فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونه بلاکچین می‌تواند صنعت دورکاری را دگرگون کند؟

خانه » تولید محتوا » چگونه بلاکچین می‌تواند صنعت دورکاری را دگرگون کند؟

چگونه بلاکچین می‌تواند صنعت دورکاری را دگرگون کند؟

بلاکچین را جدی بگیرید تا کسب‌وکار دورکاری خود را متحول کنید

بلاکچین و فریلنسریاز فریلنسینگ و انواع دورکاری پیش‌تر سخن گفتیم، از مزایایی که این  کار کردن به صورت دورکاری در اختیار شما قرار می‌دهد یا معایبی که باید با آن دست و پنجه نرم کنید اما یک نکته مهمی که نباید از آن غافل شوید تغییرات تکنولوژیک است، تغییراتی که خود باعث به وجود آمدن این نوع کار کردن است. تغییراتی که اگر به واسطه اینترنت، لپ‌تاپ، موبایل و… به وجود نمی‌آمدند احتمالاً ما درباره این موضوع محتوا نمی‌نوشتیم! این تغییرات تکنولوژیک روند جدیدی را ایجاد کرده‌اند که دنیا دارد از آن بهره می‌برد و ما نیز به زودی پی به اهمیت آن خواهیم برد و به استفاده از آن خواهیم پرداخت. این تغییرات تکنولوژی جدید را بلاکچین ایجاد کرده است. گرچه وقتی از بلاکچین صحبت می‌کنیم اولین صنعتی که به ذهنمان می‌رسد صنایع مالی و پولی است اما بد نیست بدانیم این تکنولوژی قرار است تحولاتی بس بزرگ را در عرصه دورکاری ایجاد کند، که در ادامه این مطلب در این باره با شما سخن می‌گوییم.

با بلاکچین چگونه به صورت دورکاری با جهان کار کنیم

بلاکچین و فریلنسری به صورت جهانیگرچه احتمالاً این موضوع برای فریلنسری که در کشوری مثل آمریکا فعالیت می‌کند چندان اهمیتی نداشته باشد چون به هر حال برای او بین‌المللی کار کردن هیچ‌وقت چالش محسوب نمی‌شده، اما امکان گسترش مرزهای فیزیکی بلاکچین برای فریلنسرهایی که در ایران کار می‌کنند، می‌تواند بسیار مهم باشد. در صورت رونق گرفتن استفاده از این سیستم می‌توانید به راحتی بدون دخالت هیچ واسطه‌ای و بدون توجه به تحریم‌ها و… برای یک کارفرمای خارجی کار کنید و دستمزدتان را بیت‌کوین دریافت کنید، سپس به راحتی دستمزدتان را به دلار تبدیل و به درآمد دلاری برسید.

شما به عنوان فریلنسر از معدود افرادی هستید که می‌توانید به همین سادگی با استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی، درآمد دلاری داشته باشید پس تا می‌توانید و این پنجره باز است از این فرصت استفاده کنید! اما یادتان باشد گرچه تبادل مالی با استفاده از بلاکچین ساده‌تر شده و از این هم ساده‌تر خواهد شد، اما برای کار کردن در فضای بین‌المللی شما با رقبای بسیار قدرتمندتری طرف هستید و رقابت به مراتب دشوارتر است، پس برای چنین رقابتی باید کیفیت، دقت و سرعتتان بسیار بالاتر از چیزی باشد که در داخل کشور هست!

افزایش سرعت، دقت و امنیت تبادلات مالی

گرچه تکنولوژی بلاکچین از حیث بین‌المللی شدن، جذابیتی برای افراد شاغل در بسیاری از کشورها ندارد اما امنیت بالایی که به واسطه این تکنولوژی در تبادلات مالی بین المللی شکل می‌گیرد، یا سرعت بسیار بالای تبادلات موجب می‌شود همه افراد حتی آنان که پیش‌تر نیز بین المللی کار می‌کنند به استفاده از این تکنولوژی روی بیاورند. که دیگر نیازی به چیزی به اسم حواله و… ندارد و تنها در کسری از ثانیه می‌توان دستمزد را به ارزهای مجازی و تبدیل و مجددا در کسری از ثانیه آن را به هر ارز رایجی تبدیل کرد.

راحتی و افزایش سرعت فرایندها به واسطه قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در بلاکچین و کمک به دورکاریهمه ما اگر کاربر اینترنت باشیم نوعی قراردادهای هوشمند را تجربه کردیم، به عنوان مثال می‌توان به تیک‌هایی اشاره کرد که هنگام عضویت در یک سایت، خرید یک محصول یا خدمت و… زده‌ایم و به واسطه این تیک‌ها قوانین و مقررات آن وب‌سایت را پذیرفته‌ایم. بله درواقع با چنین کاری ما قراردادی را امضا کرده‌ایم. اما اشکال اساسی این نوع قراردادها اغلب این است که چندان ضمانت اجرایی وجود ندارد. مثلاً اگر یکی از طرفین به قوانین و مقررات عمل نکند، باید تخلف را اثبات کند، که این اثبات کار بسیار دشواری است. حتی پس از اثبات این موضوع مجددا موارد بررسی شده و شرایطی برای جبران ضرر و زیان و… تعیین می‌شود. می‌توان گفت این فرایند چندان کاربردی نیست.

با ورود تکنولوژی بلاکچین و ارزمجازی اتریوم انواعی از قراردادهای هوشمند شکل گرفت که تعهد طرفین قرارداد را به صورت خودکار از لحظه ثبت تا پایان آن مورد ارزیابی قرار داده و اجرای قرارداد را در صورت اتمام، لغو، تخلف و… تضمین می‌کند. به واسطه این تکنولوژی شما می‌توانید قرارداد هوشمندی را مبتنی بر بلاکچین با کارفرمای خود تنظیم کنید (البته در صورت وجود چنین امکانی نزد کارفرما) تا از اجرای تمامی تعهدات به خصوص پرداخت‌ها که یکی از چالش‌های اصلی هر فریلنسری محسوب می‌شود، اطمینان حاصل کنید.

حال چه باید کرد

کم سابقه نداریم از تکنولوژی‌هایی که وارد کشور شدند و ما آن‌ها را جدی نگرفتیم و پس از مدتی به دلیل ایجاد رقابت در استفاده از آن توسط سایر کشورها دیگر امکان به کارگیری از آن تکنولوژی را از دست دادیم. تکنولوژی بلاکچین نیز چنین فرصتی را فراهم آورده و بسیاری از کسب‌وکارها تازه به کارگیری از آن روی آورده‌اند، توصیه می‌کنیم همین امروز تا دیر به یادگیری چم و خم آن پرداخته شود تا دوباره حسرت فرصت‌های از دست داده را نخوریم.

خب طبیعی است قبل از استفاده از بلاکچین برای پیشرفت در حرفه‌های مختلف دورکاری باید با این صنعت بیشتر آشنا شوید. اگر علاقمند به یادگیری اصول اولیه تولید محتوا به صورت دورکاری هستید می‌توایند در کارگاه زیر شرکت کنید

پلتفرم‌های دورکاری که از بلاکچین استفاده می‌کنند

از تأثیر تکنولوژی بلاکچین بر کسب‌وکارهای فریلنسری و دورکاری سخن گفتیم، از مزایایی که این تکنولوژی برای فریلنسرها و کارفرماها ایجاد می‌کند. خب طبیعتاً اولین سؤالی که به ذهن خطور می‌کند این است که چطوری می‌شود از این امکانات بهره برد.

خب برای پاسخ به این سؤال در این مقاله، چند استارتاپ جهانی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین مارکت‌پلیسی را برای فریلنسرها بوجود آورده‌اند.

اجازه دهید پیش از معرفی استارتاپ‌ها این نکته مهم را متذکر شویم که این وب‌سایت‌ها در تاریخ نگارش این مقاله یا در حال راه‌اندازی پلتفرم خود بودند یا پلتفرمشان فعال و در حال استفاده توسط کاربران بوده اما به دلیل عمق بسیار کم بازارهای مبتنی بر بلاکچین ممکن است برخی از این وب‌سایت‌ها زمان مطالعه مطلب غیرفعال شده باشند.

Upwork: یک پلتفرم قدیمی اما به‌روز

بهره گیری از بلاکچین در پلتفرم دورکاری آپوورکاغلب فریلنسرها بخصوص‌ آن‌هایی که نگاهی به فعالیت بین‌المللی دارند این پلتفرم را می‌شناسند. آپوورک یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های دورکاری محسوب می‌شود که از سال 1999 فعالیت داشته اما برند کنونی که از آن می‌شناسیم از سال 2015 شکل گرفت. فریلنسرها درآمدهای متفاوتی را از این پلتفرم ثبت کرده‌اند که بیشترین آن‌ها حدود 65،000دلار بوده. این پلتفرم یک سال است که تصمیم به استفاده از بلاکچین گرفته و به زودی قرار است مدل کسب‌وکار خود را در بستر بلاکچین توسعه دهد.

وب‌سایت upwork

canYa: پلتفرمی قدرتمند و پرطرفدار

کنیا مارکت پلیسی برای فریلنسرها مبتنی بر بلاکچیناین پلتفرم بین‌المللی و استرالیایی الاصل که توانست ارز مجازی خود را نیز برای راحتی کاربران در تبادلات مالی در سال 2017 توسعه دهد تاکنون حدود 12میلیون دلار سرمایه جذب کرده و امروز که با شما از آن سخن می‌گوییم 7600 کاربر در آن ثبت نام و 3400 ارائه دهنده خدمت از آن استفاده می‌کنند. این پلتفرم در حال حاضر یکی از فعال‌ترین و قدرتمندترین پلتفرم‌هایی است که فریلنسرها و کارفرمایانی که تمایل به کار در بستر بلاکچین دارند، می‌توانند از آن بهره ببرند.

وب‌سایت canYa

سخن آخر

دو پلتفرمی که گمان می‌کردیم آینده خوبی پیش رو دارند و امکان استفاده از آن‌ها برای عزیزان ایرانی فراهم است یا ممکن است فراهم شود را معرفی کردیم. به طور کل نیز تعداد پلتفرم‌های این حوزه به دلیل نو بودن این تکنولوژی کمتر از انگشتان دو دست بود که ما دو پلتفرم از میان آنان را انتخاب کردیم. امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور پلتفرم‌هایی مبتنی بر این تکنولوژی در کشور ما نیز شکل بگیرند زیرا آمار جهانی نوید از آینده بسیار درخشان کسب‌وکارها و فریلنسری مبتنی بر بلاکچین می‌دهد.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم