فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

روابط عمومی چه کمکی به بازاریابی محتوا می‌کند

خانه » استراتژی محتوا » روابط عمومی چه کمکی به بازاریابی محتوا می‌کند

روابط عمومی چه کمکی به بازاریابی محتوا می‌کند

بر اساس تعریف ارائه‌ شده توسط انجمن روابط عمومی آمریکا، روابط عمومی ارتباطی استراتژیک بین سازمان و مخاطبانش می‌باشد که هم برای سازمان و هم برای مخاطبان سودآور است. از طرفی، بازاریابی محتوا بر اساس تعریف ارائه شده توسط انستیتوی بازاریابی محتوا، رویه‌ای استراتژیک است که بر تولید و نشر محتوای مرتبط و با ارزش تمرکز دارد. نکته‌ی حائز اهمیت در مورد روابط عمومی و بازاریابی محتوا هدف آنها می‌باشد. بازاریابی محتوا و روابط عمومی دو رویه‌ی استراتژیک می‌باشند که هدف هردوی آن‌ها دستیابی به مخاطبان از پیش تعریف شده به روش برنده-برنده است. بسیاری از مدیران یکی از این دو رویه‌ی استراتژیک را بر دیگری مقدم می‌دانند و اقدام به انتخاب یکی از این دو راهبرد می‌کنند. اما خوب است بدانید که این دو ابزار، هنگامی بهترین نتیجه را برای کسب و کار به همراه خواهند داشت که در کنار هم قرار داشته باشند. در ادامه قصد داریم تا بیشتر به نقش تعاملی این دو استراتژی ارزشمند بپردازیم.

 

نشر اخبار از طریق محتوا

محتوای تعاملی چیست

فرض کنید در کمپانی شما اتفاقی مهیج و جالبی رخ داده‌است. برای واحد روابط عمومی این اتفاق به منظور شروع یک جریان جنجالی می‌باشد که به واسطه‌ی آن می‌تواند با مشتریان و مخاطبان کسب و کار شما وارد ارتباط شود و علاوه بر اطلاع رسانی ارتباطی دو طرفه و تعاملی برقرار سازد. نکته‌ی اصلی در برقراری ارتباط  با مشتریان به بستر و نحوه‌ی شکل‌گیری ارتباط باز می‌گردد. در این مواقع ادغام فعالیت‍های واحد روابط عمومی و تولید محتوا می‌تواند نتیجه‌ای خارق‌العاده از خود به جای بگذارد. برای درک بهتر این موضوع حالتی را در نظر بگیرید که رویداد مد نظر واحد روابط عمومی در قالب یک مقاله منتشر شود که به وسیله‌ی فعالیت‌های واحد روابط عمومی حمایت شود. به عنوان مثال، واحد روابط عمومی از خوانندگان بخواهد تا نظر خود را در مورد محتوای تولیدی توسط واحد تولید درباره این اتفاق و این محتوا بیان کنند. به این ترتیب، این محتوا در معرض دید افراد زیادی قرار می‌گیرد و از منظر موارد مربوط به بهینه‌سازی از امتیاز خوبی برخوردار می‌شود.

 

تبلیغات و معرفی برند

برای اینکه بتوانید به خوبی این مورد از مزایای ادغام و همکاری فعالیت‌های روابط عمومی و بازاریابی محتوا را درک کنید باید خود را یک تولیدکننده‌ی محتوای موفق و حرفه‌ای در نظر بگیرید. فرض کنید که محتوای تولید شده توسط شما با کیفیت می‌باشد و شما نیز با تکنیک‌های تولید محتوا و درگیر کردن مخاطبان به خوبی آشنایی دارید. به نظر شما چگونه می‌توانید در این مسیر بیشتر پیشرفت کنید؟

اولین نکته‌ای که باید پیش از طراحی و استفاده از استراتژی محتوا بدانید این است که، استراتژی محتوا تبلیغات‌محور نیست

بدون شک پاسخ این سؤال را باید در همکاری واحد روابط عمومی با خود پیدا کنید. روابط عمومی با معرفی بیشتر شما وآثارتان می‌تواند هر چه بیشتر شما و آثارتان را به مخاطبتان معرفی کند. هنگامی که روابط عمومی از کیفیت بالای محتوای تولید شده توسط شما به بازدیدکنندگان بگوید، عده‌ی کثیری از افراد بیش از پیش به دنبال آثار شما خواهند گشت. این عمل به اعتبار و محبوبیت شما به عنوان یک تولیدکننده‌ی محتوا می‌افزاید و مسیر پیشرفت را در این زمینه برایتان هموار خواهد کرد.

گشودن درهای جدید و گزینههای بیشتر برای تولید محتوا

اولین نکته‌ای که باید پیش از طراحی و استفاده از استراتژی محتوا بدانید این است که استراتژی محتوا تبلیغات‌محور نیست. استفاده از تبلیغات و معرفی برند در تولید محتوا می‍تواند تأثیر بدی بر برند شما بگذارد و موجب شود که مخاطبان به مرور زمان دست از بررسی محتوای شما بکشند. در این مواقع باید از روابط عمومی کمک گرفت. وظیفه‌ای اصلی روابط عمومی تبلیغ می‌باشد. اگر بخواهیم این موضوع را از زاویه‌ی متفاوتی مورد بررسی قرار دهیم، باید بدانید که مهم نیست که چه اندازه محتوای آموزشی توسط شما و کسب و کارتان تولید می‌شود. مخاطبان تا وقتی که شما را نشناسند به حرف‌هایتان اعتماد نخواهند کرد. از طرفی، برای شما نیز می‌تواند برقراری ارتباط با مخاطبان در چنین شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. در چنین شرایطی روابط عمومی با آگاهی بخشی به مخاطبان مسیر را برای شما هموار می‌کند. روابط عمومی با معرفی شما و برندتان ذهن مخاطبان را شنیدن سخنان شما آماده می‌سازد. روابط عمومی با معرفی شما و برند به مخاطبان باب مذاکره را باز می‌کند و در پله‌ی بعدی، با استفاده از استراتژی محتوا و تولید محتوا این ارتباط استمرار می‌یابد.

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

هرجا سخن از تولید محتوا در بستر وب باشد، ناگزیر مباحث مربوط به سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو مطرح می‌شود. استراتژی محتوا بر اساس انتخاب کلیدواژه انجام می‌گیرد. به همین دلیل کلیدواژه‌ها اساس بازاریابی محتوا را نیز تشکیل می‌دهند.

با ادغام فعالیت‌های بازاریابی محتوا و روابط عمومی می‌توانید در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجوگر به سرعت پیشرفت کنید

با ادغام فعالیت‌های بازاریابی محتوا و روابط عمومی می‌توانید در بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجوگر به سرعت پیشرفت کنید. همانطور که دیدید، با استفاده از ابزار روابط عمومی می‌توان نرخ بازدید محتوا را به طرز چشمگیری در زمان اندکی افزایش داد و علاوه بر آن مخاطبان را پیش از مشاهده و بررسی محتوا دچار اشتیاق و کنجکاوی کرد. با استفاده از استراتژی روابط عمومی می‌توان از کانال‍های مختلفی از جمله شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت مستقیم بازدیدکننده برای محتوای تولید شده فراهم کرد. این افزایش تعداد بازدید، می‌تواند به شکل محسوسی جایگاه و اعتبار وب سایت را از منظر موتوهای جستچوگر بهبود ببخشد.

 

خلق شهرت و ارتباطات ژورنالیتسی

در حال حاضر، در فضای مجازی افراد مشهور یکی از قدرتمندترین ابزار بازاریابی محتوا به حساب می‌آیند. استفاده از این ابزار قدرتمند می‌تواند تأثیرات و نتایج فوق‍العاده‌ای برای کسب و کار به همراه داشته باشد و ترافیک قابل توجهی را به طرف وب سایت ما هدایت کند. برای استفاده از فاکتور شهرت می‌توان به روش عمل کرد. در روش اول همانند بسیاری از کمپانی‌ها با استفاده از شهرت افراد مشهور سعی کنیم تا توجه افراد را به سمت کسب و کار خود منعطف کنیم. این روش معمولاً دارای هزینه‌های سرسام‌آوری می‌باشد اکثریت کسب و کارها توان پرداخت آن را به راحتی نخواهند داشت. در روش دوم با همکاری واحد روابط عمومی و بازایابی محتوا می‌توانیم در درون کسب و کار شهرت را خلق کنیم. با استفاده از استراتژی ادغام محتوا با کمپین روابط عمومی می‌توانیم در قالب یک عمل یکپارچه تأثیر کمپین را چند برابر کنیم و به مرور شهرت را در تیم و کسب و کار خلق کنیم.

 

انسجام پیام برند

یکی از مهمترین ارکان در ساخت یک برند قوی و اثرگذار، انسجام برند می‌باشد. برای منسجم ساختن یک برند، پیام برند باید به صورت یکسان در نتیجه‌ی عملکرد تمامی واحدها مشاهده شود. در صورتی که استراتژی محتوا تأکید بر تولید محتوا در چارچوب ارزشی خاصی را می‌طلبد، سایر بخش‌ها و واحدهای کسب و کار نیز باید در این چارچوب به فعالیت خود ادامه دهند تا پیام برند به صورت منسجم به مخاطبان مخابره شود. به همین ترتیب، فعالیت‍های بازایابی محتوا و روابط عمومی نیز برای دستیابی به موفقیت حداکثری باید بر اساس پیام برند، هناهنگ شوند. فعالیت این دو واحد از واحدهای کسب و کار نسبت به سایر واحدها دارای نمود بیرونی بیشتری می‌باشد. به بیان دیگر، مخاطبان و مشتریان کسب و کار با دقت در فعالیت‌های این دو واحد می‌تواند بسیاری از ارزش‌ها و اهداف کسب و کار یا همان پیام برند را دریابند.

 

کلام آخر

بدون شک تا به اینجا به این نتیجه رسیده‌اید که روابط عمومی و بازاریابی محتوا در یک جبهه و علیه یک دشمن در نبرد هستند. به همین دلیل ادغام استراتژی‌های روابط عمومی و بازاریابی محتوا می‌تواند به رشد هر یک از این دو واحد و در نهایت کل کسب و کار کمک چشمگیری کند. پس زمان را هدر ندهید و از همین الان اولین اقدامات را برای ادغام استراتژی‌های این دو واحد آغاز کنید.

 

 

 

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم