فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

گوگل آنالیتیکس چگونه به بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا کمک می‌کند ؟

خانه » تولید محتوا » گوگل آنالیتیکس چگونه به بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا کمک می‌کند ؟

گوگل آنالیتیکس چگونه به بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا کمک می‌کند ؟

گوگل آنالیتیکز چه کمکی به بازاریابی محتوا می‌کند؟

گوگل آنالیتیکز یا گوگل آنالیتیکس ابزار رایگان گوگل برای بررسی وضعیت بازاریابی محتوا است. این ابزار می‌تواند به‌واسطه‌ی آپشن‌هایی که دارد ابزاری عالی برای بهبود اثربخشی محتوا در فرآیند تولید محتوا باشد. در واقع می‌توان گفت این ابزار بهترین ابزار بازاریابی محتوا است، چراکه هم قابلیت‌های خوبی برای بررسی استراتژی محتوا دارد، هم رایگان است و هم آن که کار با آن ساده است و دشواری خاصی ندارد. در ادامه خواهیم گفت که گوگل آنالیتیکس چگونه می‌تواند برای بهبود وضعیت بازاریابی محتوا مفید باشد.

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکز در بازاریابی محتوا

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکس در بازاریابی محتوا

1- شناخت وضعیت استراتژی محتوا با استفاده از گوگل آنالیتیکس

در بازاریابی محتوا باید حتماً از استراتژی محتوا بهره برد تا بتوان به موفقیت رسید. اما هر استراتژی برای بهبود وضعیت بازاریابی محتوا کارایی ندارد، بلکه صرفاً یک سری استراتژی هستند که می‌توانند مثمر ثمر واقع شوند و برای رسیدن به اهداف مناسب باشند. استفاده از گوگل آنالیتیکس در بازاریابی محتوا به ما اجازه می‌دهد که از وضعیت استراتژی محتوایی که استفاده می‌کنیم مطلع شویم. اما چگونه؟

برای پاسخ به این سوال، باید به این نکته اشاره کنم که گوگل آنالیتیکس نشان می‌دهد که کدام یک از صفحات سایت بازدید بیش‌تری داشته‌اند، کاربران دقیقاً از کجا وارد آن صفحات شده‌اند و چند دقیقه در هر یک از آن صفحات مانده‌اند.

اگر فرض کنیم که صفحه‌ی X با کلمه‌ی کلیدی X بازدید زیادی داشته و اکثر بازدیدکنندگان آن نیز از گوگل آمده‌اند، و همچنین اگر از قبل هدف ما همین بوده است که صفحه‌ی X با کلمه‌ی کلیدی X بتواند ترافیک زیادی را از گوگل وارد سایت ما کند، آن زمان می‌توانیم دریابیم که استراتژی محتوای ما تا حدی درست بوده است.

زمانی می‌توانیم با درصد بیش‌تری از درست‌بودن استراتژی محتوای‌مان اطمینان حاصل کنیم که کاربران زمان زیادی را در صفحه گذرانده باشند. این نشان می‌دهد که محتوای صفحه‌ی مورد نظر توانسته است نظر اکثر کاربران را به خود جلب کند و کاری کند که آن‌ها محتوا را تا به انتها دنبال کنند.

به راحتی می‌توان این اطلاعات را از گوگل آنالیتیکس استخراج کرد و دریافت که آیا استراتژی محتوا برای صفحات سایت به خوبی عمل کرده است یا خیر. طبیعتاً اگر همه چیز مناسب باشد، می‌توان با استفاده از همان استراتژی محتوا پیش رفت و منتظر موفقیت‌های بیش‌تری بود.

اما استفاده از گوگل آنالیتیکس برای بازاریابی محتوا می‌تواند عکس این ماجرا را نیز نشان دهد. یعنی اگر در بررسی داده‌های گوگل آنالیتیکس دریافته شود که اکثر صفحات سایت یا لااقل صفحاتی که انتظار بیش‌تری از آن‌ها می‌رفته ، نتوانسته‌اند ورودی خوبی از گوگل دریافت کنند و یا آن که زمان ماندن کاربر در آن صفحات پایین بوده، می‌توان در به‌کارگیری آن استراتژی محتوا تردید کرد و یا اقدام به تعویض آن نمود و یا آن که در حداقل ماجرا تغییرات اساسی در آن ایجاد کرد.

افزون بر این، گوگل آنالیتیکس به‌عنوان بهترین ابزار بازاریابی محتوا می‌تواند به ما نشان دهد که سایت تا چه حد در رسیدن به اهداف خود موفق بوده است؟ هر سایت می‌تواند هدفی خاص داشته باشد. این هدف را می‌توان در گوگل آنالیتیکس وارد کرد و هر چند وقت یک بار میزان موفقیت برای رسیدن به آن را سنجید. قسمت Goals در گوگل آنالیتیکس برای تعیین و بررسی اهداف تعبیه شده است.

شناخت وضعیت استراتژی محتوا

2- شناخت وضعیت سایت از لحاظ ریسپانسیو بودن

شناخت وضعیت سایت از لحاظ ریسپانسیو بودن در گوگل آنالیتیکز

در حال حاضر گوگل اهمیت زیادی به کاربران گوشی‌های موبایل و تبلت می‌دهد و البته باید هم بدهد. یک بررسی کلی در سایت‌تان به شما نشان خواهد داد که بیش از 50 درصد از کاربران وب‌سایت‌تان از طریق گوشی موبایل وارد وب‌سایت‌تان شده‌اند. تصویر زیر مربوط به یک سایت خاص، نشان می‌دهد که 71.8 درصد از کاربران آن سایت از طریق گوشی‌ موبایل وارد سایت شده‌اند، 5.6 درصد از طریق تبلت و تنها 22.6 درصد از طریق کامپیوتر یا لپ‌تاپ. یعنی برای این سایت، کاربران گوشی موبایل بیش از 3 برابر کاربران دسکتاپ بوده‌اند.

بنابراین برای بهبود وضعیت بازاریابی محتوا باید توجه بسیاری به کاربران گوشی موبایل داشت و اهمیت زیادی به آن‌ها داد. استفاده از گوگل آنالیتیکز برای بازاریابی محتوا می‌تواند نشان‌مان دهد که کاربران گوشی موبایل چه واکنشی نسبت به محتواها داشته‌اند. البته ابزارهای مختلفی برای بررسی واکنش کاربران گوشی‌های موبایل وجود دارند، اما بهترین ابزار بازاریابی محتوا برای این امر گوگل آنالیتیکس است. با ورود به قسمت Mobile در این ابزار، می‎‌توان بانس‌ریت و میزان خروج کاربران گوشی موبایل را با کاربران دسکتاپ مقایسه کرد. اگر نرخ پرش یا بانس‌ریت و همچنین میزان خروج کاربران موبایل از کاربران دسکتاپ بسیار بیش‌تر باشد می‌توان نتیجه گرفت که نمایش سایت در گوشی‌های موبایل وضعیت مناسبی ندارد و برای بهبود اثربخشی محتوا باید به طور جدی به اصلاح وضعیت ریسپانسیو بودن سایت پرداخت.

3- بررسی سرعت سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس

در سال‌ها و ماه‌های اخیر گوگل توجه زیادی به سرعت سایت کرده است و آن را به عنوان یکی از فاکتورها برای رنک صفحات سایت در نظر گرفته است. همچنین آمارها نشان می‌دهند که کاربران اکثراً روی خوشی به سایت‌های کُند نشان نمی‌دهند. این‌ها نشان از آن دارند که برای بهبود عملکرد محتوا، بهبود سرعت سایت ضروری است. گوگل آنالیتیکس به عنوان بهترین ابزار بازاریابی محتوا، در این زمینه نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. با ورود به بخش Behavior=> Site Speed می‌توان اطلاعات مفیدی در باب میانگین سرعت سایت و سرعت هر یک از صفحات سایت دریافت کرد. ضمناً یک بخش نیز مخصوص پیشنهادهای گوگل برای بهبود سرعت سایت وجود دارد.

خلاصه آن‌که این ابزار بازاریابی محتوا، از طریق این بخش نیز می‌تواند به بهبود عملکرد محتوا کمک کند.

4- شناخت نیازهای کاربران با استفاده از گوگل آنالیتیکس

با استفاده از گوگل آنالیتیکس در بازاریابی محتوا می‌توان دقیقاً فهمید که کاربران در قسمت جستجوی سایت چه کلماتی را وارد می‌کنند. در صورتی که کلمات مورد نظر کاربران در سایت فاقد محتوا باشند، می‌توان با تولید محتوا برای آن کلمه‌ها زمان ماندن کاربران در سایت را افزایش داد و همچنین موجب افزایش ترافیک سایت نیز شد.

این نکته که مدیر بازاریابی محتوا دقیقاً به نیازهای کاربران دسترسی داشته باشد، می‌تواند به او برای بهبود وضعیت بازاریابی محتوا کمک بسیاری کند که خوشبختانه این امر از طریق داده‌های گوگل آنالیتیکس انجام‌شدنی است.

سخن آخر

استفاده از گوگل آنالیتیکس برای بازاریابی محتوا می‌تواند از طریق کمک به شناخت وضعیت استراتژی محتوا، شناخت وضعیت ریسپانسیو بودن سایت، شناخت وضعیت سرعت سایت و همچنین شناخت نیازهای کاربران، کمک زیادی به رسیدن به اهداف سایت کند.

اگر تاکنون از گوگل آنالیتیکس استفاده نکرده‌اید پیشنهاد می‌شود در سریع‌ترین زمان برای استفاده از این ابزار رایگان گوگل اقدام کنید.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم