فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

 هفت عادت مردمان مؤثر در بازاریابی محتوایی

خانه » استراتژی محتوا »  هفت عادت مردمان مؤثر در بازاریابی محتوایی

 هفت عادت مردمان مؤثر در بازاریابی محتوایی

معرفی عادت‌هایی برای بهبود بازاریابی محتوایی

 

بازاریابی محتوایی و عادت‌های سازنده برای بازاریابان آن

همواره در زندگی کلمات بسیاری بودند که عادت داریم آن‌ها را در کنار هم بشنویم که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به رومئو و ژولیت، کسب و کار و یا دیگر موارد اشاره کرد. در دنیای بازاریابی نیز دو واژه همواره با یکدیگر بوده و آن‌ها را همیشه این‌گونه می‌شنویم. این دو واژه «محتوا و بازاریابی» است. نود درصد شرکت‌های حوزه‌ی مارکتینگ از بازاریابی محتوایی به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که تمام محتوای تولید شده‌ی آن‌ها و با‌ارزش هستند. بازاریابی محتوایی مؤثر نیازمند رعایت موضوعات بسیاری است. موضوع مهم در این باره آن است که چه چیزی باعث می‌شود بازاریابی محتوایی مؤثر داشته باشیم؟ چه چیزی باعث می‌شود که چنان در کار خود موفق شویم که همه به دنبال نظر و توصیه‌ی ما باشند؟ برای دسترسی به این مرحله یک رمز موفقیت وجود دارد و این رمز مربوط به پیش از شروع به تایپ کردن است. نود درصد شرکت‌های حوزه‌ی مارکتینگ از بازاریابی محتوایی به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که تمام محتوای تولید شده‌ی آن‌ها و با‌ارزش هستند. بازاریابی محتوایی مؤثر نیازمند رعایت موضوعات بسیاری است.
موضوع مهم در این باره آن است که چه چیزی باعث می‌شود بازاریابی محتوایی مؤثر داشته باشیم؟ چه چیزی باعث می‌شود که چنان در کار خود موفق شویم که همه به دنبال نظر و توصیه‌ی ما باشند؟ برای دسترسی به این مرحله یک رمز موفقیت وجود دارد و این رمز مربوط به پیش از شروع به تایپ کردن است.

چه شما در تیم بازاریابی محتوایی یک شرکت کار می‌کنید و چه خود مستقلا صاحب کسب و کار هستید، چندین عادت تجربه‌شده و مؤثر وجود دارند که می‌توانند به استراتژی بازاریابی محتوا شما کمک کنند. همچون هر عامل موفقیت دیگری، این عادات نیز در یک شب بازاریابی محتوایی شما را زیر و رو نمی‌کنند. چرا که موضوع مهم در این باره آن است که باید تلاش کنید در این عادات به شکلی مناسب و خوب عمل کنید و این امر به زمان نیاز دارد. اما اطمینان داشته باشید با توجه به این عادات شما نه به زودی اما قطعا به یک تولیدکننده‌ی محتوای فوق‌العاده تبدیل خواهید شد.

در این مقاله قصد داریم شما را با ۷ مورد از این عادات آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

خبرهای مرتبط با کسب و کارتان را روزانه بخوانید

دنبال کردن اخبار یکی از عادت های مفید بازاریابی محتواییتولید محتوایی که واقعاً می‌تواند روی مخاطب هدف شما تأثیرگذار باشد نیازمند دانش به روز شما از کسب و کارتان است. شما باید بدانید که روزانه چه مواردی در حوزه‌ی کسب و کار شما اتفاق می‌افتد. به عنوان یک تولیدکننده‌ی محتوای عالی، نه تنها باید اطلاعات حوزه‌ی کسب و کارتان را بخوانید بلکه باید در آن‌ها غرق شده و در اینترنت برای یافتن اخبار و اطلاعات به تکاپو افتید. و البته این اخبار را باید با این دید دنبال کرد چگونه می‌توانید از هرکدام از آن‌ها برای ارتباط بیشتر با مخاطب و جذب آنان بهره گیرید. بهترین عادتی که در این مورد می‌توانید داشته باشید آن است که روزانه درباره‌ی اخبار کسب و کارتان مطالعه کنید. می‌توانید از RSS با استفاده از نرم‌افزاری همچون Feedly استفاده کرده تا وبلاگ‌های مهم کسب و کار خود را به شکلی منسجم‌تر دنبال کنید. همچنین می‌توانید از همکاران خود در این مورد پرسش نموده و مواردی را که آن‌ها می‌خوانند نیز دنبال کنید.

به صورت منظم بنویسید

نظم در نوشتن عادت مفید بازاریابی محتوایییک قانون همیشگی وجود دارد و آن در دو جمله خلاصه می‌شود:

«اگر استفاده نکنید، از دستش خواهید داد.»

تولید‌کننده‌ محتوای موفق اهمیت بهبود مداوم قابلیت‌های نگارشی خود را دانسته و در اینکه این رمز دست‌یابی به بازاریابی محتوایی مؤثر است شک ندارد. انجام دادن چنین کاری موجب می‌شود بسیار به توسعه‌ی ایده‌هایی که به ذهن خطور می‌کنند و سرنخ‌هایی که می‌توانند به یک ایده‌ی کامل در آینده تبدیل شوند را پیدا خواهید کرد. هر تولیدکننده‌ی محتوا ممکن است همیشه برای نوشتن الهام نداشته باشد، اما او می‌داند که در هنگام نوشتن ممکن است منبع الهامی به ذهنش وارد شود.

موضوعی که برای بازاریابی محتوا مناسب اهمیت دارد آن است که عادت نوشتن روزانه را کسب کنید. موضوع این نیست که روزانه یک مقاله‌ی کامل و ویرایش‌شده‌ی ۱۵۰۰ کلمه‌ای در حوزه‌ی کسب و کارتان بنویسید. بلکه هدف آن است که روزانه حداقل برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه افکار و ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید.

این کار را می‌توانید با پیدا کردن زمانی که ذهنتان بیش از هر وقت آزاد است شروع کنید. برای اکثر افراد این زمان به هنگام نوشیدن قهوه و یا پس از آن است.

محتوای دیگران را پیدا و منتشر کنید

اشتراک گذاری محتوا عادتی مفید در بازاریابی محتواییاین‌ روزها افرادی که محتوای دیگران را دنبال و منتشر می‌کنند کم نیستند. در حقیقت هر کسی می‌تواند در اینترنت محتوای دیگری را باز نشر دهد. به عنوان مثال روزانه افراد بسیاری در شبکه‌ی اجتماعی توییتر اقدام به ریتوییت محتوای دیگران می‌کنند. اما یک تولید‌کننده‌ی محتوای خوب می‌داند که برای بازاریابی محتوایی مؤثر تنها باز نشر کردن یک محتوا درباره‌ی کسب و کار حوزه‌ی مرتبط کافی نیست.

گای کاواساکی Guy Kawasaki، بهترین نویسنده‌ی نیویورک تایمز New york Times می‌نویسد: «شما باید خود را به عنوان یک متخصص مطرح کنید و به شکلی واقعی با جامعه‌ی خود تعامل داشته باشید.» موضوع مهم آن است که به اشتراک‌گذاری محتوای دیگران به تنهایی کافی نیست. باز تاکید می‌کنیم که قرار نیست انتشاردهنده صرف باشید و در هنگام انتشار محتوا شما باید نظر و فکر خود را درباره‌ی آن محتوا نشر دهید. جامعه‌ی دنبال کننده‌ی شما از این موضوع استقبال خواهند کرد و شاید نشر دهنده‌ی اولیه‌ی محتوا نیز این موضوع خوشش آید.

در میان افراد مناسب قرار گیرید

در میان افراد مناسب قرار گیریددر هر صنعتی افکار، منابع الهام و افرادی هستند که شما را وادار به تفکر به شکلی متفاوت می‌کنند که یکی از راه‌هایی است که موجب می‌شود بازاریابی محتوا رشد کنند. تولیدکننده‌های موفق این موضوع را پذیرفته‌اند که چیزهای بسیاری برای یاد گرفتن، علاوه بر آن‌چه که می‌دانند وجود دارد. این‌گونه از تولید‌کننده‌های محتوا، همواره با ِآغوشی باز نسبت به ایده‌ها و شیوه‌های تفکر جدید رفتار می‌کنند. بودن در میان افرادی که بتوانند به شما افق‌هایی تازه نشان دهند می‌تواند شما را به جلو راند. وقت آن است که به ایده‌های دیگران گوش کرده و آن‌ها را در کنار ایده‌های خود مورد توجه قرار دهید.

همواره سعی کنید این عادت را داشته باشید که در میان افراد مناسب و مرتبط با کسب و کارتان قرار بگیرید. مقداری از وقت خود را در توییتر، فیسبوک و یا لینکدین برای پیدا کردن و دنبال کردن بهترین‌ها در این حوزه‌ صرف کنید. اگر فرد چندان برونگرایی نیستید، ایجاد این پیوندهای اجتماعی شاید مشکل به نظر برسد. بنابراین برای آغاز می‌توانید از قدم‌های ساده شروع کرده و تنها با همکاران خود این موضوع را شروع کنید. شما در حال حاضر چیزی مشترک دارید و بنابراین گسترش این ارتباط اجتماعی چندان سخت نیست.

پرسشگر باشید

تولید‌کننده‌های موفق محتوا به صورت طبیعی کنجکاو هستند و این یکی از رمز‌های موفقیت آن‌ها در بازایابی محتوای مؤثر است. آن‌ها یاد گرفته‌اند که درباره‌ی اطلاعاتی که اکنون دارند و همچنین اطلاعاتی که در دنیای خارج وجود دارد کنجکاو باشند. بینشی که از کنجکاوی دائمی گرفته می‌شود سبب ایجاد خلق محتوایی عالی و موفقیت در بازاریابی محتوایی می‌شود.

لورین توهل Lorraine Twohill، مدیر بازاریابی گوگل بیان می‌کند: «برای تشخیص مشکلاتی که ارزش حل کردن دارند باید کنجکاو باشید و سپس راه‌حل‌هایی را ارائه دهید.»

شاید در آغاز پرسش و تقابل با بعضی از ایده‌ها ساده نباشد اما اگر شروع به پرسش این موضوع کنید که چرا نویسنده چنین فکر می‌کند و چه چیزی در محیط کسب و کار اتفاق افتاده است که باعث شکل‌گیری چنین تفکری شده است، می‌توانید بسیار انتقادی‌تر نسبت به محتوایی که استفاده می‌کنید واکنش نشان دهید.

با مخاطبین خود یکی شوید

تولید کردن محتوای با‌ارزش آغاز یک استراتژی بازاریابی محتوایی مؤثر است. نکته قابل توجه در این رابطه ایجاد ارتباط شخصی است که می‌تواند به عنوان یک راه کاربردی بسیار مهم برای بدست آوردن و نگه‌داشتن مخاطبین عمل کند. به این نحو که به صورت روزانه با مخاطبین خود به صورت مستقیم رابطه برقرار کنید. این ایجاد ارتباط می‌تواند به اشکال گوناگونی صورت گیرد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

  • در شبکه‌های اجتماعی: به هر سؤال و یا نظری در زیر پست‌های شبکه‌ی اجتماعی خود پاسخ دهید. اما تنها در اینجا متوقف نشوید. به صورت فعال مخاطبین خود را دنبال کنید و با آن‌ها درباره‌ی دیگر مطالب و موضوعاتی که نظرشان را جلب می‌کند صحبت کنید.
  • در فروم‌های اینترنتی: سعی کنید به شکلی منظم وقتی را برای مباحث مربوط به موقعیت خود در فروم‌های اینترنتی اختصاص دهید. مباحثی که باید به آن‌ها بپردازید تنها کسب و کار شما نیست بلکه موارد دیگری را نیز شامل می‌شود. برای مباحثی که دیگران شروع کردند نظر بگذارید و به مخاطبین خود پاسخ دهید.
  • در وبلاگ خود: به هر نظر در وبلاگ خود پاسخ دهید. اگر کسی از شما پرسشی عمیق پرسید، شاید مناسب است به صورت عمومی آن‌ها را به یک پست وبلاگ و یا پادکست هدایت کنید.

میزان اثربخشی بازاریابی محتوایی را کنترل کنید

نتایج را بررسی کنیدبهترین تولید‌کننده‌های محتوا هم نمی‌توانند ادعا کنند که می‌دانند چه شکل تولید محتوایی موفقیت آمیز است و چه نوع تولید محتوایی نمی‌تواند نتیجه‌ی دلخواه را در بر داشته باشد. زیرا همه‌چیز به مخاطب بستگی دارد و اخلاقیات مخاطبان ممکن است تغییر کند.

در تیجه اگر می‌خواهید در طولانی مدت واقعاً موفق عمل کنید، زمانی را به صورت روزانه برای کنترل اثربخشی بازاریابی محتوایی خود اختصاص دهید. شما می‌توانید این موضوع را به صورت هفتگی و یا ماهانه انجام دهید. این کار را را می‌توانید به صورت دقیق و جزئی با ابزارهای مختلفی که در اختیار شما قرار دارد انجام دهید. یکی از ابزارهای مناسب در این مورد Google Analytics است.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۱ دیدگاه
  • parastoo ۰۶ آبان ۱۳۹۷

    ممنون بابت مطلب مفیدتون . خیلی برام جالب بود و جواب سوالمو گرفتم .

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم