فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

چرا و چگونه تن صدای برند خود را تغییر دهیم؟

خانه » استراتژی محتوا » چرا و چگونه تن صدای برند خود را تغییر دهیم؟

چرا و چگونه تن صدای برند خود را تغییر دهیم؟

بسیاری از ما در دوران کودکی خود تجربه‌ کرده‌ایم که چگونه تن صدا می‌تواند رابطه‌های ما را تحت تأثیر قرار دهد. اما این تاثیرگذاری تنها مربوط به ارتباطات پایه‌ای با اعضای خانواده و… نمی‌شود. برای بازاریابان محتوا، تن صدای برند معمولاً چیزی بیش از فعل و انفعالات صوتی است. تن صدای برند جنبه‌های مختلفی از استراتژی برندسازی ما را شامل می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به مخاطب هدف و پرسانوا، ویژگی‌های طراحی همچون رنگ و فونت، یک کلمه و یا جمله‌ای کوتاه که تصور خوانندگان از برند شما را شکل می‌دهد می‌توان اشاره کرد.

تن صدای برند شما چه تحریک‌آمیز باشد چه آرامش بخش، معمولاً می‌تواند ویژگی برند شما را تشکیل دهد. بنابراین اگر از این موضوع هراس دارید که در برندسازی خود، تن صدای برند غیر دقیقی را خلق کرده‌اید که پیام شما را بیان نمی‌کند، در این مقاله می‌توانید درباره‌ی روش‌های بهبود وضعیت بیشتر بخوانید. در این مقاله سعی داریم به شما دلایل و روش‌های تغییر تن صدای برند را آموزش دهیم.

تن صدای برند چیست؟

تحقیقی انجام شده توسط گروه Nielsen Norman نتایج جالبی درباره‌ی بازاریابی و تأثیر روی مخاطب نشان داد. این تحقیقات توانست نتایج قابل اندازه‌گیری شیوه‌ی انتخاب کلمات بر روی مخاطبین را اثبات کند. بر اساس این تحقیقات ثابت شد چگونه یک پیام جدی و ساده می‌تواند به پیامی بامزه تبدیل شود که افراد را به خواد جذب خواهد کرد. به عنوان مثال به صفحه‌ی معمول ارور ۴۰۴ سرور توجه کنید. بسیاری از اوقات ما با جمله‌ی جدی و ساده‌ی «با عرض پوزش، اما ما یک مشکل را برای ارائه‌ی این صفحه تجربه می‌کنیم.» مواجه می‌شویم. اما تصور کنید جمله‌ی «اوه، ببخشید، اما یک مشکل را در ارائه‌ی نتیجه‌ی نهایی تجربه می‌کنیم.» چقدر به شکلی متفاوت می‌توانست مخاطبین را تحت تأثیر قرار دهد با وجود اینکه هردو جمله یک پیام دارند. در اینجا می‌بینیدکه تنها تغییر کلمات می‌تواند به شکلی جدی تأثیر روی مخاطبین را تغییر دهد.

گاهی اوقات ممکن است که تیم بازاریابی شما به نقطه‌ای برسد که باید تن صدای برند خود را تغییر دهید. برای انجام این موضوع یکی از پراهمیت‌ترین موارد نقشه‌ای برای تغییر تن صدای برند به شکلی مناسب و قابل پذیرش است. به این طریق هویت برند شما به بهترین شکل در طول این تغییر حفظ خواهد شد و مخاطبین درباره‌ی شما گیج نخواهند شد.

چرا تن صدای برند را تغییر دهیم؟

شاید گاهی اوقات حس کرده باشید که محتوای تولید شده‌ی شما برای مخاطبین هدف بیش از حد شبیه به موعظه و جدی یا سبک‌بار است. بهترین روش برای درک این موضوع که تن صدای برند مناسب است یا خیر توجه دقیق به تأثیر آن روی مخاطبین است. جیک راندی Jake Roundy در این مورد بیان می‌کند که: «باید بپرسید جرا محتوای کمتر موفق نتوانستند عمل‌کرد مناسبی داشته باشند؟ همواره باید به مخاطبین نزدیک بود و یاد گرفت چگونه می‌توان بهتر با آن‌ها رابطه برقرار کرد.»

چگونه تن صدای برند را تغییر دهیم؟

پس از اینکه متوجه شدید محتوای شما نیاز به ایجاد ارتباط و نزدیکی با مخاطبین هدف را دارد، راه‌های مختلفی برای انجام این تغییر تن صدای برند در فرایند برندسازی وجود دارد. قدم آغازین آن است که شما متوجه شوید چرا استراتژی کنونی نمی‌تواند مخاطبین هدف شما را به خوبی جذب کند. شما همچنین باید همکاران خود را با استراتژی جدید آشنا و همراه سازید. در پایان، باید یک روند تغییر ظریف از تن صدای برند گذشته‌ی خود داشته باشید و این تغییر در برندسازی به گونه‌ای باشد که به مخاطبین حس ناخوشایندی القاء نکند.

تن صدای برند

 

۱– درک بهتر تن صدای برند اکنون شما

زمانی که می‌خواهید درمورد قسمت‌هایی از تن صدای برند کنونی که برای مخاطبین هدف و برندسازی مناسب نیستند تحقیق کنید، استفاده از سؤالات زیر برای آغاز می‌تواند مفید واقع شود.

  • چگونه می‌توانید پرسنوای مخاطب خود را تنظیم کنید؟
  • کلماتی وجود دارند که می‌خواهید به دایره‌ی واژگان محتوای خود اضافه و یا از آن حذف کنید؟
  • آیا راهی است که بتوان از طریق آن به شکلی یک مقدار شخصی‌سازی انجام داد که تا کنون به آن توجه نکرده و یا به صورت استاندارد رها کرده‌اید؟ (همچون صفحه‌ی ارور ۴۰۴)
  • آیا استراتژی کلمات کلیدی شما تن صدای صدای برند را دچار مشکل کرده است؟
  • آیا نیاز دارید که از شوخی استفاده کنید؟ و اگر نیاز به این موضوع دارید، چه نوع شوخی مناسب برندسازی شما است؟

زمانی که چندین حوزه‌ی کلیدی که در آن‌ها ضعف وجود دارد پیدا کردید، می‌توانید به شکلی بهتر برای تغییر تن صدای برند برنامه‌ریزی کنید.

 

۲– انتقال استراتژی به تولیدکننده‌های محتوای شما

موفقیت تغیر تن صدای برند به شکلی اساسی به شیوه‌ی پیاده‌سازی آن توسط افرادی که محتوای شما را تولید می‌کنند بستگی دارد. شما باید بتوانید به بهترین شکل سیاسیت‌ها و استراتژی جدید خود را به تولید‌کننده‌های محتوای خود منتقل کنید چرا که در غیر این صورت نمی‌توان انتظار داشت که استراتژی‌های شما به شکلی صحیح اجرا و نتیجه دهد. برای این موضوع پرسونای مخاطب مناسب می‌تواند یکی از بهترین کمک‌ها برای انتقال استراتژی به تولید‌کننده‌های محتوا باشد. هیمشه باید به خاطر داشته باشید که انتقال صحیح استراتژی‌ها به تولیدکنندهای محتوا اهمیت بسیار اساسی در برندسازی شما دارد.

 

۳– روند تغییر تن صدای برند

تغییر تن صدای برند در تمامی جنبه‌ها و کانال‌های بازاریابی شما از وبلاگ تا صفحات در شبکه‌های اجتماعی باید روندی آهسته و ثابت داشته باشد. اگر تا مدت‌ها محتوای وبسایت شما جدی بوده است و ناگهان شروع به ارسال مقالاتی پر از شوخی و دوستانه کنید می‌توانید مخاطبین خود را به کلی گیج کنید.

در نهایت، تغییر تن صدای برند می‌تواند جایگاه سازمان و یا کسب و کار شما را بهبود بخشد. نزدیک شدن به مخاطبین می‌تواند به شما در برقراری ارتباطی بهتر کمک کرده و نیاز‌های آن‌ها را متوجه خواهید شد. در این راه همکاری با تولیدکننده‌‌های محتوا برای پیاده‌سازی تغییرات اهمیت بسیار زیادی دارد و نتیجه‌ی تغییرات در برندسازی را موفقیت می‌رساند.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم