فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

7 چالش بازاریابی محتوا و چگونگی حل آن‌ها

خانه » استراتژی محتوا » 7 چالش بازاریابی محتوا و چگونگی حل آن‌ها

7 چالش بازاریابی محتوا و چگونگی حل آن‌ها

در این مقاله یاد می‌گیریم که چگونه چالش‌های بازاریابی محتوا را بشناسیم و حل کنیم. شناختی که به بهبود تعامل با مشتری و ایجاد سرنخ‌های مهم کمک خواهد کرد.

امروزه اصطلاح «بازاریابی محتوا» را زیاد می‌شنویم. بازاریابی مؤثر محتوا برای مخاطبین وابسته به راه اندازی وبسایت، اینستاگرام، یوتیوب و حتی تلگرام است. بدون تیم مناسب، ابزار تخصصی و تحقیق ممکن است با چالش‌های مهم بازاریابی محتوا روبرو شوید که مانع رشد در رتبه‌بندی جستجوی گوگل خواهد شد.

اما خوشبختانه، راه‌حل‌های زیادی برای بهبود بازاریابی محتوا و جذب مشتریان بیشتر وجود دارد.

7 مورد زیر چالش‌های بازاریابی محتوا و روش حل آن‌ها است.

عدم تولید محتوای مرتبط و مفید

هدف از تولید محتوا، کمک به مخاطبین در تصمیم‌گیری آگاهانه و تأثیر‌گذاری در خرید و انتخاب آن‌ها از طریق کسب و کار شما به عنوان یک رهبر در زمینه شغلی‌تان است. اما وقتی محتوای شما مفید و مرتبط به موضوع مورد نظر نباشد، رسیدن به این هدف دشوار خواهد بود. البته بین این دو مورد تفاوت‌هایی وجود دارد:

سودمندی محتوا به توانایی محتوا در جهت کمک به اهداف و تصمیم‌گیری خرید مشتریان اشاره دارد.

مرتبط بودن محتوا نیز به پیچیدگی، تخصصی و به موقع بودن کلی محتوا اشاره دارد. در واقع باید بدانید که محتوا به چیزی که خریدار به دنبال آن است، ارتباط دارد یا خیر.

این دو عامل در تصمیم‌گیری خرید مشتری، تأثیر فراوانی دارند.

فرض کنید شخصی در تلاش برای جستجوی محتوا در زمینه نحوه نصب یک دیوارکوب چوبی برای خانه خود است. مخاطب می‌خواهد مقاله‌ای ساده را جستجو کند تا هم به موضوع مورد نظر مرتبط باشد و هم دستور العمل‌هایی را ارائه دهد. مقاله‌ای مرتبط و مفید که به مخاطب در تصمیم‌گیری در استفاده از ابزار و یادگیری نحوه نصب دیوارکوب کمک کند. اگر در محتوای شما این عوامل رعایت شده باشد، خریدار به احتمال زیاد به سایت و محصولات شما اعتماد می‌کند و در نتیجه فروش شما نیز بیشتر می‌شود.

برعکس این موضوع نیز برای محتوایی که مفید و مرتبط نیست، صدق می‌کند. حدود 71 درصد از مصرف‌کنندگان گفته‌اند که محتوای بیش از حد کلی، مبهم و پایه ای برایشان مفید ننبوده است. بنابراین، برای رسیدن به بهترین سرنخ‌ها، از این سه مورد گفته شده اجتناب کنید.

مطمئن شوید که محتوای شما با تحقیق کامل تولید شده است. محتوا در هر زمینه‌ای مانند فناوری، صنایع خودروسازی و غیره باید به روز باشد. اطلاعات مفید و مرتبط، در اختیار مخاطب قرار دهید.

ناتوانی در شناخت آنچه که مخاطب شما می‌خواهد

آیا می‌دانستید که یک فرد به طور متوسط تنها 37 ثانیه را صرف خواندن یک پست وبلاگ می‌کند؟ علاوه بر این، 72% از خوانندگان تماشای ویدیو را به خواندن یک پست ترجیح می‌دهند.

این بدان معنی است که مخاطب دسترسی به اطلاعات را سریع و کارآمد و بدون هیچ اشتباه و اضافه گویی می‌خواهد.

متأسفانه اکثر تولید‌کننده‌گان محتوا، این موضوع را در نظر نمی‌گیرند یا نمی‌داند از چه قالبی برای وبلاگ خود استفاده کنند. همچنین ممکن است نداند که تعداد کلمات یک مقاله وبلاگ چقدر باید باشد یا پست تصویری می‌تواند گزینه بهتری برای مخاطبان آنها باشد.

عدم شناخت این اطلاعات می‌تواند منجر به تولید محتوای بدون جذابیت و در نتیجه دوری مخاطب شود. برای این مشکل راه حل آسانی وجود دارد که شامل بررسی شرکت‌های رقیب و استراتژی آن‌ها است.

به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید یک ویدیو در مورد «نحوه تهیه شیر بادام در خانه» بسازید. یک روش آسان برای تولید محتوا کاربردی این است که به ویدیو‌های با رتبه برتر یا پست‌های موجود در وبلاگ ها مراجعه و آن‌ها را تماشا کنید. از محتوای آن‌ها به عنوان راهنمای محتوای جدید خود استفاده کنید. برای اینکه بدانید که مخاطبان در این محتوای ویدیویی به دنبال چه چیزی هستند. بخش نظرات وبلاگ ها یا ویدیو ها می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد آنچه مخاطب نیاز دارد را در اختیار شما قرار دهد.  به این مورد هم دقت داشته باشید که ابزار‌های نظرسنجی نیز اطلاعات فراوانی در اختیار شما قرار می‌دهند.

عدم شناخت رسانه‌های مفید برای تولید محتوا

در نظر داشته باشید که رسانه‌های مختلف منبع خوبی برای انواع محتوا به حساب می‌آیند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک وب سایت غذا ایجاد کنید و یک دستور غذایی را به اشتراک بگذارید، تولید یک پست وبلاگ یا پست ویدیویی کوتاه انتخابی عالی است. همچنین، یک پادکست نیز انتخاب مناسبی برای ارائه دستورالعمل‌های کوتاه خواهد بود.

تحقیقات محتوا می‌تواند در این حوزه بسیار سودمند باشد.

علاوه بر مواردی که گفته شد، تولید محتوا از طریق رسانه‌های منحصر به فرد مانند کوییز‌های تعاملی می‌تواند به افزایش همکاری و همراهی کاربر کمک کند. این کار، وب‌سایت شما را در بین رقبا متمایز می‌کند.

از هر رسانه‌ای که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از قالب‌های مختلفی مانند ویدیو، موشن گرافیک، پادکست، متن و موارد دیگر در بازاریابی محتوا بهره ببرید.

عدم تولید محتوا به اندازه کافی

تولید محتوای ادامه دار به صورت روزانه، هفتگی یا حتی دو هفته‌ای ممکن است دشوار باشد.

تولید محتوا، یک فرآیند زمان‌بر حتی برای پست‌های وبلاگ است. 29 درصد از کاربران اذعان می‌کنند که برای تولید یک پست برای وب‌سایت خود، 2 تا10 ساعت وقت می‌گذارند.

چنانچه یک شغل تمام وقت دارید یا مهارت لازم برای تولید وبلاگ‌، ویدیو و پادکست را ندارید، سپردن این کار به تولید‌کنندگان محتوا، گزینه بسیار خوبی است.

برون سپاری تولید محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا نویسندگان با استعداد، عکاسان آزاد، ویراستاران، ادیتور‌های ویدیو و سایر تولیدکنندگان محتوا را استخدام کنید. این کار باعث می‌شود تا تولید محتوا در زمان کمتری صورت گیرد و به پیشبرد کسب و کارتان کمک شود.

اگر در سفر خود به سمت ایجاد یک وب‌سایت گسترده و جذاب گیر کرده‌اید، این موضوعات را در نظر داشته باشید.

راه حل این چالش، به سادگی استخدام دیگران برای تولید محتوا برای شما است. البته می‌توانید بر جنبه‌هابی دیگر کسب و کار خود مانند تحقیق، ارائه تجاری برای سرمایه‌گذاران یا سایر مشاغل خود نیز تمرکز کنید.

عدم استفاده از kpi برای کسب و کار

درک این موضوع که محتوای شما بدون استفاده از ابزار‌های تعامل محتوا چقدر خوب کار می‌کند، سخت است. به همین دلیل «شاخص‌های کلیدی عملکرد» که به نام KPI شناخته می‌شوند، برای وب‌سایت شما بسیار ارزشمند خواهد بود. بدون KPI، دشوار است بدانید:

 • کدام نوع فرمت‌ها بهتر کار می‌کنند؟
 • برای موفقیت بیشتر روی کدام محتوا یا پلتفرم باید تمرکز کرد؟
 • کدام محتوا به دلیل عدم کارایی، باید بروز‌رسانی یا حذف شود؟
 • استراتژی بازاریابی شما برای رسیدن به اهداف تجاری، خوب کار می‌کند؟

ابزار‌های سنجش KPI ساده‌ای در دسترس هستند که کسب و کار‌های موفق معمولاً از آن‌ها استفاده می‌کنند، از جمله:

 • آنالیز ترافیک گوگل (Google Analytics)
 • آنالیز یوتیوب (YouTube Analytics)
 • Hootsuite
 • Frase
 • SEMrush

علاوه بر این، حدود 95 درصد از بازاریاب‌های پیشرو اظهار می‌کنند که سنجش‌های KPI باید با اهداف واقعی تجاری شما مرتبط باشند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید میزان آگاهی از برند خود را اندازه‌گیری کنید، سنجش ترافیک طبیعی وب‌سایت شما یک معیار KPI خوب خواهد بود.

ثبت نام‌های ایمیلی نیز به شما در اندازه‌گیری میزان رضایت مشتریان از مفید بودن محتوای شما و تصمیم آن‌ها برای خرید (چه در زمان حال یا آینده)، کمک می‌کند.

مواردی که گفته شد، تنها دو نمونه از سنجش KPI بودند که اندازه‌گیری آن‌ها بازاریابی محتوای شما را تا حد زیادی بهبود بخشیده و آن‌ها را به اهداف تجارت شما تبدیل می‌کند.

دیده نشدن محتوا توسط مخاطب

متأسفانه63% از محتوا‌ها هرگز ترافیکی از جستجو‌های گوگل دریافت نمی‌کنند و دیده نمی‌شوند.

این موضوع در درجه اول به این دلیل است که شرکت‌ها نمی‌دانند چگونه محتوای خود را بهینه کنند. آن‌ها به این شناخت نرسید‌ه‌اند که مخاطبان در گوگل به دنبال چه چیزی هستند و نمی‌توانند از اصول بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO به نفع خود استفاده کنند.

مسلم است که درک و استفاده درست از بهترین روش‌های سئو، برای بازاریاب‌های دیجیتال تازه کار کمی دشوار خواهد بود. با این حال برخی از اصول اولیه سئو که می‌توانند ترافیک بازدید شما را ارتقا دهند به شرح زیر است:

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

جستجوی کلمات کلیدی از طریق سایت‌هایی مانند Ahrefs، Google Trends و Semrush به شما در شناخت عبارات خاصی که مخاطبان به دنبال آن هستند کمک می‌کند. برای مثال شناخت عبارات پربازدید مانند «مراقبت از گیاهان خانگی» یا «مراقبت از گیاهان خانگی برای مبتدیان» یا «مراقبت از گیاهان خانگی در زمستان» با این ابزار ممکن خواهد بود.

همچنین، بسیاری از احتمالات در اختیارتان خواهد بود تا بفهمید کدام یک از این کلمات یا عبارات کلیدی بیشتر مورد بازدید و تحقیق قرار می‌گیرند تا از آن‌ها برای تولید محتوا خود بهره ببرید.

ایجاد بک لینک

هنگامی که یک وب‌سایت یک لینک به محتوای شما می‌دهد، یک برگ برنده بزرگ است که می‌تواند بازدید و ترافیک محتوا و وب‌سایت شما را افزایش دهد.

این موفقیت به این دلیل است که گوگل سایت شما را به اندازه کافی معتبر می‌داند که بتواند به آن لینک دهد. بنابراین الگوریتم گوگل رتبه‌بندی جستجوی شما را افزایش داده که در نهایت منجر به افزایش بازدید می‌شود. روش‌های مختلفی برای بهبود بک لینک وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • دسترسی به وب سایت‌هایی که لینک‌های قدیمی در صفحات خود دارند
 • ارسال محتوای با کیفیت که هضم آن برای مخاطب آسان باشد
 • استفاده از منابع معتبر
 • تسلیم شدم زود هنگام به دلیل انتظارات غیر واقعی

تولید محتوا ممکن است حداقل 6 تا 9 ماه یا حتی چند سال طول بکشد تا هم با مخاطبان و نیاز‌های آن‌ها درگیر و هم تأثیر‌گذار باشد.

اگر چه تبلیغات و انواع کمپین‌های پولی نیز می‌توانند به شما در افزایش مشتری و تولید سریع سرنخ‌ها کمک کنند تا مزایای زیادی برای بازاریابی دیجیتال و محتوا شما به وجود بیاید.

تولید محتوای با کیفیت و به اشتراک گذاشتن اطلاعات با عموم مخاطبین از طریق یک وب‌سایت جذاب، زمان می‌برد. بنابراین داشتن یک برند مشهور و کسب رتبه خوب در صفحات موتور جستجوی گوگل، زمان‌بر خواهد بود.

محتوای با کیفیت به شرط بروز‌رسانی منظم، همچنان به افزایش ترافیک و بازخورد آنلاین ادامه خواهد داد.

درک این عوامل زمانی که فعالیت دیجیتال مارکتینگ خود را آغاز می‌کنید، بسیار اهمیت دارد. بنابراین در صورت مشاهده نکردن فوری نتیجه، تسلیم نشوید.

یک روش آسان برای بهبود دیدگاه خود در دیجیتال مارکتینگ، تولید اهداف هوشمند واقعی است. اهدافی مانند:

 • اهداف خاص؛ همسو با یک هدف تجاری، مانند بهبود آگاهی یا ایجاد سرنخ
 • اهداف قابل اندازه‌گیری؛ از طریق KPI
 • اهداف قابل دستیابی؛ بر اساس تعداد کارمندان و بودجه خود
 • اهداف منطقی؛ بر اساس میزان در دسترس بودن شما و تیم‌تان
 • اهداف زمانی؛ با استفاده از تنظیم یک جدول زمانی مانند «من می‌خواهم از امروز تا یک ماه بعد، به آمار روزانه 160 بازدید‌کننده از وب‌سایت خود برسم. »

چالش‌های بازاریابی محتوا ممکن است شما را نا امید کند، تا جایی که از برند یا وب‌سایت خود دست بکشید. اما با استفاده از اهداف هوشمند، دانستن بهترین روش‌های بازاریابی محتوا و داشتن یک تیم خوب می‌توانید محتوایی تولید کنید که باعث تولید و افزایش اعتماد به برند شما باشد. برای داشتن یک تیم مناسب بازاریابی محتوا، روش‌هایی برای مدیریت تیم خود پیدا کنید و مدام بر رشد ادامه دار آن نظارت داشته باشید.

تهیه و تنظیم: ابراهیم هاشمی

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم