فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

ابزار محتوا semrush ، ابزاری کاربردی جهت تعیین استراتژی محتوا

خانه » استراتژی محتوا » ابزار محتوا semrush ، ابزاری کاربردی جهت تعیین استراتژی محتوا

ابزار محتوا semrush ، ابزاری کاربردی جهت تعیین استراتژی محتوا

تولید محتوا در دنیای امروز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حقیقت با تولید یک محتوای مناسب و جذاب می‌توان ترافیک را به سایت خود بکشانید و از آن طریق برند خود را مشهورتر کنید. برای اینکه محتوای باکیفیت داشته باشید، باید استراتژی محتوای صحیحی را طرح‌ریزی کنید. برای تعیین یک استراتژی محتوای برنامه‌ریزی شده، باید با استفاده از ابزار محتوا داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید تا به یک نتیجه گیری منطقی و حساب شده برسید. اما چه ابزار‌هایی برای تحلیل داده‌های آماری سایت ما وجود دارند؟ کدام یک از آنها رایگان است؟ کاربرد کدام ابزار محتوا بیشتر از بقیه است؟ آیا Semrush ابزار مناسبی است؟ چطور باید از آن استفاده کنیم؟

معرفی ابزار semrush

برای شروع بهتر است بدانید که ابزار semrush یک ابزار قابل نصب نیست که به پلت فرم شما بستگی داشته باشد. Semrush در حقیقت یک سایت است که شما می‌توانید اطلاعات سایت خود را داخل آن وارد کنید تا کار تجزیه و تحلیل اطلاعات ورودی و خروجی سایت شما انجام شود. در حقیقت SEMrush یک ابزار بسیار مناسب برای بهبود SEO و در نتیجه بهتر شدن عملکرد سایت شماست.

داشبورد semrush بسیار ساده و کاربردی است. رابط کاربری این ابزار محتوا به خوبی طراحی شده و با چند کلیک ساده اطلاعاتی که می‌خواهید را می‌توانید به دست آورید. از همان لحظه که وارد سایت می‌شوید، semrush اطلاعاتی بسیار مفید از سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آیا SEMrush کاملا رایگان است؟

در حقیقت استفاده ابتدایی از SEMrush کاملا رایگان است. کدنویسی طولانی و پشتیبانی قوی این مجموعا قطعا به دنبال کسب درآمد هستند پس نمی‌توان انتظار داشت که چنین ابزار تعیین استراتژی محتوا قدرتمندی را به صورت رایگان در اختیار ما قرار دهند.

اما خوشبختانه ما می‌توانیم از چند قابلیت ابتدایی آن به صورت رایگان استفاده کنیم. قابلیت‌های پیشرفته و بسیار مهم این ابزار به صورت رایگان قابل دسترس نیستند. شما اگر قصد استفاده کامل از این ابزار مفید را دارید، باید آن را خریداری نمایید. خوشبختانه یکی از مزایای مهم SEMrush در این است که نیازی به شارژ حساب کاربری نیست. در حقیقت به جای اینکه کاربری مثلا یک ماهه یا یک ساله خریداری کنید، می‌توانید دو نسخه متوسط و حرفه‌ای را به صورت کامل خریداری کنید و هزینه‌ای برای استفاده ماهانه نپردازید. قیمت بسته پایه این سایت حدود 70 دلار و بسته کامل و حرفه‌ای آن حدود 100 دلار است.

چرا باید از SEMrush استفاده کنیم؟

خب در حال حاضر ابزار‌های بسیار زیادی برای تعیین استراتژی محتوا وجود دارند. اکثر این ابزار‌ها رایگان هستند و یا توسط شرکتی معتبر همانند گوگل ارائه شده‌اند. اما چرا ما باید در این میان SEMrush را انتخاب کنیم؟ آیا این ابزار محتوا ارزش این را دارد که برای آن هزینه بپردازیم و کاربری خود را به کاربری برتر ارتقاء دهیم؟

با SEMrush موفقیتی که تا کنون کسب کرده‌اید را مشاهده کنید.

زمانی که وارد SEMrush می‌شوید و نام دامنه خود را وارد می‌کنید، یک سری اطلاعات عمومی و بررسی کلی روی صفحه مشاهده خواهید کرد. در حقیقت این اطلاعات به شما نشان می‌دهند که چه میزان ترافیکی را سایت شما دریافت می‌کند. این اطلاعات بر اساس ترافیک ارگانیک و ترافیکی که بابت آن هزینه پرداخت کرده‌اید تفکیک شده‌اند تا متوجه شوید چقدر به صورت ارگانیک توانسته‌اید که مخاطب را جذب خود کنید.

با استفاده از SEMrush شما قادر هستید تا در لحظه، کمتر یا بیشتر شدن ترند ترافیک خود را مشاهده کنید. اگر رتبه کلمه کلیدی اصلی شما بهتر و یا بدتر شود، شما می‌توانید آن را از اینجا ببینید و به سرعت مدیریت کنید.

شما قادر به دانلود گزارش بررسی کلی سایت خود هستید. SEMrush این گزارش را به فرم Pdf برای شما ذخیره می‌کند و همچنین به شما اجازه می‌‌دهد تا داده‌های آماری سایت خود را از 30 روز تا 2 سال با هم مقایسه کنید. این اطلاعات بر روی یک نمودار ساده قرار داده شده‌اند تا بصورت بصری و ساده آنها را مشاهده کرده و به سادگی در تولید محتوا و تعیین استراتژی محتوا از آن استفاده نمایید.

با این ابزار محتوا شما می‌توانید رقبای خود را بهتر بشناسید.

خب همان‌طور که می‌دانید میلیون‌ها سایت و وبلاگ مثل شما وجود دارند. این ابزار همانند یک جاسوس می‌تواند عمل کند تا راز موفقیت سایت رقبا برای شما برملا شود. گاهی شما آنقدر درگیر بالا بردن ترافیک سایت خود هستید که از بررسی سایت رقبا غافل می‌مانید.

اما در این موارد SEMrush به شما این قابلیت را می‌دهد تا سایت رقبا را بررسی کنید و کلمات کلیدی که باعث بالا بردن ترافیک سایت رقبا شده را به دست آورید. به این شکل شما نیز می‌توانید از آن کلمات کلیدی استفاده کنید تا SEO خود را بهبود دهید. زمانی که ترافیک به سایت شما روانه شود، دیگر می‌توانید تصمیم بگیرید که ادامه مسیر را به چه شکل پیش ببرید، اما برای شروع و بالا بردن ترافیک، نیاز به این اطلاعات دارید.

بررسی فعالیت رقبا در طولانی مدت نیز باعث موفقیت وبسایت شما خواهد شد. اگر یکی از رقبای شما با استفاده از یک کلمه کلیدی ترافیک زیادی را به سایت خود می‌کشد، چرا شما آن ترافیک را مورد هدف قرار ندهید؟ مثلا شما از طریق SEMrush متوجه این موضوع می‌شوید که اکثر پست‌های سایت رقیب شما حول موضوع طراحی وردپرس است، پس شما نیاز دارید در این‌باره تولید محتوا داشته باشید تا ترافیک را جذب خود کنید.

ابزار semrush

زمانی که وارد بخش تحلیل رقبا می‌شوید، چنین جدولی را مشاهده خواهید کرد. در ادامه بخش‌های مختلف جدول را به شما معرفی می‌کنیم:

  • سر ستون Keyword: این نشان دهنده همان کلمه کلیدی است که یک وبلاگ برای آن رتبه گرفته.
  • سر ستون Position: این عدد نشان می‌دهد که کجا این کلمات کلیدی رتبه گرفته اند. اعداد داخل پرانتز رتبه آنها را نشان می‌دهد.
  • سرستون Volume: این عدد نشان دهنده تخمین ترافیک ماهانه‌ای است که این کلمه کلیدی تولید کرده.
  • سر ستون CPC: این ستون نشان دهنده هزینه یک کلیک است اگر که یک نفر بر اساس این کلمه کلیدی از تبلیغات استفاده کند. ( واحد به دلار است)
  • سر ستون URL: این نشان دهنده ترافیکی است که صفحه سایت تولید می‌کند.
  • سر ستون Traffic: این اعداد نشان دهنده درصد میانگین تمام ترافیکی است که سایت از این کلمه کلیدی دریافت می‌کند.

پس با تحلیل این داده‌ها می‌‌توانید یک استراتژی محتوا مناسب برای خودتان طراحی کنید تا ترافیک زیادی را به سایت‌تان هدایت نمایید. تولید محتوا شما اگر بر اساس این اطلاعات آماری باشد، تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و قادر است ترافیک زیادی را به سایت شما بکشاند.

می‌توانید کلمات کلیدی بهتری را پیدا کنید

اگر کلمه کلیدی خود را به SEMrush بدهید، این ابزار محتوا به شما پیشنهاد‌های مرتبطی را ارائه می‌دهد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این بخش به شما کمک می‌کند تا عبارت‌های مختلفی که ممکن است در ارتباط با کلمه کلیدی شما باشند را پیدا کرده و از آنها استفاده کنید.

با semrush می‌توانید کلمات کلیدی بهتری را پیدا کنید

موقعیت بهتری برای تبلیغات پیدا کنید

در حقیقت بسیاری از سایت‌ها از طریق شبکه‌هایی همانند گوگل ادز و با پرداخت هزینه‌های زیاد ترافیک را به سایت خود هدایت می‌کنند در حالی که شما با استفاده از تحلیل SEMrush و برنامه‌ریزی دقیق، ترافیک را به صورت رایگان روانه سایت خود می‌کنید. AdWords در حال حاضر برای کمپانی‌ها بسیار گران است و به همین دلیل زمانی که ترافیک سایت شما بالا رفت، می‌توانید تبلیغ سایت‌های دیگر را داخل سایت خود کرده و از آنها بابت این موضوع هزینه‌ای دریافت کنید.

SEMrush این روش کسب درآمد را برای شما ساده می‌کند. این ابزار محتوا تمام کلمات کلیدی شما و رتبه آنها را بررسی می‌کند. در مرحله بعدی سایت‌هایی که این کلمات کلیدی برای آنها مهم هستند را نیز نمایش می‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید به این سایت‌ها پیشنهاد دهید که با این رتبه بالا قادر به تبلیغات برای آنها هستید.

همیشه رتبه خود را بررسی کنید

یکی از قابلیت‌های مهم SEMrush در این است که می‌توانید با استفاده از آن رتبه خود را در گذشته بررسی کرده و با رتبه کنونی خود بررسی کنید. به این طریق می‌توانید تاثیر تغییرات احتمالی سایت خود را مشاهده کنید و ببینید که آیا تغییری که اعمال کرده‌اید روی رتبه شما تاثیر مثبت گذاشته و یا تاثیری منفی داشته.

گاهی شما یک هدف جدید  را پیش می‌گیرید و بعد از ماه‌ها متوجه می‌شوید که مسیر شما اشتباه بوده. این قطعا بدترین اتفاق ممکن برای کسانی است که از طریق سایت خود درآمدزایی می‌کنند. در نتیجه بهتر است همیشه از SEMrush کمک بگیرید و رتبه خود را در هر لحظه با گذشته مقایسه کنید.

این ابزار محتوا در مدت طولانی باعث می‌شود تا ترافیک بیشتری را به سایت خود بکشانید و ببینید که کدام کلمه کلیدی واقعا باعث بالا بردن رتبه شما می‌گردد.

آمار بک لینک خود را همیشه بررسی کنید

شاید بسیاری از ما زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل لینک‌های مشتریان کنیم. از طرفی گرفتن بک لینک یکی از مهم‌ترین عوامل در بهبود سئو به حساب می‌آید. گوگل معمولا معیار‌های سنجش خود را اعلام نمی‌کند اما بارها و بارها این مساله را به وضوح روشن کرده که مهم‌ترین عامل برای بالا رفتن رتبه سایت شما، بک لینک‌ها هستند.

SEMrush در قسمت Backlink Audit tool به شما این قابلیت را می‌دهد تا به سادگی آمار بک لینک خود را بررسی کنید و از آنها به نحو احسن استفاده نمایید.

ارائه ایده‌هایی برای بهبود سئو

در حقیقت بهترین و مهم‌ترین ابزار SEMrush را می‌توان همین بخش دانست. در بخش Optimization Ideas شما می‌توانید ایده‌هایی را مشاهده کنید که از طریق آن قادر به بهبود سئو سایت خود هستید. شرکت سازنده SEMrush مدعی است که این ابزار بسیار قدرتمند عمل می‌کند و پیشنهادات آن بر اساس بررسی تمام صفحات سایت بوده و کاملا مفید هستند.

شما می‌توانید در این بخش به SEMrush اجازه دهید تا سایت شما را بررسی کند. در اینجا SEMrush کلمات کلیدی مختلف و تاثیر آنها روی رتبه کلی سایت را بررسی می‌کند. به همین دلیل بهتر است پیشنهادات آن را جدی گرفته و حتما آنها را اعمال کنید.

در نهایت باید گفت که هر روز ابزار‌های جدیدی برای بهبود سئو وارد بازار می‌شود. استفاده از ابزار محتوا برای تعیین استراتژی محتوا بسیار مهم است. از طرفی بدون استراتژی مناسب، تولید محتوا کاملا اتلاف وقت و هزینه است. به همین دلیل قطعا شناخت ابزار‌های محتوا بخش مهمی از بالا بردن رتبه سئو سایت خواهد بود.

شاید شما روش سنتی را ترجیح دهید و تصور کنید که بدون کمک این ابزارها نیز قادر به بالا بردن رتبه سایت خود هستید. شاید این مساله امکان پذیر باشد، اما این را باید بدانید که رقبای شما همگی از این ابزارها استفاده می‌کنند. در نتیجه عدم آشنایی با ابزار‌های جدید و تولید محتوا بدون برنامه‌ریزی، موفقیت را از مسیر شما بسیار دور می‌کند.

منابع:

https://makeawebsitehub.com/

https://www.semrush.com/

https://www.stateofdigital.com/

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم