فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونه کتاب الکترونیکی تولید کنیم؟ | آموزش نوشتن کتاب الکترونیکی

خانه » تولید محتوا » چگونه کتاب الکترونیکی تولید کنیم؟ | آموزش نوشتن کتاب الکترونیکی

چگونه کتاب الکترونیکی تولید کنیم؟ | آموزش نوشتن کتاب الکترونیکی

آموزش گام به گام نوشتن کتاب الکترونیکی

شاید همواره در آرزوی آن بودید که مجله و یا کتابی مخصوص خودتان داشته باشید. نوشتن یک کتاب آرزوی بسیاری از افراد می‌تواند باشد. در سال‌های اخیر به دلیل امکان بهره‌مندی از تکنولوژی برای تولید و انتشار کتاب، همچون گذشته نوشتن کتاب و منتشر کردن آن چندان سخت نیست. دیگر مجبور نیستید که کتاب را چاپ و هزینه‌های بسیار مربوط به آن را پرداخت کنید. تولید کتاب الکترونیکی می‌تواند با سرعت بسیار زیادی نسبت به کتاب‌های کلاسیک صورت گیرد و بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های چاپ آن را منتشر ساخت.

اما نوشتن کتاب الکترونیکی اغلب چندان ساده نیست و شاید به شکلی غافلگیر کننده در میان کار تولید کتاب متوجه شوید که موضوعات زیادی برای توجه وجود دارند و شما از آن‌ها بی‌خبرید. شما نه تنها باید محتوای مناسب را بنویسید بلکه نیاز دارید که طراحی و ساختاربندی حرفه‌ای داشته باشید تا بتوانید کتاب الکترونیک خود را به گونه‌ای حرفه‌ای ارائه دهید. تنها با ساختاربندی حرفه‌ای و طراحی مناسب است که مخاطب شما در هنگام خواندن کتاب آن را حرفه‌ای و کار شده پیدا خواهد کرد. تولید کتاب الکترونیکی یکی از بخش‌های مهم و اساسی بازاریابی درونگرا است.

کتاب الکترونیکی آشنایی با فرمتها و قالب‌های محتوایی

ای بوک 13 فرمت محتوایی که خوش شانسی می‌آورد

ebook

در این مقاله قصد داریم شما را با مواردی که برای نوشتن کتاب الکترونیکی نیاز دارید آشنا سازیم. با خواندن این مقاله به صورت کلی با هرآنچه برای نوشتن کتاب الکترونیکی نیاز است آشنا خواهید شد و یاد خواهید گرفت چگونه یک کتاب الکترونیک تولید کنید.

در ادامه قصد داریم شما را با ۱۱ قدم تولید کتاب الکترونیکی آشنا سازیم.

 • قدم ۱: انتخاب موضوع کتاب
 • قدم ۲: طرح کلی کتاب
 • قدم ۳: تقسیم‌بندی هر قسمت کتاب
 • قدم ۴: طراحی کتاب الکترونیک
 • قدم ۵: استفاده از رنگ‌های مناسب
 • قدم ۶: ترکیب عناصر بصری
 • قدم ۷: برجسته‌سازی نقل‌ قول‌ها
 • قدم ۸: استفاده‌ی مناسب از CTA
 • قدم ۹: تبدیل به PDF
 • قدم ۱۰: ایجاد صفحه‌ی دانلود
 • قدم ۱۱: توزیع کتاب الکترونیکی و دنبال کردن آن

قدم۱: انتخاب موضوع کتاب

به خاطر داشته باشید، هدف از تولید کتاب الکترونیکی شما به دست آوردن خریداران احتمالی برای تیم فروش کسب و کار است. بنابراین باید موضوعی را انتخاب کنید که بتواند این خریداران احتمالی را به سمت تیم فروش هدایت کند.

مفهوم این موضوع آن است که در تولید کتاب الکترونیکی نباید از موضوعاتی که در دیگر کانال‌های بازاریابی خود پوشش می‌دهید منحرف شوید. بلکه در اینجا شما فرصت و شانس آن را دارید که در موضوعی که فقط شما به صورتی دقیق تا کنون پوشش داده‌اید عمیق شوید. اگر در طول زمان طولانی روی یک موضوع کار کرده و دغدغه‌ی مخاطبین خود را در آن می‌یابید، تولید کتاب الکترونیکی در آن زمینه می‌تواند ایده‌ی بسیار خوبی برای کسب و کار شما باشد.

برای اینکه چند ایده به دست آورید، در اینجا چندین عنوان کتاب پیشنهادی را لیست کرده‌ایم که می‌توانند شالوده‌ی ایده‌ی کتاب بعدی شما را تشکیل دهند. (X را با یک عدد دلخواه جایگزین کنید)

 • X  مورد از بهترین شیوه‌ها برای (موضوع، کسب و کار)
 • مقدمه‌ای بر (موضوع، کسب و کار)
 • X سؤال رایج درباره‌ی (موضوع، کسب و کار) و پاسخ‌های آن‌ها
 • X آمار درباره‌ی (موضوع، کسب و کار) برای تصمیم‌گیری بهتر
 • از بهترین‌ها یاد بگیرید: X متخصص (موضوع، کسب و کار) تجربیات خود را بیان می‌کنند.

در این مقاله در عین حال قصد داریم از یک قالب آماده‌ی کتاب مخصوص ایندیزاین InDesign برای آموزش تمامی قدم‌های بعدی استفاده کنیم. در طول کار یاد خواهید گرفت چگونه هر صفحه‌ی کتاب را ساختاربندی و آماده سازید. در پایین می‌توانید صفحه‌ی اول قالب که به عنوان مثال برای این مقاله تغییر یافته است را ببینید.

انتخاب موضوع کتاب

قدم۲: طرح کلی کتاب

مقدمه‌ی کتاب باید همچون یک در به سوی محتوای کتاب باشد. خواننده‌ی کتاب باید بتواند با استفاده از مقدمه‌ی کتاب شما در کتاب غرق شود. برخی از تولیدکننده‌های کتاب‌های الکترونیک بیان می‌کنند که کتاب الکترونیک همچون مجموعه‌ای از مطالب وبلاگ است. اما با این حال هر قسمت از کتاب باید همچون جریان آب به دیگری متصل باشد.

بهترین کار برای درست کردن طرح کلی کتاب، نگاه کردن به کتاب به عنوان یک دوره‌ی فشرده است. به عنوان مثال در کتاب ما، قصد داریم موارد زیر را پوشش دهیم:

 • چگونه نوشتن یک کتاب مفید
 • چگونگی طراحی کتاب الکترونیک
 • بهینه‌سازی کتاب الکترونیک برای به‌دست آوردن خریداران احتمالی و پیشرفت

 

اگر چه مثال کتاب الکترونیکی ما دارای قسمت‌های زیادی نیست اما باید در ذهن خود این موضوع را داشته باشید که کتاب الکترونیک شما لزوماً نیاز نیست که طولانی باشد. تنها چیزی را بنویسید که به صورت کاربردی برای مخاطب هدف شما درباره‌ی موضوع انتخاب شده اهمیت دارد. اگر این کتاب تنها به پنج صفحه نیاز دارد، همان‌قدر بنویسید و اگر به ۳۰ صفحه نیاز دارد هم باید به این مقدار باشد. در تولید کتاب الکترونیکی نباید سعی کنید طول کتاب را بیش از حد زیاد کنید. واژه‌ها را برای نوشتن یک کتاب الکترونیک بیش از حد هدر ندهید.

با توجه به این موضوع، ببینیم که قسمت دورنمای محتوای کتاب الکترونیک مثال ما به چه صورت خواهد بود.

قدم۳: تقسیم‌بندی هر قسمت کتاب

اکنون می‌توانید نوشتن کتاب را آغاز کنید. در این مرحله می‌توانید هر قسمت کتاب را همچون یک مطلب طولانی وبلاگ در نظر بگیرید. شما زمانی که در حال نوشتن یک مطلب طولانی برای وبلاگ خود هستید، سعی خواهید کرد آن را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و از لیست‌ها و دیگر موارد استفاده کنید. همانگونه که در تصویر زیر نشان داده شده است، این روش به تولید کتاب الکترونیکی ساده‌تر و واضح‌تر کمک می‌کند. باید سعی کنید که به خواننده‌ی خود درباره‌ی موضوع آموزش داده و از زبانی ساده برای این کار بهره بگیرید.

حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که در هر قسمت کتاب یک ساختار استوار را داشته باشید. چنین ساختاری به شما کمک خواهد کرد که بین قسمت‌های مختلف کتاب رابطه برقرار کرده و کتاب یک سیر پیشرفت واضح کلی را از هر قسمت به قسمت دیگر برای خواننده داشته باشد. توجه داشته باشید که این کار تنها قرار دادن چندین مطلب وبلاگ در کنار یکدیگر نیست و چنین رویکردی می‌تواند یکپارچگی را از کتاب شما دور کند. این رویکرد نه تنها در تولید کتاب الکترونیکی بلکه در دیگر موارد بازاریابی شما همچون ایمیل مارکتینگ و… نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر می‌خواهید از این موضوع اطمینان داشته باشید که کتاب الکترونیک شما همچنان برای خواننده جذاب است، موارد زیر را همواره در ذهن خود نگه دارید:

 • از کلمات کلیدی در عنوان برای تأکید بر ارزشی که می‌خواهید ارائه دهید استفاده کنید. به عنوان مثال صفت‌هایی همچون «شگفت‌انگیز»، «عالی»، «نهایی» و… می‌توانند در این مورد مفید باشند.
 • قالب خود را استوار نگه‌دارید. به این شکل می‌توانید یک مدل ذهنی برای خوانندگان خود ایجاد کرده و میزان درک آن‌ها را از محتوا افزایش دهید.
 • زمانی که امکانش باشد، متن خود را با استفاده از موارد مختلف همچون بولد نوشتن، لیست‌ها، نوشتار ایتالیک، تغییر اندازه‌ی فونت و… ساختاربندی کنید. به این شکل می‌توانید چشمان خواننده را به قسمت‌های مهم و مواردی که روی آن تأکید دارید سوق دهید. می‌توانید در مثال بعضی از این موارد را ببینید.

قدم۴: طراحی کتاب الکترونیک

برای طراحی کتاب الکترونیک می‌توانید از نرم‌افزارهای بسیاری که در این حوزه در دسترس هستند استفاده کنید. در این مثال ما از نرم‌افزار Adobe InDesign CS6 برای طراحی استفاده کرده‌ایم. با این حال از نرم‌افزارهای دیگری نیز می‌توان در این زمینه بهره برد که از میان آن‌ها می‌توان به Publisher و PowerPoint مایکروسافت آفیس و یا Scribus اشاره کرد.

اگر از قالبی که در این مطلب مشاهده می‌کنید استفاده می‌کنید، مشاهده خواهید کرد که تنها یک صفحه برای قسمت اول کتاب وجود دارد. برای درست کردن دیگر صفحات در نرم‌افزار ایندیزاین می‌توانید از این صفحه با استفاده از مسیر زیر کپی کنید.

Layout → Pages → Duplicate spread

 

اگر در حال استفاده از یک قالب برای نرم‌افزار PowerPoint هستید می‌توانید با کلیک بر Duplicate slide این کار را انجام دهید. به این طریق می‌توانید قالب خود را برای کل کتاب گسترش داده و استفاده کنید.

طراحی کتاب الکترونیک

قدم۵: استفاده از رنگ‌های مناسب

colorبسیاری از قالب‌هایی که برای تولید کتاب الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌دهید ممکن است دارای رنگ مناسب کسب و کار شما نباشند. در این مورد است که می‌توانید آن قالب‌ها را برای کار خود شخصی سازی کنید. از آن‌جایی که در کتاب الکترونیک می‌توانید از رنگ‌های بیشتری استفاده کنید، بسیار مناسب است که به رنگ دوم در پالت رنگ برند خود نیز توجه کنید. شما می‌توانید با استفاده‌ی مناسب از رنگ‌ها ظاهر کتاب الکترونیک خود را بسیار بهبود ببخشید.

در نرم‌افزارهای مختلف شیوه‌های بسیاری برای تغییر رنگ وجود دارد اما در اغلب موارد انجام این کار نسبتاً ساده است. در نرم‌افزار ایندیزاین در نوار ابزار به سادگی می‌توانید قسمت تغییر رنگ Fill و Stroke را مشاهده کنید که بنا بر طرح از یکی از این موارد می‌توانید بهره ببرید.

قدم۶: ترکیب عناصر بصری

بسیاری از اوقات استفاده از عناصر گرافیکی و عکس‌ها در کتاب الکترونیک چندان ساده نیست. بهترین راه برای استفاده از آن‌ها این است که به این عناصر به عنوان مکمل محتوای کتاب خود نگاه کنید. مهم نیست که شما از آن‌ها در طول نوشتن کتاب و یا پس از پایان نوشتن کتاب استفاده می‌کنید، این عناصر گرافیکی و عکس‌ها باید بتوانند قسمت‌های مهمی که قصد دارید به آن‌ها اشاره کنید را به شکلی بهتر نشان دهند و به صورت بصری امکان بهتری برای درک محتوای متنی کتاب به مخاطب دهند.

عکس‌ها تنها برای زیبا‌تر و ساده‌تر ساختن کتاب برای چشم‌ها نیست بلکه باید بتوانند میزان درک خواننده را از محتوای کتاب بهبود بخشند. اگر درحال نوشتن یک کتاب با محتوای پیچیده و طولانی هستید، شاید استفاده از نمودارها و دیگر موارد این چنینی ایده‌ی بدی نباشد.

قدم۷: برجسته‌سازی نقل‌ قول‌ها

راه دیگر برای بهبود ظاهر و ساختار در هنگام تولید کتاب الکترونیکی برجسته سازی نقل‌ قول‌ها و دیگر موارد است. اما دقت کنید که نقل قول مورد استفاده به کتاب و محتوای آن ارزش بخشیده و مربوط است.

در حالی که نقل قول‌ها را با استفاده از جلوه‌های بصری برجسته می‌سازید، توجه داشته باشید که تمامی محتوا را با فاصله‌ی یکسان از لبه‌های صفحه نگه دارید. به عنوان مثال اگر این فاصله ۲۲ میلیمتر است، آن را برای همه‌ی موارد یکسان نگه دارید. نگه داشتن منظم این فاصله‌ها می‌تواند به زیبایی ظاهری کتاب الکترونیک شما کمک بسیار زیادی کند.

قدم۸: استفاده‌ی مناسب از CTA

اکنون که محتوای شما نوشته شده و به صورت مطلوب جایگذاری شده است، وقت آن است که آن را برای به دست آوردن خریداران احتمالی بهینه‌سازی کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده از call-to-action یا همان CTA است. هر CTA یک لینک یا شیء بصری در کتاب است که وقتی خواننده روی آن کلیک می‌کند، دستوری که ما پیشبینی کرده‌ایم اجرا می‌شود. به عنوان مثال می‌تواند خواننده را به سوی وبسایت ما هدایت کند. به این طریق می‌توانید افراد را جذب استفاده از دیگر سرویس‌ها و خدمات خود کرده و درآمدزایی کنید.

به عنوان مثال، CTA می‌تواند خواننده را به یک پیشنهاد دیگر، صفحه‌ی ثبت نام کنفرانس سالانه‌ی شما و یا حتی صفحه‌ی یک محصول هدایت کند. با توجه به نوع CTA می‌توانید آن‌ها را به شکل‌های مختلفی استفاده کنید. گاهی اوقات امکان دارد یک صفحه‌ی کامل را به آن اختصاص داده و گاهی درون یک خط قرار داده شود.

برای استفاده از CTA در نرم‌افزار PowerPoint کافی است از مسیر زیر آن‌ها را ایجاد کنید:

Insert → Hyperlink

در نرم‌افزار ایندیزاین باید از مسیر زیر اقدام کنید:

Type → Hyperlinks & Cross-Refrences → New Hyperlink…

در مثال زیر می‌توانید یک CTA درون خطی را مشاهده کنید.

استفاده‌ی مناسب از CTA

قدم۹: تبدیل به PDF

زمانی که نوشتن کتاب الکترونیکی شما به پایان رسید و همه‌ی موارد از جمله موضوعات بصری و قرار دادن CTA انجام شد، وقت آن است که خروجی مناسبی را تهیه کنیم که خوانندگان بتوانند از آن استفاده کنند. در نرم‌افزار PowerPoint برای انجام این کار از قسمت File روی گزینه‌ی Save As کلیک می‌کنیم. پس از آن در قسمت File Format گزینه‌ی PDF را برمی‌گزینیم. همچنین در این قسمت مکان ذخیره‌ی فایل و نام آن را نیز انتخاب می‌کنیم.

در نرم‌افزار ایندیزاین برای انجام این کار در قسمت File گزینه‌ی Export را انتخاب می‌کنیم. در این مرحله زیر قسمت انتخاب نوع فایل خروجی دو نوع PDF را مشاهده می‌کنیم. Adobe PDF) Interactive) برای تولید کتاب الکترونیکی مناسب است و گزینه‌ی دیگر PDF برای خروجی مناسب چاپ مورد استفاده است.

فایل PDF به نسبت خروجی‌های عادی PowerPoint و یا Word برای تهیه‌ی کتاب الکترونیک مورد استفاده است. دلیل این موضوع آن است که خروجی Word و PowerPoint به سادگی می‌توانند ویرایش شوند. از این رو کتاب شما به سادگی می‌تواند مورد سواستفاده قرار گیرد. مشکل دیگر این‌گونه از فایل‌ها آن است که فایل دقیقاً به آن صورت که شما می‌‌خواهید به دست خواننده نمی‌رسد و ممکن است دچار تغییرات ظاهری شود. اما PDF هیچکدام از این مشکلات را نداشته و از این رو به عنوان یکی از بهترین فرمت‌ها برای تولید کتاب الکترونیکی شناخته می‌شود.

شما ممکن است نام PDF را در پایان بسیاری از کتاب‌های الکترونیکی خود دیده باشید. این نام مخفف Portable Document Format است. این‌گونه از فایل‌ها در اصل کل محتوای شما را به صورتی استوار درون فایل جایگذاری می‌کند و از این رو در هر ابزاری می‌تواند بدون مشکل نمایش داده شود. یکی از آلترناتیوهای محبوب PDF فایل‌های EPUB هستند.

قدم10: ایجاد صفحه‌ی دانلود

کتاب الکترونیک شما باید برای دانلود روی یک صفحه در سایت شما وجود داشته باشد. صفحه‌ی دانلود می‌تواند دارای اطلاعات کلی درباره‌ی کتاب و لینک دانلود باشد. همچنین می‌تواند یک فرم داشته باشد که افراد برای دسترسی به کتاب باید آن را پر کنند و از این طریق می‌تواند به اطلاعات دانلودکننده‌های کتاب دسترسی داشته باشید و برای دیگر فعالیت‌های بازاریابی خود از آن‌ها استفاده کنید.

قدم11: توضیح کتاب الکترونیکی و دنبال کردن آن

زمانی که صفحه‌ی دانلود آماده شد، می‌توانید از لینک آن در تمامی کانال‌های بازاریابی خود استفاده کرده و آن را نشر دهید. در زیر به ۵ راهی که می‌توانید از طریق آن‌ها کتاب الکترونیک خود را توزیع کنید اشاره شده است.

 • کتاب الکترونیکی جدید خود را در وبسایت تبلیغ کنید. می‌توانید در صفحه‌ی اول وبسایت و یا در صفحات مختلف وبسایت لینکی را برای رسیدن به صفحه‌ی دانلود کتاب و معرفی آن قرار دهید.
 • کتاب الکترونیکی خود را در وبلاگ خود نشر دهید. به عنوان مثال می‌توانید خلاصه‌ای از کتاب خود را به عنوان یک مطلب وبلاگ نشر داده و از این جهت کتاب را تبلیغ کنید. همچنین می‌توانید یک مقاله‌ی جدا درباره‌ی موضوع کتاب نوشته و در آن کتاب را نیز معرفی و ارجاع دهید.
 • ارسال کتاب به ایمیل‌هایی که تمایل خود را برای دریافت پیشنهادهای جذاب از وبسایت شما ابراز کرده‌اند.
 • استفاده از راه‌کارهای غیرمجانی برای تبلیغ کتاب در همکاری با دیگر کسب و کارها برای توزیع و تبلیغ کتاب نیز می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.
 • انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی و قرار دادن لینک کتاب در آن‌ها نیز می‌تواند راه‌کار مناسبی برای انتشار کتاب باشد. شما همچنین می‌توانید این اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را با ساخت دکمه‌های انتشار در شبکه‌های اجتماعی درون خود کتاب افزایش دهید.

 

پس از آنکه کتاب در همه‌ی کانال‌های بازاریابی شما منتشر شد، می‌توانید از ابزار آنالیز بازاریابی برای دنبال کردن وضعیت موفقیت کتاب الکترونیک خود نیز استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از ابزاری که به شما نشان می‌دهد چه مقدار از افراد کتاب شما را دانلود کرده‌اند بهره ببرید.

 

 

منابع:

https://blog.hubspot.com/marketing/how-to-create-an-ebook-free-templates

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۸ دیدگاه
 • سید مدتضی ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

  باتشکر . مطالب خیلی خوبی تنظیم شده بود

 • حامد ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  چطور لینک دانلود بسازیم برای کتاب مان در power point و چطور آن لینک را به سایت مان بزاریم تا سرش بزنند و کتاب دانلود شود
  سپاس

 • کاظم ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

  سلام، مطالب خیلی خوبی بود! ممنون از زحماتتون

 • اسما ۲۰ شهریور ۱۳۹۹

  سلام خیلی ممنون.
  من می خواستم کتابم و به صورت پی دی اف به ناشرم تحویل بدم . این راه محاسبه تا کتابم و درست کنم؟

 • زهرا ۱۴ آبان ۱۳۹۹

  مطالبتون عالی بود میشه منو راهنمایی کنید تو نوشتن ممنون

 • فریبا نبی زاده ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

  مطلب مفیدی بود. ممنون

 • ساجده ۲۶ اسفند ۱۴۰۰

  میشه توی نوشتن کتاب فن بیان وسخنوری بهم کمک کنید لطفا

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم