فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بهتر است همین الان بازاریابی شبکه های اجتماعی را متوقف کنید!!!

خانه » انتشار و ارزیابی » بهتر است همین الان بازاریابی شبکه های اجتماعی را متوقف کنید!!!

بهتر است همین الان بازاریابی شبکه های اجتماعی را متوقف کنید!!!

یا از رسانه‌ای که حدود 40درصد مردم دنیا استفاده‌اش می‌کنند، درست استفاده کن یا فعالیتت را متوقف کن!

ما در قرن بیست و یکم و در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. در دهه اخیر دنیای امروز ما دچار تغییر و تحولات بسیار زیاد و مهمی شده، تغییراتی که به صورت کلی روند زندگی ما را تغییر داده است. این تغییرات شامل حال دنیای اقتصاد هم شده. در حال حاضر بازاریابی شبکه های اجتماعی از ارزش بالایی برخوردار است. بسیاری از متخصصان به دنبال تولید محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی هستند و بازاریابی محتوا به صورت حرفه‌ای دنبال می‌شود. اما واقعا چرا؟

چرا بازاریابی شبکه های اجتماعی امروزه اهمیت دارد؟

جایگاه شبکه اجتماعیتحقیقات مختلفی حول این موضوع تا کنون انجام شده و اعداد و رقم‌های حاصله از این تحقیقات گویای همه چیز هستند. شاید تعجب کنید اگر بدانید در حدود 3.8 میلیارد انسان روی زمین از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این رقم اصلا کمی نیست اما طبق چیزی که شاهد هستیم، باز هم رقم کمی است. امروزه شاید اکثر کسانی که می‌شناسیم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

به هر صورت طبق تحقیقات انجام شده از 7 میلیارد جمعیت جهان، حدود 4 میلیارد، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این حدود 40% از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. البته جالب است بدانید که حدود 20% از جمعیت جهان را افراد کهن سال شکل می‌دهند. معمولا کمتر شاهد حضور این دسته افراد داخل شبکه‌های اجتماعی هستیم. پس می‌توان نتیجه گرفت عددی بسیار بزرگتر از 40% جوانان جهان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند

در نتیجه می‌توان گفت که اگر حالت ایده‌آل را در نظر بگیریم، با بازاریابی شبکه های اجتماعی ، می‌توانید محصولات یا خدمات و یا حتی خودتان را به 4 میلیارد نفر در دنیا معرفی کنید! همین مساله باعث شده تا بازاریابی محتوا و تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی تبدیل به تخصصی مهم شود.

شاید جای تعجب نباشد که بر طبق اعداد و ارقام، هر فرد حدودا 2 ساعت و 15 دقیقه در روز را داخل شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذارند. انسان حدود 15 ساعت در روز زمان مفید دارد که 2 ساعت و 15 دقیقه از آن را داخل شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند.

اعداد و ارقامی که در مورد شبکه‌های اجتماعی و استفاده تبلیغاتی از آنها مطرح می‌شوند واقعا سردردآور هستند. تصور کنید که به صورت روزانه 500 میلیون بازدید از استوری‌های داخل اینستاگرام انجام می‌شود. جالب است بدانید در حدود 49% از برند‌ها با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خودشان را به مشتریان معرفی می‌کنند.

زمانی که از منظر تجارت به شبکه‌های اجتماعی نگاه کنید خواهید دید که در حدود 71% از کسانی که کاربر شبکه‌‌های اجتماعی هستند، از خرید اینترنتی خود تجربه مثبتی داشتند. حتی آمار نشان می‌دهد که 54% از مردم دنیا ترجیح می‌دهند که خرید خود را از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی انجام دهند.

همه این اعداد و ارقام بدون شک نشان می‌دهند که بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌توانند کلیدی برای موفقیت شما باشند. دقیقا انگار یک تریبون آزاد در اختیار شما قرار داده شده تا به صورت رایگان خودتان و برندتان را در معرض دید بیش از 3 میلیارد انسان قرار دهید. پس چرا از این موقعیت استفاده نکنید؟

به صورت روزانه 500 میلیون بازدید از استوری‌های داخل اینستاگرام انجام می‌شود. جالب است بدانید در حدود 49% از برند‌ها با استفاده از شبکه های اجتماعی خودشان را به مشتریان معرفی می‌کنند.

علم بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی چیزی نیست که بدون علم و دانش پیش برود. متاسفانه بسیاری از افرادی که قصد استفاده تجاری از شبکه‌های اجتماعی را دارند، تنها به چند ترفند ساده تبلیغاتی بسنده می‌کنند. این کار در اکثر موارد حتی جواب عکس می‌دهد. در نتیجه برای تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی باید کار را به دست کاردان بسپارید یا حداقل قوانین و قواعد آن را به صورت کامل بیاموزید.

توجه داشته باشید که بازاریابی محتوا اگر از طریق درستی اتفاق نیافتد می‌تواند تاثیر منفی روی کسب و کار شما بگذارد و به اصطلاح تبدیل به ضد تبلیغ شود. حال در اینجا کمی با باید‌ها و نباید‌های دنیای تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا آشنا خواهید شد.

باید‌ها و نباید‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی

  • کم گوی و گزیده گوی!

تمرکز در تولید محتوا شبکه های اجتماعیهمانطور که می‌دانید شبکه های اجتماعی رنگارنگ و متنوعی داخل بازار وجود دارند. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که ببینید روی کارت ویزیت یک برند کاملا معمولی آدرس کانال تلگرام، صفحه فیسبوک، صفحه اینستاگرام، گوگل پلاس و یا حتی چند صفحه اجتماعی دیگر نیز قرار داده شده! اما در عین حال ممکن است زمانی که به سایت یک برند بسیار بزرگ همانند مایکروسافت بروید، شاهد یک صفحه فیسبوک و اینستاگرام باشید. دلیل چیست؟ آیا به نظر شما برند‌های بزرگ مشغله دارند و زمان کافی برای سر زدن به صفحه‌های اجتماعی مختلف را ندارند؟ آیا دلیل همین است؟ اصلا اینطور نیست.

بهتر است به جای حضور در شبکه های اجتماعی مختلف، یک شبکه را به عنوان محلی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی انتخاب کنید. به این شکل شما می‌توانید ارتباطی بهتر را با مخاطبان خود برقرار کنید. هدف اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی، برقراری ارتباط مستقیم با مخاطب است. داشتن صفحات اجتماعی زیاد چه فایده‌ای دارد زمانی که نمی‌توانید پاسخگوی نظرات و یا سوالات مخاطبان خود باشید؟

در نتیجه بهتر است به جای یک اقیانوس کم عمق، یک دریای عمیق باشید. عمق صفحه اجتماعی برند شما معرف برند‌تان است نه سطح آن. پس باید برای بالا بردن اعتبار برند‌تان، صفحه اجتماعی معتبر داشته باشید. یکی از مواردی که به صفحه اجتماعی شما اعتبار می‌بخشد، پاسخ‌گویی سریع و آپدیت روزانه است. در نتیجه به جای اینکه از پاسخ‌گویی و به روزرسانی عقب بمانید، تنها یک شبکه اجتماعی را انتخاب کنید.

اما باید در مورد انتخاب شبکه مورد نظر برای بارازیابی محتوا، به شدت دقت کنید. شما باید در درجه اول مخاطب و بازار هدف خود را پیدا کنید. این کار در مورد تولید محتوا شبکه های اجتماعی نیز صادق است. پس از اینکه دریافتید برای چه گروهی از سنین باید تولید محتوا شبکه های اجتماعی انجام دهید، باید دریابید که این گروه سنی معمولا از چه شبکه ای استفاده می‌کنند.

معمولا جوانان را در اینستاگرام و یوتیوب می‌توانید پیدا کنید در حالی که افراد مسن بیشتر به استفاده از فیسبوک علاقه دارند. در نتیجه حساب شده و با برنامه‌ریزی و تحقیق کامل مخاطب خود را پیدا کرده و تنها یک شبکه اجتماعی را برای بازاریابی محتوا انتخاب نمایید.

  • از محتوای مخاطبین خود استفاده کنید!

این نوع تولید محتوای شبکه های اجتماعی چندی است که در میان ایرانیان نیز دیده می‌شود. مخاطب اکثرا علاقه زیادی به این دارد که شما او را ببینید و با او ارتباط برقرار کنید. این نوعی پشتیبانی از مشتری به حساب می‌آید. تصور کنید که فروشگاه لباس مردانه یا زنانه تاسیس کردید. پس از اینکه به مشتری خودتان لباسی را فروختید، از او بخواهید که در صورت تمایل عکسی با لباس خریداری شده انداخته و با هشتگ خاصی داخل شبکه های اجتماعی قرار دهد. شما نیز همان عکس را با هشتگ مخصوص به خود داخل صفحه برند‌تان قرار دهید.

این مساله در درجه اول باعث می‌شود که مشتری تصور کند که چقدر خرید او برای شما مهم است. در درجه دوم توانسته‌اید ارتباطی بسیار نزدیک‌تر با مشتری خود برقرار کنید. از طرفی شهرت مساله‌ای است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. اینکه شما با قرار دادن عکس او باعث دیدن شدن بیشترش می‌شوید، قطعا حس رضایت خاصی را در مشتری شما ایجاد می‌کند. افراد دیگری هستند که تمایل دارند این حس را تجربه کنند و از دیدن عکس خود در شبکه های اجتماعی لذت ببرند. در نتیجه ممکن است تنها به همین دلیل مشتریان دیگری سراغ شما بیایند تا عکس آنها را نیز در صفحه اجتماعی خود قرار دهید.

از همه این‌ها که بگذریم، این مساله باعث بالا رفتن هشتگ شما و همچنین نشان دادن رضایت‌مندی مشتریان از برندتان خواهد شد. در نتیجه قطعا در تولید محتوا شبکه های اجتماعی از چنین محتوایی نیز استفاده نمایید.

  • فقط به فکر فروش نباشید!

همانطور که از نامش مشخص است، شبکه اجتماعی همانند یک اجتماع کوچک است. تصور کنید فردی که تماما به فکر فروش اجناس خودش بوده و اصلا رابطه دوستانه‌ای با هیچ کس برقرار نمی‌کند. آیا تمایل به ارتباط با چنین فردی دارید؟ قطعا خیر.

صفحه اجتماعی شما باید یک مسیر ارتباطی بین خودتان و مخاطب باشد. مخاطب یا مشتری باید بداند که در هر لحظه می‌تواند از این کانال با شما ارتباط داشته باشد. چنین ارتباطی واقعا ارزشمند است و شما باید روی ایجاد چنین ارتباطی سرمایه‌گذاری کنید.

ایام مختلف را تبریک بگویید، نظرسنجی کنید، مطالب دانستنی و مرتبط قرار دهید. در درجه اول شاید به این واسطه بتوانید جذب مخاطب بیشتری داشته باشید و از طرفی مخاطب شما حس می‌کند که ارتباط با او را تنها به دلیل فروش اجناس خودتان نمی‌خواهید!

حتی اگر کالا یا خدماتی را ارائه می‌دهید و یک بار فردی از شما خرید انجام داد، دلیل نمی‌شود که همیشه با شما همراه بماند. این کاملا به شما بستگی دارد که با جذابیت در تولید محتوا شبکه های اجتماعی خود کاری کنید که مشتری برای بار دوم، سوم و یا حتی بیشتر از شما خرید انجام دهد. در نتیجه تنها به فکر فروش نباشید و تنوع پست‌های خود را حفظ نمایید.

  • راز موفقیت، ایجاد ارتباطی مستمر و صمیمانه

باور کنید یا نه، مشتری بیشتر از یک محصول یا خدمات مناسب، به دنبال خدمات پس از فروش با کیفیت است. زمانی که مشتری یک کالا یا خدمات را خریداری کند و پس از آن شما ارتباط خود را با او قطع کنید، این حس را به مشتری منتقل می‌کند که شما از او کلاه‌برداری کرده‌اید و قصد دوری از وی را دارید.

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که از یک کالا یا خدمات ناراضی باشید و با خشنوت تمام عدم رضایت خودتان را اعلام کنید و فروشنده با روی خوش از شما پذیرایی کند؟ اگر چنین اتفاقی برای شما رخ دهد چه واکنشی نشان خواهید داد؟ آیا با همان عصبانیت پیش می‌روید یا اینکه خودتان تنها با برخورد خوب فروشنده آرام می‌شوید؟ آیا به دنبال خسارت گرفتن می‌روید و دیگر به آنجا مراجعه نمی‌کنید یا اینکه مشتری دائم او می‌شوید؟

برخورد مناسب و پاسخگویی مستمر در ازای کالا یا خدماتی که ارائه کردید، راز موفقیت شما در کسب و کارتان است. ارزشمند‌ترین هدیه یک فروشنده، مشتری است، در نتیجه باید برای مشتری خودتان ارزش قائل شوید.

شاید به راحتی بتوانید در دنیای واقعی مصداق این مثال را بیابید، اما قطعا کمی ارتباط دادن آن با دنیای مجازی دشوار است. پس

چطور باید در بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی محتوا چنین اصلی را رعایت کنیم؟ کافیست تا ساعات زیادی را صرف پاسخگویی به مشتریان خودتان کنید. به هر نحو بهتر است با روی گشاده پاسخگوی مشتریان خود باشید. این پاسخگویی گاهی ممکن است به شکل پاسخ دادن به کامنت‌ها یا پیام‌های خصوصی باشد. گاهی مخاطب از کار شما ایرادی گرفته و گاهی تنها می‌خواهد از خدمات شما تشکر کند. هر بار که پاسخگو باشید، اعتماد مشتری به شما بیشتر خواهد شد.

  • هیچ‌گاه بدون هدف پست نگذارید

در مورد فیسبوک و اینستاگرام که دو شبکه اجتماعی بسیار مهم هستند باید بدانید که آنها بر اساس میزان تعاملی که داخل یک پست اتفاق افتاده آن را اولویت می‌دهند. یعنی هرچقدر تعداد کامنت، پاسخ‌گویی شما و لایک‌ها بیشتر باشد، پست و صفحه شما در اولویت قرار خواهد گرفت. در نتیجه اگر از سر بی‌حوصلگی می‌خواهید یک پست درون صفحه خود قرار دهید، به هیچ وجه این کار را نکنید. تولید محتوا شبکه های اجتماعی نیازمند صبر و حوصله است. در نتیجه همیشه با یک هدف و استراتژی خاص اقدام به بازاریابی محتوا کنید. گاهی ممکن است یک پست نامناسب باعث کاهش طرفداران شما شود.

برای این کار درون پست خود می‌توانید از مخاطب‌تان سوال کنید و از آنها نظر بخواهید. مثلا از آنها بپرسید که ترجیح می‌دهند کدام برند را داخل فروشگاه بیاورید. یکی از حیله‌های تبلیغاتی در این مورد پست‌هایی هستند که باعث می‌شوند مخاطبان شما به دلیلی غیر از تعامل مستقیم زیر پست شما نظر بگذارند. برای مثال می‌توانید از آنها بخواهید در صورتی که یک جمله در وصف برند شما بنویسند، داخل قرعه‌کشی شرکت داده خواهند شد و ممکن است برنده یک جایزه ساده باشند.

به هر طریق که می‌توانید، با یک سیاست بسیار حساب شده باید کاری کنید تا مخاطب با شما ارتباط برقرار کند. قطعا تلاش کنید تا زیر هر پست شما صد‌ها لایک و کامنت حضور داشته باشد. به این شکل پست‌های شما در اولویت قرار خواهند گرفت و بیشتر برای دیگران پیشنهاد خواهد شد. این یکی از روش‌های مرسوم در بازاریابی شبکه های اجتماعی به حساب می‌آید. البته بهتر است از طریق روش‌های مثبت و مشتری‌مداری با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

  • خودتان را محدود به یک نوع پست نکنید

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی خودشان را محدود به یک نوع پست خاص می‌کنند. برای مثال آنها تصور می‌کنند که ساخت ویدئو بسیار دشوار است و ترجیح می‌دهند که از عکس‌های ساده استفاده کنند. برخی دیگر حتی اعتماد به نفس کمتری دارند و تنها عکس‌هایی را پست می‌کنند که متن دارند.

شما خودتان را نباید محدود به نوع خاصی از پست کنید. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و از امکاناتی که شبکههای اجتماعی در اختیار شما گذاشته‌اند استفاده کنید. شما می‌توانید برای ارتباط با مخاطب خود از هر ابزاری استفاده کنید. تا زمانی که هدف از تولید محتوا شبکه های اجتماعی شما تماما و از صمیم قلب ارتباط موثر با مخاطب باشد، هر نوع پستی آزاد است.

اگر خودتان را محدود به یک نوع پست خاص کنید، قطعا حوصله مخاطب خودتان را سر خواهید برد. تلاش کنید تا کسل کننده نباشید. کسل کننده بودن بدترین آفت یک صفحه اجتماعی است. هر روز یک برگ برنده داشته باشید. کاری کنید که هر روز مخاطبان شما منتظر قرار دادن پست‌تان باشند.

شاید در ابتدا تصور کنید که کار دشواری است اما کافیست کمی تنوع و ابتکار عمل به خرج دهید و از انواع مختلف پست استفاده کنید. نظرسنجی قرار دهید و حتی از دنبال‌کنندگان خودتان بخواهید که برای شما موضوع و پست ارسال کنند و با نام خودشان آنها را پست کنید. روش‌های مختلف را دنبال کنید تا مخاطب جذب صفحه شما شود. این را بدانید که بازاریابی محتوا همین چیز‌هاست و تنها نباید روی فروش محصول تمرکز کرد.

  • از ویدئو لایو استفاده کنید

ویدئو لایو یک قابلیت نسبتا جدید است که به اینستاگرام اضافه شده. حتی مارک زاکربرگ نیز داخل صفحه فیسبوک خود نوشته که مشارکت در ویدئو‌های لایو بسیار بیشتر از ویدئو‌های معمولی است. معمولا از داخل ویدئو لایو می‌توانید یک ارتباط کاملا مستقیم را با مخاطبان خود برقرار کنید. حتی در برخی موارد جلسات پرسش و پاسخ در لحظه، رفع اشکال و از این قبیل جلسات را نیز می‌توان از طریق ویدئو لایو برگزار کرد.

ویدئو لایو باعث ایجاد یک ارتباط صمیمی بین شما و مخاطبان‌تان می‌شود. لایو به نوعی رابطه شما را از مجازی بودن خارج کرده و ماهیت واقعی شما را به مخاطبان نشان می‌دهد. همین مساله باعث افزایش اعتماد مخاطب به شما خواهد شد.

در نهایت باید بدانید که همه چیز در ایجاد ارتباط موثر خلاصه می‌شود. تولید محتوا شبکه های اجتماعی و بازاریابی شبکه های اجتماعی باید برپایه استراتژی بازاریابی محتوا بنا شود. برای داشتن یک استراتژی موثر باید تحقیقات گسترده‌ای را انجام داد تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید. زمانی که مخاطبان خود را دریافتید، تنها هدف و تلاش شما باید ایجاد یک ارتباط موثر و صمیمانه بین شما و مخاطبان خودتان باشد.

مارک زاکربرگ داخل صفحه فیسبوک خود نوشته که مشارکت در ویدئو‌های لایو بسیار بیشتر از ویدئو‌های معمولی است.

منابع: pacific54

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم