فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

پژوهش بازاریابی محتوا در یلدای کارآفرینی

خانه » اخبار بازاریابی محتوا » پژوهش بازاریابی محتوا در یلدای کارآفرینی

پژوهش بازاریابی محتوا در یلدای کارآفرینی

پژوهشی جدید در راه است

در طول مدت سه سال فعالیت همواره سعی کرده‌ایم فرامحتوا شخصیتی دانشی داشته باشد. به همین منظور تا در مبحثی چه از بعد نظری و چه از بعد اجرایی تبحر نیافتیم آن‌را اجرا نکردیم، هیچ حرفی نزده‌ایم مگر با سند، محتوایی تولید نکردیم مگر با منبع معتبر و موارد دیگری نظیر این‌ها. قطعا همه این موارد برای علمی بودن یک برند لازم است اما کافی چطور؟

قطعا خیر زیرا بازاریابی محتوا 7 سال بیشتر ندارد و با کندوکاو در این کودک 7ساله به موضوعات بسیاری برمی‌خوریم که درباره آن مرجع مناسبی وجود ندارد. در آن صورت باید چه کاری انجام داد؟ آیا ما نمی‌توانیم این کودک 7ساله را رشد دهیم و تنها باید منتظر بمانیم غربی‌ها مساله ما را حل کنند و ما از آن‌ها اقتباس که چه عرض کنم، بعضا کپی کنیم؟!

پژوهش‌های گذشته

قطعا اطلاعات موجود کافی نیست و به همین منظور و به خصوص در مواقعی که به علت نبود دانش یا کمبود اطلاعات بومی در مورد موضوعی خاص نیاز به انجام پژوهش و بدست آوردن برخی داده‌ها از طریق پژوهش‌های میدانی، وجود دارد. ما نیز تعلل نکرده و آن پژوهش را – البته ادعا نمی‌کنیم که به بهترین نحو ممکن – انجام داده ایم. یکی از اصلی‌ترین پژوهش‌ها در یلدای سال گذشته انجام شد که ۱۹۷ نفر از مدیران کسب‌وکارهای نوپا، سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها، شرکت‌کنندگان همایش و بازدیدکنندگان نمایشگاه به سؤالاتی در حوزه محتوای اثربخش پاسخ دادند نفر در آن شرکت کردند و نتایج جالبی هم بدست آمد، نتایجی نظیر:

  • ۳۵ درصد از مخاطبان، محتوای ویدیویی را ترجیح داده و ۲۷ درصد نمایش محتوا به صورت گرافیکی را جزو علاقه‌مندی‌های خود ثبت کردند. نکته جالب توجه در نتایج حاصل از این پژوهش این است که همچنان ۲۷ درصد از مخاطبان علاقه ‌دارند محتوای خود را به صورت متنی دریافت و مطالعه کنند. ۷ درصد از مشارکت‌کنندگان نیز از محتوای صوتی لذت می‌برند و این درحالی است که تنها ۴ درصد از افراد، علاقه‌مند به دریافت فایل‌های قابل دانلود بودند.
  • 74 درصد مردم محتوایی که منبع علمی داشته باشد یا فردی متخصص آن را نوشته باشد را به محتوای عمومی ترجیح می‌دهند.
  • ۶۰ درصد از افراد بعد از ساعات کاری   محتوای محبوب خود را مطالعه می‌کنند.

پژوهش فوق ما را بر آن داشت تا دو پژوهش دیگر با جامعه آماری بیشتری در الکامپ سال 97 با محوریت محتوای مورد علاقه مخاطبان ایرانی انجام دهیم که در این پژوهش 1273 نفر شرکت کردند. تفاوت این پژوهش با پژوهش یلدای 96 علاوه بر جامعه آماری بیشتر و سؤالات متفاوت، دسته بندی مخاطبان پاسخ‌دهنده به دو دسته مرد و زن بود. در این پژوهش از مخاطبان سؤالات زیر پرسیده شد:

  • مخاطبان ایرانی روزانه چه میزان وقت به مطالعه محتوا اختصاص می‌دهند؟
  • هدف اصلی از مطالعه محتوا چیست؟
  • کدام قالب‌های محتوایی مورد علاقه مخاطب ایرانی است
  • بهترین زمان انتشار محتوا چه موقعی از شبانه روز است
  • کدام پلتفرم بیشتر مورد علاقه مخاطب ایرانی است.
  • افراد به کدام منبع های محتوایی بیشتر علاقمندند؟

و نتایج کلی این پژوهش نشان داد که رفتارهای مخاطبان مرد و زن در نگاه اول و کلان تفاوتی با یکدیگر ندارد زیرا هر دو این دسته‌ها حداکثر 1 تا 2 ساعت برای مطالعه محتوای آموزشی که در قالب ویدیو تولید شود و در ساعت 21 تا 2 نیمه شب از طریق شبکه‌های اجتماعی برندها به دست آنها رسیده باشد، زمان صرف می‌کنند؛ اما زمانی که با دقت بیشتری به داده‌ها نگاه می‌کنیم تفاوت‌هایی را از بعد رفتارهای زنان و مردان در مقابل محتوا مشاهده می‌کنیم. برای مثال خانم‌ها شب‌ها محتوای آموزشی، سرگرمی و انگیزشی در قالب‌های ویدیو و متنی را در شبکه‌های اجتماعی بیشتر دنبال می‌کنند و اگر از زبان برندها باشد به آن اعتماد می‌کنند. این در حالی است که آقایان با درصد بیشتری نسبت به خانم‌ها شب‌ها و نیمه شب محتوای آموزشی، سرگرمی و خبری را در قالب‌های ویدیویی و اینفوگرافیکی در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند اما درصد آقایانی که در وب‌سایت‌ها به دنبال محتوای معتبر هستند بیشتر از خانم‌هاست.

و اما پژوهش پیش رو

با توجه به پژوهش‌های پیشین که جنبه کلی‌نگری داشت، نیاز به پژوهشی بود که کمی در حوزه انواع محتوای مورد علاقه مخاطب، دقیق‌تر شود. به همین جهت در یلدای کارآفرینی امسال پژوهشی را در رابطه با فرمت‌های محتوایی انجام می‌دهیم. فرمت‌های محتوایی بسیار متنوع هستند به طوری‌که شاید برای هر قالب محتوایی مانند ویدئو، متن و… بیش از 5-6 فرمت موجود است و مجموعاً کسب‌وکارها امروزه از چیزی بالغ بر 40 نوع فرمت در محتوای خود استفاده می‌کنند، در این پژوهش تنها به رایج‌ترین انواع آن می‌پردازیم. فرمت‌هایی نظیر مقالات آموزشی، اینفوگرافیک‌ها، محتوای سریالی و…

راستی شما کدام نوع فرمت محتوایی را بیشتر دوست دارید؟!

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم