فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

تولیدکننده محتوا یا روزنامه‌نگار؛ کدام یک را استخدام کنیم؟

خانه » استراتژی محتوا » تولیدکننده محتوا یا روزنامه‌نگار؛ کدام یک را استخدام کنیم؟

تولیدکننده محتوا یا روزنامه‌نگار؛ کدام یک را استخدام کنیم؟

تفاوت بین روزنامه‌نگار و تولیدکننده محتوا

وقتی با افرادی مواجه می‌شوید که برای تولید محتوای کسب‌وکار خود به استخدام یک روزنامه‌نگار پرداختند، متوجه می‌شوید که در مورد تفاوت این دو تخصص، اطلاع زیادی ندارند!
بسیاری از کارشناسان تولید محتوا تصور می‌کنند تولید محتوای آنلاین مشابه تولید یک مجله، روزنامه و یا خبر می‌باشد. اما این مسئله صحت ندارد. وقتی شما یک خبرنگار باشید به تمامی اخبار پیرامون خود حساس و در مرکز تولید خبر و انتقال آن قرار می‌گیرید، اما وقتی شما در یک محیط سازمانی کار می‌کنید، شما با محافظه‌کاری و دقت بیشتری به ایجاد یک تقویم تولید محتوا پرداخته و فقط به انتشار اموری می‌پردازید که شرایط سازمانی ایجاب می‌کند. عضویت در یک رسانه تلاش شما را برای کشف ایده‌ها و پست‌های داستان‌گونه‌ی جذابی می‌طلبد که طیف گسترده‌ای از افراد را جذب نماید، اما اگر شما یک بازاریاب محتوا باشید باید به ایجاد محتوایی بپردازید که مخاطبان هدف شما را به سمت محصولی که می‌خواهید سوق دهد و تحت تأثیر قرار دهد.
البته پرسش اصلی این است که آیا روزنامه‌نگاران ما صرفاً یک روزنامه‌نگار هستند یا خیر؟
برای بسیاری از روزنامه‌نگاران تغییر مسیر برای پیوستن به تولیدکنندگان محتوای تجاری یک شوک فرهنگی محسوب می‌شود. در اینجا به برخی از دلایل این مبحث می‌پردازیم:

1) هیچ اوجی وجود ندارد

افراد بعنوان یک روزنامه‌نگار به برقراری ارتباط با مردم می‌پردازند تا عمق داستان آن‌ها را بیرون کشند. آن‌ها این اطلاعات را مرتب می‌کنند و تصمیم می‌گیرند چه چیزی ارزش نوشتن دارد. اما در یک محیط سازمانی و بازاریابی فرآیند خلق ایده‌ی محتوا بسیار متفاوت است. اثربخشی استراتژی محتوا با میزان جذابیت آن برای مخاطب و تأثیرگذاری آن بر رفتار آن‌ها، تصمیم به خرید آن‌ها و در نهایت میزان فروش سنجیده می‌شود. بنابراین معیارهای اثربخشی کار یک خبرنگار و یک تولیدکننده‌ی محتوای تجاری با یکدیگر متفاوت می‌باشند. صحت داده‌ها، سرعت انتقال آن‌ها و حتی شاید ساختار گزارش‌نویسی در مطبوعات ممکن است برای تولید محتوای تجاری از اهمیت کمتری برخوردار باشد. اوج موفقیت یک خبرنگار که با صحت، دقت و سرعت سنجیده می‌شد جای خود را به قضاوت‌ها، احساسات و رفتار مخاطبان خواهد داد. ممکن است مخاطبان با محتوایی جذب شوند که صحت، دقت، سرعت انتقال و یا حتی شیوه‌ی بیان آن از دیدگاه روزنامه‌نگار چندان مطلوب نباشد.

2) زمان کند می‌شود

به طور کلی روزنامه‌نگاران خیلی سریع کار می‌کنند؛ مگر در مواردی که برای یک پروژه‌ی تحقیقاتی بلند مدت کار کنند. بسیاری از روزنامه‌نگاران مقالات متعددی را در طول هفته و یا حتی یک روز تولید می‌کنند. در دنیای کسب‌وکارها، فرآیند تأیید محتوای تولید شده زمان‌بر است و ممکن است با استانداردهای روزنامه‌نگاران متفاوت باشد و منجر به خسته‌کننده شدن کار گردد. معیارهای عملکرد در این دو محیط کاری بسیار متفاوت است. زمان مناسب برای تولید و انتشار محتوای مناسب با زمان مناسب برای تولید و انتشار خبر کاملاً با یکدیگر تفاوت دارد. زمان مناسب برای تولید و انتشار محتوای تجاری کاملاً وابسته به رویدادها، فرهنگ، فصل‌ها، روحیات، زمان‌های استراحت، زمان‌های خرید، اطلاعات لازم برای خرید و حتی گاهی شبه علم‌ها و به طور کلی رفتارهای تأثیرگذار مشتریان می‌باشد. این امر در دنیای مطبوعات بر اساس نزدیک‌تر بودن زمان تولید و انتشار خبر به رخداد مورد نظر سنجیده می‌شود. بنابراین نتایج کار روزنامه‌نگار در کوتاه‌مدت تعیین می‌گردد در حالی که نتایج کار تولیدکننده محتوا در بلندمدت مشخص می‌شود.

3) هدف خشنودسازی مشتری می‌شود

اگر شما از حیطه‌ی روزنامه‌نگاری به برند ژورنالیسم تغییر شغل داده باشید، ممکن است تمرکز شما از توصیف یک تحقیق واقعی و معتبر به تولید یک داستان حتی غیرواقعی برای تولید محتوای تقاضا شده‌ی یک برند تغییر یافته باشد. این در حالی است که همچنان مهم‌ترین وظیفه‌ی شما تولید محتوای عالی است اما عالی بودن در اینجا جلب رضایت مشتری است. در حوزه‌ی برند ژورنالیسم شما باید دو دیدگاه که گاهی متضاد می‌شود را در تولید محتوا مدِّ نظر قرار دهید. دیدگاه اول بر اساس سند استراتژیک و هویت سازمان سنجیده می‌شود. شما باید بخش اعظمی از آنچه که سازمان تصمیم دارد بعنوان برند خود خلق کند را با تولید و انتشار محتوا برای آن ایجاد کنید. از طرف دیگر ممکن است تصویر سازمان در نزد مخاطبان چیز دیگری باشد که باید تلاش کنید بر آن تصویر تأثیر بگذارید. شاید انتظاری که مخاطبان از محتوا و رفتار سازمان دارند با هویت آن سازمان متناسب نباشد. شما نمی‌توانید محتوایی را تولید کنید که متناظر با برند سازمان باشد و از طرف دیگر رضایت مشتری نیز مهم‌ترین معیار در فرآیند تولید محتواست. چاره‌ی کار حل تعارض در بلندمدت می‌باشد.

امروزه تولیدکننده محتوا یکی از مهم‌ترین مشاغلی است که هر سازمانی به آن نیاز دارد. در این شغل افرادی با مهارت‌ها، دانش و تجربیات متفاوت حضور خواهند داشت. ممکن است ترکیبی از متخصصان مدیریت استراتژیک، بازاریابی، بازرگانی، MBA، گرافیک، روزنامه‌نگاری، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و روابط عمومی در آن حرفه برای موفقیت آن مورد نیاز باشند. تولید محتوا یک شغل نیست بلکه یک تیم است که در یک فرآیند بلند مدت هویت و برند سازمان را در محیط ایجاد، مدیریت و حفظ می‌نمایند. لطفاً در استخدام و یا برون‌سپاری اعضای این تیم بسیار دقت نمایید. تصمیم به استخدام و یا برون‌سپاری این وظیفه‌ی مهم، به عوامل متعدد داخلی و خارجی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • هزینه‌ی زیاد استخدام یک تیم
  • زیرساخت‌های اداری، تجهیزاتی و مدیریتی لازم برای هدایت تیم
  • زمان لازم برای هدایت و کنترل خروجی‌های تیم و یا برقراری ارتباط با تیم بیرونی
  • خطر بزرگ شدن یکباره سازمان در صورت استخدام
  • عدم چابکی و خلاقیت در صورت اجرای این فرآیند درون سازمان
  • دسترسی بیشتر به افراد استخدام شده
  • و…

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم