فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

محتوا فراموش می‌شود!

خانه » استراتژی محتوا » محتوا فراموش می‌شود!

محتوا فراموش می‌شود!

80 درصد بازدیدکنندگان، محتوا را در عرض 3 روز فراموش می‌کنند!

شرکت پرزی (online presentation firm Prezi) با همکاری دکتر کارمن سیمون (Dr. Carmen Simon) متخصص علوم شناختی عصب‌شناسی به تازگی پژوهشی با هدف درک بهتر کارکرد مغز و اینکه بازاریابان چگونه می‌توانند از این طریق محتوایی تولید کنند که نه تنها قابل یادآوری بلکه دارای تأثیرگذاری بیشتر باشد، انجام داده است. نتایج جالب توجهی در این پژوهش به دست آمد که چندی است موضوع بحث بازاریابان محتوا در سراسر دنیا شده است. یافته‌های کلیدی آن عبارتند از:

– 80 درصد از مصرف‌کنندگان اکثر اطلاعات موجود در محتوای برندها را بعد از 3 روز فراموش می‌کنند و بیش از 50 درصد آنان هیچ جزئیاتی از آن محتوا را به یاد نمی‌آورند.

– به طور متوسط، تنها 7 درصد از مردم، بیش از 5 مقاله کامل را در طول روز می‌خوانند. مقالات اثر بلندمدتی برای خوانندگان ندارد و قابلیت اعتماد پایین‌تری نسبت به سایر انواع محتوا دارد. حتی اگر محتوای مقاله را به خاطر آورند، به احتمال زیاد فراموش می‌کنند که کدام برند چنین موضوعی را مطرح کرده بود.

– سه دلیل رایج وجود دارد که مردم به این دلایل، محتوایی که می‌خوانند را از یاد می‌برند:

الف) محتوای نامرتبط (55%)

ب) فقدان انگیزه برای به خاطر سپردن محتوا (36%)

ج) سادگی بیش از حد محتوا برای حفظ کردن آن در حافظه (30%)

ویدیوها در صدر به یاد ماندنی‌ترین محتواها هستند. به طوری که نزدیک به 37 درصد از مردم آن‌ها را بخاطر می‌سپارند. پس از ویدیوها در ادامه فهرست به یادماندنی‌ها می‌توان به مقالات نوشته‌شده (28%)، ارائه و پرزنت چهره‌ به‌ چهره (21%)، پست‌های شبکه‌ های اجتماعی (19%) و عکس‌هایی همراه با جملات طنز و خنده‌دار (10%) اشاره کرد.

– نزدیک به نیمی از مصرف‌کنندگان (48%) بیان کرده‌اند که اگر احساس کنند یک برند با آن‌ها گفتگویی تعاملی داشته است، متقاعد می‌شوند تا از آن برند خرید کنند.

– عنصر گفتگو به ویژه در رده‌های سنی جوان‌تر بیشتر اهمیت می‌یابد. همانطور که 70 درصد از افراد 16 – 24 سال را می‌توان از همین طریق متقاعد کرد تا کالایی را خریداری کنند.

– بیش از سه چهارم پاسخ‌دهندگان (77%) تصور می‌کنند استفاده از نرم‌افزارهای پرزنتیشن تعاملی که برندها استفاده می‌کنند، به آن‌ها کمک می‌کنند اطلاعات بیشتری را از یک پرزنتیشن که 2 روز پیش دیده‌اند، بخاطر بی‌آورند.

طبق گزارش پرزی (Prezi) یافته‌ها نشان می‌دهد که کلید درگیر کردن توجه مخاطب و ارائه‌ی مطلبی که برای او قابل یادآوری باشد و هم‌چنین او را متقاعد کند تا خریدار محصول یا خدمات یک برند شود؛ همان برقراری گفتگویی تعاملی است. خواه این تعامل به صورت آنلاین شکل بگیرد خواه از طریق گفتگوی فردی. برندها نیاز دارند تا بر روی گفتگوهای تعاملی و محتوای به‌یادماندنی(برای راهیابی به قلب مشتریان) متمرکز شوند. در حالی که سرمایه‌گذاری در بازاریابی محتوا به شدت فزاینده و در حال کسب یک رکورد است، بسیاری از محتواهای تولیدی به هدف اصلی خود دست نمی‌یابند. اگر مشتریان در برقراری تعامل و یا به‌یاد نگهداشتن محتوا دچار شکست شوند، می‌توان گفت تأثیر محتوا بر رفتارهای خرید آنان با احتمال کم‌تری رخ خواهد داد.

بازاریاب‌ها نسبت به این واقعیت که محتوا تأثیر فوق‌العاده‌ قدرتمندی بر درک و تصمیم مشتری برای خرید و انتخاب دارد، کاملاً آگاه هستند. اما به منظور تقویت بخش تأثیرگذاری محتوا بر روی مشتری، باید همزمان بر روی دو جنبه جذابیت (جلب توجه) و به‌یادماندنی بودن توجه کرد. شروع یک تعامل و گفتگو و استفاده از طرح‌های داستانی، هر دو جنبه مهم را پوشش می‌دهد. گفتگوها می‌توانند حافظه را تحت‌ تأثیر قرار دهند چرا که تعویض مکرر انگیزه و محرک بحث بین گویندگان به صورت مداوم، مغز را از حالت عادت خارج می‌کند و زمینه لذت و توجه بیشتر را فرهم می‌آورد. همچنین محتوایی که چیز کاملاً جدیدی را به مخاطب عرضه می‌کند، بیش از هر نوع دیگری، قابل به‌خاطرسپردن است. نتایج این پژوهش نشان داد که 27 درصد از پاسخ‌دهندگان، برند را از طریق مطالب جدید، آموزنده، الهام‌بخشی و یا سرگرم‌کننده بخاطر داشته‌اند.

در همین راستا 49 درصد مخاطبان اذعان داشتند که محتوایی که اشاره به یک اتفاق خوب داشته است، باعث شده تا راحت‌تر آن را برای طولانی‌مدت به خاطر بسپارند. شما قرار نیست دایره‌المعارف بی عیب و نقص صنعت خود باشید، آن چیزی را تولید کنید که جدید، باارزش، کوتاه و به‌یادماندنی باشد. به عبارت دیگر محتوای خودتان را تولید کنید نه آنچه از هر منبع دیگری قابل دستیابی است. مقالات خود را از طریق افزودن چکیده و یا باکس‌هایی برای نشان دادن جملات مهم، به‌یادماندنی کنید. ویدیوهای کوتاه و آموزنده بسازید. خدمات و محصولات خود را در یک ویدیو با زبان ساده توضیح دهید. همچنین از ویدیوهای لایو اینستاگرام برای برقراری تعامل بیشتر با مخاطبان خود استفاده کنید. تا حد امکان سرعت برقراری ارتباط با مخاطبان خود را در گفتگوی آنلاین وب‌سایت افزایش دهید، شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا از طریق ارسال پاسخ مورد نیاز مخاطبان با آن‌ها یک تعامل سازنده برقرار کنید، هر چند که سؤالاتی تکراری پرسیده باشند.

چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 56؛ صفحه‌ی 8

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم