فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

4P موفقیت در بازاریابی محتوا

خانه » تولید محتوا » 4P موفقیت در بازاریابی محتوا

4P موفقیت در بازاریابی محتوا

این اصول را رعایت کنید تا به موفقیت در بازاریابی محتوا برسید

احتمالا تعجب می‌کنید اگر بگوئیم 50 درصد محتوای موجود در فضای وب که جذاب انگاشته می‌شوند‌، محتوا‌ی اصل و اوریجینال نیست، تنها چون در قالب و فرمی جذاب ارائه می‌شود، و به طور خاص برای مخاطبان هدف تهیه می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد. سؤال اینجاست که چه آیا تنها ارائه مطلب غیر جذاب در قالب و فرم جذاب موجب جذب مخاطب می‌شود؟  هنگامی که در نوشتن محتوا، جنبه‌هایی مثل فرمت‌های نوآورانه و قالب‌های تعاملی را انتخاب می‌کنید نصف راه را رفته‌اید اما عوامل تاثیرگذار دیگری نظیر محتواهای مرتبط با نیاز مخاطب و به روز بودن محتوا و… نیز تاثیرگذار است. ما نیز در این مقاله به معرفی 4p می‌پردازیم که به کمک آن‌ها می‌توانید به موفقیت در بازاریابی محتوا دست یابید.

  • Power of data (قدرت داده‌)

برخلاف باور عمومی، بازاریابی تنها بر مبنی خلاقیت نیست و بازاریابان، تنها هنرمندانی نیستند که نمی‌دانند چه می‌کنند. بلکه، در واقع آن‌ها به طور مداوم راهکار‌های بازاریابی پیچیده و تأثیر‌گذاری را  برای مشتریان خود طراحی و پیاده می‌کنند.

بنابراین، همانطور که می‌دانیم محتوای تولید شده از سوی بازاریابان که یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هر کمپین تبلیغاتی است، اگر به خوبی و با دقت تهیه و تنظیم نشود، نمی‌تواند مؤثر واقع شود. امروزه، یک بازاریاب و تولید‌کننده محتوا می‌داند که راه ورود به بازاریابی ارزشمند، با انواع داده‌ها و اطلاعات هموار می‌شود.

نوشتن به روشی متقاعد‌کننده و شیوایی نوشتار بر مخاطبان تأثیر می‌گذارد و اما، داده‌ها و اطلاعات است که این دو را هدایت می‌کند. یک وبلاگ ممکن است درباره صد‌ها موضوع مختلف نوشته باشد، اما اگر در میان این نوشته‌ها، مخاطبی با دو واقعیت اثبات شده آماری مواجه شود، احتمالا تا همیشه آن را به یاد خواهد داشت. همچنین، این اطلاعات صحیح، او را در دفعات بعد، به همان پلتفرم هدایت می‌کند. در یک جمله می‌توان گفت موفقیت در بازاریابی محتوا بدون استفاده از داده‌ها کاری سخت و احتمالاً ناممکن خواهد بود

 

  • Personalize (شخصی سازی)

در عصر دیجیتالی امروز، اهمیت تعاملات انسانی شاید عجیب به نظر برسد. هدف یازاریابی محتوا، در واقع نه تنها ارتباط مستقیم بین کسب‌و کار‌ها و مصرف‌کنندگان و مخاطبان است، بلکه رابطه‌ای عمیق‌تر و فرای معرفی و تبلیغ محصول میان نام تجاری و مخاطب آن ایجاد می‌کند.

برای رسیدن به موفیت در بازاریابی شخصی سازی نقش مهمی را بازی می‌کند، شخصی سازی محتوا، تاکتیک بازاریابی است که به برند و کسب و کار، این امکان را می‌دهد که پیام خود را متناسب با نیاز مخاطب، به صورتی سفارشی منتقل کنند. براساس مطالعه انجام شده سال 2017  از سوی شرکت ایرلندی Accenure که در زمینه خدمات فنآوری، مشاوره، مدیریت، برون سپاری فرایند‌های تجاری و امنیت رایانه فعالیت می‌کند، 81 درصد از مصرف‌کنندگان می‌خواهند که برند‌ها بدانند چه زمانی و چگونه باید با آن‌ها وارد تعامل شوند و به آن‌ها نزدیک شوند. پس، در می‌یابیم که ایجاد و تولید یک محتوای منطبق و سازگار با مخاطب، می‌تواند تفاوت میان موفقیت و شکست در بازاریابی باشد . حال از خود بپرسید که شما، به عنوان یک بازاریاب و تولید‌کننده محتوا، چقدر مخاطب خود را می‌شناسید؟

  • Phygital (فیجیتال)

‌ Phygital، در واقع از ترکیب دو کلمه انگلیسی فیزیکی و دیجیتال به وجود آمده و یک اصطلاح بازاریابی است که ترکیب تجارب دیجیتالی را با تجارب فیزیکی توصیف می‌کند.

تصور کنید برای یک سفر تجاری به شهری جدید سفر کرده اید و کار های زیادی برای انجام دادن ندارید. تصمیم می‌گیرید زودتر به فرودگاه بروید و آن شهر را ترک کنید. اما، هنگام عبور از یک مجموعه فرهنگی، یک اپلیکیشن فیلم در گوشی شما برای‌تان یک نوتیفیکیشن ارسال می‌کند. نوتیفیکیشن دریافتی به شما می‌گوید که سانس کدام فیلم با برنامه پرواز و زمان‌بندی شما تطابق دارد و به جای این‌که بخواهید در فرودگاه منتظر زمان پرواز بمانید، می‌توانید با دیدن یک فیلم در سینمای این شهر، تجربه تازه‌ای داشته باشید. این، قدرت و ظرفیت فضای فیجیتال است، ترکیبی از دنیای دیجیتال و رویداد‌های فیزیکی اطراف شما.

ردیابی آنلاین مخاطب، به ماشین‌های یادگیری و هوش‌های مصنوعی این امکان را می‌دهد تا با اطلاعاتی که به طور مداوم از وضعیت‌های فیزیکی و رویداد های شما جمع‌آوری کرده‌اند، با شما تعامل داشته باشند. به این معنی که از  لحاظ کاربردی، این اطلاعات را در قالب نوعی محتوی، در دنیای فیزیکی و دقیقا در زمانی که باید، به شما ارائه می‌شوند.

 

  • Platform (پلتفرم)

گفتیم که بازاریابی محتوا، بهترین راه برقراری ارتباط و ایجاد تعامل میان مخاطب و کسب و کار است و وزنه چهارم در نوشتن یک محتوای جالب و مؤثر در راستای این هدف، انتخاب پلتفرمی است که برای انتشار محتوا از آن استفاده می‌شود.

به عنوان مثال،‌ یک مقاله در مورد کسب‌و کار، در کانال رسانه‌ای مربوط به موضوعات سرگرمی بازخوردی نخواهد داشت و به همین ترتیب، فردی که به دنبال اخبار سیاسی است، به فناوری‌های روز احتمالا چندان علاقه‌ای ندارد. بستر‌ها و پلتفرم‌ها، کانال‌های رسانه‌ای در موفقیت یک محتوا تأثیر بسیار زیادی دارند. پس از شناسایی مخاطب هدف، این شناسایی کانال ارتباطی مناسب برای تعامل و انتقال پیام است که تأثیر محتوای درست را افزایش می‌دهد.

امروزه به لطف اینترنت و دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های زیادی در اختیار تولید‌کنندگان محتوا و کسب و کار‌ها قرار می‌گیرد که انتخاب و به کارگیری ظزفیت‌های آن‌‌ها، نیازمند خلاقیت و نوآوری است

 

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۲ دیدگاه
  • علیرضا احمدی ۱۲ آبان ۱۳۹۷

    سلام

    خسته نباشید ، پست واقعا عالی بود ، میخواستم بدونم که ایا در فرامحتوا هم میتوانیم پست مهمان ارسال کنیم ؟

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم