیست. اگر استراتژی بازاریابی محتوا شما تنها معطوف به افزایش جذب مخاطبین جدید به سوی وبسایت، بدون توجه به موضوع بازگشت مخاطب است، به احتمال زیاد استراتژی مبتنی بر موفقیت‌‌های کوتاه مدت دارید. شاید اکنون زمان آن فرارسیده است که در استراتژی بازاریابی خود تجدید نظر کنید.

در دنیای دیجیتال امروزی که در هر ثانیه هزاران مطلب وبلاگ در اینترنت بارگذاری می‌شود، بازاریابان محتوا باید توجه خود را از تنها جذب کلیک‌های جدید به سوی وبسایت به دستیابی مخاطبین وفادار و نگه‌داشتن جذابیت محتوا در طولانی مدت برای آن‌ها معطوف سازند.

موضوع بازگشت مخاطب مربوط به زمانی است که کاربر پس از بازدید اولیه از وبسایت و تجربه‌ی آغازین خود باز هم تصمیم به بازگشت به وبسایت می‌گیرد. شما می‌توانید این موضوع را با ابزار آنلایز ترافیک وبسایت به خوبی اندازه‌گیری کنید. اکنون وقت آن فرارسیده است که به این حوزه‌ی بسیار پر اهمیت، یعنی بازگشت مخاطب به سوی وبسایت توجه شود.

در سال ۲۰۱۵ Haleymarketing.com پژوهشی را با آنالیز دقیق ترافیک وبسایت‌های مختلف انجام داد و نتیجه‌ی آن نشان دهنده‌ی موضوعات پراهمیت بسیاری بود که در میان آن‌ها موضوع بازگشت مخاطب بیش از هر چیز باعث جلب توجه می‌شد. طبق این پژوهش، آن‌ها دریافتند که کاربران جدید ۱۳ درصد بیشتر از مخاطبین وفادار وبسایت را تنها پس از نگاه کردن یک صفحه ترک می‌کنند. یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی که آن‌ها در این پژوهش به آن دست یافتند آن بود که مخاطبین وفادار ۶۳ ثانیه بیشتر از مخاطبین جدید در وبسایت می‌ماندند. این مقداری کم نیست و نشان دهنده‌ی اهمیت توجه به بازگشت مخاطب است. مخاطبین وفادار بسیار بیشتر از مخاطبین جدید جذب محتوا و محصولات وبسایت شده و میزان موفقیت بیشتری را برای وبسایت به ارمغان می‌آورند.

 

 سرمایه‌گذاری در به دست آوردن مخاطبین وفادار

 

بازگشت مخاطب یشتر به وبسایتمهم نیست که دقیقاً با چه هدفی اقدام به تولید محتوا می‌کنید. اگر تنها با هدف اطلاع رسانی مخاطبین، یا آموزش آن‌ها و یا به دست آوردن خریداران بیشتر در حال تولید محتوا هستید، در هر صورت پیش از هر چیز باید به فکر ساختن جامعه‌ی مخاطبین وفادار باشید. به دست آوردن مخاطبین وفادار باید پیش از هدف کسب درآمد مورد توجه شما قرار گیرد. اکنون دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند یک سیستم بازاریابی موفق را تنها با قدرت شیوه‌های سنتی بازاریابی در طولانی مدت داشته باشد. در این نقطه است که بازاریابی محتوا اهمیت خود را به وضوح نشان می‌دهد. طبق پژوهش انجام شده توسط Content Marketing Institute، بازاریابی محتوا می‌تواند ۳ برابر بیشتر از روش‌های سنتی خریداران احتمالی را جذب کند. جدای از این موضوع، بازاریابی محتوا ۶۳ درصد هزینه‌ی کمتری را نسبت به روش‌های سنتی بازاریابی نیاز دارد. با توجه به این موضوعات واضح است که بسیاری از کسب و کارها در سال‌های اخیر توجه خاصی را نسبت به بازاریابی محتوا از خود نشان داده‌اند.

تصور کنید یک روز تمامی تبلیغات‌های پرداخت‌شده وبسایت خود را متوقف سازید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به احتمال زیاد میزان بازدید‌کننده‌های وبسایت شما به شکلی قابل توجه سقوط خواهد کرد. دلیل این موضوع آن است که این شیوه‌‌ی بازاریابی بیشتر از هرچیز مخاطبین جدید را به وبسایت شما جذب خواهد کرد و باعث بازگشت مخاطب و ساختن جامعه‌ی مخاطبین وفادار نمی‌شود. این موضوع زمانی اهمیت خود را به شکلی بهتر نشان می‌دهد که توجه کنیم مخاطبین جدید تنها برای یک کنجکاوی وارد وبسایت ما می‌شوند و به احتمال زیاد پیش از توجه به محصولات و یا خدمات ما وبسایت را ترک می‌کنند. این درحالی است که مخاطبین وفادار زمان بازگشت به وبسایت توجه بهتر و بیشتری را به محتوا، محصولات و خدمات ما خواهند داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، احتمال تبدیل شدن مخاطبین وفادار به خریداران محصولات و خدمات ما از مخاطبین جدید بسیار بیشتر است.

داشتن مقدار قابل توجه بازگشت مخاطب نشان می‌دهد که بازاریابی محتوا شما به خوبی در حال عمل کردن است و باعث می‌شود که مخاطبین دوباره و دوباره به وبسایت بازگردند. مقدار مناسب بازگشت مخاطب به سوی وبسایت که هر کسب و کاری باید به آن دست یابد حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل بازدیدکننده‌های وبسایت است. اگر اکنون شما به این مقدار رسیده‌اید، نشان می‌دهد که استراتژی بازاریابی شما به موفق‌ترین شکل ممکن در حال عمل کردن است. اگر همچنان به این سطح نرسیده‌اید، به نکاتی که در ادامه‌ی مقاله به آن‌ها می‌پردازیم توجه کرده و سعی کنید آن‌ها را در طول تلاش‌های بازاریابی محتوا خود مورد توجه قرار دهید.

به این دلیل است که قصد داریم در این مقاله به صورت کامل به راه حل‌هایی بپردازیم که سبب بازگشت مخاطب به وبسایت شما خواهند شد. در آغاز درباره‌ی اهمیت پرداختن به مخاطبین وفادار و به دست آوردن آن‌ها خواهید خواند. سپس درباره‌ی اهمیت انتشار محتوای جدید به صورت منظم برای افزایش میزان بازگشت مخاطب به وبسایت خوانده و پس از آن با اهمیت انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی آشنا خواهید شد. در پایان درباره‌ی استفاده از خبرنامه‌های ایمیلی و اهمیت آن‌ها خواهید خواند.

  • انتشار محتوای جدید به صورت منظم
  • انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی
  • استفاده از خبرنامه برای افزایش بازگشت مخاطب

انتشار محتوای جدید به صورت منظم

در هر صورت، همیشه نقطه‌ای وجود دارد که در آن بازاریابان محتوا از خود می‌پرسند که چه مقدار باید محتوا منتشر سارند. بر اساس پروژهش Hubspot، شرکت‌هایی که بیش از ۱۶ مطلب وبلاگ در ماه منتشر ساختند حدود سه و نیم درصد ترافیک بیشتری نسبت به شرکت‌هایی به دست آوردند که در ماه بین صفر تا چهار مقاله منتشر می‌ساختند. قاعدتاً کسب و کارهایی که به صورت منظم محتوای جدید انتشار می‌دادند، موضوعاتی جدید برای مخاطبینی داشتند که به وبسایت آن‌ها بازمی‌گشتند.

با توجه به شرایط کاری تیم بازاریابی محتوا و موضوع کسب و کار شما، شاید امکان منتشر ساختن مطلب وبلاگ به صورت روزانه در ماه امکان‌پذیر نباشد. جدای از این یک مقدار جادویی مطلب وبلاگ در ماه وجود ندارد که باعث موفقیت بی‌شک شما خواهد شد. مهم‌ترین موضوع در این باره آن است که بتوانید به یک تعادل مناسب در بازاریابی محتوا خود دست‌یابید. با داشتن یک تقویم منظم که طبق آن به صورت دائم محتوا منتشر می‌سازید، قادر خواهید بود که به سطحی مناسب از قابل اعتماد بودن دست یابید. به این شکل مخاطبین شما خواهند دانست که معمولاً چه زمانی محتوای جدید روی وبسایت شما برای بازگشت دوباره و خواندن آن وجود دارد. رسیدن به این نقطه می‌تواند باعث افزایش علاقه‌مندی مخاطبین شما به کسب و کار نیز شود.

راه دیگری که از طریق آن می‌توانید سبب بازگشت مخاطب شوید، استفاده از مقالات سریالی است. با داشتن مقالاتی سریالی حول یک موضوع قادر خواهید بود به مخاطب دلیلی مهم برای بازگشت دوباره به وبسایت دهید. به این شکل قادر خواهید بود سبب بازگشت مخاطب به صورت هفتگی و یا ماهانه شوید. یکی از مهم‌ترین موضوعات در این باره آن است که مقالات سریالی را تولید کنید که برای مخاطبین خاص و یکتا باشند. تنها در این صورت است که می‌توانید موفقیت این شیوه را تضمین کنید. در این میان مهم نیست که این مقالات سریالی درباره‌ی موضوعات جذاب، خبری و یا تخصصی باشند. مخاطبین شما برای خواندن ادامه‌ی موضوع به وبسایت شما بازخواهند گشت و به این طریق می‌توانید سبب موفقیت استراتژی بازاریابی محتوا خود شوید.

انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی

اگر می‌خواهید که مخاطبین به صورت دائم به محتوای شما توجه کنند، نیاز دارید که به صورت منظم به آن‌ها درباره‌ی فعالیت‌های خود یادآوری کنید. یکی از مهم‌ترین و موفقیت‌ترین ابزار برای انجام این کار و وصول به این هدف استفاده از شبکه‌های اجتماعی است.

حدود ۷۶ درصد افراد از فیسبوک خود برای پیدا کردن محتوای جدید و جذاب استفاده می‌کنند. چه راهی بهتر از این وجود دارد که به صورت منظم ترافیک طبیعی را به محتوای خود با استفاده از شبکه‌های اجتماعی جذب کنید؟ برای این منظور، همواره تولید محتوای جدید و انتشار آن در روز را مورد توجه قرار دهید. همچنین نباید از توجه به بازنشر محتوای قدیمی در زمان‌های مناسب غافل شد. زمانی که افراد درباره‌ی یکی از موضوعاتی که پیش از آن درباره‌ی آن محتوا تولید کرده‌اید درحال صحبت و بحث بوده و دغدغه‌ی روز آن‌ها است، زمان مناسبی برای بازنشر محتوای مورد نظر است. یک تقویم دقیق برای این منظور داشته باشید که در آن تنها به تولید محتوای جدید اشاره نشده است و موضوع بازنشر محتوا به صورت منظم نیز مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده از خبرنامه برای افزایش بازگشت مخاطب

اگر در حال تولید محتوا هستید و وبسایت شما خبرنامه ندارد، وقت آن است که صاحب خبرنامه شوید. ترافیک ورودی از ایمیل مارکتینگ دارای میزان جذب بسیار بالایی است. خبرنامه مبتنی بر ایمیل یک تاکتیک جدید نیست اما به صورت سنتی برای معاملات استفاده می‌شد. اما در سال‌های اخیر به عنوان یک ابزار بسیار قدرتمند و مناسب برای به دست آوردن مخاطبین و جذب آن‌ها به محتوای تولید شده‌ی وبسایت مطرح شده است. به این طریق می‌توانید محتوای خود را به صورت مستقیم به ایمیل مخاطبین خود ارسال کنید.

در سال‌های اخیر ابزار بسیار زیادی برای ساختن سریع و ساده‌ی خبرنامه‌ی ایمیلی وجود دارد. امروزه بسیاری از CMSهای محبوب ساخت وبسایت دارای پلاگین‌هایی برای انجام این کار هستند. شما به سادگی می‌توانید با استفاده از آن‌ها خبرنامه‌ی ایمیلی خود را درون وبسایت داشته باشید. موضوع دیگری که در این مورد می‌توانید مد نظر داشته باشید استفاده از لیست‌های مختلف گروه‌بندی شده‌ی ایمیل است که به آن‌ها محتوای مخصوص را به صورت متفاوت ارسال می‌کنید. به این طریق می‌توانید محتوای شخصی‌سازی‌شده‌ی بهتری را برای مخاطبین خود داشته و توجه آن‌ها را به شکلی بهتر جلب کنید. در این صورت میزان بازگشت مخاطب به شکلی مناسب رشد خواهد کرد.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم