فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

راهکارهای جذب مشتری از طریق بازاریابی محتوا

خانه » استراتژی محتوا » راهکارهای جذب مشتری از طریق بازاریابی محتوا

راهکارهای جذب مشتری از طریق بازاریابی محتوا

عادت‌های ما انسان‌ها در طول زمان تغییر می‌کند. برای مثال ما امروز متفاوت با انسان‌های صد سال پیش صحبت می‌کنیم و یا رفتارهای اجتماعی ما با رفتارهای اجتماعی انسان‌هایی که در گذشته زندگی می‌کردند، تفاوت‌های زیادی دارد. لباس پوشیدن، غذا خوردن، نگاه کردن و کلیه‌ی رفتارهای ما به نوعی با گذشتگان ما تفاوت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در نسل‌های ما نسبت به نسل‌های گذشته به وجود آمده است تغییر در عادات و روش‌های خرید است. در الگوهای خرید مصرف‌کنندگان نه فقط نسبت به صد سال پیش که حتی در طول یک دهه‌ی اخیر نیز تحولات بزرگی رقم خورده است. فروشگاه‌ها مدرن شده‌اند و از روش‌های جدید فروش استفاده می‌کنند. فروشگاه‌های الکترونیکی هم که جای خود را به خوبی در جوامع باز کرده‌اند و فرهنگ خرید سنتی را به فرهنگ مدرن تغییر داده‌اند. خرید آنلاین، امکان تسلط مشتریان به محصولات مختلف را داده و قدرت ‌تصمیم‌گیری آن‌ها را بالا برده است. مشتریان امروزی کمتر فریب تبلیغات ظاهری را می‌خورند و قبل از ‌تصمیم‌گیری برای خرید یک محصول تحقیقات زیادی را انجام می‌دهند. اینترنت مهم‌ترین ابزار جستجوی مصرف‌کنندگان برای کسب اطلاعات درباره‌ی محصولات مختلف است. می‌توان گفت 90 درصد از خریداران امروزی قبل از آن که پایشان به فروشگاه‌ها باز شود، خرید خود را انجام داده‌اند و تصمیم خود را برای انتخاب یک محصول گرفته‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید فروش خود را بالا ببرید، باید در مرحله‌ای که خریداران تحقیق می‌کنند، بتوانید آن‌ها را درباره‌ی محصول خود متقاعد کنید.

اینترنت عرصه‌ی مبارزه‌ی بازاریاب‌ها است و شما هم باید بتوانید در این عرصه حضور فعال داشته باشید. برای این حضور شما نیاز به تولید محتوا دارید تا بتوانید موتورهای جستجو را به سمت خود هدایت کنید. مصرف‌کنندگان امروزی از تبلیغات مزاحم خسته شده‌اند و ترجیح می‌دهند برای تحقیق درباره‌ی یک محصول، یادداشت‌ها و مقاله‌هایی را مطالعه کنند که به آن‌ها اطلاعات بیشتری می‌دهد. اگر شما بتوانید محتواهای مفید را با زبانی جذاب و به صورت منظم به آن‌ها ارائه دهید، به صورت ناخودآگاه بر ‌تصمیم‌گیری آن‌ها برای خرید تأثیر گذاشته‌اید. اشتراک‌گذاری تدریجی این محتواها در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف به تدریج شما را در صدر نتایج موتورهای جستجو قرار خواهد داد.

در ادامه چند راهکار جهت جذب مشتری از طریق بازاریابی محتوا ارائه می‌گردد:

1) تفاوت بین ویژگی‌ها و مزایای محصول را در نظر بگیرید.

برای تولید محتوای جذاب باید زبان مخاطبانی را که قرار است محتوای شما را مطالعه کنند، به خوبی بشناسید. مخاطبان شما قرار است با خواندن متن شما درباره‌ی خرید یک محصول متقاعد شوند؛ بنابراین آن‌ها باید از مزایی که یک محصول برایشان دارد آگاه شوند. سعی کنید بین «ویژگی‌ها» و «مزایا» تفاوت قائل شوید. محتوای شما باید مزایای محصول را برای مخاطب توضیح دهد نه ویژگی‌های آن را. به این دو جمله توجه کنید:

الف) این خودرو دارای سقف ایمنی تقویت شده است.

ب) این ماشین خانواده‌ی شما را امن نگاه می‌دارد.

این دو جمله هر دو یک موضوع را با دو جمله‌بندی متفاوت بیان می‌کنند. مسلم است جمله‌ی دوم با احساس مخاطب ارتباط بیشتری برقرار می‌کند و نتیجه‌ی انتخاب را برای او ملموس‌تر می‌سازد.

 

2) محتوای ساده و واضح تولید کنید.

استفاده از زبان ساده و قابل فهم نیز تأثیر زیادی در متقاعد کردن مخاطب دارد. به جای آنکه از الفاظ عجیب غریب و پیچیده استفاده کنید، منظور خود را در کلماتی ساده و گاه حتی محاوره‌ای به مخاطب بفهمانید. برای مثال به جای آنکه بگویید «سقف این ماشین از ساختار حفاظت‌کننده در برابر تصادفات جاده‌ای که منجر به آسیب رسیدن به سقف خواهد شد، جلوگیری می‌نماید» از جمله‌ی «با این ماشین؛ شانس بالایی در آسیب ندیدن در هنگام تصادفات جاده‌ای خواهید داشت».

 

3) از اصطلاحات علمی و کلمات اختصاری به تنهایی استفاده نکنید.

هیچ‌گاه بهره‌گیری یک محصول از دستورالعمل‌های علمی به تنهایی مزیت محسوب نمی‌شود. مثلاً اگر به مخاطبان بگویید که این محصول از پروتکل 80210 پیروی می‌کند، قطعاً چیز زیادی از منظور شما را متوجه نمی‌شوند؛ اما اگر بگویید که با این محصول می‌توانید در هر مکانی متصل شوید، منظور شما را به خوبی دریافت خواهند کرد.

 

4) لیست مزایای محصول خود را کوتاه کنید.

اطلاعات زیاد را به یکباره در ذهن مخاطب نریزید؛ بلکه به او فرصت دهید تا اطلاعات را به تدریج تجزیه و تحلیل کند. مثلاً به جای آن که 10 مزیت برتر یک محصول را در یک مطلب به صورت تیتروار لیست کنید، دو یا سه مزیت از آن را برای مخاطب به خوبی شرح دهید.

 

5) بر مزایایی تأکید کنید که منحصراً مربوط به شماست.

هم‌چنین مزایایی را ذکر کنید که محصول شما را با سایر محصولات متمایز می‌کند و از گفتن مزایای معمولی که تقریباً همه‌ی محصولات مشابه دارند، خودداری کنید. در این مورد استفاده از سخنانی از زبان سایر مشتریان و یا نتایج آماری حاصل از داده‌کاوی شما بر روی رضایت مشتریان پیشین بسیار اثربخش خواهد بود.

 

6) مزایای محصول خود را دقیق توضیح دهید.

شما باید بتوانید مزیت‌های یک محصول را به صورت دقیق به مخاطب بگویید؛ مثلاً به جای آن که به صورت کلی بگویید «این محصول کارایی شما را افزایش می‌دهد»، این موضوع را توضیح دهید که از چه طریقی و دقیقاً چگونه منجر به افزایش کارایی می‌شود. مزایایی از یک محصول که به صورت کلی گفته می‌شوند، در ذهن مخاطب نمی‌مانند و به زودی فراموش می‌شوند. در عوض مزایایی که دقیقاً توضیح داده شوند، آن محصول را در ذهن مخاطب خاص می‌کنند.

اگر نتوانید مشتریان خود را به خوبی بشناسید، نمی‌توانید برای آن‌ها محتواهای اثرگذار تولید کنید. از نیازهای مشتریانتان اطلاعات کسب کنید و آن‌ها را بر اساس داده‌ها تجزیه و تحلیل کنید. برای این کار می‌توانید از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ارتباط با مشتری استفاده کنید و بر اساس میزان بازدید و نظراتی که درباره‌ی محصولات شما داده‌اند، آن‌ها را تحلیل کنید. تکنیک‌های جدید بازاریابی و فروش کار چندان راحتی نیستند؛ مشتریان همواره تحت تأثیر شک‌ها و تردیدهای رقبایتان قرار دارند و در معرض هجوم تبلیغاتی آن‌ها هستند؛ بنابراین باید با یک برنامه‌ریزی درست بتوانید این تردیدها را به حداقل برسانید و به آن‌ها در یک ‌تصمیم‌گیری پایدار کمک کنید.

 

 

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 66؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم