فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02188862466

ایده‌هایی برای نوشتن یک رپورتاژ خوب

خانه » تولید محتوا » ایده‌هایی برای نوشتن یک رپورتاژ خوب

ایده‌هایی برای نوشتن یک رپورتاژ خوب

ما در جهانی قرار داریم که در هر لحظه تنها میلیون‌ها توئیت منتشر می‌شود؛ مطالب بارگذاری شده روی وبلاگ‌ها، وبسایت‌ها و اخبار منتشره در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها نیز که دیگر جای خود را دارند. در این میان اینکه شما بخواهید مطلبی را منتشر کنید که در بین انبوه مطالب موجود متمایز باشد و بتواند مخاطبان زیادی را به خود جلب کند، کاری بسیار دشوار به نظر می‌رسد. اما به هر حال گریزی از این کار نیست و اگر شما قصد دارید که نام تجاری یا برند خود را تبلیغ کنید و یا فعالیت‌های کسب و کار خود را پوشش دهید، حتماً باید به روشی خاص، تولید محتوای متنی و قالب‌های دیگر تولید محتوا را داشته‌ باشید. بازاریابی محتوا روشی است که می‌تواند کسب و کار شما را در جاده‌ی موفقیت بیندازد و تولید رپورتاژ حرفه ای می‌تواند وضعیت کسب و کار شما را دگرگون کند. اما اینکه چگونه تولید رپورتاژ حرفه‌ای داشته باشیم، سؤالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده‌است؛ به ویژه زمانی که قرار باشد به مسائلی مانند بک لینک و یا سئو نیز توجه داشته باشیم. در این مقاله ایده‌هایی برای نوشتن یک رپورتاژ خوب را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1- سرگذشت بنیان‌گذاران برای مردم جذاب است

سرگذشت بنیان‌گذاران در نوشتن رپورتاژ برای مردم جذاب است

بنیان‌گذاران کسانی هستند که یک کسب و کار یا شرکت را تأسیس می‌کنند. از آن‌جا که زندگی آنان جذابیت بسیاری دارد، اغلب مردم به دانستن داستان‌های زندگی این افراد و چالش‌هایی که با آن مواجه می‌شوند، علاقه نشان می‌دهند. زندگی بنیان‌گذاران یک شرکت از اولین نقطه‌ای که ایده‌هایی به ذهن آن‌ها می‌رسد تا همین لحظه‌ای که کسب و کار خود را تأسیس کرده‌اند، پر از داستان‌های جذابی است که بسیاری از افراد حاضرند ساعت‌ها برای شنیدن یا خواندن آن وقت صرف کنند. تولید محتوا و نوشتن رپورتاژ آگهی با محوریت زندگی بنیان‌گذاران می‌تواند گامی مؤثر در رقم زدن یک بازاریابی محتوا ی توانمند محسوب شود. نکته‌ای که باید در تولید محتوای متنی بر اساس زندگی و تجارب بنیان‌گذاران مورد توجه قرار گیرد، پرهیز از آوردن اطلاعات خسته‌کننده و موارد غیرضروری در رپورتاژ است که هیچ دستاوردی برای بهبود سئو و افزایش بک لینک سایت شما ندارد؛ فراموش نکنید که مردم تمایلی به دانستن تعداد لوح تقدیرهای شما و عناوین آن‌ها ندارند و در عوض دوست دارند با تجارب انسانی شما آشنا شوند. بنابراین در تولید محتوا به‌ویژه تولید رپورتاژ حتماً این نکته را مدنظر قرار دهید.

 

2- مشتریان هم حرف‌هایی برای گفتن دارند!

یکی دیگر از زوایایی که می‌تواند یک رپورتاژ آگهی را به رپورتاژی طلایی تبدیل کند و تعداد بک لینک را بالا ببرد، روایت داستان‌هایی از تجربه‌های مشتریان است. هیچ خبرنگاری تمایلی به نوشتن یک بروشور تبلیغاتی از کسب و کار شما در قالب یک رپورتاژ آگهی ندارد؛ در عوض تولید محتوای متنی در قالب داستان‌هایی از تجربه‌های موفق مشتریان شما در خرید محصولات و یا استفاده از آن‌ها می‌تواند یک تبلیغ غیرمستقیم اما بسیار مؤثر به حساب آید. تولید محتوا با محوریت تجارب مشتریان همچنین می‌تواند در تشریح ویژگی‌های محصول نیز از کارایی بالایی برخوردار باشد؛ مطمئناً تولید محتوا با این روش بسیار جذاب‌تر از ردیف کردن یک سری ویژگی‌های آماری و ارقامی محصول خواهد بود و حس کنجکاوی مشتریان را بیشتر برمی‌انگیزد! برای این کار می‌توانید از طریق برنامه‌ها، طراحی جشنواره‌ها و یا کمپین‌های ویژه از مشتریان بخواهید درباره موضوعات مدنظر شما با رویکرد خاطرات و تجربیات نوشته‌های خود را ارسال کنند و یا فیلم‌ها و عکس‌هایی را در حین استفاده از خود ثبت کرده و در قالب داستان‌های تصویری برای شما ارسال کنند.

 

3- نسبت به مسائل اجتماعی در رپورتاژ بی تفاوت نباشید

موضع گیری درباره مسائل اجتماعی یا سیاسی مهم می‌تواند ارزش و اعتبار شما را در پیشگاه اذهان عمومی چند برابر کند. اگر در برابر مسائل و مشکلات ساکت باشید، مردم از شما تصور یک کسب و کار منفعت طلبانه را خواهند  داشت؛ درحالی که اگر در زمان‌های مختلف درباره مسائل مهم موضع شفاف خودتان را در قالب تولید محتوای متنی یا قالب‌های دیگر تولید محتوا نشان دهید، موفق به جلب وفاداری مخاطبانتان خواهید شد. برای اینکه بتوانید مواضع درست بگیرید، باید از قبل ارزش‌های سازمانی خود را حداقل برای خود مشخص کرده ‌باشید؛ به این ترتیب درباره‌ی هر مسئله ای منطبق بر ارزش‌هایی که برای خود تعیین کرده‌اید، موضع خواهید گرفت. به عنوان مثال می‌توانید نسبت به حمایت از کارآفرینی در هرجای جهان از خود واکنش نشان دهید و در رپورتاژ آگهی‌های خود نیز همواره بر این ارزش‌ها تاکید کنید. فراموش نکنید که مشتریان ترجیح می‌دهند پول خود را در جایی خرج کنند که احساس بهتری از آن دریافت می‌کنند؛ به همین خاطر صحبت کردن درباره مسائلی که برای مخاطبان شما نیز مهم است، می‌تواند به یک نقطه مثبت در بازاریابی محتوا تبدیل شود. البته شما قادر نخواهید بود در هیچ مسئله ای نظر همگان را به خود جلب کنید و حتماً مخالفانی خواهیدداشت؛ اما به هر حال تعیین یک سری ارزش‌ها در محتوای متنی می‌تواند یک تصور کلی مثبت در ذهن مخاطبانتان ایجاد کند؛ به گونه ای که حتی اگر مخالف مواضع شما باشند، باز هم به آن‌ها احترام خواهند گذاشت.

 

4- فرهنگ شما منحصر به فرد است!

 

فرهنگ منحصر به فرد

هر کسب و کاری برای خود یک فرهنگ منحصر به فرد دارد که معمولاً این فرهنگ را روحیات و رفتارهای کارمندان آن ایجاد می‌کنند. این فرهنگ باید در محتوای متنی و سایر انواع محتوای سازمان شما نمود پیدا کند. صحبت کردن درباره فرهنگ سازمانی منحصر به فرد شما و روایت داستان‌های جذابی که در محیط کسب و کار شما اتفاق می‌افتد می‌تواند برای دیگران بسیار جذاب باشد. صحبت در این باره به طور غیرمستقیم می‌تواند به دیگران ثابت کند که کسب و کار شما با دیگر کسب و کارها متفاوت است. روایت این فرهنگ ضمن معرفی سازمان شما می‌تواند در کارمندان خودتان نیز دلگرمی و انگیزه ایجاد کند؛ زیرا آن‌ها از خوانده شدن و دیده شدن لذت می‌برند و بنابراین در ساعاتی که به کار اختصاص می‌دهند، انگیزه‌ی بالاتری به خود خواهند  گرفت.

 

جمع بندی

همان طور که در بالا هم تاکید شده است، هر چهار ایده ای که مطرح شده‌اند بر خلق داستان در بازاریابی محتوا و گنجاندن روایت‌های جذاب  در تولید رپورتاژ تاکید دارند. توجه به این وجه از تولید محتوا می‌تواند باعث دیده شدن و بازنشر محتوای شما توسط وب سایت‌های دیگر شود و از این طریق تعداد بک لینک سایتتان را بالا برده و سئو را بهبود ببخشد. اینکه شما چه داستانی را انتخاب می‌کنید کاملاً بستگی به شرکت شما و رسالت‌های آن دارد؛ اما به هر حال آنچه که روشن است اهمیت درگیر ساختن مخاطبان از طریق سلسله اتفاقاتی است که جنبه داستانی دارند. استفاده از چهار ایده‌ی بالا می‌تواند تأثیر بسزایی در ارتقای کیفیت رپورتاژ و محتوای متنی کسب و کار شما داشته باشد.

 

منابع:

https://www.forbes.com/

 

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم