فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونه ایمیل مارکتینگ را با بازاریابی شبکه های اجتماعی تلفیق کنیم؟

خانه » استراتژی محتوا » چگونه ایمیل مارکتینگ را با بازاریابی شبکه های اجتماعی تلفیق کنیم؟

چگونه ایمیل مارکتینگ را با بازاریابی شبکه های اجتماعی تلفیق کنیم؟

تلفیق دو استراتژی ایمیل مارکتینگ با بازاریابی شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطب بیشتر

خب همه ما اهمیت ایمیل مارکتینگ را می‌دانیم. ایمیل مارکتینگ با نرخ بازگشت سرمایه 3800% در جایگاه اول قرار دارد. یعنی با 1 دلار سرمایه گذاری می‌توانید 38 دلار به دست بیاورید. در حقیقت ایمیل مارکتینگ را باید پادشاه دنیای بازاریابی محتوا دانست. این روش باعث می‌شود تا مخاطبان بیشتری جذب کنید و از دیگران بخواهید تا با برند شما بیشتر وقت بگذرانند. از طرف دیگر بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز یک دنیای بسیار گسترده است که می‌توانید در استراتژی محتوای خود از آن استفاده کنید.

البته ایمیل مارکتینگ تنها راهی نیست که با آن توجه مخاطب را به خود جلب کنید. روش‌های دیگر استراتژی محتوا، تبلیغات و همچنین بازاریابی شبکه های اجتماعی باعث می‌شوند تا بازاریاب به هدف نهایی خود برسند. در حقیقت مطالعات نشان دهنده این موضوع هستند که کسب و کار‌های کوچک، بیشترین جذب مخاطب را از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ به دست آورده‌اند.

چرا اکثر برند‌های موفق یک دید جامع دارند؟

در اصل برند‌های موفق این توانایی را دارند تا تمام شاخه‌های مختلف بازاریابی را با هم تلفیق کنند تا توجه مخاطب را به خود جلب نمایند. چنین برند‌های موفقی بر این باور هستند که با ترکیب و تلفیق ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توان به بهترین نتیجه رسید.

زمانی که یک شرکت یا برند از روشی جامع استفاده کند، ارتباط بین روش‌های مختلف یکپارچه خواهند بود. پس اساسا آنها تلاش دارند به جای اینکه مشتری احساس سردرگمی کند، در یک سیستم کاملا نظامند به سمتی که شما می‌خواهید هدایت می‌شود. البته بسیاری از برند‌ها چنین تجربه‌ای را ندارند و این مساله ممکن است اثری منفی بر بازاریابی آنها بگذارد. زمانی که تیم‌های بازاریابی به صورت ایزوله عمل می‌کنند، ارتباط بین آنها قطع شده و تلفیق روش‌های جدید سخت خواهد بود.

چرا با وجود روش‌های جدید، ایمیل مارکتینگ هنوز هم کارایی دارد؟

در حقیقت چنین سوالی را باید در اینجا مطرح کرد : “چرا با وجود اینکه بازاریابی شبکه های اجتماعی طرفداران بیشتری دارد، باز هم باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کرد؟”

خب پاسخ به این سوال بسیار ساده است! چون هنوز هم ایمیل مارکتینگ موثر است و می‌تواند بسیار مفید واقع شود. جالب است بدانید که در حدود 72% از مشتریان هنوز هم ترجیح می‌دهند که از طرف برند‌های محبوب خود ایمیل دریافت کنند و تنها 17% از آنها شبکه های اجتماعی را ترجیح می‌دهند. زمانی که بخواهیم میزان خرید مشتری را ارزیابی کنیم، مشتریانی که از طریق ایمیل لینک سایت را باز کرده‌اند، 4.24 درصد احتمال دارد که خرید انجام دهند. این در حالی است که همین درصد در مورد مخاطبین شبکه های اجتماعی تنها 2.49% درصد است.

چطور در دنیای دیجیتال مارکتینگ از ایمیل استفاده می‌شود؟

چطور در دنیای دیجیتال مارکتینگ از ایمیل استفاده می‌شود؟

ایمیل تنها یکی کانال‌های ارتباط با مشتری است که در بحث طراحی استراتژی محتوا مطرح می‌شود. دقیقا شبیه سایر کانال‌های ارتباطی، برای ارسال کردن ایمیل هم باید یک سری استراتژی محتوا تعیین کنیم:

 • پرسونای مخاطب خود را تشخیص دهید
 • مشکلات مخاطب را بیابید
 • نیازهای مخاطب خود را مورد خطاب قرار دهید و نه نیاز‌های خودتان
 • در انتها با یک عبارت CTA از مخاطب بخواهید به شما پاسخ دهد و نظرات او را بپرسید.

خب اگر از خودتان می‌پرسید که چرا ایمیل مارکتینگ با کانال‌های ارتباطی دیگر دیجیتال مارکتینگ تفاوت دارد، باید بدانید که این به دلیل تفاوت ساختاری ایمیل مارکتینگ با سایر کانال‌های ارتباطی دنیای دیجیتال مارکتینگ است.

چرا ایمیل مارکتینگ برای رونق یک کسب و کار مناسب است؟

مزیت ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار‌های مختلف بسیار ساده است. اساسا شما با مخاطب به شکلی ارتباط برقرار می‌کنید که انگار او منتظر برقراری ارتباط با شما بوده و بیشترین توجه را به مطالب شما خواهد کرد. به همین دلیل باید بر اساس علاقه مخاطب برای او ایمیل ارسال کنید تا دقیقا همان چیزی که می‌خواهد بشنود را از شما دریافت کند.

ادغام بازاریابی شبکه های اجتماعی با استراتژی ایمیل مارکتینگ

ادغام بازاریابی شبکه های اجتماعی با استراتژی ایمیل مارکتینگ

خب اگر به دنبال ایجاد یک ارتباط بدون نقص بین کانال‌های ارتباطی در استراتژی محتوا هستید، پس ادغام بازاریابی شبکه های اجتماعی با ایمیل مارکتینگ ایده مناسبی برای شما خواهد بود.

قبل از شروع یک ارزیابی دقیق داشته باشید

قبل از اینکه از طریق شبکه های اجتماعی از مخاطبین خود بخواهید که در خبرنامه ایمیلی شما ثبت نام کنند، باید موقعیت خودتان را ارزیابی کنید.

اگر شما یک تیم بازاریابی محتوا مستقل دارید، با آنها در یک جلسه ملاقات کرده و این سوالات را مطرح نمایید:

 • چطور ما شبکه های اجتماعی را با ایمیل مارکتینگ تا به اینجا تلفیق کرده‌ایم؟
 • اهداف ما در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست و چطور باید از طریق ایمیل به آن برسیم؟
 • آیا ایده دارید که چطور باید با استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی به اهدافمان در ایمیل مارکتینگ برسیم؟
 • چه نقطه قوتی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که در ایمیل به چشم نمی‌خورد؟
 • چه نقطه قوتی در ایمیل وجود دارد که در شبکه‌های اجتماعی به چشم نمی‌خورد؟

تقویم کاری تلفیقی داشته باشید

خب قطعا زمانی که بنا بر این باشد که دو پروژه مختلف به صورت همزمان اجرایی شود، احتمال تداخل بسیار بالا می‌رود. معمولا در چنین کارهایی این اتفاقات به کرات رخ می‌دهد. گاهی یک تیم روی پروژه‌ای کار می‌کند و در نهایت به این نتیجه می‌رسد که گروه دیگری نیز در حال موازی کاری بوده.

در مورد تولید محتوای ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی باید یک تقویم جامع طراحی کنید که دچار اینگونه مشکلات نشوید. با داشتن یک تقویم جامع هماهنگی بین تیم بیشتر شده و موازی کاری کمتر می‌شود.

در اینجا چند مورد از تقویم‌های کاری که برای چنین کار‌هایی مناسب هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • ابزارهای مدیریتی مثل Trello و Asana
 • تقویم‌های قابل ویرایشی مثل CoSchedule, Percolate و Kapost
 • گوگل کلندر
 • اکسل و آتلوک

صفحات شبکه های اجتماعی خود را داخل ایمیل به مخاطبین خود نشان دهید

زمانی که تیم‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ با هم در یک صفحه حضور دارد، می‌توانند از یکدیگر به خوبی حمایت کنند. ایمیل مارکتینگ می‌تواند با اطلاع رسانی به مخاطب در مورد فعالیت شبکه های اجتماعی برند مربوطه، تعداد افراد حاضر در این صفحات را افزایش دهد.

در این استراتژی محتوا شما باید توسط ایمیل مارکتینگ به مخاطب خود توضیح دهید که حضور او در صفحات اجتماعی برند شما چه مزایایی دارد و به نوعی او را به مشارکت در این صفحات ترغیب کنید.

صفحات شبکه های اجتماعی خود را داخل ایمیل به مخاطبین خود نشان دهید

از طریق شبکه های اجتماعی از مخاطبین خود بخواهید که عضو خبرنامه شوند

دقیقا عکس مورد فوق نیز صادق است. به این ترتیب شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی خود مخاطبین را به ثبت نام در خبرنامه ترغیب نمایید. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، کارت‌های توییتر هستند که به کاربر اجازه می‌دهد بدون خارج شدن از پلت فرم شبکه اجتماعی، در خبرنامه عضو شوند.

برای این‌کار کافیست به مخاطب خود شایان ذکر کنید که پیشنهادات خاصی از طریق ایمیل به آنها اعلام می‌شود و به نوعی آنها را ترغیب کنید که در خبرنامه عضو شوند.

لیست مشترکین خبرنامه خود را در شبکه های اجتماعی آپلود کنید

یکی از بهترین روش‌های ممکن برای تلفیق شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ، آپلود کردن لیست مشترکین خبرنامه خود در شبکه های اجتماعی همانند فیسبوک، Linkedln، توییتر و شبکه های اجتماعی دیگر است. با این کار شما می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی شبکه های اجتماعی خود را ارتقاء دهید و افرادی که به برند شما علاقه دارند را به این کمپین اضافه کنید.

با این کار شما می‌توانید به مشترکین خبرنامه خود جان دهید. آنها را بهتر درک کنید و نیاز‌ها و علایق آنها را دریابید. به این طریق مشترکین شما از قالب یک نام خارج می‌شوند و شکلی حقیقی به خود می‌گیرند. به این ترتیب بهترین راه برای ارتباط برقرار کردن با آنها را پیدا خواهید کرد.

تبلیغات خود را هدف‌مند کنید

امروزه هزینه تبلیغات ممکن است در بسیاری از موارد خیلی گران باشد. به همین دلیل بهتر است تبلیغات خود را هدفمند کنیم. اما چطور می‌توان تبلیغات را با کمترین ضرر اجرا کرد؟

جالب است بدانید که شما می‌توانید یک کمپین تبلیغات هدفمند اجرا کنید و یک کد ردیابی روی وبسایت خود نصب نمایید. اگر ایمیلی که به مشترکین خبرنامه ارسال کردید باعث شود که مخاطب با لینک درونی خبرنامه به سایت شما بیاید، این نشان می‌دهد که آن مخاطب به برند و وبسایت شما علاقه‌مند است. در نتیجه می‌توانید تبلیغات را تنها برای همان افراد خاص انجام دهید.

 با استفاده از هشتگ، جمعی از طرفداران خود را ایجاد کنید

خب بازار هشتگ این روز‌ها در شبکه های اجتماعی بسیار داغ است. همه به دنبال این هستند که هشتگ خودشان را وایرال یا همان پربیننده کنند. استفاده از یک هشتگ ترند و پر طرفدار می‌تواند کمک زیادی به جذب مخاطب کند در حالی که ساخت هشتگ منحصر به فرد برند می‌تواند معجزه کند.

در نتیجه به جای اینکه از هشتگ‌های عمومی ترند استفاده کنید، یک هشتگ منحصر به فرد برند خودتان را بسازید و به نوعی مخاطبین خود را ترغیب کنید که این هشتگ را به اشتراک بگذارند.

محتوای تولید شده توسط کاربران باعث جان بخشیدن به برند شما خواهد شد

آخرین راهی که باعث تلفیق بازاریابی شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ می‌شود، محتوای ساخته شده توسط کاربران است. اکثر مخاطبان ترجیح می‌دهند محصولی را خریداری کنند یا از خدماتی استفاده نمایند که نظرات کاربران در آن مورد مثبت بوده. به همین دلیل بهتر است هر گونه محتوایی که توسط کاربران شما ساخته شده را در معرض نمایش قرار دهید. به همین منظور بهتر است این نوع از محتوا را هم درون شبکه‌های اجتماعی و هم از طریق ایمیل با مخاطبین خود به اشتراک بگذارید.

حرف آخر

بسیاری از تولید کنندگان محتوا در حال حاضر در تلاش هستند تا ایمیل مارکتینگ و بازاریابی شبکه های اجتماعی را با یکدیگر تلفیق کنند. هر کس از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. اما عموما بهتر است از محتوای تولید شده توسط مخاطب استفاده کنید، هشتگ منحصر به فرد برند خود را بسازید و نهایتا از طریق ایمیل، پروفایل شبکه اجتماعی خود را به اشتراک بگذارید و در شبکه اجتماعی، مخاطبین را ترغیب کنید که در خبرنامه شما عضو شوند.

در نهایت باید گفت که اگر قصد ترکیب این دو روش بازاریابی دیجیتال بسیار کلیدی را دارید، باید یک استراتژی محتوای دقیق طراحی کنید. در این موارد اگر دچار سردرگمی شدید، باید یک قدم عقب نشینی کنید و تنها روی ایمیل مارکتینگ تمرکز نمایید. شما باید در ابتدا به این نتیجه برسید که چرا ایمیل مارکتینگ اساس دیجیتال مارکتینگ شما را تشکیل می‌دهد.

منابع:

https://www.campaignmonitor.com

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم