فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

تولید محتوا و بازاریابی محتوا

خانه » استراتژی محتوا » تولید محتوا و بازاریابی محتوا

تولید محتوا و بازاریابی محتوا

 تفاوت میان تولید محتوا و بازاریابی محتوا در چیست؟

اگر از فعالان حوزه‌ی بازاریابی محتوا هستید و یا قصد دارید به تازگی به این حیطه وارد شوید؛ ضروری است که جوابی قانع کننده و منطقی برای سؤالی که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد، داشته باشید. سؤال اصلی این است که فرق میان تولید محتوا و بازاریابی محتوا در چیست؟
آنچه که به صورت اصول و پایه‌ی بازاریابی محتوا شناخته می‌شود در واقع جذب مخاطبان به سرویس و یا خدماتی است که از جانب شما ارائه می‌شود؛ وگرنه مسلم است که می‌توان از طُرُق مختلف به راحتی به محتوا و مضامین متنوع دست پیدا کرد. اغلب مسأله‌ای که در حیطه‌ی بازاریابی محتوا با آن برخورد می‌کنیم می‌تواند این مهم باشد که فعالان این حوزه به صورت مشخص، مفهوم و کاربرد اصطلاح بازاریابی محتوا را نمی‌شناسند. به طور حتم بدون داشتن ایده و ذهنیتی مشخص از مسیر نمی‌توان نسبت به دست‌یابی به هدف و موفقیت، امید چندانی داشت. تفاوت میان این دو مفهوم با مفهوم کلیدی استراتژی گره خورده است.
مسئله اصلی هدف و استراتژی هر مجموعه‌ای از تولید محتوا است. اکثر تیم‌‌های بازاریابی بدون در نظر گرفتن احتیاج و نیاز مشتری، محتوا را پشتیبانی اساسی برای برند و محصولات خود در نظر می‌گیرند. این در حالی است که به عنوان یک تیم فعال در حوزه‌ی بازاریابی محتوا می‌بایست بنابر نیازها و درخواست مشتری، نسبت به تولید محتوا اقدام نمایید، البته این به این معنی نیست که استراتژی خود را در طول اجرای برنامه‌ها تغییر دهید، به این معنی است که پیش از تنظیم استراتژی محتوا این نکته را لحاظ نمایید .
شاید به همین علت است که عمر محتوا و مضامین آپلود شده در وب‌ سایت‌‌‌ها و شبکه‌‌‌های اجتماعی با افت قابل توجهی رو به رو بوده است. به گونه‌ای که عمر یک خبر در توئیتر به کمتر از 3 ساعت و در فیس بوک به 5 ساعت رسیده است. جالب است بدانید که 75% از بازدید‌‌ها در شبکه‌‌های اجتماعی به چند ساعت اول آپلود آن ها مربوط می‌شود. این در حالی است که نسبت عمر و ماندگاری مقالات در این دو حوزه به 37 روز کاهش پیدا کرده است. این جریان به این معنی است که 60 تا 70 درصد محتوایی که شما در صفحات اجتماعی و یا سایت‌‌های خود به صورت روزانه و یا هفتگی آپلود می‌کنید بدون بازدید و بازخورد خواهند بود.
یکی از عمده دلایلی که می‌توان برای این مسأله در نظر گرفت این مهم است که مدیران و واحدهای تولید محتوا مطالب را بدون در نظر گرفتن نیازها و درخواست‌‌های کاربران و مخاطبین خود تأمین می‌نمایند. در واقع جریان تولید و تأمین محتوا از نظر کارشناسان فعال این حوزه، تنها به عنوان انجام وظیفه و تعهدی است که نسبت به شرکت و یا کارفرما از طرف اشخاص مسؤل احساس می‌شود. برای دست‌یابی به هدف مورد نظر لازم است که این دید به صورت اساسی و ریشه‌ای اصلاح شود.


آنچه که باید از محتوای ارائه شده توسط برند انتظار داشت

بسیاری از فعالان این حوزه تفاوتی میان دو مفهوم تولید محتوا و بازاریابی محتوا قائل نیستند. در واقع بازاریابی محتوا شیوه و روشی استراتژیک است که برای حل مشکلات استراتژیک در نظر گرفته می‌شود. در واقع محتوای تولیدی شما اگر با هدف برطرف کردن نیاز مخاطبان طراحی و تولید نشده باشد صرفاً محتوایی است که شما بابت آن هزینه‌ای غیر اثر بخش داشته‌اید. در این راستا اگر سعی دارید مشتریان و مخاطبین بیشتری را به سمت برند و یا تجارت خود جذب کنید می‌بایست نسبت به تمایلات و نیازهای مخاطبین و مشتریان خود دقت و حساسیت بیشتری را اعمال کنید. پس از اینکه به خوبی مفهوم بازاریابی محتوا را درک کردید نوبت به مرحله‌ی بعد خواهد رسید. در این مرحله می‌بایست نسبت به شناخت این حیطه اقدام کنید و راهکارهایی را برای دستیابی به بهترین بازخورد مدنظر قرار دهید.

1) انتخاب چشم اندازی جامع در بازاریابی محتوا

برای شروع فعالیت در حوزه بازاریابی محتوا ضروری است که چشم انداز و هدفی مشخص را دنبال کنید. در این راستا مشتریان شما به عنوان ارکان اساسی تجارت شما شناخته خواهند شد. با دیدی وسیع، دامنه مخاطبان خود را مشخص کنید و تعیین نمایید که قصد فعالیت بر روی چه نوع محتوایی را دارید؟ نقش و سهم مخاطبین و مشتریان شما در تولید و تأمین این نوع محتوا چقدر است؟

2) مسیر دستیابی به محتوای تأثیرگذار و کارا را مشخص کنید

تعیین یک گروه‌بندی مشخص که در برگیرنده موضوعات کلی محتوای وب‌ سایت شما باشد.

  • انتشار محتوا و یا مقاله با درج تاریخ و نام نویسنده
  • ‌بهره‌گیری از تصاویر با کیفیت در قالب کلی متن و نوشته
  • تمرکز بر روی جذب و ترغیب مخاطبان بیشتر
  • مشخص کردن محتوای برتر، به شما برای شناسائی موضوعاتی که اغلب مد نظر کاربران قرار می‌گیرند کمک می‌کند.
  • اِعمال گزینه Social-sharing در تمام محتواهای آپلود شده. به این صورت این امکان را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید که به ساده‌ترین وجه، محتوای سایت شما را در شبکه‌‌‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

 

3) تمرکز بر روی اصل جذب مخاطب و مشتری

هدف اصلی شما برای طراحی سایت و فعالیت در این حوزه، در واقع جذب و ترغیب مشتریان بیشتر است. بنابراین تمام تلاش و تمرکز خود را بر این اصل استوار کنید. علاوه بر این که بر اساس نیاز مخاطبان خود محتوا تولید می‌نمایید می‌بایست تلاش کنید تا محتوای تولیدی شما به مخاطبان اطلاع رسانی شود تا آن ها از بارگذاری موضوعات جدید مطلع شوند. برای این نکته می‌توان از شبکه‌ های اجتماعی به عنوان پشتیبان محتوای بلاگ یاد کرد و با به روز رسانی آن ها مخاطبان را از محتوای تازه خود با خبر سازید و یا لیستی جامع از مخاطبان خود تهیه کنید و با ارسال ایمیل به حساب‌‌های کاربری، آن ها را ترغیب کنید که از سایت شما، بازدید نمایند.

4) اِعمال نظم در انتشار مقالات

مشخص کنید که قصد دارید از چه محتوایی در وب‌ سایت خود پشتیبانی کنید. بهتر آن است که حداقل هفته‌ای دو مقاله و پست را در هر گروه‌بندی در وب‌ سایت قرار دهید. اگرچه ارسال پست به صورت روزانه به جذب مخاطبان بیشتر کمک خواهد کرد. مخاطبان خود را به زمان حساس کنید و اجازه دهید آن ها بدانند چه روزی می‌توانند محتوای مورد علاقه خود را بیابند.

5) تعیین یک اصول مشخص

بررسی منظم ترافیک سایت خود، میزان بازدید پست‌ها، کامنت‌‌ها و مباحثی که در خلال هر پست از جانب خوانندگان اتفاق  می‌افتد، دیدی کلی از میزان محبوبیت سایت را در اختیار شما قرار می‌دهد. گاهی حتی شما می‌توانید با نظرسنجی در مورد یک دسته خاص از محتوای خود از مخاطبان خود، استراتژی محتوایی خود را بهبود داده و محتوایی تولید نمایید که پیش از آن به عنوان یک گروه از محتوای کاربردی برای مخاطبان خود در نظر نگرفته بودید.

6) پشتیبانی از محتوای بصری

استفاده از این تکنیک می‌تواند تا حد قابل توجهی در جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان وب‌سایت شما تأثیرگذار باشد. بالا بردن جذابیت بصری سایت یکی از استراتژی‌‌های کارآمد در این فضا محسوب می‌شود. بنابراین محتوای بلاگ فقط نباید به صورت متن تولید شود بلکه باید از طریق محتوای گرافیکی پشتیبانی شود تا بیننده و مخاطب را برای مطالعه تا پایان مقاله، ترغیب نماید.

به طور حتم با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن نسبت به بهبود یک استراتژی موفق در حوزه بازاریابی محتوا اقدام نمایید. آنچه که در این مسیر به آن نیاز خواهید داشت توجه به نیازهای مشتری است.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم