فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

ابزارهای محتوا

خانه » ابزارهای محتوا

ابزارهای محتوا مجموعه‌ای از نرم‌افزارها، راهکارها، قالب‌ها، الگوها و پرسشنامه‌هایی است که در طول فرآیند بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند بهتر تصمیم بگیرید و عمل کنید. فرامحتوا در این خدمت تلاش می‌کند بهترین ابزارهای ممکن برای استفاده کسب‌وکارهای ایرانی را عرضه کند. این ابزارهای محتوا در چند دسته ارائه می‌شوند:

 

ابزارهای استراتژیک محتوا ابزارهای تولید محتوا ابزارهای ارزیابی محتوا
کاربرد این دسته از ابزارها در هنگام تدوین برنامه استراتژیک، برنامه اجرایی، شناخت خود و مخاطب است. این دسته از ابزارها پشتیبان شما در هنگام تولید انواع محتوای در قالب‌ها و فرمت‌های گوناگون هستند. ابزارهای ارزیابی به شما کمک می‌کنند تا با توجه به شرایط خود بهترین شیوه ارزیابی محتوا را انتخاب کنید.

 

ابزارهای استراتژیک محتوا

اگر می‌خواهید برای اجرا و یا توسعه بازاریابی محتوای خود برنامه‌ریزی کنید، استفاده کردن از ابزارهای استراتژیک محتوا به صورت کاربردی به شما کمک می‌کند بهتر عمل کنید، در وقت خود صرفه‌جویی کنید و کلیات نکاتی که باید بدانید را هنگام برنامه‌ریزی در نظر داشته باشید. در این بخش با ابزارهای مختلفی مثل الگوهای تدوین شخصیت برند، تمپلیت‌های پرسونای مخاطب، تقویم‌های محتوا و… آشنا می‌شوید و امکان استفاده از آنها به صورت عملیاتی برای شما فراهم شده است.

شخصیت برند

برای شناسایی ویژگی‌های شخصیتی برند خود و تدوین ساختار بایدها و نبایدهای محتوایی می‌توانید از ابزار شناسایی شخصیت برند استفاده کنید و با رفتارهای محتوایی برندهایی که در سراسر دنیا شخصیتی مشابه شما دارند و الگویی که منجر به ساخت این تصویر در ذهن مخاطب می‌شود، بیشتر آشنا شوید. برای شناخت شخصیت برند خودتان همین حالا شروع کنید.

این آزمون در سراسر دنیا بارها مورد استفاده قرار گرفته و در مرحله اجرا اثربخش بوده است. تیم فرامحتوا از این آزمون برای مشتریان خود استفاده می‌کند.

پرسونای مخاطب

مخاطب و ویژگی‌های آن مهمترین وجه استراتژیک بازاریابی محتواست. برای شناخت ویژگی‌های مخاطب باید فراتر از پروفایل مشتری و بعد تجاری به آن نگاه کنید. سؤالاتی که باید برای شناسایی پرسونای مخاطب از منظر بازاریابی محتوا به آنها پاسخ دهید با شناسایی ویژگی‌های مشتریان بالقوه از منظر تجاری تفاوت دارد. برای آشنایی با ابعادی که در هنگام تدوین استراتژی بازاریابی محتوا از پرسونای مخاطب لازم دارید، از چهارچوب زیر استفاده کنید.

این ابزار شامل سؤالات باز و فرمت نوشتن پرسونای مخاطب از منظر بازاریابی محتوا است که قابل استفاده برای همه کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای است.

ابزارهای تولید محتوا

اگر برای تولید محتوا به دنبال استاندارد هستید و می‌خواهید آنچه را که در استراتژی بازاریابی محتوا نگاشته‌اید به تولیدکننده محتوا انتقال دهید تا همان چیزی را تولید کند که شما در نظر دارید و اگر نیاز دارید تا آنچه تولید می‌شود با استانداردهای موتورهای جستجو همخوان باشد تا بیشترین اثربخشی را از محتوای تولید شده خود به دست آورید می‌توانید از ابزارهای تولید محتوا استفاده کنید. در این بخش ابزارهای مختلفی مثل شناسنامه محتوا و چک‌لیست سئوی محتوا برای شما فراهم شده است.

تقویم محتوا

یکی از مهمترین بخش‌های برنامه اجرایی توجه به نظم، پیوستگی و ابزاری برای نشان دادن برنامه اجرایی در عمل است. همه آنچه در برنامه استراتژیک می‌آید در نهایت منجر به یک تقویم اجرایی از انتشار محتوا در روزهای مختلف می‌شود. تقویم‌های محتوا نه تنها روزهای انتشار بلکه روزهای سفارش تولید، ویراستاری، مناسبت‌ها، موعدهای ارزیابی و همه آنچه در کل چرخه بازاریابی محتوا به آن احتیاج دارید را باید به نمایش بگذارد. برای دانلود تقویم محتوا و استفاده از آن متناسب با نیاز خود از اینجا شروع کنید.

این تقویم با قابلیت برچسب‌گذاری تولید، ویرایش، انتشار و در نظر گرفتن مناسبت‌های مختلف است که متناسب با نیاز شما قابل استفاده است.

شناسنامه محتوا

شناسنامه محتوا خلاصه بایدها و نبایدهای حاصل از استراتژی بازاریابی محتواست. آن چیزی است که بین برنامه و اجرا هماهنگی ایجاد می‌کند و تولیدکنندگان محتوای شما را در چهارچوب استراتژی تدوین شده قرار می‌دهد. برای استفاده از چهارچوب شناسنامه محتوا از قالب زیر استفاده کنید.

با استفاده از این فرمت به تولیدکنندگان خود روشن و واضح بگویید که چه محتوایی می‌خواهید برایتان تولید کنند. با این کار استراتژی خود را یک گام به اجرایی شدن نزدیکتر کنید.

چک‌لیست سئو محتوا

مرحله بارگذاری محتوا یکی از مهمترین مراحل بازاریابی محتوا است که مشخص می‌کند آیا محتوای شما با تمام توان در رقابت با سایر محتواها می‌تواند به نتیجه قابل قبولی برسد یا خیر. برای هدایت کردن افرادی که محتوای شما را بارگذاری می‌کنند از چک لیست زیر استفاده کنید.

 

برای بارگذاری محتوا در وب‌سایت خود از این چک لیست استفاده کنید و نکاتی که در این چک لیست مطرح شده است را رعایت کنید.

ابزارهای ارزیابی محتوا

اگر برای ارزیابی محتوای خود با تعداد زیادی معیار مواجه هستید و نمی‌توانید تشخصی دهید که کدام معیار برای شما مناسب است و اگر نمی‌دانید این معیارها چه چیزی هستند، چه کاربردی دارند و چگونه محاسبه می‌شوند؛ ابزارهای ارزیابی محتوا به شما کمک خواهد کرد. در این بخش می‌توانید از ابزارهای مختلف مانند الگوریتم انتخاب معیارهای کلیدی عملکرد و همچنین فرمول‌های محاسبه آن معیارها استفاده کنید. برای ارزیابی محتوا همین امروز دست به کار شوید.

الگوریتم انتخاب KPI

کسب‌وکارها بر مبنای شرایط مختلفی که دارند از معیارهای مختلفی برای ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوای خود استفاده می‌کنند. به عبارتی دیگر در مراحل مختلف عمر سازمان و عمر بازاریابی محتوای آن، معیارهای مختلفی برای ارزیابی به کار می‌رود. برای شناسایی بهترین معیارهایی که مناسب کسب‌وکار شماست از اینجا شروع کنید.

معیارهای مناسب کسب‌وکار خود را برای ارزیابی بازاریابی محتوا انتخاب کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند که بدانید در هر مرحله چه معیاری برای شما کاربرد دارد.

نحوه محاسبه KPI

  • نحوه محاسبه KPI

فرمول‌هایی که در این بخش برای محاسبه معیارهای ارزیابی محتوا طراحی شده است به شما کمک می‌کند به آسانی عملکرد محتوای خود را ارزیابی کنید و با صرفه‌جویی در زمان گزارش‌های ارزیابی محتوا را تهیه کنید و زمان بیشتری را صرف برنامه‌ریزی اقدامات اصلاحی کنید. برای محاسبه معیارهای ارزیابی محتوا شروع کنید.

برای ارزیابی محتوای خود زمانی که می‌دانید کدام معیار برای شما مناسب است می‌توانید از فرمول‌های آنلاین این بخش استفاده کنید و نحوه تفسیر اعداد به دست آمده را ببینید.