فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی چه اهمیتی دارد

خانه » دنیای محتوا » cmi » بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی چه اهمیتی دارد

بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی چه اهمیتی دارد

تولید محتوا؛ چرخ فروشگاه آنلاین شما است

 

اهمیت بازاریابی محتوا برای فروشگاه آنلاینبازاریابی محتوا یکی از انواع بازاریابی است که امروزه در جهان به عنوان یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی شناخته می‌شود. بازاریابی محتوا را در حقیقت می‌توان یکی از بهترین روش‌های بازاریابی برای انواع فروشگاه آنلاین کوچک و بزرگ دانست. در حال حاضر برندهای معتبر زیادی وجود دارند که از طریق تعامل محتوایی با مشتریان و بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی محصولات خود را به فروش می‌رسانند؛ از این نظر می‌توان گفت که این روش مخالف با بازاریابی سنتی است که در آن هیچ‌گونه تعاملی بین فروشندگان، بازاریابان و مشتریان صورت نمی‌گیرد. ظهور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا افراد دسترسی بیشتری به برندهای مختلف داشته باشند و بتوانند تمام محصولات و خدمات مورد نیاز خود را به راحتی برطرف کنند. در واقع در دنیای امروز مسئله اصلی آشنایی افراد با یک کسب‌وکار نیست؛ بلکه رقابت بین کسب‌وکارها و انواع فروشگاه آنلاین به حدی تنگاتنگ شده که افراد به دنبال بهترین‌ها جستجو می‌کنند. بنابراین وجه تمایز بین کسب‌وکارها شیوه معرفی خود به مشتریان است که در این زمینه بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی و انتخاب استراتژی‌های درست محتوا می‌تواند تأثیر تعیین‌کننده‌ای در موفقیت فروشگاه آنلاین و سایر کسب‌وکارها داشته باشد. ما در این مقاله سعی داریم به اهمیت بازاریابی محتوا و تأثیر آن در میزان فروش فروشگاه‌های آنلاین بپردازیم و نکاتی را در این باره مطرح کنیم.

 

آمارها درباره اثرگذاری بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی چه می‌گویند؟

اثرگذاری بازاریابی محتوا

برای آن که نگاه دقیق‌تری به اهمیت و ضرورت بازاریابی محتوا داشته باشیم، بهتر است آمارهای موجود در این زمینه را مورد توجه قرار دهیم. جالب است بدانید که میزان اثرگذاری بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی نسبت به بازاریابی سنتی 3 برابر بیشتر بوده و این در حالی است که هزینه‌های مربوط به بازاریابی محتوا حدود 60 درصد نسبت به هزینه‌های بازاریابی سنتی کمتر است؛ این یعنی کارایی بیشتر با صرف هزینه کمتر؛ بنابراین هیچ دلیل موجهی برای صاحب یک فروشگاه آنلاین وجود ندارد که بخواهد از بازاریابی محتوا استفاده نکند. در یک نظرسنجی بیش از 80 درصد از کاربران اعلام کرده‌اند که بعد از مطالعه محتوای سفارشی در مورد یک شرکت نظر مثبتی پیدا کرده‌اند. در این نظر سنجی همچنین 70 در صد از کاربران اعلام کرده‌اند که در نتیجه بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی، تعامل بیشتری با برند پیدا کرده‌اند و 60 درصد نیز اعلام کرده‌اند که از مطالعه مطالب و محتواهای تولید شده درباره برندها لذت می‌برند. جالب است بدانیم که 70 درصد از افراد ترجیح می‌دهند از طریق مقالات منتشر شده در مورد یک برند درباره آن شناخت پیدا کنند. اگرچه همین آمار و ارقام به تنهایی اهمیت و تأثیر استراتژی محتوا را نشان می‌دهند، اما ما قصد داریم ابعاد بیشتری از این موضوع را در این مقاله تبیین کنیم که در ادامه آن را مطالعه خواهید کرد.

چرا بازاریابی محتوا مؤثرتر از روش‌های بازاریابی سنتی است؟

یکی از ضعف‌های اساسی بازاریابی سنتی عدم برقراری ارتباط شخصی و موثر با مشتریان و افراد است. در بازاریابی سنتی به دلیل تعامل یک طرفه کسب‌وکارها نمی‌توانند به طور پررنگ با مشتریانشان ارتباط برقرار کنند و به همین خاطر کلیه فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات، حتی اگر هم به صورت حرفه‌ای انجام شوند، تأثیر مقطعی خواهند داشت. به عبارت دیگر هر کسب‌وکاری که از روش‌های سنتی بازاریابی استفاده کند، باید در فواصل زمانی معین فعالیت‌های بازاریابی را از سر گیرد و به نوعی تبلیغات خود را به جامعه تزریق کند؛ زیرا اثر بازاریابی سنتی میرا است و پس از مدتی همه چیز دوباره به حالت عادی خود برمی‌گردد. یک مثال ساده از این موضوع بیلبوردهای تبلیغاتی هستند؛ یک بیلبورد تبلیغاتی تنها تا زمانی که وجود دارد، اثر دارد و در صورتی که تبلیغات از روی بیلبورد برداشته شود، این تأثیر نیز قطع خواهد شد. این در حالی است که در بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی که یک روش مدرن بازاریابی محسوب می‌شود، هیچ چیز از بین نمی‌رود؛ تمام محتواهای تولید شده تا زمانی که خود صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی آن‌ها را حذف نکرده‌اند، برای همیشه وجود دارند و هر روز و هر زمان ممکن است توسط افرادی به اشتراک گذاشته شوند و یا حتی باز نشر شوند و مخاطبانی را به خود جذب کنند. بنابراین هزینه‌هایی که در بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی صرف می‌شوند، برخلاف هزینه‌های صرف شده در بازاریابی سنتی، همیشه تأثیرگذار خواهند بود و نتایجی را به دنبال خواهند آورد. این موضوع به ویژه برای فروشگاه‌هایی که سیر صعودی بازاریابی محتوا را می‌پیمایند، نوعی اثر هم‌افزایی تعیین‌کننده نیز دارد و به شیب رشد آن‌ها سرعت زیادی می‌بخشد.

میزان اثرگذاری بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی نسبت به بازاریابی سنتی 3 برابر بیشتر بوده و این در حالی است که هزینه‌های مربوط به بازاریابی محتوا حدود 60 درصد نسبت به هزینه‌های بازاریابی سنتی کمتر است

چرا هر برند به یک استراتژی محتوا نیاز دارد؟

تولید محتوا مزیت یک برند نسبت به سایر برندهای فروشگاه آنلاینافزایش فروش بدون توجه به شکل‌گیری شخصیت یک برند تقریباً امری غیرممکن است. شکل‌گیری شخصیت برند یک موضوع جدید نیست و انسان‌ها از دیرباز از کلمات مختلف برای مراکزی که نیازهای خود را از آنجا برطرف نموده اند، استفاده کرده‌اند. امروزه نیز هر کسب‌وکار برای خود یک نام تجاری دارد که به واسطه آن در فضاهای مختلف شناخته می‌شود. استراتژی محتوا سبب می‌شود تا یک برند به تدریج در ذهن مخاطبان خود پررنگ و برجسته شود. بررسی‌ها نشان داده که از نظر آماری، بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی می‌تواند تا 6 برابر در نرخ تبدیل فروشگاه‌های اینترنتی تأثیر داشته باشد و در میزان فروش آن‌ها تغییر و تحول مثبت ایجاد کند. نرخ تبدیل در حقیقت عبارت است از نسبت تعداد مشتریان به کل ترافیک سایت که نشان دهنده میزان بازدهی سرمایه‌گذاری بر روی سایت است. به طور میانگین بازاریابی محتوا 2.9 درصد نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد که در نوع خود رقم قابل‌توجهی است؛ برای اینکه بهتر بتوان مقایسه‌ای بین بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی و روش‌های غیر از آن صورت داد، باید بدانیم که میانگین این تغییر مثبت در نرخ تبدیل برای سایت‌هایی که از استراتژی محتوا استفاده نمی‌کنند، تنها 0.5 درصد است. بازاریابی محتوا به خصوص در بخش تجارت الکترونیک در موفقیت برند تأثیر بسیاری دارد. مارشا کالير یکی از مدیران برجسته بازاریابی و تکنولوژی دیجیتال معتقد است که بازاریابی مبتنی بر محتوا باعث می‌شود تا برخی مفاهیم، کلمات و عنوان‌ها مدام در رسانه‌های اجتماعی تکرار شوند که در نتیجه آن کلمات کلیدی به صورت دهان به دهان در اذهان عمومی جای می‌گیرند. جنبه دیگر آمارها به زمان صرف شده در رسانه‌های دیجیتال مربوط می‌شوند؛ بررسی‌ها در این رابطه نشان داده که استفاده از بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی می‌تواند ساعات حضور افراد بزرگ‌سال در رسانه‌های دیجیتال را تا دو برابر افزایش دهد. روشن است که بخشی از این زمان مربوط به حضور کاربران در فروشگاه آنلاین است و به واسطه درگیری آن‌ها با محتوای منتشر شده در قالب‌های مختلف افزایش یافته است.

بازاریابی محتوا چه ارتباطی با دیده شدن فروشگاه اینترنتی دارد؟

یکی دیگر از دلایلی که پرداختن به بازاریابی محتوا را برای فروشگاه‌های آنلاین ضروری می‌سازد، مسئله سئو و بهینه سازی سایت است. بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی و انتشار محتوای متنی باعث افزایش سئوی یک فروشگاه اینترنتی خواهد شد. در این راستا طرح کلی کلمات کلیدی، انتخاب درست کلمات و شناخت کلمات حیاتی ظریف و هوشمندانه می‌تواند کمک زیادی به دیده شدن یک فروشگاه اینترنتی کند. هر مطلبی که در سایت یک فروشگاه آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود، به طور بالقوه مخاطبانی دارد؛ اما از آنجایی که در دنیای وب روزانه میلیون‌ها مطلب منتشر می‌شود، احتمال آن که کاربر در حالت عادی مطلب شما را باز کند چیزی نزدیک به صفر است. تنها یک چیز است که می‌تواند کاربران را به محتواهای سایت شما متصل کند و آن موتور جستجو است. موتورهای جستجو برای وصل کردن کاربران به سایت‌ها خلق شده اند؛ آن‌ها سعی می‌کنند با دریافت کلماتی که کاربران جستجو می‌کنند، نزدیک‌ترین و بهترین نتایج را به آن‌ها نشان دهند؛ در حال حاضر موتور جستجوی گوگل قدرتمندترین موتور جستجوی جهان محسوب می‌شود که در صفحه اول هر جستجو، ده نتیجه یا ده مطلب را به کاربر نشان می‌دهد. بنابراین دو نکته در اینجا حائز اهمیت است؛ اول آن که شما باید کلمات کلیدی محتوای خود را طوری انتخاب کنید که به کلمات مورد جستجوی کاربران بسیار نزدیک باشد و دوم اینکه بتوانید خود را به گوگل نیز بشناسانید تا گوگل از وجود شما اطلاع پیدا کند. شناساندن فروشگاه شما به گوگل یک کار جداگانه نیست؛ بلکه شما تنها کافی است میزان محتوای تولید شده، زمان بندی انتشار و کلمات کلیدی را به درستی برنامه ریزی کنید و آمار بازدید اولیه خود را با به کارگیری روش‌های مختلف افزایش دهید. در این صورت خود گوگل پس از مدتی به فروشگاه اینترنتی شما توجه نشان خواهد داد. تمام این توضیحات زیر مجموعه کلمه‌ای تحت عنوان «سئو» محسوب می‌شوند. سئو در حقیقت فرآیند بهینه سازی یک فروشگاه آنلاین است که به دیده شدن هرچه بهتر آن در ابتدا برای موتورهای جستجو و به دنبال آن برای کاربران فضای مجازی می‌انجامد. موفقیت این فرآیند بدون بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی و اتخاذ استراتژی‌های مؤثر در زمینه محتوا امری غیرممکن خواهد بود.

سئو در حقیقت فرآیند بهینه سازی یک فروشگاه آنلاین است که به دیده شدن هرچه بهتر آن در ابتدا برای موتورهای جستجو و به دنبال آن برای کاربران فضای مجازی می‌انجامد. موفقیت این فرآیند بدون بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی و اتخاذ استراتژی‌های مؤثر در زمینه محتوا امری غیرممکن خواهد بود.

بازاریابی محتوا چگونه به وفاداری مشتریان می‌انجامد؟

در حالت معمول هیچ کسی از کسب‌وکار شما چندان شناختی ندارد و ممکن است مشتریان شما هم تنها برای رفع نیاز خود خرید محصولاتی را از شما خرید کنند؛ اما این کافی نیست؛ شما به مشتریانی نیاز دارید که همواره به شما رجوع کنند نه فقط یک یا دوبار. در حقیقت شما باید کاری کنید که هرگاه مشتریان درگیر موضوعات و نیازهایی مرتبط با شما شوند، ناخودآگاه به یاد فروشگاه آنلاین شما افتاده و از شما خرید کنند. از چنین موضوعی با عنوان «وفاداری» یاد می‌شود که به معنای وفاداری و پایبندی مشتریان نسبت به برند شما است. مشتریانی که به یک برند وفادار باشند، حتی در زمانی که هیچ نیازی به خرید محصول نداشته باشند، باز هم نسبت به آن برند نوعی احساس احترام و ارزشمندی در خود دارند و سعی دارند به بهانه‌های مختلف آن را به دیگران نیز معرفی کنند. اما این وفاداری را چگونه می‌توان ایجاد کرد؟ این موضوع را می‌توان با یک مثال ساده توضیح داد؛ دو فردی که هیچ‌گونه آشنایی با هم ندارند، تا قبل از برقراری ارتباط نسبت به یکدیگر هیچ احساسی نخواهند داشت؛ اما به محض برقراری اولین ارتباط نظرشان نسبت به یکدیگر جلب شده و نوعی رابطه دوستی برقرار می‌شود. برای مثال شما ممکن است در ایستگاه منتظر اتوبوس باشید و فرد دیگری نیز مثل شما در حال انتظار باشد؛ اگر در طول این چند دقیقه انتظار مشترک سر صحبت بین شما باز شود، یک رابطه دوستی به وجود آمده که در آن احساس دخیل بوده است. ممکن است این دوستی تنها محدود به همین چند دقیقه شود و یا اینکه ادامه دار باشد. به هرحال آن چه باعث شکل‌گیری این رابطه می‌شود، صحبت کردن و در نتیجه شناخت شما نسبت به یکدیگر است. وفاداری مشتریان نسبت به یک برند نیز موضوعی است که به دنبال شناخت مشتریان از برند حاصل می‌شود و بازاریابی محتوا اصلی‌ترین کانال ایجاد شناخت برای یک فروشگاه آنلاین است. بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر محصولات، سیاست‌گذاری‌ها، رویکردها و ارزش‌های اجتماعی خود را نیز با مشتریان به اشتراک بگذارید و نوعی رابطه مبتنی بر دوستی و ارزشمندی را صورت دهید. وقتی افراد درباره شما بیشتر بدانند، بیشتر رغبت خواهند داشت که از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند.

 

آیا بازاریابی محتوا واقعاً در گسترش پایگاه مشتریان تأثیر دارد؟

گسترش پایگاه مشتریان فروشگاه آنلایندر بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی قبل از هر چیز باید بین «افزایش تعداد مشتریان» و «گسترش پایگاه مشتریان» تمایز قائل شد. وقتی از بالا بردن تعداد مشتریان صحبت می‌کنیم، تنها به دنبال بالا بردن آمار فروش هستیم و خود مشتریان، خاستگاه اجتماعی آن‌ها، سلایق و تفاوت‌هایشان چندان مورد توجه قرار ندارد. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی که به درستی بازاریابی محتوا را نشناخته‌اند، هیچ‌گونه هدف‌گذاری در مورد مخاطبان خود انجام نمی‌دهند و به همین خاطر پس از صرف زمان، انرژی و هزینه هیچ نتیجه قابل‌توجهی دریافت نمی‌کنند. علت این مسئله عدم درک تفاوت‌های مشتریان است؛ به هرحال همان طور که در یک فروشگاه واقعی افراد مختلفی اعم از پیر، جوان، کودک، نوجوان، زنان، دختران و … رفت و آمد می‌کنند، در یک فروشگاه آنلاین نیز همین اتفاق می‌افتد و کاربران یکدست نیستند؛ به همین خاطر نمی‌توان برای همه آن‌ها از یک نوع محتوا استفاده کرد. گسترش پایگاه مشتریان به معنای توجه به تفاوت‌های مشتریان است و بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند تا این تفاوت‌ها را در درجه اول به درستی شناخته و سپس با توجه به آن‌ها برنامه ریزی کنند. برای نمونه از طریق بازاریابی محتوا می‌توان بر روی آن دسته از محصولاتی که مخاطبان آن‌ها خانم‌ها هستند، به طور ویژه تمرکز کرد و مانور داد؛ البته این توجه ویژه به معنای عدم توجه به دسته دیگری از مخاطبان مثلاً جوان‌ها نیست و برای آن‌ها هم می‌توان روندها و استراتژی‌هایی را در تولید محتوا در نظر گرفت. این دقیقاً همان نقطه قوت بازاریابی محتوا است که می‌تواند ضمن تفکیک و دسته‌بندی کردن مخاطبان، نسبت به هرکدام رویکرد ویژه‌ای را خلق کند.  بنابراین بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی امکان افزایش تعداد مشتریان را از طریق پوشش دادن همه گروه‌ها و اقشار فراهم می‌سازد و حوزه وسیعی را در پیش روی صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی قرار می‌دهد.

 

بازاریابی محتوا چگونه باعث گسترش پایگاه مشتریان می‌شود؟

در بخش قبل توضیح دادیم که گسترش پایگاه مشتریان برای یک کسب‌وکار به چه معنا است و چرا باید کسب‌وکارها و صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی به این موضوع توجه کنند. حال می‌خواهیم ببینیم که بازاریابی محتوا چگونه باعث گسترش پایگاه مشتریان می‌گردد؛ باید گفت که یکی از مزایای بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی نسبت به روش‌های سنتی بازاریابی قالب‌های متنوعی است که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع محتوای متنی، صوتی، تصویری در قالب‌های یادداشت، مقاله، اینفوگرافیک، پادکست، انیمیشن، موشن گرافی، فیلم و … می‌توانند با گروه‌های مختلف افراد جامعه ارتباط برقرار کرده و حساسیت آن‌ها را نسبت به محصولات شما برانگیزند. برای نمونه با روش‌های بازاریابی سنتی به سختی می‌توان کودکان و نوجوانان را درگیر کرد؛ اما در بازاریابی محتوا با ساخت کلیپ، کارتون و انیمیشن می‌توان به راحتی این گروه سنی از مخاطبان را به طور مستقیم یا از طریق خانواده‌هایشان درگیر محصولات و خدمات نمود. به همین ترتیب گروه‌های دیگر هرکدام ممکن است با قالب‌های خاصی از محتوا بتوانند ارتباط برقرار کنند. نکته دیگر قابلیت انعطاف عمل تولید محتوا است؛ صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی تقریباً درباره هر چیزی می‌توانند تولید محتوا کنند و در نتیجه با هرکدام از گروه‌های اجتماعی بر حسب نقاط اشتراک ارتباط برقرار کنند. این خاصیت در روش‌های بازاریابی سنتی مانند تراکت‌های تبلیغاتی یا بیلبوردها وجود ندارد و هیچ‌گاه نمی‌توان از طریق ابزارهای سنتی تمام جنبه‌های یک کسب‌وکار را به طور کامل نشان داد. بنابراین بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی تنوع بسیار بالایی از موضوعات را به همراه قالب‌های متنوع در اختیار صاحبان کسب‌وکارها به ویژه صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی می‌گذارد که این ابزارها امکان آزادی عمل را در راستای معرفی برند و بخشیدن اعتبار به آن به وجود می‌آورند.

 

 

منابع: faramohtava

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم