فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

آیا شخصی‌سازی محتوا امکان‌پذیر است؟

خانه » استراتژی محتوا » آیا شخصی‌سازی محتوا امکان‌پذیر است؟

آیا شخصی‌سازی محتوا امکان‌پذیر است؟

محتوای پویا (Dynamic Content)

 

محتوای پویا چیست؟ ریشه‌های آن در کجاست؟

محتوای داینامیک یا محتوای پویا یک عبارت برای تعریف جنبه‌هایی از وب‌ سایت یا ایمیل است که بر اساس پروفایل بازدیدکنندگان، داده‌ها و یا سابقه تعامل‌شان با آن شرکت، تغییر می‌کند. «ممکن است زمین برای دیدار تو گسترده شود. ممکن است باد همیشه در پشت تو جای بگیرد». این سخن قدیمی ایرلندی گویی ارتباط شگفت‌انگیزی با دنیای بازاریابی دارد. افراد محتوا را با دیدگاه‌ها و نیازهای مختلف و منحصر به خود دنبال می‌کنند و از جنبه‌های مختلف، موفق به تعامل می‌شوند. در پاسخ نیازهای منحصر به فرد آن‌ها، شما نیاز دارید از راه‌های مختلف با آن‌ها تعامل کنید و این آغاز ورود محتوای پویا به صحنه است. محتوای پویا از دل یک خواسته بیرون می‌آید تا مشتریان آینده‌نگر را به صورتی یکپارچه در مسیری مبتنی بر درک و دریافت مستقیم(که منجر به رفتن به سمت انتهای قیف خرید می‌شود) هدایت می‌کند. می‌توان گفت محتوای پویا به نوعی یک تجربه است که به طور خاص برای یک کاربر طراحی شده است.

نقش فناوری در تولید محتوای پویا چیست؟

برای دستیابی به یک محتوای پویا برای وب‌ سایت یا ایمیل شرکت خود، به مجموعه‌ای از ابزارهای کلیدی نیاز خواهید داشت:

– یک پایگاه داده متمرکز بازاریابی:

این پایگاه مغز متفکر تولید محتوای پویا خواهد بود. این پایگاه آمار مخاطبان شما را (اعم از دانلودها و تاریخچه بازدید از صفحات وب‌ سایت) ذخیره‌سازی می‌کند.

– وفق‌پذیری با موقعیت جغرافیایی:

محتوای پویا تا حد زیادی وابسته به مکان‌یابی و موقعیت‌سنجی جغرافیای شماست. از طریق تشخیص محل کاربر، نیازهای او را می‌توان بهتر شناسایی و پیشنهادات مناسب‌تری به او ارائه کرد.

– صفحاتی با قابلیت ویرایش آسان:

یک وب‌ سایت پویا وب‌سایتی است که بتوان به راحتی صفحات آن را (در همان هنگام که نیاز به بروزتر شدن دارد) ویرایش کرد.

– مولد هوشمند محتوایی:

محتوای هوشمند محتوایی است که بر اساس داده‌ها و مجموعه‌ای از قوانین شکل می‌یابد. مولد محتوای هوشمند بخش‌هایی از متن یا تصاویر را پنهان می‌کند یا نشان می‌دهد که این عمل بر اساس اطلاعات پایگاه داده متمرکز بازاریابی انجام می‌شود.

– سیستم یکپارچه ایمیل:

محتوای پویا نبایستی فقط به وب‌ سایت شما واگذار شود، شما می‌توانید آن را به ایمیل ارسالی به مخاطبان اضافه کنید. بر اساس تحقیقات اخیر گروه آبریدن، ایمیل‌های شخصی نرخ کلیک را 14 درصد و نرخ تبدیل را 10 درصد بهبود می‌بخشد.

– هدف‌گیری دوباره:

هدف‌گیری پویا شامل نشان ‌دادن محتوا به افرادی است که قبلاً از وب‌ سایت شما بازدید کرده‌اند و یا اپلیکیشن شرکت شما را در گوشی خود استفاده می‌کرده‌اند یا مشترک خبرنامه بوده‌اند. این نوع بروزرسانی هم پویا است هم مشتریان بالقوه را ترغیب به برقراری ارتباط با شما می‌کند.

– پیشنهاددهی بر اساس رفتار گذشته:

این مورد نیز بر اساس اطلاعات پایگاه داده متمرکز بازاریابی انجام می‌گیرد. شما بر اساس تاریخچه ضبط شده از رفتار مخاطب و بازدیدکننده، نیاز و خواسته‌های منحصربفرد او را نیز کشف خواهید کرد.

محتوای پویا در آمار و ارقام شرکت شما چه تغییری ایجاد می‌کند؟

  • بر اساس تحقیقات ژوپیتر (Jupiter Research) ارسال ایمیل‌های مرتبط و وابسته به مخاطب 18 برابر بیشتر از انتشار ایمیل‌های عمومی، نرخ بازگشت سرمایه را افزایش می‌دهد.
  • به طور میانگین افزایش تعامل با مشتریان، حدود 20 درصد شانس فروش را افزایش می‌دهد. (DemandGen)
  • همچنین ایمیل‌های شخصی نرخ کلیک را 14 درصد و نرخ تبدیل را 10 درصد بهبود می‌بخشد. (Aberdeen group)
  • در نهایت اینکه مجموعه اقدامات جهت ایجاد تعامل با مشتری، باعث رشد 47 درصدی میزان خرید می‌شود، نسبت به زمانی که شرکت اقدامی در این جهت انجام نمی‌دهد.

 

برای ساختن یک محتوای پویا به چه چیزهایی دقت کنید؟

مانند هر پیشرفت تکنولوژیکی دیگری، هنگامی که برای اولین‌بار درباره محتوای پویا چیزی یاد می‌گیرید، ممکن است کمی حس جادویی بودن به شما دست بدهد و به همین دلیل وسوسه شوید که قوانین پویا برای هر موردی که می‌خواهید وضع کنید. قبل از انجام هرکاری، اول مطمئن شوید یک دلیل محکم برای شخصی‌سازی چنین فرآیندی دارید. از محتوای پویا جهت کمک به بازدیدکنندگان وب‌سایت و به دست دادن یک تجربه خوب در حین کاربری، سود ببرید. در مورد پیامدهای شخصی‌سازی بی‌اندیشید.

انطباق با مراحل چرخه عمر:

هنگامی که در مورد چرخه عمر حرف می‌زنیم، به این معنا نیست که بگوییم بازدیدکننده یک شهروند پیر یا دانشجوی جوان است. منظور ما این است که در چه مدت زمانی، ایشان با تصمیم خود، به بودن با شرکت شما ادامه داده است. آیا فقط برای تحقیق و یا مقایسه با دیگر کالاها خریدار کالای شماست؟ چه مدت زمان است که مشتری شما مانده است؟ آن فردی که کالای شما را به طور اتفاقی در اولین بازدید وب‌سایت و دانلود کاتالوگ می‌خرد، خیلی تفاوت دارد با کسی که با تیم فروش شما صحبت کرده و می‌داند چه کالاهایی را با چه کیفیتی ارائه می‌کنید.

مراحل چرخه عمر مشتری:

راهی که از آن طریق با مشتری خود ارتباط و تعامل برقرار می‌کنید، بصورت قابل‌توجهی وابسته به این باشد که آنها در چه مرحله‌ای از چرخه عمر هستند. استفاده از داده‌های مربوط به مراحل چرخه عمر مشتری، تضمین می‌کند که ارتباطات هدفمندتری با آنها شکل خواهید داد. ارتباطی که در آن نیازهای منحصربفرد و نگرانی‌های مخاطب درنظر گرفته می‌شود و او از یک بازدیدکننده که اولین‌بار است به وب‌سایت شما سر می‌زند، تبدیل به یک مشتری وفادار خواهد شد.

وفق‌پذیری با فرهنگ و جغرافیا:

از دیگر راه‌های تولید محتوای پویا این است که اطلاعاتی درباره مکان جغرافیایی بازدیدکننده‌ها بدانید تا بتوانید به آن‌ها تجربه‌ای منحصربه‌فردی بدهید.

وفق‌پذیری با صنعت یا شخصیت:

شما پیش از این مجبور بودید صفحات مختلفی برای صنایع و یا شغل‌های مختلف طراحی کنید، اما به لطف محتوای پویا، امروزه با کمترین هدردهی وقت و انرژی و به شکلی راحت می‌توانید نظر تمامی مخاطبان را جلب کنید.

 

 

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 58؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم