فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

Helpful content چیست؟ هلپ فول کانتنت چه کاری انجام می‌دهد.

خانه » سئو » Helpful content چیست؟ هلپ فول کانتنت چه کاری انجام می‌دهد.

Helpful content چیست؟ هلپ فول کانتنت چه کاری انجام می‌دهد.

گوگل، الگوریتم رتبه‌بندی جستجوی جدید به نام Helpful content را منتشر کرده است. هدف از انتشار این نسخه‌ی بروزرسانی شده، هدف قرار دادن محتوا‌های غیرکاربردی است. helpful content الگوریتمی است که روی به روزسانی کل سایت تأثیر می‌گذارد. helpful content امتیازبندی محتوا‌ها را به صورت مرتب به روزرسانی می‌کند. اما این پروسه ممکن است که چندین ماه طول بکشد. آپدیت جدید گوگل امکان شناسایی محتوا‌های بی‌ارزش را شناسایی می‌کند و محتوا‌هایی که برای مخاطبان مفید و مناسب نیستند. در حقیقت، هدف از انتشار helpful content ‎ حذف کردن محتوایی است که فقط برای کسب رتبه‌بندی سئو نوشته شده است. نسخه‌ی helpful content فقط محتوا‌های نوشته شده به زبان انگلیسی را مورد بررسی قرار می‌دهد. اما به احتمال زیاد، در آینده شاهد گسترش زبان‌های دیگر نیز خواهیم بود.

اطلاعاتی درباره‌ی Helpful content

Helpful content به دنبال حذف محتوا‌هایی است که با هدف رتبه‌بندی در موتور‌های جستجو نوشته شده‌اند و هیچ کاربردی برای افراد ندارند. این محتوا‌ها در واقع محتوا‌هایی غیرمفید هستند و باعث افزایش میزان اطلاعات افراد نمی‌شوند. به عنوان مثال، در صورتیکه اطلاعاتی را درباره یک فیلم جدید جستجو کنید و ببینید که وبسایتی نظرات و مطالب سایت‌های دیگر را بدون افزودن دیدگاه و تحلیل بیشتر جمع‌آوری کرده‌، اصلاً محتوای مفیدی محسوب نمی‌شود. این نوع محتوا‌ها در رتبه‌بندی گوگل نیز امتیازی دریافت نمی‌کنند. این الگوریتم helpful ‎content ‎ برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که به محتوا‌هایی دسترسی پیدا کنند که قبلاً تا به حال آن‌ها را ندیده‌اند.

این آپدیت جدید گوگل باعث ایجاد محتوا‌هایی کاربردی و مفید خواهد شد. همچنین، helpful content  به افراد این اطمینان را می‌دهد که محتوا‌های با کیفیت پایین در رتبه‌بندی گوگل امتیاز بالایی بدست آورند. بنابراین، اگر محتوا‌های خود را با هدف افزایش بازدید و ترافیک در موتور‌های جستجوگر می‌نویسید، احتمالاً این آپدیت گوگل به شما ضرر وارد خواهد کرد. به عقیده‌ی عده‌ای از افراد متخصص در این زمینه، این آپدیت گوگل نحوه‌ی اجرای استراتژی‌های محتوا توسط متخصصین سئو را در آینده تغییر می‌دهد. انتشار helpful content به صورت کامل حدود دو هفته طول می‌کشد. بنیان‌گذاران گوگل اظهار دارند که helpful content تأثیر‌گذاری زیادی در ایجاد محتوا‌های مفید دارد. همچنین، به عقیده‌ی متخصصان گوگل، این نسخه‌ی بروزرسانی شده برای محتوا‌هایی از قبیل محتوا‌های آموزشی، سرگرمی، فناوری و …بیشتر مؤثر می‌باشد.

به روز‌رسانی محتوای مفید چیست؟

به روز‌رسانی محتوای مفید یا helpful content بخشی از یک پروژه مهم‌تر در گوگل است که هدف آن به دست آوردن تنوع بیشتر در نتایج جستجو است. گوگل helpful content را به‌عنوان راهی برای کشف محتوای اصلی‌تر و مفیدتر برای مردم معرفی می‌کند. دنی سالیوان درباره‌ی این موضوع خاطر نشان کرد و گفت که helpful content محتوا‌ها و نتایج مربوط به آموزش آنلاین، هنر و سرگرمی، خرید و … را بهبود می‌بخشد. هدف گوگل از انتشار helpful content، پاداش دادن به محتوایی است که به خوانندگان تجربه رضایت‌بخشی می‌دهد و کاهش محتوایی است که فقط برای جلب رضایت موتور‌های جستجو نوشته شده است. به همین منظور، گوگل نه تنها به کیفیت یک محتوای خاص در سایت‌تان نگاه می‌کند، بلکه کل روند سایت را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

هدف helpful content

هدف helpful content ‎، حذف کردن محتوا‌هایی است که مفید و کاربردی نیستند. در حال حاضر، آپدیت جدید گوگل فقط روی Google Search تأثیر می‌گذارد. اما آپدیت جدید گوگل روی سایر بخش‌های گوگل مانند Google Discover تأثیر نمی‌گذارد. اما در آینده ممکن است که این آپدیت برای Google Search نیز اِعمال شود. یکی از اهداف helpful content‎، امتیاز دادن محتوا‌هایی است که برای کاربران مفید هستند. در صورتیکه محتوا‌های گوگل انتظارات بازدیده‌کننده‌ها را برطرف نکنند، عملکرد خوبی نخواهند داشت.

الگوریتم helpful content

به عقیده‌ی متخصصان گوگل، محتوا‌های غیرمفید و محتوا‌هایی که در وبسایت‌های دیگر نیز تولید شده‌اند، احتمالاً در جستجوی گوگل کمتر نمایش داده می‌شوند. به همین منظور، حذف محتوا‌هایی که مفید نیستند به بهبود رتبه‌بندی سایت و محتوای شما کمک زیادی می‌کند. حذف محتوا‌های غیرمفید نیز توسط helpful content مشخص می‌شود. به روزرسانی محتوای مفید گوگل این قابلیت را دارد تا بر روی کل سایت اِعمال شود. بنابراین، در صورتیکه گوگل تشخیص دهد که سایت‌تان حجم بالایی از محتوا‌های غیرمفید دارد، کل سایت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

محتوا‌های مورد هدف در آپدیت جدید گوگل به نام helpful content

موضوعاتی که بیشتر برای آن‌ها محتوا تولید می‌شود شامل موضوعاتی از قبیل تکنولوژی، مطالب آموزشی و هنری است. این محتوا‌ها به صورت روزانه در تعداد بالا توسط متخصصین سئو تولید می‌شود. در واقع، می‌توان این موضوع را در نظر گرفت که طبق تحلیل‌های صورت گرفته، این محتوا‌ها بیشتر از دیگر محتوا‌ها تحت تأثیر به روزسانی helpful content قرار می‌گیرند.

یادگیری ماشینی در الگوریتم helpful content

گوگل از الگوریتمی به نام الگوریتم ماشینی استفاده می‌کند که می‌توانند به بررسی محتوا‌های غیر مفید بپردازد. این فناوری در عصر جدید، فناوری نوینی محسوب می‌شود. helpful content سیگنال‌های مختلفی در وبسایت‌ها و صفحات مختلف را به منظور تعیین رتبه در گوگل بررسی می‌کند. موضوع مهم این است که فاکتور‌های helpful content به وسیله‌ی ارزیاب‌های گوگل مورد بررسی قرار گرفته و در یادگیری ماشینی مورد استفاده خواهند بود. این نسخه‌ی آپدیت گوگل، تغییر اساسی در نتایج جستجو ایجاد می‌کند.

helpful content

به‌روزرسانی محتوای مفید گوگل یا helpful content، سایت هایی را مجازات می‌کند که به روش‌های مختصر و معتبر به سؤالات پاسخ نمی‌دهند. سایت‌های بررسی محصولات و فیلم که نظرات را جمع‌آوری می‌کنند اما اطلاعات جدیدی به محتوا اضافه نمی‌کنند نیز آسیب خواهند دید. محتوای نوشته شده باید برای خوانندگان مفید باشد. گوگل با ارائه یک به روز‌رسانی بزرگ به نام helpful content دوباره دنیای تکنولوژی را متحول خواهد کرد. این الگوریتم به خصوص سایت هایی را هدف قرار می‌دهد که با مطالب آموزشی آنلاین، هنر و سرگرمی و محتوای مرتبط با فناوری سروکار دارند.

محتوای مناسب و مطابق با helpful content

چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محتوایی ایجاد می‌کنید که با به روز‌رسانی جدید گوگل مطابقت دارد؟ با رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل‌های کلیدی می‌توانید برای کاربران محتوا‌های مناسبی بنویسید. محتوای خوب، محتوایی است که با رعایت تکنیک‌های سئو نوشته شده است. هنگام نوشتن محتوای مفید و مطابق با آپدیت جدید گوگل به نام helpful content نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • آیا محتوا‌ها را مطابق با خواسته‌ی مخاطبان موردنظرتان می‌نویسید؟
 • آیا محتوای شما به وضوح میزان دانش شما را به صورت عمیق نشان می‌دهد؟
 • به عنوان مثال، آیا محتوای شما درباره‌ی محصول یا خدمات‌تان صحبت می‌کند؟
 • آیا سایت شما با هدف خاصی ایجاد شده است؟
 • آیا مخاطبین پس از خواندن محتوا این احساس را می‌کنند که مطلب مفید و جدیدی یادگرفته‌اند؟
 • محتوای شما باید به خوانندگان این احساس را القاء کند که برای دریافت اطلاعات بهتر از منابع دیگر نیاز به جستجوی مجدد ندارند.
خلاصه‌ای از به روز‌رسانی محتوای مفید گوگل
 • تاریخ اعلام در 18 آگوست 2022؛
 • تاریخ عرضه از 22 آگوست 2022 شروع می‌شود (تا 2 هفته طول می‌کشد)؛
 • تأثیر‌گذاری برمحتوای نوشته شده به زبان انگلیسی؛
 • هدف از انتشار؛ دستیابی به محتوای مفید و حذف محتوای غیرمفید؛
 • قابل استفاده‌ی کاربردی برای محتوا‌های مربوط به آموزش آنلاین، هنر و سرگرمی، خرید و فناوری.
آنچه باید در مورد به روز‌رسانی محتوای مفید بدانید

هدف از این به روز‌رسانی کاهش نتایج جستجوی با کیفیت پایین است که ارزشی ندارند. همچنین، یکی از اهداف دیگر این بروزرسانی پاداش دادن به محتوا‌های باکیفیت است. این به روز‌رسانی با محتوای انگلیسی شروع می‌شود و در آینده نیز شاهد انتشار helpful content برای سایر زبان‌ها خواهیم بود.

نکاتی برای استفاده حداکثری از به‌روزرسانی محتوای مفید

 

اول از همه محتوا را برای خواننده ها بنویسید

helpful content به این منظور طراحی شده تا تولیدکنندگان محتوا را تشویق کند تا ابتدا برای مخاطبین نه برای موتور‌های جستجو محتوا تولید کنند. با انجام این کار، رتبه‌های بالاتری را در بین وبسایت‌ها دریافت می‌کنند. به منظور استفاده از این به‌روزرسانی جدید، مطمئن شوید که برای مخاطبان خود می‌نویسید. تخصص و دانش تام را به وضوح نشان دهید و مطمئن شوید که وب سایت‌تان دارای هدف مهمی است. محتوای شما باید به افراد کمک کند تا در مورد یک موضوع به اندازه کافی اطلاعات کسب کنند تا به یک هدف خاص برسند.

از نوشتن برای موتور‌های جستجو اِجتناب کنید

هدف از helpful content عدم ارزش دهی به سئو نمی‌باشد. بلکه هدف این است که نباید سئو جزء اولویت‌ها باشد. شما همچنان باید از کلمات کلیدی اما نه خیلی زیاد استفاده کنید.

برخی از نکات کاربردی دیگر عبارتند از:

محتوای زیادی را در موضوعات مختلف منتشر نکنید – وب سایت خود را متمرکز نگه دارید و به انتشار موضوعات دیگر در وب سایت‌ها یا پلتفرم‌های دیگر فکر کنید.

به جای خلاصه کردن آنچه دیگران گفته‌اند، خودتان مطلب بنویسید.

از انتخاب موضوعات پرطرفدار خودداری کنید.

گوگل استفاده از تعداد کلمات خاصی را توصیه نمی‌کند، بنابراین از نوشتن کلمات کلیدی به مقدار زیاد اِجتناب کنید.

   وب سایت‌تان را بررسی کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، وب سایت هایی با محتوای غیر مفید نمی‌توانند رتبه‌ی خوبی را کسب کنند. برای کسب رتبه‌ی خوب باید کل مطالب وبسایت‌تان را بررسی کنید. هر مطلب بی‌کیفیت را بازنویسی یا حذف کنید.

سخن آخر

Google Search همواره به دنبال این است که راهی برای ارتباط بهتر و مؤثرتر افراد با اطلاعات مفید ایجاد کند. به همین منظور، گوگل اقدام به راه‌اندازی و انتشار helpful content کرده است. عملکرد الگوریتم helpful content به صورت لحظه‌ای است. به این معنی که الگوریتم helpful content به صورت مداوم سایت‌ها را بررسی کرده و مطالب و محتوای بی‌کیفیت را مشخص می‌کند.

 

سؤالات متداول

آپدیت helpful content چه نوع محتوایی را هدف قرار می‌دهد؟

آپدیت جدید گوگل برای هیچ زمینه‌ی خاصی استفاده نمی‌شود. در واقع، می‌توان گفت که helpful content‎ بیشتر مطالب و محتوا‌های مربوط به سرگرمی و هنر و موضوعات آموزشی را هدف قرار می‌دهد.

نحوه عملکرد به روز‌رسانی helpful content به چه صورت است؟

آپدیت جدید گوگل با انتشار helpful content، به صورت خودکار محتوا‌های کم ارزش را شناسایی کرده و حذف می‌کند.

آیا بروزرسانی helpful content یک الگوریتم می‌باشد؟

بله، گوگل از الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده می‌کند. این الگوریتم قادر است که محتوا‌های غیرمفید را شناسایی و ارزیابی کند. این تکنولوژی جزء تکنولوژی‌های جدید محسوب می‌شود.

هدف helpful content چیست؟

هدف از انتشار helpful content، کاهش تعداد سایت هایی است که محتوا‌های غیر مفید را ارائه می‌دهند. در واقع، گوگل به دنبال این است که سایت هایی که فقط با هدف افزایش بازدید ایجاد شده‌اند را کاهش دهد. helpful content ‎ محتوا‌های سایت هایی را از بین می‌برد که هدف آن‌ها اطلاع‌رسانی و آموزش مطلب به خوانندگان نیست.

منابع:

https://hitechglitz.com/what-is-helpful-content-according-to-google/

https://itsgeekynerd.com/seo/updates/this-new-google-helpful-content-update-can-destroy-your-web-traffic/

https://searchengineland.com/google-helpful-content-update-what-to-expect-387328

https://searchengineland.com/what-is-helpful-content-google-387360

https://www.seroundtable.com/google-helpful-content-update-33949. html

https://martech.org/google-favors-helpful-content-over-search-engine-first-in-new-update/

https://www.businessinsider.com/google-search-danny-sullivan-advice-helpful-content-update-seo-2022-8

https://yoast.com/google-helpful-content-update/

Google’s Helpful Content Update [5 Things To Boost Your Site’s Content]

 

 

 

 

 

 

 

منابع: hitechglitz

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم