فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونه ROI بازاریابی محتوای خود را افزایش دهید؟

خانه » انتشار و ارزیابی » چگونه ROI بازاریابی محتوای خود را افزایش دهید؟

چگونه ROI بازاریابی محتوای خود را افزایش دهید؟

یکی از بزرگ‌ترین مزایای بازاریابی محتوا، بازده‌ی بالقوه‌ی آن یا در اصطلاح ROI آن است. بازده‌ی بالقوه به معنی آن است که شما استراتژی محتوای را به‌طور کامل پیاده‌سازی کرده  و آن را برای اهداف بلندمدتی، مثلاً چند سال یا بیشتر، تنظیم نموده‌اید، حال باید ببینید که سود بیشتری از تلاش‌های شما به دست می‌آید و استراتژی بازاریابی کانتنت شما در مقایسه با سایر سیاست‌های بازاریابی اتخاذ شده مثمر ثمرتر خواهد بود. این موضوع همان بازده‌ی بالقوه یا ROI در بازاریابی محتوا است و قصد ما این است که در این مقاله به بررسی ابعاد و روش‌های افزایش آن در بازاریابی محتوا بپردازیم و این موضوعات را طی سرفصل‌های زیر دنبال خواهیم کرد:

 • چرا موضوع ROI در بازاریابی محتوا تا این اندازه با اهمیت است؟
 • دلایل اهمیت بازاریابی محتوا
 • چطور می‌توان سطح محتوای تولیدی را بالاتر برد؟

 

چرا موضوع ROI  در بازاریابی محتوا تا این اندازه با اهمیت است؟

برای پاسخ به این پرسش باید ابتدا بدانیم فرآیند بازاریابی کانتنت یا بازاریابی محتوا به چه معناست. بازاریابی محتوا فرآیند ایجاد محتوا، اعم از هر محتوایی مثل وبلاگ، اینفوگرافیک، فیلم و نشریه برای مخاطبان خاص است. این محتوا به هدف افزایش ترافیک وب‌سایت و بالا بردن اعتبار یک نام تجاری یا برند و در نهایت تبدیل مخاطب به مشتری تولید و منتشر می‌شود.

 

دلایل اهمیت بازاریابی محتوا

در حقیقت برای دانستن دلیل اهمیت ROI باید علت مهم بودن بازاریابی محتوا را بررسی کنیم. به همین خاطر باید گفت بازاریابی محتوا موضوع بسیار مهمی است چون:

 • هزینه‌های تولید محتوا به نسبت سایر روش‌های بازاریابی کم است

در بازاریابی و تولید  محتوای جدید برای یک نام تجاری هزینه و وقت چندانی صرف نمی‌شود. برخلاف تبلیغات به شیوه‌ی سنتی در بازاریابی محتوا شما مجبور نیستید ابتدا زمان زیاد و هزینه‌ی هنگفتی را صرف امور تبلیغاتی خودکرده و بعد مجدداً زمانی طولانی را صبوری کرده تا دریابید آیا متد تبلیغاتی شما مؤثر و سودآور بوده است یا خیر؟
در بازاریابی محتوا کافی است یک پست تبلیغاتی در وبلاگ خود بگذارید یا یک ویدیو در خصوص کمپین جدید خودساخته و منتشر کنید تا به‌سرعت عملکرد محتوای خود را مشاهده کرده و بلافاصله نتایج و بازخوردهای آن را ببینید.

 • دوام طولانی‌تر محتوا به نسبت سایر روش‌های تبلیغاتی

محتوایی که ایجاد می‌کند بدون شک دوام طولانی‌تری به نسبت راه‌اندازی هر نوع کمپین تبلیغاتی دیگر دارد. هر محتوایی که روی وب‌سایت شما قرار می‌گیرد تا همیشه فرصت دارد برای برند شما تبلیغات کرده و به کسب درآمد بپردازد. در حقیقت تا زمانی که محتوایی روی وب‌سایت شما قرار دارد قابل‌استفاده بوده و ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها بعد از اولین انتشارش بتواند پای مخاطبان جدیدی را به وب‌سایت شما باز کند. درحالی‌که سایر روش‌های تبلیغاتی هراندازه هم که در ابتدا موفق عمل کرده باشند دیر یا زود تمام‌ شده و بعد از مدتی اثری از آن‌ها وجود نخواهد داشت.

 • اثرات ترکیبی بازاریابی کانتنت

سرمایه‌گذاری در بازاریابی محتوا و استفاده‌ی درست از یک مشاور بازاریابی محتوا که در کار خود خبره و توانمند باشد به معنی آن است که مخاطبان شما روز به‌ روز بزرگ‌تر و بیش‌تر خواهند شد. افزایش تعداد مخاطبان به معنی تأثیر بیشتر بر عملکرد محتوا است. بر این اساس مزایای بازاریابی محتوا در طول زمان تجمع یافته و انباشته می‌شود.

 

چطور می‌توان سطح محتوای تولیدی را بالاتر برد؟

برای بالا بردن سطح محتوای تولیدی باید به کمک یک مشاور کانتنت باتجربه بهترین استراتژی بازاریابی محتوا را به کار گرفت. بهترین استراتژی بازاریابی محتوا آن است که از مزایای کلیدی بازاریابی محتوا بهره‌مند باشد و شمارا قادر سازد تا با کاهش هزینه‌ها و تولید کردن محتوای بدون تاریخ انقضا سرعت بیشتری به بازده و عملکرد محتوای تولیدی خود بدهید.

برای این منظور باید:

 • مطالب محتوای خود را برای چندین هدف تولید کنید

بازاریابی محتوا می‌تواند با اهداف مختلفی صورت گیرد. شما می‌توانید از محتوا برای افزایش اعتبار نام تجاری یا برند خود استفاده کنید، می‌توانید آن را باهدف بهبود رابطه‌ی مخاطب با برندتان ایجاد کنید، هدف از تولید آن می‌تواند صرفاً جذب ترافیک بیشتر وب‌سایتتان باشد یا آن را به‌عنوان یک کانال ارتباطی برای جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری استفاده کنید.

 • تلاش‌های خود را بر روی قطعات کلیدی محتوا متمرکز کنید

بسیاری از بازاریابان محتوا به‌ اشتباه تلاش خود را بر روی تولید محتوای بیشتر متمرکز می‌کنند و سعی‌شان بر این است که محتوا تا حد امکان سریع‌تر آماده و خیلی زود منتشر شود. البته این درست است که داشتن محتوای بیشتر به معنی ایجاد فرصت بیشتر به مخاطبان برای برقراری ارتباط با یک نام تجاری و جلب‌توجه موتورهای جستجو برای پیشنهاد داده شدن یک وب‌سایت به افرادی است که در پی پاسخ به سؤالی به آن‌ها رجوع کرده‌اند. اما اگر مطلب تولید شده ارزش قابل‌توجهی نداشته باشد و اطلاعات خوبی به خوانندگان ندهد، نه‌ تنها تولید آن به نفع یک نام تجاری نیست که به آن آسیب هم وارد می‌کند. بنابراین بهتر است مطالب خود را محدود اما اهداف آن را روی قطعات کلیدی متمرکز کنید تا محتوای تولیدی شما برجسته و سودآور باشد.

 • تا جای ممکن هزینه‌های تولید محتوا را کاهش دهید

باید بتوانید هزینه‌های کمپین‌های بازاریابی محتوای خود را کاهش دهید. برای این کار باید متخصصانی را به کار بگیرید که قادر به تولید بهترین محتوا با کمترین هزینه‌های ممکن باشند. همچنین می‌توانید از ابزارهایی کمک بگیرید که به‌صورت خودکار و بدون نیاز به تلاش‌های دستی و انسانی به تولید محتوا می‌پردازند.

 • روی تولید محتوای همیشه‌سبز تمرکز کنید

یکی از روش‌های محاسبه‌ی عملکرد محتوا سنجش میزان سبز بودن محتوای تولیدی است. محتوای همیشه‌سبز به محتوایی گفته می‌شود که به‌صورت دائمی و به شکل نامحدودی با یک نام تجاری مرتبط می‌ماند. این محتوا در حقیقت محدود به زمان یا مکان خاصی نمی‌شود و برخلاف محتواهایی که بر اساس اخبار روز تولید می‌شوند حاوی آمار، ارقام و اطلاعاتی نیست که تنها برای مدت کوتاهی قابل‌استفاده هستند. در حقیقت محتوای همیشه‌سبز تاریخ انقضا ندارد و می‌تواند تا زمانی که روی وب‌سایت شما وجود دارد برای برند شما کارکرده و سودآور باشد.

 • از فرصت‌های توزیع رایگان محتوا بهره ببرید

محتوای شما می‌تواند تنها به افرادی ارائه شود که شانس دیدن آن را پیدا می‌کنند. اما اگر بتوانید با صرف پول و پرداخت هزینه آن را به افراد بیشتری ارائه کنید بدون شک توانسته‌اید ROI آن را بالاتر ببرید. البته می‌توانید بخشی از وقت و انرژی خود را صرف انتشار محتوای خود در پلتفرم‌های رایگانی مثل شبکه‌های اجتماعی کنید و به‌این‌ترتیب فرصت بیشتر دیده شدن را  در اختیار محتوای خود قرار دهید.

 • محتواهای قبلی خود را مجدداً بازنویسی و دوباره استفاده کنید

هنگامی‌که محتوایی ایجاد می‌شود قرار نیست بعد از مدتی بلااستفاده و بی‌مصرف شود. شما می‌توانید محتوایی را بارها و بارها مورداستفاده قرار دهید. مثلاً می‌توانید بخشی از محتوایی را که سال گذشته روی آن کارکرده‌اید را دوباره احیا  و بازنویسی کنید. همچنین اگر محتوایی آماری دارید می‌توانید ارقام آمار آن را به‌روزرسانی کنید. یا این‌که اگر دریافتید یکی از محتواهای تولیدی شما بسیار موردپسند بوده است می‌توانید مضمون آن را با رسانه‌ی دیگری بازتولید کرده و روی مخاطبان جدیدی سرمایه‌گذاری کنید.

 • اجازه دهید کاربران برای شما محتوا تولید کنند

برای این منظور می‌توانید یک انجمن مبتنی بر کاربران ایجاد کنید که در آن به مشتریان اجازه داده می‌شود سؤالات خود را مطرح کرده و به پرسش‌های یکدیگر پاسخ می‌دهند. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید با متن و عکس‌های خود در شبکه‌های مجازی از برند شما حمایت کنند. این کار به معنی در گیرکردن مخاطب با محتوا است و به طرز چشمگیری هزینه‌های تولید محتوا را کاهش خواهد داد.
با استفاده از این 7 استراتژی می‌توانید به بالا رفتن سطح ROI محتوای خود امید بیشتری داشته باشید.
ضمناً این نکته را از یاد نبرید که هرچه زمان بیشتری برای بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی خود صرف کنید بدون شک ارزش بیشتری از هر قطعه محتوای جدیدی که ایجاد کرده‌اید، دریافت خواهید کرد.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم