فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط

خانه » استراتژی محتوا » استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط

استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط

هیچ کسب و کار کوچکی بدون یک استراتژی دقیق و حساب شده نمی‌تواند روزی به کسب و کاری بزرگ و شناخته شده تبدیل شود. استفاده و به‌کارگیری از استراتژی در فضای کسب و کار امروزی به قدری دارای اهمیت شده‌ است که تدوین استراتژی در در همه‌ی سطوح سازمان به امری حیاتی بدل شده‌است.

در این مقاله قصد داریم تا با یکی از قدرتمندترین انواع استراتژی با نام استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط در قسمت بازاریابی و تبلیغات بیشتر آشنا شویم.

 

چرا استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط؟

بر اساس DemandMetric، بازاریابی محتوا در مقابل روش‌های بازاریابی سنتی، دارای ۶۲ درصد هزینه‌ی کمتر و اثربخشی ۳ برابری می‌باشد؛ و بدین معنا است که با هزینه کم‌تر می‌توان به نتیجه دلخواه رسید و برای کسب و کارهای کوچک با منابع مالی محدود استفاده از استراتژی محتوا بسیار ارزشمند می‎باشد. پس لازم است تا بین استراتژی محتوا در کسب و کارهای بزرگ و استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و متوسط تفاوت قائل شویم. به عنوان مثال، ایجاد وبلاگ بر روی وبسایت کسب و کار شما می‌تواند پیام‌های زیادی را به مخاطبان مخابره کند. اطلاعات موجود در بلاگ اگر با منابع موثق نقل شود به مخاطبان گوشزد می‌کند که این اطلاعات از زبان افراد متخصص بیان می‌شود و در نتیجه قابل استناد است و در جلب اعتماد مخاطب نقشی حیاتی ایفا خواهدکرد. وبلاگ شما نقش‌های دیگری را نیز بر عهده خواهد داشت که نتیجه‌ی آن بسیار مهم و تأثیرگذار می‌باشد: افزایش ترافیک وبسایت و بهبود سئوی آن از اولین دستاوردهای یک وبلاگ خوب می‌باشد. با بهبود سئوی وبسایت، بر تعداد مخاطبان و بینندگان شما افزوده می‌شود. به بینندگان بلاگ نباید صرفاً به دید یک بازدیدکننده نگریست زیرا هر یک از این بازدیدکنندگان یک مشتری بالقوه به حساب می‌آیند و می‌توانند روزی از خدمات و محصولات شما خریداری کنند.

 

بهترین روشهای بازاریابی محتوا

پس از تدوین استراتژی‌، نوبت به انجام آن می‌رسد. روش‌های زیادی برای انجام بازاریابی محتوا وجود دارد که هر یک از آنها بخشی از اهداف موجود در استراتژی را محقق می‌کند. مهم‌ترین روش‌هایی که برای انجام استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک می‌توان به کار بست عبارتند از:

 • تولید محتوای اختصاصی
 • استفاده از تبلیغات هدفمند گوگل و فیسبوک
 • استفاده از بن‌های تخفیفی
 • بهره‌گیری از مستندات شبکه‌های اجتماعی
 • درگیرکردن مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی
 • بهبود محتوا
 • درخواست برای دریافت بازخور

هر یک از روش‌های بالا دارای بازخور خاصی در کسب و کار می‌باشد و باید بر اساس ویژگی‌های و استراتژی کلی کسب و کار روش مطلوب بازاریابی محتوا را از میان روش‌های بالا برگزید. هفت روش بازاریابی محتوای بالا با عنوان هک رشد نیز شناخته می‌شوند. علت اصلی این نامگذاری، به اثربخشی این هفت روش باز می‌گردد. روش‌های بالا نسبت به سایر روش‌های بازاریابی محتوا دارای ضریب بازدهی بالایی می‌باشند و قادرند کسب و کار را در کمترین زمان ممکن متحول کنند. به همین دلیل این روش‌ها بیشتر توسط کسب و کارهای کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 • تولید محتوای اختصاصی

همانطور که پیش‌تر گفته‌ شد، استفاده کردن از بلاگ در وبسایت کسب و کار می‌تواند با جلب مخاطبان جدید منجر به تبلیغ کسب و کار شما شود. کلیدواژه‌های کسب و کار خود را شناسایی کنید و با توجه به اصول نگارش محتوا و بازاریابی محتوا در مورد این کلیدواژه‍ها محتوای مناسب و تخصصی تولید کنید، محتوایی که کپی یا ترجمه‌ی صرف نباشد، کمی خلاقیت به خرج دهید!

 

 • استفاده از تبلیغات هدفمند گوگل و فیسبوک

بر اساس نظرات منتشر شده توسط مشاوران استراتژیک دیجیتال مارکتینگ، مشتریان برای انجام یک خرید اینترنتی، به صورت میانگین ۹ بار به وبسایت سر می‌زنند. تبلیغاتی هدفمند گوگل و فیسبوک تبلیغات هدف را به مشتریانی که پس از بازدید از وبسایت شما تصمیم به خروج از آن را گرفته‌اند، نمایش می‌دهد. بدین ترتیب احتمال بازگشت این بازدیدکنندگان به وبسایت شما افزایش می‌یابد.

 

 • بنهای تخفیفی

استفاده از بن‍های تخفیفی همواره یکی از روش‌های پرطرفدار و مؤثر در برقراری ارتباط با مشتریان می‌باشد. معاوضه‌ی یک بن تخفیف و دریافت ایمیل آنها یک معامله‌ی استد. بن تخفیف برای مشترین بسیار پذیرا و دلچسب می‌باشد و به مشتریان انگیزه‌ی خرید را القا می‌کند. در سمت دیگر، شما نیز به بانکی از ایمیل به منظور انجام تبلیغاتی و معرفی خدمات جدید به مشتریان دست خواهید یافت. علاوه بر این، شما به واسطه‌ی بن‌های تخفیفی می‌توانید توجه زیادی را به وبسایت خود جلب کنید و سایر محصولات خود را به بازدید‌کنندگان عرضه کنید.

 

 • بهرهگیری از مستندات شبکههای اجتماعی

با تقریب نسبتا خوبی در استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک این موضوع گنجانده شده است اما برای توضیح بیشتر: بسیاری از افرادی که به صورت آنلاین خرید می‌کنند معمولاً زمان زیادی را صرف بررسی و مطالعه‌ی نظرات کاربران و خریداران قبلی محصول مورد نظرشان می‌کنند. بر اساس پرسشنامه‌ی ‌BrightLocal، ۸۴ درصد از مردم برای خرید محصولات به صورت اینترنتی، به نظرات کاربران اعتماد می‌کنند. بنابراین استفاده از این نظرات و ارائه‌ی آن‍ها به صورت مستند می‌تواند در جلب نظر مخاطبان و بینندگان بسیار مؤثر باشد. در کنار این روش، برخی از کسب و کارها برای جلب توجه و اعتماد مشتریان، نام برخی از مشتریان خود را در وبسایت و شبکه‌ی اجتماعی خود ذکر می‌کنند تا به مشتریان اطلاع دهند که چه شرکت‌ها و کسب و کارهایی از خدمات و محصولات آنها استفاده می‌کنند.

 

 • محتوای گران ولی رایگان

در این روش از استراتژی محتوا یک مطلب به صورت انتخابی در ازای دریافت ایمیل، به مشتری عرضه می‌شود. این روش همانند بن تخفیفی انجام می‌شود. تفاوت این دو روش در محتوایی می‌باشد که به مخاطب ارائه می‌شود. در نهایت هدف این روش نیز جمع‌آوری ایمیل مخاطبان و افزایش زمان ماندگاری بازدیدکنندگان در وبسایت می‌باشد. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک فایل پی دی اف را به صورت رایگان در ازای دریافت ایمیل به بازدیدکنندگان ارائه دهید. از طرفی دیگر با افزایش کیفیت تولید محتوا در وبسایت، می‌توانید به صورت داوطلبانه بازدیدکنندگان را مجاب به عضویت در خبرنامه وبسایت کنید.

 

 • درگیرکردن مخاطبان در شبکهی اجتماعی

یکی از اهداف بازاریابی محتوا، درگیرکردن هرچه بیشتر مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. با استفاده از فرایند‌های درگیرکردن مخاطبان، می‌توانید بر تعداد بازدید‌ها، لایک‌ها و کامنت‌های شبکه‌اجتماعی کسب و کار خود بیافزایید و درنتیجه برای برند خود اعتبار کسب کنید و همچنین می‌توانید از مخاطبان شبکه اجتماعی خود بخواهید تا در کمپین‌‌ها تبلیغاتی شرکت کرده و حتی بسیاری از اتفاقات مهم کسب وکارتان را اطلاع‌رسانی کنید. 

 

 • درخواست برای دریافت بازخور

یکی از بهترین منابع دریافت اطلاعات برای تدوین استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و انجام فرایندهای بازاریابی محتوا که مناسب کسب و کارهای کوچک باشد، دریافت بازخور از مشتریان می‌باشد. به کمک دریافت بازخور به راحتی می‌توانید نقاط قوت و ضعف خدمات و محصولات کسب و کارتان را از زبان مشتریانتان بیابید و در صدد تقویت آن‌ها برآیید. همواره در هر کسب و کاری جا برای پیشرفت و ارائه‌ی محصول و خدمت بهتر وجود دارد. برای اینکه بدانید چگونه و از کجا باید تغییرات را شروع کنید، تنها کافیست به صدای مشتریان گوش فرا دهید. به عنوان مثال، برای دریافت بازخور از مشتریان می‌توانید در یک پاپ‌آپ از بازدیدکنندگان خود بخواهید تا به پرسش‌نامه‌ای که توسط شما و همکارانتان طراحی شده‌است، پاسخ دهند. به عنوان مثالی دیگر برای دریافت بازخور از مشتریان، می‌توانید به مشتریانی که اخیراً از  کسب و کار شما خرید کرده‌اند ایمیل بزنید و بخواهید نظرشان را مورد کیفیت خدمات، نحوه‌ی برخورد با مشتریان، سرعت انجام فرایند‌ها و سایر اطلاعاتی که مدنظرتان می‌باشد، بیان کند.

 

سخن پایانی

روش‌های بازاریابی محتوا دارای طیف گسترده‌ای می‌باشند و هر روزه روش‍های جدیدی به این روش‌ها اضافه می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در مورد این روش‌ها توجه به استراتژی محتوا برای کسب و کار های کوچک و اهداف مدنظر شما می‌باشد. برای استفاده از هک رشد لازم نیست تا تمامی روش‌های بالا را مورد استفاده قرار دهید. نکته‌ی قابل توجه در مورد بازاریابی محتوا، انتخاب روش بازاریابی با توجه به استراتژی کلی کسب و کار و اجرای کامل و دقیق روش مورد نظر می‌باشد. با استفاده از این موارد به راحتی می‌توانید روند رشد کسب و کار خود را هک کنید و با سرعتی چند برابر در کسب و کار خود پیشرفت کنید. بر خلاف سایر روش‌هایی که می‌توانند رشد قابل قبولی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشند، این ۷ هک رشد، هزینه‌ی ناچیزی را به کسب و کار شما تحمیل می‌کند و بازده‌ی بسیار بالایی به شما هدیه می‌کند.

 

 

منابع:

 

www.entrepreneur.com

dashtwo.com

neilpatel.com

contentmarketinginstitute.com

www.usability.gov

 

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم