فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی درونگرا چیست ؟

خانه » تولید محتوا » بازاریابی درونگرا چیست ؟

بازاریابی درونگرا چیست ؟

چطور از بازاریابی درونگرا برای افزایش فروش استفاده کنیم؟

سوال اینجاست بازاریابی درونگرا چیست ؟ می‌دانیم که در ارکان تجارت و کسب‌ و کار، تبلیغات مهم‌ترین رکن به حساب می‌آید و  تبلیغات است که محصولات، خدمات و فعالیت‌های یک شرکت را به مردم معرفی می‌کند و بازاریابی درونگرا نوعی از این تبلیغات است که امروزه می‌تواند تأثیرگذار باشد و کسب و کار شما را رونق بخشد. در گذشته‌ای نه چندان دور از روش‌های سنتی برای تبلیغات استفاده می‌شد، روش‌هایی از قبیل بیلبورد‌های تبلیغاتی، آگهی‌های تلوزیونی، ایمیل‌های تبلیغاتی و… که معمولاً هزینه‌های سنگینی را به همراه داشتند و دسته بندی و مدیریت آن ها بسیار وقت‌گیر بود و در نهایت نتیجه‌‌ی مطلوبی حاصل نمی‌شد، زیرا زمانی که عوامل تبلیغاتی شما به دست اقشار مختلف مردم می‌رسند ممکن است تقاضایی برای کالای شما نباشد و این تبلیغات سنتی فقط موجب آزار مخاطبان خواهد بود. یکی از عواملی که موجب عدم اثربخشی تبلیغات سنتی شده است تغییر الگوی رفتاری مخاطبان اینترنتی می‌باشد. اما بازاریابی درونگرا به جای صرف هزینه‌های بسیار، بر گونه سنتی تبلیغات، تمرکز خود را بر روی تکنیک‌های خاص و تهیه‌ی مقاله‌ها و پخش آن در رسانه‌های اجتماعی که کمک می‌کند کالایی بر سر زبان‌ها بیافتد قرار داده است، که این روش می‌تواند تأثیرگذار‌‌تر، سودآورتر و حتی با هزینه‌های کمتر نسبت به روش‌های سنتی تبلیغات، باشد.

5 گام برای افزایش بازده در کسب و کار به وسیله‌ی بازاریابی درونگرا:

حتماً این سؤال برای تک‌تک شما پیش ‌آمده است که برای بدست آوردن سود بیشتر و رونق کسب و کار خود چگونه می‌توانیم بازاریابی اثربخش و موفقیت آمیزی را داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این مقاله در خصوص چگونگی بهره‌گیری از بازاریابی درونگرا برای موفقیت در کسب‌وکارتان نکاتی را بررسی نماییم. برای اجرای صحیح فرایند بازاریابی درونگرا، توجه به 5 گامی که در ادامه توضیح خواهیم داد را پیشنهاد می‌کنیم.

گام اول

  • تهیه‌ی مقالات، محتواها و عوامل متقاعدکننده در تمام چرخه‌های خرید و تمام گروه‌های خریدار:

 این بدین معناست که شما می‌باست تمام سؤال‌ها، شبهه‌ها و کاستی‌ها را در ذهن افراد با پاسخ‌های منطقی و متقاعد کننده از هرگونه شک و شبهه پاک کنید، برای نمونه می‌توانید متنی مبنی بر خصوصیات کالا مورد نظر و بررسی ویژگی‌های آن به صورت تخصصی تهیه کنید و آن را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید. توجه داشته باشید که محتوای متن شما می‌بایست آنقدر کافی و متقاعدکننده باشد، که به صورت یک ویروس توسط خود خریداران در رسانه‌های اجتماعی به نحو گسترده منتشر شود.(بازاریابی دهان به دهان) قبل از اینکه خریداران شما را بیابند و به عبارتی دیگر کالای شما را بشناسند، با بهره گیری از بازاریابی درونگرا شما می بایست با تولید محتوا و انتشار آن، مخاطبان را به سمت خود سوق دهید. که به این روش از تبلیغات “بازاریابی محتوایی” (لینک به صفحه تولید محتوا) می‌گویند، زیرا همین محتوا‌ها می‌توانند برای شما تبلیغات کنند و نظر کاربران رسانه‌های اجتماعی و بازدیدکننگان را به خود جلب کنند. تولید این نوع از محتوا‌ها کار دشواری نیست. این محتوا‌ها می‌توانند شامل وبلاگ‌ها، کاغذ‌هایی که به صورت تراکت پخش می‌شوند، کتاب‌های آنلاین  و یا حتی ویدیو‌ها و تصاویر جذاب و مرتبط باشند.

 

گام دوم

  • افرادی که ممکن است به کالا و خدمات تولیدی شما بیشتر از دیگران نیاز داشته باشند را بیابید:

یکی از اساسی‌ترین گام‌ها در زمینه‌ی بازاریابی درونگرا این است که شما می‌بایست جستجو‌های خود را محدودتر کرده و افراد را از فیلتر‌های مورد نظر خودتان عبور دهید. در حقیقت با بررسی الگوهای رفتاری مخاطبان(پرسونای مخاطبان)، نیاز آن‌ها را شناسایی نمایید و بر اساس آن تولید محتوا نمایید. در این گام شما موظفید که در محتوا‌هایی که در قسمت قبل در رابطه با آن صحبت کردیم، کلمات کلیدی و هدف‌گذاری شده‌ای را انتخاب کرده و به کار ببرید. این عمل شما را با دسته‌ای جدید از مخاطبانی که به خدمات و کالاهای شما نیاز دارند، آشنا نموده و محتوای تولیدیتان، شما را به عنوان یک متخصص به آن ها معرفی می‌نماید. مطمئن باشید این افراد نه تنها خود مطالب شما را دنبال می‌کنند، بلکه محتوای تولیدی شما را به دوستان خود نیز، معرفی می‌کنند و آن ها را به صورت مجدد با کپشن‌های جدید و هشتگ (#) های مرتبط مجدد بر روی رسانه‌های اجتماعی Share می‌کنند. به این صورت است که کالا و خدمات ارائه شده از جانب شما طولی نمی‌کشد که نظر خریداران بسیاری را به خود جلب نماید.

 

گام سوم

  • شرایطی را فراهم آوریم که بازدیدکنندگان به خریداران تبدیل شوند و با آن‌ها ارتباط همکاری را پرورش دهیم:

برای گسترش بازاریابی درونگرا باید به مصرف‌کنندگان و مخاطبین خود این اجازه را دهید تا بتوانند نظرها، انتقادات و درخواست‌هایشان را با شما در میان بگذارند و از این رو شما دریابید که در حال حاضر مصرف‌کنندگان و مخطبان شما به چه نوعی از خدمات و کالاهایی نیاز دارند. پس از این اتفاق شما قادر هستید لیستی از افرادیکه خواهان خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما می‌باشند،  هستید و پس از آن می‌توانید با این دسته از مخاطبان که توسط بازاریابی درونگرا و بازاریابی محتوا به راحتی به دست آورده‌اید، ارتباطی صمیمی از طریق رسانه‌های اجتماعی و دیگر راه‌های ارتباطی، برقرار کنید و تا زمانی که آن‌ها برای خرید آماده شوند، این روند را در پیش بگیرند.

 

گام چهارم

  • افرادی که در فهرست خود دارید را به مشتری‌های ثابت تبدیل کنید:

یکی از نکات مثبت تهیه لیست از افرادی که بیشتر از همه به محصول و خدمات ارائه شده از طرف شما علاقه‌مند هستند و به آن نیاز دارند این است که مخاطبان شما آماده هستند و شما می‌بایست وقت و هزینه‌ی خود را بر روی آن دسته از مخاطبان که به اصطلاح “آماده خرید” نامیده می‌شوند صرف کنید. توجه به اولویت‌های افراد در این فهرست از نکات حساس این روش یعنی بازاریابی درونگرا است.

 

گام پنجم

  • بررسی نتایج و  نمودار‌ها و مدیریت صحیح تاکتیک‌های کاربردی:

گام نهایی برای انجام بازاریابی درونگرا موفق این است که بتوانیم تمامی نتایج بدست آمده از یک دوره کاری بعد از اعمال روش بازاریابی درونگرا را به دقت مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم برای آینده کاری خود، استراتژی و روش‌های مناسبی تدارک ببینیم. این بررسی‌ها به شما کمک می‌کند که اگر در بازه زمانی خاص، روند سود‌دهی کاهش یابد، ایراد کار خود را که ممکن است در زمینه محتوا‌ها، پیشنهادات و یا لیست تهیه شده باشد را شناسایی و در راستای رفع آنها حرکت کنیم.

برای شروع فرایند بازاریابی درونگرا رعایت مراحل بالا، به شما کمک می‌کند که کم‌کم از فضای تبلیغات سنتی که ضمن داشتن هزینه‌های بیشتر، اثربخشی کمتری را به همراه دارد، فاصله بگیرید و نوع تازه ای از بازاریابی که بازاریابی درونگرا نام دارند را در دستور کاری خود قرار دهید.

 

 

8 دلیلی که بازاریابی درونگرا را در سال‌های اخیر به یک استراتژی مهم و ضروری در کسب و کار تبدیل کرده است:

دلیل اول:

تبلیغات برونگرا مانند تبلیغات بر روی بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی و دیگر روش‌های تبلیغات سنتی مانند گذشته تأثیرگذاری چندانی ندارند، زیرا مخاطبان نسبت به این نوع از تبلیغات رفته رفته بی‌احساس شده‌اند و بعضاً حالت ضد تبلیغ به خود گرفته‌اند، این امر می‌تواند به طور مستقیم اثر منفی بر روی تجارت شما بگذارد. نوعی دیگر از تبلیغات برونگرا که تاچندی پیش استفاده زیادی از آن می‌شد، تماس‌های تلفنی بودند که البته امروزه هم همچنان برخی از شرکت‌ها اصرار  به ارائه این تبلیغات دارند. نکته‌ای که می‌توان به این شرکت ها گوشزد کرد این است که طبق آمار‌های بدست آمده، 78% از مخاطبان با شنیدن اپراتور تبلیغاتی گوشی را قطع می‌کنند که این اتفاق می‌تواند در آینده تأثیر منفی بر روی روند پیشرفت و توسعه‌ی برند شما داشته‌ باشد.

 

دلیل دوم:

به لطف رسانه های اجتماعی و اینترنت، امروزه افراد به حجم وسیعی از هر نوع اطلاعات دلخواهشان دسترسی دارند و برای خرید کالا و یا استفاده از خدمات شرکت‌های گوناگون، اطلاعات مورد نیاز خود را که به لطف اتخاذ استراتژی بازاریابی محتوا توسط برخی افراد و شرکت‌ها، بدست می‌آورند و با زدن یک کلیک به راحتی در دسترس آن ها خواهد بود. اما در گذشته این امر امکان‌پذیر نبود و خریداران باید به بیرون از خانه یا محل کار خود می‌رفتند و صرفاً با تکیه بر اطلاعاتی که فروشنده در اختیارشان قرار می‌داد و یا با دیدن تبلیغات فیزیکی مانند بیلبورد‌ها و پوستر‌ها محصول مورد نظر خود را انتخاب می‌کرد. اما در حال حاضر این اطلاعات توسط کارشناسان بازاریابی درونگرا  با حجمی وسیع گردآوری شده و مخاطبان می‌توانند با یک کلیک به این اطلاعات دسترسی داشته‌ باشند. ضمن اینکه کارشناسان این حوزه ضمن توضیحات آموزشی در خصوص ویژگی‌های فنی محصول و حتی نحوه استفاده از محصول یا خدمتی خاص، به مخاطبان کاملاً قدرت انتخاب می‌دهند که مخاطبان بتوانند مقایسه انجام دهند.

 

دلیل سوم:

بازاریابی درونگرا اعتماد‌ آفرین است. این جمله بدین معناست که، زمانی که مخاطبان و خریداران می‌بینند که شما برای آن ها از طریق وبلاگ خود مطالب و اطلاعاتی مفید و کاربردی را برای انتخاب هرچه سریع‌تر و دقیق‌تر کالا و یا خدمات مورد نظرشان، فراهم می‌نمایید به این نتیجه می‌رسند که شما صرفاً برای فروش اجباری محصول خود به آن ها این اطلاعات را نداده‌اید و سعی در آموزش و آگاهی آنان داشته‌اید و نهایتاً این امر موجب برقراری ارتباط روحی و ایجاد اعتماد میان مخاطبان و شما خواهد شد. برقرای این نوع ارتباط کلید موفقیت برای انجام فعالیت‌ها تجاری می‌باشد چرا که پس از آن مخاطبان شما را به عنوان یک متخصص در زمینه فعالیتی خود می‌دانند و حس می‌کنند با خرید از شما، بهترین گزینه و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب نموده‌اند جون اطلاعات کاملی را دریافت نموده‌اند و اطمینان خرید کرده‌اند. این را به خاطر داشته باشید که هرچه محتوای تولید شده از طرف شما تخصصی تر، مفصل تر و همراه با جزئیات باشد، نشان‌گر حرفه ای بودن شما بوده و عمل ایجاد اعتماد را چند برابر می‌کند.

 

دلیل چهارم:

چرا زمان زیادی را برای تبلیغات سرد و یا همان تبلیغات برونگرا صرف کنیم، وقتی می‌توانیم به راحتی با بازاریابی درونگرا همان میزان و یا حتی بیشتر را تجربه کنیم. دیده شده برخی شرکت‌ها برای تبلیغ، معرفی کالا و خدمات خود، تماس‌های تلفنی برقرار می‌کنند که کمتر از 30% از مواقع می‌توانند برای فروش و تجارت مفید باشند و موجب خرید و فروش شوند. شما می‌توانید وقت و هزینه خود‌ را در روش مطمئنی که بازاریابی درونگرا نام دارد سرمایه‌گذاری کنید و مطمئن باشید نتیجه‌ای مطلوب را دریافت نمایید.

 

دلیل پنجم:

می‌توانیم در هزینه‌هایمان صرفه‌جویی کنیم. شما می‌توانید هزینه‌ای که برای تبلیغات سرد و برونگرا انجام می‌دهید را می‌توانید در زمینه بازاریابی درونگرا صرف کرده و نتیجه مطلوب‌تری دریافت کنید. برای مثال شما باید برای تبلیغات سرد و برونگرا خود متخصصانی را استخدام کنید و این امر مستلزم پرداخت حقوق و هزینه های جانبی تبلیغات می‌شود و ممکن است به اندازه دلخواه‌تان تاثیر مثبت دریافت نکنید. در واقع اثربخشی هزینه‌های تبلیغات سنتی، هیچگاه روشن نبوده و شما پیام خود را به مخاطبانی می‌فرستید که لزوماً جامع هدف شما نبوده و درصد خیلی کمی از آنهایی که جزو جامع هدف شما هستند ترغیب به استفاده از محصولات و خدمات شما خواهند شد. این درحالی است که شما زمانی که محتوا را به عنوان استراتژی بازاریابی خود برمی‌گزینید، شما علاوه بر جامعه هدف خاص خودتون، جامعه گسترده‌تری را جذب خواهید کرد نیاز به استفاده از محصولات و خدمات شما دارند اما هیچگاه شما آن ها را به عنوان جامعه هدف خود در نظر نگرفته‌اید. اثربخشی این روش از آن بابت است که مخاطبانی که دقیقاً نیاز به خدمات و محصولات شما دارند، شما را از طریق سرچ نیاز خود در موتورهای جست‌وجو، پیدا خواهند کرد.

 

دلیل ششم:

می‌توانیم تعداد بیشتر و بیشتری از مخاطبان و مشتریان را به سمت خود بکشانیم. یکی از حلقه‌های اصلی موفقیت در بازاریابی درونگرا، تولید محتواخواهد بود. تولید محتوا و بازاریابی محتوا در کنار استفاده از شبکه‌های اجتماعی و توجه به سئو و موتورهای جست‌وجو جزء ارکان اصلی فرایند بازاریابی درونگرا خواهند بود. تولید محتوای منحصر به‌فرد و اثربخش از طریق تولید انواع محتوای متنی، گرافیکی و ویدیو‌های تأثیرگذار، آن هم متناسب با نیاز مخاطب، امکان پذیر خواهد بود. انتخاب نوع محتوای مناسب برای هدفی که شما در نظر گرفته‌اید، می‌تواند همان موضوع اعتماد که پیش‌تر توضیح داده شد را به خوانندگان و مخاطبان شما هدیه دهد.

 

دلیل هفتم:

تبلیغات و بازاریابی درونگرای شما به مدت طولانی‌تری برای مخاطبان قابل دسترس است. این بدین معناست که، محتوا و اطلاعات فراهم شده توسط کارشناسان تولید محتوا بر روی اینترنت برای مدت طولانی تأثیر خود را می‌گذارند، زیرا مخاطبان و خوانندگان این مطالب و اطلاعات جذاب و حرفه‌ای که توسط شما تهیه شده است را بارها و بارها به اشتراک گذاشت و به دوستان خود معرفی می‌کنند.

 

دلیل هشتم:

در وقت خود صرفه جویی کنیم. می‌توانیم به جای تلف کردن ساعت‌ها برای طراحی یک Email و ارسال آن به هزاران نفر، کاری کنید که مخاطبان پس از خواندن مطالب و محتوا‌های مفید شما به سراغ شما آیند. تبلیغات برونگرا مستلزم اختصاص دادن بخش قابل توجهی از وقت می‌باشد، اما بازاریابی محتوا بسیار سریع‌تر و مطمئن‌تر خواهد بود.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم