فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

روش محتوای مهمان در بازاریابی محتوایتان را جدی بگیرید؛ رویکرد Hub and Spoke

خانه » استراتژی محتوا » روش محتوای مهمان در بازاریابی محتوایتان را جدی بگیرید؛ رویکرد Hub and Spoke

روش محتوای مهمان در بازاریابی محتوایتان را جدی بگیرید؛ رویکرد Hub and Spoke

یکی از روش‌های پرکاربرد در بازاریابی محتوا، مهمان شدن یا مهمان کردن محتوای تولیدی می‌باشد. با استفاده از این استراتژی، در قبال کمترین تلاش می‌توان بیشترین بازخور را در فرایند بهینه‌‌سازی وب سایت دریافت کرد. در کنار تمامی مزایای این متد، می‌توان صرف زمان زیاد برای تولید محتوا را به عنوان بزرگترین عیب این روش دانست. همانند تمامی روش‌های استراتژی محتوا، نویسنده‌ی مهمان نیز دارای متدهای متفاوتی می‌باشد که هر یک از این متدها دارای هدف و دستورالعمل اجرایی خاص خود می‌باشند. در این مقاله قصد دارین تا با استفاده از متد Hub and Spoke یا محتوای مرکزی و محتوای مهمان، این مهم را به انجام برسانیم.

مطالبی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت عبارتند از:

 • چگونه محتوای مرکزی خود را انتخاب کنیم؟
 • چگونه محتوای مهمان را می‌توان تولید کرد؟
 • روش‌های تولید محتوای مهمان کدام است؟

 

روش محتوای مرکزی و محتوای مهمان ( The Hub and Spoke ) چیست؟

 

ایده‌ی اصلی و اساسی این استراتژی محتوا، تکه‌کردن محتواست. در این استراتژی محتوا، محتوا به چند تکه تقسیم می‌شود. سپس بخش اصلی محتوا یا محتوای مرکزی در وب سایت شما قرار می‌گیرد. سایر بخش‌های محتوا تحت عنوان محتوای مهمان، در وب سایت یا شبکه های اجتماعی که از پیش انتخاب شده ‌است، قرار می‌گیرند. محتوای مرکزی دارای حجم بیشتری می‌باشد و به وسیله‌ی محتوای مهمان حمایت می‌شود. در این روش همواره یک محتوای مرکزی و چند محتوای مهمان وجود دارد. تعداد محتوای مهمان ثابت نیست و با توجه به تعداد وب سایت و شبکه های اجتماعی که مدنظر قرار داده‌اید تعیین می‌شود. محتوای مرکزی باید زودتر از محتوای مهمان تولید شود. معمولاً محتوای مرکزی ۲ الی ۳ ماه پیش از استفاده از محتوای مهمان تولید شده و در وب سایت قرار می‌گیرد و این دو نوع از محتوا به صورت دو طرفه یکدیگر را حمایت می‌کنند. محتوای مهمان، با هدایت بازدیدکنندگان به سمت محتوای مرکزی، موجب بالا رفتن ترافیک کلی وب سایت می‌شود.

بدون محتوای مرکزی، محتوای مهمان صرفاً یک محتوای بی‌هدف و سرگردان است. بدون محتوای مهمان، محتوای مرکزی به اندازه‌ی کافی مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

 

اصول تولید محتوای مرکزی

محتوای مرکزی

در استفاده از متد Hub and Spoke همانطور که گفتیم، در مرحله اول باید محتوای وبلاگ تولید شود و در نظر داشت که تولید و انتشار محتوا باید ۲ الی ۳ ماه پیش از تولید و انتشار محتوای مهمان انجام شود. همچنین باید در مرحله‌ی اول موضوع مناسب انتخاب شود و این موضوع باید به گونه‌ای انتخاب شود که قابلیت نشر و توسعه به واسطه‌ی محتوای مهمان را داشته باشد و شرایط زیر را نیز در بر بگیرد:

 • پتانسیل بالا برای جستجوی ارگانیک

پیش از انتخاب موضوع، با استفاده از ابزاری نظیر Google Keyword Planner یا سایر ابزارهای بررسی ترافیک بر اساس کلمات جستجو شده، کلمات مدنظر را بررسی کنید. کلیدواژه‌ای که برای موضوع محتوای وبلاگ انتخاب می‌کنید باید مرتبط باشد و ترجیحاً دارای سطح رقابت پایینی باشد. البته پایین بودن سطح رقابت نباید به معنی پایین بودن پتانسیل جذب ترافیک باشد.

 • قابلیت توسعهی بالا

موضوعی که برای محتوای وبلاگ انتخاب می‌شود باید به صورت حداقلی از ۴ الی ۵ زاویه، قابلیت بسط و توسعه داشته باشد. محتوای مرکزی باید قابلیت این را داشته باشد که از چندین جهت توسط محتوای مهمان توصیف شده و مورد بررسی قرار بگیرد.

 • بهترین محتوا در موضوع مورد نظر

هنگامی که اقدام به انتشار محتوای وبلاگ می‌کنید، باید از این منظر که محتوا، بهترین محتوای تولید شده در این موضوع می‌باشد اطمینان داشته باشید. در غیر اینصورت بهتر است از انتشار محتوا صرف نظر کنید. کیفیت محتوای مرکزی باید به قدری با کیفیت باشد که صاحبان وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، خودشان برای انتشار محتوای مهمان به سراغ شما بیایند.

محتوای مرکزی باید از نظر پتانسیل جستجوی ارگانیک، قابلیت توسعه و کیفیت خود محتوا در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد

 

محتوای مهمان باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

محتوای مهمان

پس از اتمام تولید محتوای مرکزی و یا حتی در حین تولید آن، می‌توانید فعالیت خود را برای تولید محتوای مهمان شروع کنید. تولید محتوای مهمان به طور کلی طی دو روش شاخه‌بندی ( Branching ) و  بازخور ( Feedback ) صورت می‌گیرد.

 • روش شاخه بندی یا Branching :

معمولاً برای دریافت بهترین نتیجه از محتوای مهمان، تولید و انتشار محتوا باید در قالب یکی از موارد زیر انجام شود:

هر بخش از محتوای موجود در محتوای مرکزی که قابلیت تصویر‌سازی داشته باشد می‌تواند موضوع مناسبی برای تولید محتوای مهمان باشد و پس از تولید در وب سایت‌های میزبان قرار بگیرد. معمولاً در وب سایت‌های میزبان، محتوای مهمان به صورت یک سؤال یا جمله‌‌ای ترغیب‌کننده برای دانستن نکته‌ای مهم و کاربردی مطرح می‌شوند. ۳ مثال زیر یکی از روش‌های پرکاربرد نگارش عنوان پست مهمان می‌باشد:

 

 • ۲ راه برای استفاده از متد محتوای مرکزی و محتوای مهمان در وب سایت شما
 • چگونه محتوای وبلاگ خود را به محتوای مرکزی تبدیل کنیم؟
 • چگونه عنوان مناسب برای محتوای مرکزی بیابیم؟

 

در صورتی که برای نوشتن عنوان به صورت یک سؤال دچار مشکل هستید، می‌توانید از موتورهای جستجوگر استفاده کنید. با نوشتن کلمات کلیدی در سرچ باکس می‌توانید سؤالاتی که بیشتر از همه در مورد کلیدواژه‌ی مدنظر شما توسط افراد جستجو می‌شود را پیدا و از عنوانی پرطرفدار استفاده کنید .

 • روش بازخور یا Feedback:

در این روش باید به محتوای وبلاگ خود رجوع کنید. اجازه دهید که مخاطبان و بازدیدکنندگان وبلاگ شما در پایین مقالات، نظرات خود را بیان کنند. این روش می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تولید محتوای مهمان باشد. به اینصورت که باید نظرات ارزشمند مخاطبان و بازدیدکنندگان وبلاگ به دقت مورد مطالعه و نکته‌برداری قرار بگیرد. پس از آن‌ که نظرات را مورد بررسی قرار دادید، با کمی طوفان فکری در مورد نظر کاربران می‌توانید عنوانی پرطرفدار و جنجالی برای محتوای مهمان بنویسید.

یکی از بهترین منابعی که می‌توانید با استفاده از آن عنوان مناسبی برای محتوای مهمان انتخاب کنید، نظرات کاربران در زیر محتوای مرکزی می‌باشد

 

 • نتیجهگیری

با استفاده از روش The Hub and Spoke برای نویسندگی مهمان، می‌توانید علاوه بر بهبود کارایی، در وقت خود نیز صرفه‌جویی کنید. این روش نوعی بازی برد – برد برای کسب و کار شما است به نحوی که با تولید و انتشار محتوا برای سایر وب سایت‌ها، کمک بزرگی در رنکینگ به آ‌ن‌ها می‌کنید و در مقابل ترافیک قابل توجهی از وب سایت‌های میزبان به سمت شما سرازیر می‌شود. در این روش هم شما و هم وب سایت میزبان از محتوای تولید شده نفع می‌برید.

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم