فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونگی تأثیر Video Marketing بر سئوی وب سایت

خانه » تولید محتوا » چگونگی تأثیر Video Marketing بر سئوی وب سایت

چگونگی تأثیر Video Marketing بر سئوی وب سایت

امروزه، روشی که مردم در اینترنت به جستجو می‌پردازند تغییر کرده و بیشتر بازاریابان هنوز هم نمی‌دانند چقدر ویدیو مارکتینگ برای سئو مهم است. بنابراین، سؤال مهم این است که بازاریابی ویدیویی چگونه بر سئوی سایت تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان از آن در استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ در زیر به 4 معیار کلیدی و مهم سئو و بهترین شیوه‌ها برای استفاده از ویدیو مارکتینگ برای افزایش رتبه‌ی موتور جستجو اشاره می‌کنیم:

 • رتبه‌ی ویدیوها در صفحه‌ی نتایج موتور جستجو (SERP)

قرار گرفتن در صفحه‌ی اول گوگل اولویت اصلی سئو است. بنابراین؛ نادیده گرفتن مطالعه‌ی فورستر که می‌گوید “صفحات دارای ویدیو 53 درصد بیشتر احتمال دارد که در صفحه‌ی نخست نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرند” کاری دشوار است. صفحه‌ی نتایج موتور جستجوی گوگل، نتایج ویدیویی را اولویت قرار می‌دهد. چرا بازاریابی ویدیویی 53 درصد بیشتر از محتوای متنی در رتبه‌بندی تأثیرگذار است؟ تعدادی از عوامل بر رتبه‌بندی اثر دارند اما مهم‌ترین عامل، بروزرسانی‌های اخیر الگوریتم جستجوی گوگل Hummingbird است که به “محتوای با کیفیت” بیش از بهینه سازی کلیدواژه‌ها اهمیت می‌دهد. در حال حاضر، گوگل به محتوای صفحه‌ی شما که در واقع به سؤالات کاربران جستجو پاسخ می‌دهد بیشتر توجه می‌کند. نحوه‌ای که مردم از اینترنت استفاده می‌کنند تغییر کرده است و این تغییر به سوی محتوای ویدیویی مفید در SERP هنوز هم در جریان است. بهترین روش‌ها برای SERP ویدیو: ویدیوی شما باید کوتاه باشد- کمتر از 4 دقیقه چون میزان توجه کاربر پس از 5-4 دقیقه کاهش می‌یابد. ریچ اسنیپت‌های ویدیویی بسازید- این ریچ اسنیپت‌ها تصاویر کوچک در کنار توضیح محتوای روی صفحه هستند.  

 • افزایش کلیک با قرار گرفتن ویدیو در سایت

مطالعه‌ی aimClear نشان می‌دهد که نتایج جستجوی دارای ویدیو، میزان 41 درصد بیشتر از محتوای متنی کلیک می‌خورند. این اتفاق به خاطر ریچ اسنیپت‌های ویدیویی در کنار نتایج جستجو است. این تصاویر کوچک ویدیویی، محتوای ویدیویی با کیفیت را تبلیغ می‌کنند و باعث می‌شوند نتایج ویدیویی در صفحه‌ی گوگل نمایش داده شوند. یوتیوب به طور خودکار، این تصاویر کوچک را ایجاد می‌کند اما به یوتیوب برای انجام این کار اکتفا نکنید. ریچ اسنیپت‌های ویدیویی کانال یوتیوب شما، کاربر را مستقیماً به یوتیوب هدایت می‌کنند نه دامنه و سایت شما. شما سخت تلاش کرده‌اید تا یک ویدیوی با ارزش بسازید، بنابراین؛ با قرار داددن ویدیوها در سایت خود از مزایای آن بهره می‌برید. وقتی که مردم ویدیو را دوست داشته باشند و تماشا کنند ترافیک سایت افزایش می‌یابد.

 

 

 

 • جذاب کردن صفحه سایت از طریق ویدیوها

میانگین توجه کاربر به محتوا کمتر از هشت ثانیه است. یک نرخ خروج کاربر (افرادی که پس از مشاهده‌ی یک صفحه از سایت شما خارج می‌شوند) به رتبه‌ی SERP سایتتان صدمه می‌زند. ویدیو مارکتینگ راحت‌ترین کاری است که می‌توان برای ماندن افراد در سایت انجام داد. در سال 2012، گوگل یک معیار جدید در الگوریتم رتبه‌بندی جستجو به نام “Dwell time” معرفی کرد که بر مدت زمانی که کاربران پس از کلیک روی SERP وب سایت صرف می‌کنند نظارت دارد. هرچه کابر مدت زمان بیشتری در سایت بماند بیشتر احتمال دارد که محتوا مربوط به سؤالات جستجوی آن‌ها باشد. یک مطالعه comScore درباره سایت‌های خرده‌فروشی نشان می‌دهد که “بازدیدکنندگانی که یک ویدیو را تماشا می‌کنند 2 دقیقه بیشتر در سایت می‌مانند و 64 درصد بیشتر احتمال دارد که خرید کنند.

بهترین روش‌ها برای کاهش میزان خروج کاربر:

 1. ویدیوی خود را در بالای سایت در معرض دید قرار دهید. بالای سایت یک خط فرضی قرار دارد که شما باید آن را حرکت دهید تا بقیه‌ی محتوا را ببینید. در اکثر مرورگرها این تصویر 600 پیکسل است.
 2. از عناوین ویدیویی دقیق استفاده کنید. کاربران را با عناوین احساسی فریب ندهید. چرا که هیچ کس دوست ندارد به او دروغ بگویند و این کار باعث می‌شود برای بار دوم آن را بازدید نکنند.
 3. نترسید؛ نرخ خروج کاربر 50 درصدی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

 • ویدیوها لینک می‌سازند

یکی از عواملی که در تعیین رتبه‌ی SERP تأثیر دارد به ساخت لینک مربوط است. داشتن ویدیو در مقایسه با فقط متن تقریباً تعداد دامنه‌های لینک‌دهی را سه برابر می‌کند. ویدیو لینک می‌سازد ولی چرا؟ این مردم و کاربران هستند که لینک‌های محتوای شما را ایجاد می‌کنند و مردم ویدیو را دوست دارند چون مفید است. ارزش یک ویدیو بیش از یک میلیون کلمه است. این روزها دیگر کسی یک محتوای بی‌ارزش قدیمی را به اشتراک نمی‌گذارد؛ بنابراین برای موفقیت در ویدیو مارکتینگ باید بدانید که برای چه کسانی می‌خواهید ویدیو را بسازید، به اشتراک بگذارید و به آن لینک دهید. ویدیوی با کیفیت عالی و با هدف بازاریابی خاص بک لینک‌های عالی برای سایت شما ایجاد می‌کند. بهترین روش‌ها برای لینک‌سازی:

 1. ویدیوی خود را در سایت قرار دهید؛ ساختن لینک برای یوتیوب به سئوی سایت کمک نمی‌کند.
 2. در ساخت ویدیو روی یک موضوع خاص تمرکز کنید؛ ویدیوهای مناسب به اشتراک گذاشته می‌شوند.
 3. ویدیوی با کیفیت بالا بسازید؛ ساخت ویدیوی غیرحرفه‌ای و بی‌کیفیت باعث می‌شود که غیرحرفه‌ای به نظر بیایید.

  بازاریابی ویدیویی با کیفیت، روشی که شما به سئو دست می‌یابید را بهبود می‌بخشد. استراتژی بازاریابی خود را با استفاده از ویدیو تکمیل کنید و در اینجاست که می‌بینید چگونه رتبه‌ی سایتتان افزایش می‌یابد.    

8 روش استفاده از ویدیو برای بهبود سئوی سایت

در اینجا چند روش استفاده از ویدیو برای بهبود سئو و وب‌سایت شما و شناساندن ویدیوهایتان ذکر می‌کنیم:

 • ادغام فایل ویدیویی

ویدیو به‌خودی‌خود بر مهم‌ترین فاکتور سئو و رتبه‌‌ی سایت یعنی محتوا اثر می‌گذارد. ویدیو نشانی از محتوای باکیفیت است و به‌عنوان بخشی از یک میکس رسانه‌‌ای در یک سایت، سیگنال‌هایی به موتورهای جستجو ارسال می‌کند که صفحه و یا سایت شما دارای ویدیو‌های غنی مرتبط با درخواست‌های جستجو است. انتظار می‌رود که با نیاز مخاطبان به ویدیوی شما در نتایج جستجو، موتورهای جستجو به افزایش رتبه‌ی سایت ادامه دهند؛ بنابراین وجود ویدیو در کنار محتوای متنی، رتبه‌ی سایت را افزایش می‌دهد.

 • برچسب‌های کلیدواژه

درست همان‌طور که شما تصاویر و گرافیک‌ها را برچسب می‌زنید برچسب‌های کلیدواژه نیز اطلاعات بیشتری به موتورهای جستجو می‌دهند که به شناساندن ویدیوی شما به عنوان مطلب مرتبط با نتایج جستجو کمک می‌کند. گنجاندن کلیدواژه‌ها برای سئوی محتوای متن برای توضیح ویدیوهایتان(در عنوان‌ها، نام فایل‌ها، توضیحات و تگ‌ها) تضمین می‌کند که ارتباط ویدیوی شما با نتایج جستجو برای موتورهای جستجو مشخص است.

 • متن ویدیو

گنجاندن متن بخش‌های صوتی ویدیوهایتان بر دیده شدن آن تأثیرگذار بوده و به ارتباط آن با درخواست جستجو بیشتر کمک می‌کند.

 • نقشه سایت ویدیو

درحالی‌که اطلاعات روی نقشه‌ سایت ویدیوی شما ممکن است تعداد برچسب‌های کلیدواژه مورداستفاده برای شناساندن این ویدیو را افزایش دهد، این کار یک فرایند جداگانه است. نقشه‌های سایت ویدیو ضمیمه‌ای برای نقشه‌ی کلی وب شما است. فراداده‌ها که ممکن است سفارشی شود عبارت‌اند از مدت‌زمان، رتبه، تعداد بازدید و رده سنتی آن ویدیو

 • پخش ویدیوها در یوتیوب

یوتیوب، دومین موتور جستجوی برتر ازنظر تعداد نمایش جستجوها است. دوماً، یوتیوب متعلق به گوگل است. اگرچه برخی‌ پخش ویدیوها در وب‌سایت خودتان را برای اهداف سئو پیشنهاد می‌کنند ولی در نتایج جستجوی جهانی، ویدیوهای یا دارای برندهای صاحب‌نام هستند و یا در سایت‌های منتشرکننده مانند یوتیوب قرار دارند. برای کسب‌وکارهای کوچک محلی، قرار گرفتن در یوتیوب بهترین شانس شماست. همچنین ریسک سنگین کردن و افزایش زمان بارگذاری وب‌سایت خود را نیز با این کار کاهش می‌دهید.

 • بهینه‌سازی ویدیوها برای زمان بارگذاری

گوگل عملکرد صفحه در الگوریتم خود را در نظر می‌گیرد. زمان بارگذاری صفحه بر تجربه کاربر اثر می‌گذارد و به این معنی است که سئو را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاربران از سایت‌های کند رویگردان هستند. 57 درصد کاربران تلفن همراه پس از سه ثانیه انتظار از سایت خارج می‌شوند.

 • ساختن بک لینک از ویدیوی یوتیوب

درحالی‌که به اشتراک‌گذاری و لینک دادن به ویدیوی یوتیوب به‌عنوان لینک‌هایی به وب‌سایت شما به حساب نمی‌آید، شما می‌توانید دو بک لینک را از طریق یوتیوب ایجاد کنید. یک کانال یوتیوب بسازید و لینک صفحه وب خود را در مشخصات کانال خود وارد کنید. همچنین لینک خود را در قسمت توضیحات ویدیو بگنجانید.

 • سیگنال‌های اجتماعی

وقتی که مردم یک ویدیو را بیشتر تماشا می‌کنند و دوست دارند در واقع یک سیگنال مثبت به موتورهای جستجو می‌فرستندکه محتوای شما با ارزش است. این امر باعث می‌شود که ویدیوهای شما در نتایج جستجو نمایش داده شود و ترافیک سایت شما افزایش بابد. کاربران ویدیو را دوست دارند، از ویدیو استفاده می‌کنند و آن را به خاطر می‌سپارند. همه این‌ها اجزای مهمی برای یک استراتژی بازاریابی ویدیویی موفق است. استفاده از ویدیو مارکتینگ برای بهینه‌سازی سایت برای کسب‌ و کارهای محلی بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است.    

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی ۶۱؛ صفحه‌ی ۱۲ (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۲ دیدگاه
 • علیرضا ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

  مطلب خوبی بود
  ولی اینکه مستقیم ویدئو رو در هاست مون بزاریم رو من زیاد قبول ندارم
  بنظرم اینکه در آپارات قرار بدیم هم همین تاثیر رو دارد.

 • رضا نعمتی ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  ممنون اطلاعات خوبی بود

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم