فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

 هوش مصنوعی داستان‌گویی می‌کند

خانه » استراتژی محتوا »  هوش مصنوعی داستان‌گویی می‌کند

 هوش مصنوعی داستان‌گویی می‌کند

امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که فناوری یکی از اجزای غیر قابل تفکیک آن شده است و ارتباطات یکی از جنبه‌هایی است که بر اثر همین فناوری تغییرات قابل ملاحظه‌ای کرده است. یکی از این فناوری‌ها، هوش مصنوعی است؛ با وجود اینکه هنوز افراد زیادی متوجه نقش آن در زندگی نشده‌اند، اما حقیقت این است که باعث افزایش کارایی (سرعت، کیفیت و سبک زندگی) در زندگی روزمره تک تک ما شده است. البته ناگفته نماند که باعث نگرانی نیز شده است. از آنجایی که هوش مصنوعی توانسته است در زمینه  تولید محتوا روایت‌گویی یا قصه‌گویی جایگزین انسان شود؛ به عنوان ابزاری قدرتمند، به صنعت رسانه در جهت تولید محتوا ی جذاب، پایدار، سازگار و مقیاس پذیر کمک می‌کند. در نگاهی خوش‌بینانه‌تر این کارکرد به خصوص برای ناشران بسیار ارزشمند و منحصر به فرد خواهد بود.

پیوند هوش مصنوعی و تولید محتوا

هوش مصنوعی در اوایل شکل‌گیری، به عنوان یک تکنولوژی پیچیده تنها توسط توسعه‌دهندگان و مهندسان درک شد به این صورت که فقط آن‌ها می‌دانستند که چگونه از هوش مصنوعی در دنیای واقعی استفاده کنند. بعدها این فناوری وارد صنعت رسانه شد و صاحبان این عرصه نیز به اهمیت آن پی بردند. برای مثال از طریق هوش مصنوعی و با استفاده از سیستم مدیریت محتوا، شکل سنتی تولید خبر تغییر شکل داده است و اکنون همه فعالیت‌های تولید محتوا تجزیه، تحلیل و ردیابی عملکرد در اتاق‌های خبر انجام می‌شود که البته به گفته‌ی برخی تغییر ترسناکی است. آن‌ها معتقدند کارایی انسان‌ها به مرور زمان از بین می‌رود و با وجود هوش مصنوعی، اساس مشاغل امروزی و نقش انسان کم ‌رنگ و کم رنگ‌تر می‌شود.

هوش مصنوعی داستان‌های واقعی خلق می‌کند

شرکت‌هایی مانند Automated Insights و Graphiq می‌توانند مقدار زیادی از داده‌ها و متن را درک کرده، نقاط داستان را شناسایی کرده و مقالات یا اینفوگرافیک‌ها را تولید می‌کنند. امروزه، هوش مصنوعی فرآیند داستان‌سرایی را در زمانی بسیار کم‌تر از انسان انجام می‌دهد که باعث می‌شود کار تولیدکنندگان محتوا ساده‌تر شود و همچنین باعث می‌شود این ابزار تبدیل به یک ابزار کلیدی برای داستان‌پردازان شود تا به طور مداوم با تقاضای بیشتری برای کار مواجهه شوند. نقش هوش مصنوعی روز به روز برای تولید محتوا افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان محتوا هم ناچار می‌شوند آگاهی بیشتری در مورد چگونگی استفاده از این تکنولوژی برای خلق داستان‌های بزرگ مانند تبدیل متن به ویدیو کسب کنند. در این بین سازمان‌های بزرگ رسانه‌ای مانند رویترز نیز اهمیت هوش مصنوعی در تولید انواع ویدئو را به رسمیت می‌شناسند و به این شرکت این توانایی را می‌دهد تا ویدئو را با همان کیفیت محتوای سرمقاله تولید کند.

هوش مصنوعی در ترازوی خلاقیت

علی‌رغم همه‌ی مزایایی که برشمردیم، سؤال این است که آیا هوش مصنوعی قرار است جایگزین تولیدکنندگان محتوا شود؟ و یا اینکه قرار است در کنار آن‌ها به عنوان مکمل عمل کند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم شکی نیست که هوش مصنوعی، بسیاری از وظایف روزمره را کاهش داده و یا از بین می‌برد ولی جریان کار انسان را کارآمد‌تر می‌کند و باعث ایجاد فرمت‌های جدید رسانه‌ای می‌شود.  Hoos از پژوهشگران این علم، معتقد است که «باید هوش مصنوعی جایگزین هوش انسانی گسترش یابد.» او در سخنرانی که داشت، تاریخ علوم رایانه را به تصویر کشید و بیان کرد بر اساس تاریخ موجود، در ابتدا کامپیوترها برای انجام محاسبات عددی پیچیده سریع‌تر و دقیق‌تر از ماشین حساب ماهر انسان طراحی شدند. Hoos می‌گوید، الگوریتم ها، دستورالعمل‌های دقیقی هستند که بی‌ادعا اجرا می‌شوند و به یک نتیجه خاص یا رفتار خاص منتهی می‌شوند. پیدا کردن الگوریتم های خوب و ساخت آن‌ها به صورت مؤثر در رایانه‌ها دشوار است. Hoos معتقد است که این کار به یک ذهنیت خاص نیازمند است. بنابراین هنوز هوش مصنوعی نتوانسته به طور کامل جای انسان را بگیرد و خلاقیت انسان هنوز بی همتا است. حتی در زمینه‌ی تولید محتوا و داستان‎گویی نیز بهتر است آن را به عنوان یک ابزار سودمند کنار خودمان بپذیریم و از بودن او در کنارمان لذت ببریم.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم