فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

توانستیم 0.8 ثانیه به سرانه مطالعه کشور اضافه کنیم

خانه » اخبار بازاریابی محتوا » توانستیم 0.8 ثانیه به سرانه مطالعه کشور اضافه کنیم

توانستیم 0.8 ثانیه به سرانه مطالعه کشور اضافه کنیم

چه فکر می‌کردیم چه شد؟

شروع فعالیت فرامحتوا در شنبهانسان‌ها شکست می‌خورند چون تجربه ندارند، تجربه ندارند چون اطلاعی از کسانی که قبلاً این شکست‌ها را تجربه کرده‌اند و درس‌هایی که گرفتند در دسترس نیست، این اطلاعات در دسترس نیست چون کتاب وجود ندارد و این داستان ادامه دارد…
کسب‌وکارها شکست می‌خورند چون از شکست‌های سایر کسب‌وکارها درس نگرفته‌اند، درس نگرفته‌اند چون این درس‌ها در قالب یک فیلم، کتاب یا حتی یک مطلب ساده در روزنامه یا وبلاگ در این باره وجود ندارد و این داستان نیز ادامه دارد… و کم نیستند این شکست‌هایی که ظاهراً به دلیل نبود تجربیات پیشین اتفاق می‌افتند ولی مسأله نبود تجربه نیست، مسأله اصلی نبود محتوا در این باره است. یکی از میلیاردها کارکرد محتوا انتقال تجربه است، تجربه برای بدست نیاوردن تجربه تکراری! تجربه برای اینکه دوباره چرخ را اختراع نکنیم. حال بیایید گام را فراتر بگذاریم و فرض کنیم که این محتوا وجود موجود باشد ولی مهارت استفاده درست از آن وجود نداشته باشد. مجدداً همین اتفاقات تکرار خواهد شد، شکست پشت شکست…

دنیای ترسناکی می‌شد اینطور نیست؟!

رسالت فرامحتوا در شنبه طی این چند سال همین بوده که با آموزش نحوه تولید محتوا و انتقال تجربیات به همدیگر بتوانیم کمی از ترسناکی این دنیا کم کنیم. بتوانیم با آموزش نحوه استفاده از محتوای موجود چرخ را از نو اختراع نکنیم و مسیر درست را انتخاب کنیم.

با نگاهی به آمار متوجه شدیم که توانستیم در مسیری که انتخاب کردیم موفق عمل کنیم و در این شماره قصد داریم شما را کمی با این آمار آشنا کنیم.

عملکرد فرامحتوا در صفحه بازاریابی محتوا از نگاه آمار

افزایش 0.8 ثانیه به سرانه مطالعه کشوربرای اولین بار صفحه بازاریابی محتوا در شماره 48 هفته نامه شنبه در تاریخ 23 بهمن 1395 به این هفته نامه اضافه شد و فرامحتوا در این صفحه 3 مقاله با عناوین ماتریس بازاریابی محتوا، درآمد کوکاکولا از بازاریابی محتوا و اینفوگرافیک: اثربخش‌ترین فرمت محتوایی، منتشر کرد که این 3 مقاله در وب‌سایت شنبه‌مگ جمعاً توسط 464 نفر دیده شد و این شروع فعالیت فرامحتوا در این صفحه بود. پس از این شمار فرامحتوا به طور مستمر تا به امروز برای صفحه بازاریابی محتوا در 118 شماره، 350 مطلب کاملاً منحصر به فرد با موضوعات استراتژی محتوا (حدود 36درصد موضوعات)، تولید محتوا (26درصد موضوعات)، برندینگ (17درصد موضوعات)، انتشار و ارزیابی محتوا (11درصد موضوعات) و سئو (10درصد موضوعات)، تولید کرد.

نکته جالب آن است که این 350 مطلب که معادل 300،000 کلمه محتوا می‌شود توسط بیش از 470،000 نفر در وب‌سایت شنبه دیده شده و این آمار حدود نیم میلیون نفری برای هر مقاله به طور میانگین 1:58 ثانیه از وقت گرانبهای خود را اختصاص داده‌اند که این یعنی نه تنها چیزی 1 میلیون دقیقه یا 16،000 ساعت به جمع مطالعه کشور (یا به عبارتی حدود 0.8 ثانیه به سرانه مطالعه کشور) اضافه شده بلکه به معنای این است که حدود 470،000 نفر نحوه انتقال تجربیات خود به دیگران در قالب محتوا و نحوه استفاده از تجربیات دیگران را فرا گرفته‌اند. و همین یک مورد به تنها حاکی از این است که فرامحتوا توانسته رسالت خود را در راستای افزایش فرهنگ تولید و استفاده از محتوا، طی 35 ماه بصورت پیوسته به انجام برساند.

حال در ادامه کمی از آمار جالب فرامحتوا در این مدت می‌گوییم:

فرامحتوا روی جلد هفته نامه شنبه

حدود 2 سال و نیم پیش بود که فرامحتوا توانست پس از انتشار 17 مطلب در هفته نامه شنبه، با مطلب بازاریابی عصبی در تاریخ 7 مرداد 96 روی جلد این هفته نامه قرار بگیرد که این مطاب به تنهایی توانست نظر بیش از 1500 نفر از مخاطبین وب‌سایت شنبه‌مگ را جلب کند.

جذاب‌ترین و کم اقبال‌ترین مطالب فرامحتوا برای مخاطبین شنبه

پربازدیدترین و کم‌بازدیدترین مقالات فرامحتوا در هفته نامه شنبهدر شماره 149ام هفته نامه شنبه، فرامحتوا مطلبی را تحت عنوان نترسید از مخاطب درخواست کنید با رویکرد آموزش استفاده صحیح از دکمه‌های فراخوان، منتشر کرد و با آنکه تنها حدود 6 ماه از عمر انتشار این مطلب می‌گذرد، توانسته با جذب بیش از 4300 بازدیدکننده، به عنوان جذاب‌ترین مطلب فرامحتوا برای مخاطبین وب‌سایت شنبه‌مگ انتخاب شود.
از طرف دیگر کم بازدیدترین مقاله فرامحتوا برای هفته نامه شنبه یکی از 3 مقاله اولی است که در شماره 48 هفته نامه شنبه تحت عنوان اینفوگرافیک: اثربخش‌ترین فرمت محتوایی با جذب 89 بازدیدکننده کم اقبال‌ترین مقاله لقب می‌گیرد.

پژوهش‌های بازاریابی محتوا برای شناخت بهتر مخاطبان ایرانی

6 پژوهش در حوزه بازاریابی محتوا توسط فرامحتواما در فرامحتوا همواره در تلاشیم تا هر فرصتی که دست می‌دهد و افراد مختلف (از متخصصین گرفته تا مبتدیان) دور هم جمع می‌شوند پژوهشی را ترتیب بدهیم تا در تعامل با این افراد، در جهت افزایش دانش حوزه بازاریابی محتوا در ایران با توجه به نوع و رفتار مخاطبین ایرانی حرکتی کرده باشیم. بنابراین در فرصت‌هایی نظیر یلدای کارآفرینی و نمایشگاه الکامپ با پژوهش‌های متنوعی حضور داشتیم. تا به حال 6 پژوهش توسط فرامحتوا انجام شده که نتایج 4 پژوهش با بیش از 5،000 شرکت کننده در شماره‌های مختلف هفته‌نامه شنبه به چاپ رسید و تنها در وب‌سایت مورد استقبال بیش از 10،000 بازدیدکننده، قرار گرفت.

جداول محتوایی که توانستند تعامل بی‌نظیری با مخاطب برقرار کنند

از حدود سال گذشته بود که تصمیم گرفته شد برای افزایش تعامل مخاطب با صفحه بازاریابی محتوا کمی آموزش را با سرگرمی ترکیب کنیم. به همین دلیل جداول محتوایی را خلق کردیم که در آن مفاهیم پیچیده بازاریابی محتوا را در قالب جداولی سرگرم کننده آموزش دادیم و حتی برای افرادی که این جداول را تکمیل می‌کردند جوایزی در نظر گرفتیم. مجموعاً طی یک سال گذشته در 6  شماره سؤالات جدول محتوایی را منتشر کردیم و در 6 شماره نیز پاسخ آن‌ها را برای افرادی که طالب یادگیری این مفاهیم بودند انتشار دادیم. در این جداول مفاهیم مختلفی را از مطالب پایه‌ای بازاریابی محتوا برای تازه‌واردان این حوزه گرفته تا معرفی ابزارهای کاربردی برای متخصصان، معرفی کردیم.

ستون‌های معرفی ابزار

تقریباً هفته‌ای نبود که مخاطبان از ما درخواست معرفی ابزارهای مختلف حوزه بازاریابی محتوا را نداشته باشند به همین دلیل یکی دیگر از تغییراتی که در صفحه بازاریابی محتوا از آغاز سال 97 در راستای کاربردی‌تر کردن این صفحه انجام دادیم. افزودن ستون معرفی ابزارهای بازاریابی محتوا بود. این کار را طی 15 شماره انجام دادیم و جمعاً توانستیم 20 ابزار کاربردی در بازاریابی محتوا را به شما معرفی کنیم. این ابزارها شامل ابزارهای ارزیابی عملکرد محتوا، ایده پردازی برای تولید محتوا، نوشتن محتوا، سئو و… بودند که فیدبک‌های بسیار مثبتی بابت این صفحه از طرف شما عزیزان دریافت کردیم. در ادامه لینک چند ابزار که پیشتر معرفی شد  قرار داده‌ایم:

فرهنگ لغت محتوایی یا دیکشنری بازاریابی محتوا

هر زبانی را که بخواهیم یاد بگیریم قبل از شناخت گرامرهای پیچیده، جمله سازی و… اولین گام آشنایی با کلمات آن زبان است به همین دلیل دیکشنری‌های متعددی وجود دارند که کلمات پرکاربرد زبان‌ها را معرفی و کاربرد هر کدام از آن‌ها را به شما یاد می‌دهند. زبان بازاریابی محتوا نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل سعی کردیم هر هفته یک کلمه مهم این حوزه را برای شما تعریف و برای آن مثالی از آن‌ها بیاوریم. این کار را در 18 شماره هفته نامه شنبه انجام دادیم که باعث شد بسیاری از مخاطب، صفحه بازاریابی محتوا را در کتابخانه خود نگاه دارند تا در صورت نیاز به دیکشنری محتوایی مراجعه کنند، گرچه آماری از تعداد صفحات بازاریابی محتوا در کتابخانه‌های شما در دسترس نیست اما امیدواریم برایتان کاربردی باشد.

نقل قول از بزرگان صنعت بازاریابی محتوا

شنیده‌اید که می‌گویند یک ساعت هم‌نشینی با افراد موفق صنعت می‌تواند به اندازه مطالعه 1000 کتاب یادگیری به همراه داشته باشد؟ با توجه به اینکه شاید برای اغلب ما هم‌نشینی با بزرگان صنایع مختلف و افراد موفق، کار چندان ساده‌ای نباشد، سعی کردیم در صفحه بازاریابی محتوا مهم‌ترین نکات افراد موفق این صنعت را در قالب چند خط برای شما نقل کنیم تا هم با اهمیت محتوا بیشتر آشنا شوید و هم مهم‌ترین نکات بازاریابی محتوا را بصورت کاملاً چکیده از دهان افراد موفق این صنعت بشنوید.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد یک مطلب با صفر تا صدهای فرامحتوا

اگر مخاطب شنبه باشید قطعاً 6 شماره محتوای صفر تا صد تولید محتوا را که در شش شماره متوالی در هفته نامه منتشر شد را به خاطر دارید. از آن‌جاکه بر خلاف اغلب صفحات بازاریابی محتوا که مطالب علمی و به روز بازاریابی محتوا را در قالب محتوای تخصصی به رشته تحریر در می‌آمد. این بار در مطالب صفر تا صد سعی کردیم تا این مفاهیم را به صورت کاملاً پایه‌ای و با ساده‌ترین لحن آموزش دهیم. به همین دلیل این مطالب مورد استقبال فراوانی قرار گرفتند و به دفعات به اشتراک گذاشته شدند و جمعاً توانستند بیش از 12،000 بازدیدکننده را به سایت شنبه هدایت کنند که این خود دستاورد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم