فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

7 سؤالی که قبل از اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود باید بپرسید ( مقاله ویژه یلدای کارآفرینی )

خانه » دنیای محتوا » neil patel » 7 سؤالی که قبل از اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود باید بپرسید ( مقاله ویژه یلدای کارآفرینی )

7 سؤالی که قبل از اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود باید بپرسید ( مقاله ویژه یلدای کارآفرینی )

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها ؟ آری یا خیر!

چگونه این وبسایت را پیدا کردید؟ احتمالاً چیزی درباره بازاریابی محتوا جستجو کرده و به این صفحه رسیده‌اید. بیشتر مخاطبان هنگام جستجوی موضوع و محتوا سایت شما را پیدا می‌کنند و محتوا به دیده شدن برند و جذب ترافیک سایت استارتاپ‌ها و کارآفرینان کمک می‌کند. اما بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها از آن مهمتر است. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم به 7 سوال رایجی که کارآفرینان درباره بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها دارند پاسخ ‌دهیم.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها چیستبازاریابی محتوا برای استارتاپ ها بر تولید و توزیع محتوای با ارزش و مرتبط برای جذب و حفظ مخاطبان تمرکز می‌کند. برندهای بزرگ و کوچک از آن برای افزایش ترافیک، مخاطب و مشتری، تقویت روابط با مشتریان، افزایش نرخ تبدیل، فروش و وفاداری مشتری استفاده می‌کنند.
شرکت‌های B2B که بیش از 11 بار در هر ماه محتوا تولید می‌کنند تقریبا 3 برابر ترافیک بیشتری از شرکت‌هایی که یک مقاله در هر ماه تولید می‌کنند بدست می‌آورند.
بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها برخی از چالش‌های جدی که با آن مواجه می‌شوند از جمله نیاز افزایش ترافیک، افزایش مشتری و مخاطب و ارزیابی ROI را حل می‌کند. محتوای عالی، سنگ‌بستر بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی است. اگر بازاریابی شبکه اجتماعی، سئو، بازاریابی درون‌گرا، PR یا تبلیغات پولی انجام می‌دهید به محتوای باکیفیت نیاز دارید.
اکثر مردم فکر می‌کنند که بازاریابی محتوا همان وبلاگ‌نویسی است اما بازاریابی محتوا بسیار گسترده‌تر از آن است. اگرچه وبلاگ‌نویسی هنوز هم بهترین راه کسب رتبه در موتورهای جستجو است اما تنها فرمتی نیست که می‌توانید استفاده کنید. بسته به ماهیت محتوای شما، منابع موجود و اولویت مخاطبان، می‌توانید از انواع فرمت‌های محتوا استفاده کنید.

چگونه بازاریابی محتوا به استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟

ماهیت هدفمند بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها و کارآفرینانی که بودجه و یا منابع محدودی برای بازاریابی انبوه دارند مناسب است.

مقرون به صرفه بودن

هزینه‌های اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها 31 تا 41 درصد کمتر از جستجوی پولی است. هزینه جذب هر مشتری در بازاریابی درون‌گرا بسیار کمتر از استراتژی‌های برونگرا است. بازاریابی ایمیلی، تاکتیک بازاریابی یک محتوای مهم، یک بازده سرمایه 4,300% را به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، لازم نیست تیم بزرگی برای پیاده‌سازی استراتژی‌های محتوا داشته باشید. اگر شما در حال شروع بازاریابی محتوا هستید، می‌توانید با یک وبلاگ شروع کنید. سپس، از محتوایی ویدئویی یا کتاب الکترونیکی رایگان برای جذب مخاطب استفاده کنید. همه این کارها را تیم‌های کوچک و بزرگ استارتاپ می‌توانند به راحتی انجام دهند.

فرآیندمحور بودن

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها با یک جریان کاری مشخص هدایت می‌شود که هزینه فرایند را برآورد می‌کند. این کار برای استارتاپ‌‌های با منابع محدود بسیار مهم است.

قابل سنجش بودن

بر خلاف بسیاری از تاکتیک‌های بازاریابی انبوه سنتی، بازاریابی محتوا هدفمند و قابل سنجش است. با کمک نرم‌‌افزار و فناوری‌ها، می‌توانید تاکتیک‌ها را آزمایش و معیارهایی را انتخاب کنید تا بفهمید کدام تاکتیک به درد جذب مخاطب می‌خورد. بازخورد نسبتا فوری حاصل از این کار، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که استراتژی‌های بازاریابی خود را مشخص کرده و درآمد بازاریابی خود را به نحوی هوشمندانه به حداکثر برسانید.
بازاریابی محتوا برای انواع کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای که باشند مناسب است. با رشد کسب‌وکار می‌توانید مقیاس استراتژی محتوای خود را تعیین کنید و با اندازه شرکت و بودجه بازاریابی تطبیق دهید.

نتایج درازمدت

محتوای شما یک دارایی کسب‌وکار محسوب می‌شود. بسیاری از بازاریابان موفق محتوا با محتوایی که سال‌ها قبل تولید کرده‌اند ترافیک و مخاطبان خود را جذب می‌کنند. وقتی که زمان و تلاش بیشتری را برای اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود صرف می‌کنید اثربخشی محتوای شما بیشتر می‌شود. محتوای شما در نتایج جستجو بیشتر نمایش داده می‌شود، شما به عنوان رهبر فکری شناخته شده و بر اعتبار برند خود می‌افزایید.

اعتماد و روابط

برای بسیاری از استارتاپ‌ها و کارآفرینان، جلب اعتماد مخاطبان وفادار، کلید موفقیت است. به اشتراک‌گذاری محتوای مناسب و با ارزش راه بسیار خوبی برای ایجاد روابط با مشتریان و فالوورها است بنابراین می‌توانید نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را افزایش داده و مشتریان بیشتری را حفظ کنید.

چقدر طول می‌کشد که بازاریابی محتوا اثر خود را نشان دهد؟

بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها موجب صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود

بازاریابی محتوا به نفع کسانی است که یک بازی طولانی را انجام می‌دهند. شما ظرف چند هفته یا چند ماه ممکن است نتایج چشمگیری مشاهده نکنید .بدست آوردن مخاطب به تلاش مداوم و تعهد به کیفیت نیاز دارد. همچنین رتبه‌بندی وبسایت شما توسط گوگل زمان می‌برد.
حتی برای خبره‌ترین بازاریابان محتوا که هر کاری را درست انجام می‌دهند حداقل یک سال یا دو سال طول می‌کشد تا نتایج ارگانیک بدست آورده و مخاطب جذب کنند. اگر می‌خواهید با بازاریابی محتوا برا ی استارتاپ خود کار را شروع کنید باید بودجه لازم را تهیه کرده و تلاش مداوم را برای توسعه محتوا انجام دهید تا بازخورد و نتایج خوبی بدست آورید.

استارتاپ‌ها، چگونه باید بازاریابی محتوای خود را شروع کنند؟

قبل از اینکه یک پست وبلاگ بنویسید، یک وبینار برگزار کنید یا ویدئو بسازید به استراتژی محتوا برای سازماندهی و تعیین دانش خود به گونه‌‌ای که اهداف کسب‌وکار شما را برآورده کند نیاز دارید. استراتژی محتوا نباید پیچیده باشد. با این حال، مطمئن شوید که این مولفه‌ها را در نظر گرفته‌اید:

پرسونای خریدار

از پرسونای خریدار برای تعریف و تعیین مخاطبان خود استفاده کنید و پیشنهادات و دیدگاه‌هایی برای نحوه تولید محتوای جذاب برای مخاطبان خود ارائه دهید. با بررسی روانشناسی، شناخت خواسته‌ها، ارزش‌ها، چالش‌ها، عادات و اولویت‌های مخاطب، می‌توانید محتوای با ارزش و مناسب را در جای دقیقی که آن‌ها به دنبال چنین اطلاعاتی هستند قرار دهید. ممکن است به بیش از یک پرسونای خریدار نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر شما یک بازاریاب B2B باشید باید نقش تصمیم‌گیرندگان مختلف در فرایند خرید را بررسی کنید. با این حال، سعی کنید تعداد پرسونای خریدار شما بین 3 تا 5 پرسونا باشد.

اهداف          

می‌خواهید محتوا برای کسب‌وکار شما چه کاری انجام دهد؟ بازاریابی محتوا چه مقدار از آن را برآورده می‌سازد؟ نیازهای بازاریابی خود را مشخص کنید. سپس یک چارچوب زمانی خاص را برای رسیدن به اهداف تعیین کنید. در تعیین زمان، واقع‌بینانه عمل کنید. زمان، منابع و بودجه‌ای که می‌توانید به اجرای بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود اختصاص دهید را بررسی کنید. معیارهای کلیدی عملکرد (KPI) را مشخص کنید چون به شما در ارزیابی موفقیت بازاریابی کمک می‌کند. همچنین، بزرگترین چالش‌هایی که ممکن است در مسیر خود با آن مواجه شوید را پیش‌بینی کنید و راه‌حل‌هایی برای گذر از این چالش‌ها پیدا کنید.

نقشه راه مشتری

نقشه راه مشتری، مراحلی که مشتریان شما در تعامل با شرکت شما طی می‌کنند از آگاهی از برند شما برای خرید تا تبدیل شدن به طرفدار برند را نشان می دهد. با تطبیق دادن محتوای خود با مراحل تصمیم‌گیری مخاطب، می‌توانید خواسته‌ها، نیازها و نگرانی‌های آن‌ها را بررسی کرده و آن‌ها را به سمت پایین قیف و تبدیل شدن به مشتری بکشانید.

سفر و مسیر تبدیل مخاطب به مشتری را از دیدگاه مشتریان نه کسب‌وکار داخلی در نظر بگیرید. این نقشه باید اهداف، نیازها و انتظارات مشتریان شما را در هر مرحله منعکس کند. همچنین باید بدانید چگونه محتوا را سئو کنید تا شناخت مخاطب از محصولات، جذب شدن به برند و فرایند تصمیم‌گیری مخاطب را بهبود ببخشید. از این روش به عنوان پایه و اساسی برای طراحی تجربه مشتری محور استفاده کنید چون به جلب اعتماد مخاطب و نرخ تبدیل مشتری بیشتر کمک می‌کند.

تقویم محتوا

وقتی موضوعات، فرمت‌های محتوا و کانال‌های توزیع را مشخص کردید وقت اجرای آن است. تقویم محتوا به شما کمک می‌کند برای تولید محتوا برای ماه‌های آینده برنامه‌ریزی کنید. بنابراین، می‌توانید تولید و توزیع محتوا را هماهنگ با هم انجام دهید. علاوه بر تاریخ انتشار، نویسنده، عنوان و جزئیات مطالب، کلیدواژه‌ها، پرسوناهای موردنظر و فراخوان برای عمل را بگنجانید تا مطئن شوید که محتوا با استراتژی شما در یک جهت است.
هنگام برنامه‌ریزی برای تولید محتوا به تقویم بازاریابی رجوع کنید تا مطمئن شوید از تلاش‌های بازاریابی شما پشتیبانی می‌کند. محتوای فصلی برای ایام تعطیلی محبوب را فراموش نکنید. در برنامه‌ریزی برای انتشار محتوا انعطاف‌پذیر باشید. اگرچه بیشتر محتواها بهتر است همیشه سبز باشند، گاهی اوقات محتوا باید در صورت امکان به موضوعاتی مناسبتی هم بپردازد.

ترسیم نقشه محتوا

مخاطبان شما از راه‌های مختلفی در طول چرخه خرید مشتری با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند. باید محتوای مناسب را در جای مناسب و در زمان مناسب ارائه دهید تا به اهداف استراتژی بازاریابی محتوای خود دست یابید. نقشه و ترسم محتوا کمک می‌کند تا در هر مرحله از سفر مشتری، تولید و توزیع محتوا را با نیازهای مخاطبان خود هماهنگ کنید. نقشه محتوای خود را با یک رویکرد مشتری‌محور طراحی کنید. روی نحوه‌ای که مخاطب با محتوا از نظر فیزیکی (به عنوان مثال، آنچه انجام می‌دهند و نوع شبکه اجتماعی که استفاده می‌کنند) و عاطفی (به عنوان مثال، چه احساسی دارند) ارتباط برقرار می‌کند تمرکز کنید. نوع تعاملات، انواع کانال‌ها و فرمت‌هایی که مشتری استفاده می‌کند، اتفاقاتی که مشتری با آن مواجه می‌شود و گردآوری داده داخلی را مدنظر قرار دهید. سپس این اطلاعات را در فرمتی که پیگیری و رجوع به آن در طول توسعه و تبلیغ محتوا راحت باشد خلاصه کنید.

استارتاپ ها چه چیزهایی باید درباره تولید و انتشار محتوا بدانند؟

انتشار محتواوقتی وارد مرحله تولید محتوا می‌شوید باید چند چیز را به خاطر بسپارید:

آهنگ و صدای منسجم برند

انسجام به ایجاد اعتماد و اعتماد به تبدیل مخاطب به مشتری منجر می‌شود. مطمئن شوید که آهنگ و صدای برند منسجم و سازگاری دارید تا به تقویت روابط با خوانندگان کمک کند. اگر نویسندگانی برای برای تولید محتوا استخدام کرده‌اید، دستورالعمل‌ها و نمونه‌های خود را نشان دهید تا بدانند چگونه می‌خواهید برند شما در محتوا نمایش داده شود.

فرمت محتوا

اگرچه محتوای متنی در قالب پست‌های وبلاگ هنوز رایج‌ترین فرمت مورد استفاده در بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها است اما تنها فرمت مورد استفاده نیست. هنگام تصمیم‌گیری درباره فرم، ماهیت محتوای خود و نحوه‌ای که مخاطب دوست دارد از اطلاعات استفاده کند را در نظر بگیرید. شما می‌توانید فرمت‌های محتوا را ترکیب کرده و با هم مطابقت دهید تا جذب مخاطب را افزایش دهید. برای مثال، اینفوگرافیک و ویدئو را به پست وبلاگ اضافه کنید.

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

CMS قابلیتی برای تولید، انتشار و تحلیل محتوا را فراهم می‌کند. CMS به شما و تیمتان امکان مدیریت هر روزه تولید و نشر محتوا بدون نیاز به توسعه‌دهنده را فراهم می‌کند. برخی پلتفرم‌های CMS رایج عبارتند از وردپرس، جوملا و دروپال. هنگام انتخاب CMS، انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری، سهولت استفاده، سرعت اجرا و همچنین آموزش و پشتیبانی را در نظر بگیرید.

کیفیت در برابر کمیت

شما به تعداد مناسبی محتوا برای افزایش ترافیک نیاز دارید. قطعا نمی‌خواهید که وبلاگتان شبیه شهر ارواح به نظر بیاید چون فقط یک یا دو پست که 3 ماه پیش منتشر شده‌اند را نمایش می‌دهد. با این حال، محتوای زیاد بدون کیفیت هم به شما در بدست آوردن مخاطب کمکی نمی‌کند بلکه تاثیر منفی بر برند شما خواهد داشت. می‌توانید هر روز یک محتوای با کیفیت تولید کنید و تاثیر آن را ببینید.
برای تولید محتوای با کیفیت به چند نکته توجه کنید:

 • موضوعات مرتبط و جذابی انتخاب کنید
 • با نویسندگان خوب و آشنا با صنعت شما کار کنید
 • با یک ویراستار کار کنید
 • محتوای جذاب، مرتبط و خوبی بنویسید
 • قابلیت خوانایی محتوای خود را بررسی کنید

استارتاپ‌ها چگونه می‌توانند بازده سرمایه را افزایش دهند؟

تبلیغ محتوا یک بخش ضروری در بازاریابی محتوا است. به دیده شدن برند و جذب مخاطبان هدف به سایت منجر می‌شود. موفق‌ترین بازاریابان، تنها 20% از وقت خود را صرف تولید محتوا و 80% وقت خود را صرف تبلیغ محتوا می‌کنند. با این حال، بسیاری از تاکتیک‌های تبلیغاتی برای یک تیم کوچک استارتاپی ممکن است سخت باشد. با چند تاکتیک که با مدل کسب‌وکار، فرمت محتوا و نوع مخاطبان شما مطابقت دارد شروع کنید:

تبلیغات پولی و بازاریابی مجدد

اگرچه دسترسی ارگانیک به مخاطب مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و اثر درازمدت دارد اما بدست آوردن این نتایج زمانبر است. اگر تازه کار بازاریابی محتوا برای استارتاپ خود را شروع کرده باشید ممکن است مخاطبی نداشته باشید که محتوایتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. وبسایت شما سئو نشده و رتبه بالایی در جستجوی ارگانیک ندارد. تبلیغات پولی و کمپین‌های بازاریابی مجدد، می‌توانند استراتژی بسیار مؤثری  برای توسعه کسب‌وکار و جذب مخاطب و… باشد

شبکه‌های اجتماعی

2 یا 3 شبکه اجتماعی که با ماهیت محتوای شما همخوانی دارند و به تعامل مخاطبان شما با برند منجر می‌شود را شناسایی کنید. به عنوان مثال، اینستاگرام برای محتوای بصری مناسب است. باید محتوا و پیام برند (به عنوان مثال، تیتر، هشتگ‌ها) را برای هر پلتفرم خاص بهینه‌سازی کنید. قانون 80/20 دنبال کنید. 80% از محتوای شبکه‌های اجتماعی باید آموزنده و مرتبط بوده و تنها 20 درصد باید تبلیغاتی باشد. البته از دسترسی مخاطب به مطالبتان نیز غافل نشوید.

خبرنامه ایمیلی

هنگامی که شما محتوایی را منتشر می‌کنید فراموش نکنید که لیست ایمیل خود را قرار دهید. به اشتراک گذاری محتوا مناسب و با ارزش برای تقویت روابط و تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان قطعی ضروری است. علاوه بر این، شما می‌توانید فهرست خود را تقسیم‌بندی کرده و  مرتبط‌ترین محتوا را به زیر مجموعه‌ای خاص از مشترکین ارسال کنید. به عنوان مثال، می‌توانید وفاداری مشتریان را با تولید محتوای منحصر به فرد برای کسانی که از شما خرید انجام می‌دهند افزایش دهید.

استفاده از اینفلوئنسرها

شما می‌توانید لینک‌های خارجی به سایت خود را در یک پست وبلاگ بگنجانید و اجازه دهید سایت‌های دیگر هم بدانند که لینک آن‌ها را گنجانده‌اید. این کار نه تنها به ایجاد روابط کمک می‌کند بلکه درهایی برای وبلاگ‌نویسی مهمان و دیگر فرصت‌های همکاری باز می‌کند. علاوه بر این، اکثر مردم نیز مقاله شما را با فالوورهای خود به اشتراک می‌گذارند و در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شوید. تولید محتوا با کمک اینفلوئنسر، راه دیگری برای نفوذ و دستیابی به اینفلوئنسرهای صنعت است. شما یک موضوع انتخاب می‌کنید و از اینفلوئنسرها بخواهید یک پاراگراف یا دو دیدگاه خود را درباره موضوع بیان کنند. زمانی که پست شما منتشر شد، اجازه دهید آن‌ها متوجه شوند و از آن‌ها بخواهید محتوای شما را فالوورهای خود به اشتراک بگذارند.

دکمه‌های به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی

به اشتراک گذاری محتوای خود را با اضافه کردن قابلیت‌های دکمه به اشتراک‌گذاری و کلیک برای توئیت در جاهای مناسب در محتوای خود برای مخاطبان میسرتر سازید.

استفاده مجدد از محتوا

انتشار گزیده‌ای از مقالات خود در سایت‌هایی مانند LinkedIn می‌تواند موجب دیده شدن و توزیع گسترده‌تر محتوا شود. از این فرصت برای افزایش ترافیک وبسایت و مقاله اصلی خود استفاده کنید. بسیاری از مردم نگرانند که از سوی گوگل به خاطر مطالب تکراری جریمه شوند. شما می‌توانید از تگ‌های استاندارد استفاده کنید و به موتورهای جستجو نشان دهید که مطلب، یک محتوای تکراری نیست.

چگونه استارتاپ‌ها بازاریابی محتوا را بسنجد؟

وقتی همه کارها را درست انجام دادید نوبت چیست؟ اگر می‌خواهید محتوای خود را بازاریابی کنید باید یک تیم داخلی بسازید یا از یک آژانس استفاده کنید.

تیم‌های داخلی بازاریابی محتوا

تیم بازاریابی محتوای شما باید این نقش‌های حیاتی را در بر گیرد. می‌توانید چند نقش را به یک نفر بسپارید:

 • استراتژیست: تعریف و تعیین چشم انداز و استراتژی
 • مدیر: تبدیل استراتژی به تاکتیک‌های قابل اجرا
 • ویراستار: تضمین کیفیت و مدیریت گردش کار
 • نویسنده: تولید محتوا بر اساس استراتژی
 • طراح: تضمین تولید محتوای جذاب بصری و سهولت استفاده از آن. تولید گرافیک و تصاویر به منظور افزایش قابلیت به اشتراک‌گذاری و جذب مخاطب
 • مدیر انجمن: توزیع محتوا بین کانال‌های مختلف با هماهنگی رسانه‌های پولی و اکتسابی
 • حامی مشتری: ارائه دیدگاه‌ها و بینش مشتریان

آژانس بازاریابی محتوا

استخدام و مدیریت تیم داخلی زمان و تلاش زیادی می‌طلبد. شما می‌توانید بازاریابی محتوای خود را به آژانس‌ها بسپارید و آن‌ها شما را به هدفتان برسانند. هنگام استفاده از یک آژانس تلاش کنید مناسب‌ترین آژانس را انتخاب کنید و این سوالات را در نظر بگیرید:

 • از این آژانس چه چیزی می‌خواهید؟ برخی از آژانس‌ها در تدوین استراتژی برخی بر تولید محتوا تمرکز می‌کنند.
 • آیا آن‌ها ایده‌های خلاقانه‌ای برای استفاده مجدد و تبلیغ محتوا ارائه می‌دهند که بیشتری بازده را از محتوای خود بدست آورید؟
 • آیا می‌توانند نمونه‌های کاری ارائه دهند و نتایج را به اشتراک بگذارند؟
 • از چه فناوری‌ها و ابزارهایی برای جمع‌آوری معیارها، دیدگاه‌ها و سنجش موفقیت استفاده می‌کنند؟
 • آیا این آژانس، استراتژی بازاریابی محتوای شما و نقشه راه مشتری را بررسی می‌کند تا مطمئن شوید محتوا هدفمند و مناسب است؟
 • تمامی ین موارد را هنگام انتخاب آژانس بازاریابی محتوا باید به خاطر بسپارید تا در صورت برون‌سپاری نتیجه خوبی دریافت کنید.
منابع: faramohtava

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم