فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در توسعه‌ی کسب‌ و کارها

خانه » استراتژی محتوا » دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در توسعه‌ی کسب‌ و کارها

دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در توسعه‌ی کسب‌ و کارها

 مزایای بازاریابی آنلاین و اینترنتی برای کسب‌ و کارهای سنتی چیست؟

این روزها با گسترش دنیای اینترنت و ایجاد فاصله از فضای سنتی فروش و تبلیغات، عباراتی نظیر بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی و یا آنلاین مارکتینگ بیش از پیش شنیده می‌شود. اگر بخواهیم تعریفی دقیق و ساده از این نوع بازاریابی داشته باشیم اینست که یک روش یا نوعی از بازاریابی است که در آن از ابزار و رسانه‌ی آنلاین استفاده می‌شود.
اغلب کسب‌ و کارهای ایرانی همپای مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های کشورهای جهان به این نتیجه رسیده‌اند که برای نیل به اهداف عالی فروش و سودآوری دیگر نمی‌توانند از روش‌های سنتی تبعیت کنند. چرا که با مخاطبان و مشتریانی باهوش روبرو هستند که برای خرید نهایی محصول یا خدمتی به دنبال صحبت‌های جذابتر و خلاقانه‌تری راجع به آن هستند. یک مدیر برند، فروش و یا بازاریابی برای اینکه بگویند ما در کسب‌وکار خود بازاریابی آنلاین را به عنوان یکی از شاخه‌های اصولی فعالیت خود به کار می‌گیریم نیاز به گردآوری شاخصه‌هایی دارد.

 

 

بازاریابی اینترنتی:

مارکتینگ و بازاریابی یک فرایند اجتماعی و مدیریتی به حساب می‌آید که افراد به وسیله آن، نیازها و خواسته‌ای خود را از طریق تولید، عرضه و مبادله‌ی کالاهای مفید و با ارزش با دیگران تأمین می‌کنند. بسترها، قالب‌ها و استراتژی‌های متفاوتی برای فرایند بازاریابی وجود دارد. امروزه با توجه به گسترش و فراگیر شدن استفاده مخاطبان از فضای مجازی و آنلاین شدن آنها در فضای وب، یکی از اثرگذارترین بسترهای تبلیغات و بازاریابی محصولات و خدمات، استفاده از اینترنت می‌باشد. تعداد مشتریان بالقوه و گستردگی بازارها در فضای آنلاین قابل مقایسه با فضای محلی یک کسب کار نخواهد بود. تحقیقات اخیر نشان داده‌است بیش از 83 درصد جمعیت جهان، از شبکه‌ی جهانی اینترنت استفاده می‌کنند.
بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) عبارت مرکبی است که برای مجموعه‌ای از شیوه‌‌هایی عنوان می‌شود که افراد نیازها و خواسته‌های خود را از طریق عرضه و مبادله‌ی محصولات و خدمات مفید خود در فضای وب، تأمین می‌نمایند. اهمیت بازاریابی اینترنتی فراتر از ثبت دامنه و خرید هاست و فعالیت در فضای وب خواهد بود. به این معنی که در فرایند بازاریابی از طریق اینترنت مهم‌ترین عاملی که می‌تواند موجب رونق و توسعه‌ی یک کسب و کار شود، وجود یک استراتژی و برنامه‌ای مدون برای بازاریابی است. طراحی یک استراتژی برای این فرایند ممکن است فرایند زمان‌بری به نظر برسد اما این زمان قطعاً منجر به اثرگذارتر شدن فرایند بازاریابی در کسب و کار شما خواهد شد. بعد از تعیین استراتژی بازاریابی خود، می‌توانید اقدام به تولید محتوا نموده و از طریق انتشار محتوا در فضای آنلاین، فرایند بازاریابی خود را آغاز نمایید.

 

 

مزایای بازاریابی اینترنتی:

بازاریابی آنلاین، مزایای زیادی را برای مخاطبان و بازاریابان به همراه خواهد داشت:

 1. زمانی که شما از طریق اینترنت محصول و خدمات خود را معرفی می‌نمایید، با عوامل جغرافیایی محدود نخواهید شد و می‌توانید به سادگی مشتریان بالقوه‌ای را جذب کنید. که پیش از این جزء بازار هدف شما نبوده‌اند اما نیازمند خدمات و محصولاتتان بوده‌اند. به این ترتیب مخاطبان از طریق جستجوی نیاز خود در موتورهای جستجو، به کسب و کار شما خواهند رسید.
 2. هزینه‌ی کمتر این شیوه‌ی بازاریابی نسبت به بازاریابی‌های سنتی و همچنین اثربخشی بیشتر آن، جذابیت بازاریابی آنلاین را در میان کسب و کارها افزوده است. یکی از اثربخش‌ترین استراتژی‌های بازاریابی آنلاین حضور در شبکه‌های اجتماعی است که اتفاقاً هزینه‌ی کمتری هم برای کسب و کارها به همراه خواهد داشت و این هزینه در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغاتی، هزینه‌ی ناچیزی خواهد بود.
 3. بازاریابی محتوا (Content Marketing)، مزیت مطلق در فرایند بازاریابی اینترنتی خواهد بود. نکته‌ای که در بازاریابی دیجیتال وجود دارد و در دیگر روش های تبلیغاتی کمتر به چشم می‌خورد، این است که شما در این نوع بازاریابی می‌توانید با تولید محتوای خوب، متناسب و آموزنده، اعتبار کسب‌ و کارتان را در نزد مخاطبان افزایش دهید و به آن‌ها نشان دهید که بهتر از همه‌ی رقبا، نیاز آن‌ها را می‌شناسید و بهترین کیفیت خدمات در برآورد کردن نیاز آنها، ارائه خواهید نمود.
 4. انتشار محتوا در خصوص معرفی محصولات و خدمات شما در دنیای اینترنت، محدودیت زمان را از شما خواهد گرفت. در حقیقت زمانی که شما از طریق تولید محتوا در اینترنت اقدام به بازاریابی می‌نمایید، پیام شما منقضی نشده و همیشه در فضای آنلاین وجود خواهد داشت و می‌توانید با بروزرسانی محتوای خود همواره در صدر جست‌وجوها دیده شوید.
 5. بازاریابی در اینترنت این شانس را در اختیار شما قرار می‌دهد که به طور مستقیم برای گروه هدف خود تبلیغ نمایید و ضمن جذب مخاطبان هدف، دیگر مخاطبان علاقه‌مند را نیز جذب نمایید. نکته اصلی در این نوع بازاریابی این است که مخاطبان شما را انتخاب می‌کنند و نه اینکه شما محتوایی را به مخاطبان تحمیل نمایید.

 

 

قدرت محتوای دیجیتال:

محتوای دیجیتال تنها راه برندینگ و توسعه کسب و کارها در عصر محتوا خواهد بود. دلالت برتری این امر از موارد متعددی نشأت می‌گیرد که با مطالعه این مطلب تا انتها می‌توانید دلیل ترجیح محتوای آنلاین به چاپی را به راحتی متوجه شوید:

 • ماندگاری محتوای دیجیتال در فضای وب

شما با استمرار در تولید و انتشار محتوای خلاقانه و متناسب با کسب و کارتان به راحتی می‌توانید لینک های مطالبتان را در فضای اینترنت ماندگار کنید. این مزیت درست در تقابل با تبلیغات آنلاین وجود دارد چراکه تبلیغات حتی به صورت آنلاین شاید تنها کمی اثرش و بینندگانش از چاپی بیشتر باشد. اما به محض اینکه مهلت آن به پایان برسد دیگر با جستجو در اینترنت از آن هیچ لینکی پیدا نمی‌شود. در حالیکه شما با لینک محتوایتان می‌توانید مطالب و در نهایت برند کسب‌وکارتان را همواره در معرض دید عموم و جستجوگران اینترنتی قرار بدهید و هیچ وقت از دیدگان کمرنگ و محو نشوید.

 • محتوا خسته‌کننده نیست

شما در تبلیغات مستقیماً سر اصل مطلب می‌روید و آن را بیان می‌کنید، اما در محتوا صحبت برای گفتن زیاد است و قرار نیست شب و روز از برندتان صحبت کنید. می‌توانید آگاهی زیادی درخصوص ابعاد مختلف صنعتی که در آن کار می‌کنید به مردم بدهید، رویدادهای مختلفی که در حوزه کاریتان وجود دارد را اطلاع دهید و گزارش از آن تهیه کنید و مخاطبانتان را از روند این رویداد مطلع کنید. دانستنی های جدید و خلاقانه را در اختیار بازدیدکنندگان سایتتان بگذارید. از انواع مختلف محتوا نظیر متن، فیلم، صوت، عکس، انیمیشن و اینفوگرافیک استفاده کنید و هر بار با به صورت خلاقانه و متفکرانه محتوایی جدید را در اختیار مخاطبانتان قرار دهید. با جمع‌بندی این امور مطمئن باشید که خستگی و کسالت مخاطبانتان به جایی دیگر می‌رود و شما و محتواهای جالب و مناسبتان در راهی دیگر.

 • کلمات کلیدی ارزشمند

شما در هر مطلب و یا محتوایی که در وبسایت، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف به اشتراک می‌گذارید از انتخاب کلمات کلیدی راحت نگذرید. در غیراینصورت یکی از رموز ماندگاری در اینترنت را از دست می‌دهید. کلمات کلیدی تعیین کننده‌ موضوع سایت، مقالات و اخبار قرار گرفته در صفحات شما هستند و از دو دید کلی قابل توجه هستند. نخست اینکه با انتخاب صحیح کلمات کلیدی، ورود کاربران به سایت شما افزایش می‌یابد و از سوی دیگر با انتخاب هوشمندانه‌ این کلمات، مخاطبان درستی سایت شما را مشاهده می‌کنند. به عبارت دیگر، کلمات کلیدی می‌توانند کمیت و کیفیت بازدیدهای سایت و مطلب شیر شده شما را افزایش دهند.

 • مزیت انتشار محتوای آنلاین

کار خوب و درست در هرجایی استقبال می‌شود و علاقه‌مندانی نیز هستند که آن را ترویج کنند. مطالب و محتوای شما در فضای وب شانس بیشتری برای ترویج شدن دارند. البته شما هم باید در این راه همکاری کنید. محتواهایتان را در رسانه‌هایی که در دسترستان است به جز وب سایت خودتان نیز به اشتراک بگذارید. در فضای وب نیز افرادی هستند که از مطلب شما خوششان بیاید و آن را در شبکه اجتماعی خود و رسانه‌هایشان به اشتراک بگذارند. با گذراندن این مراحل شما می‌بینید که تبلیغات صرف انجام نداده‌اید اما توانستید با قدرت محتوای خوبتان برای کسب‌ و کارتان برندسازی کنید.

 

 

نکات جالب توجه در تولید محتوای دیجیتال:

بازاریابی از طریق تولید محتوا در اینترنت می‌تواند ارتباط شما با مشتریان و مخاطبانتان را افزایش دهد و شما را از فضای تبلیغات سنتی که به صورت یک‌طرفه صورت می‌گرفت و تنها به انتقال پیام شما به مخاطبان ختم می‌شد، به سمت فضای تعامل با مشتریانتان سوق دهد تا با استفاده از نظرات و پیشنهادات مخاطبان، نیاز‌های آتی آنان را بهتر و با کیفیت‌تر بر طرف نمایید. در بازاریابی محتوا توجه به نکات ذیل خالی از لطف نخواهد بود.

 • شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب‌ و کارتان را انتخاب کنید

نه در یک شبکه اجتماعی فعال بودن و بقیه را به حال خود رها کردن خوب است نه هجوم به سمت تمامی شبکه‌های اجتماعی که در نهایت نتیجه‌ای حساب شده به دنبال ندارد. شما وقتیکه یک فروشگاه اینترنتی لباس دارید، به طور حتم شبکه اجتماعی لینکدین به دردتان نمی‌خورد. چون همانطور که در مقاله چگونه رفتار کنم تا در لینکدین ماندگار شوم این شبکه اجتماعی از فضایی رسمی و جدی برخوردار است و شما نمی‌توانید در لینکدین مانند کانال تلگرامتان بلندگو دستتان بگیرید و محصولتان را تبلیغ کنید و از محصولات جدیدی که فروشگاهتان عرضه کرده است صحبت کنید. پس لینکدین به درد فعالیت شا نمی‌خورد در حالیکه اینستاگرام برای شغل شما می‌تواند بسیار راهبردی و کارساز باشد.

 • محتوای منظم و پست های مستمر

دکور خالی که کنار منزلتان جای داده‌اید، به تنهایی زیبا نیست بلکه باید ظروفی در آن چیده ‌شود که زینت بخش منزل شما باشد. سایت، بلاگ یا شبکه‌ های اجتماعی کسب‌ و کارتان نیز همین ویژگی را دارد. شما باید از این ظرفیتی که به خدمت گرفته‌اید، استفاده کرده و به صورت مستمر محتوا و پست‌های خود را بروزرسانی کنید. محتوای جذاب به سایت و شبکه‌ های اجتماعی کسب‌ و کارتان جلوه می‌دهد و استمرار آن، تمایز آن را در پی دارد.

 • تقویم، برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه

اگر در همه امور برنامه‌ریزی مهم و کاربردی است، در بازاریابی آنلاین از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. مناسبت ها و رویدادها در تقویم کشور، تقویم جهانی و بر طبق حوزه‌بندی‌های در صنایع مختلف، زیاد است و همین موضوع با جمع‌بندی تمامی اتفاقاتی که در حوزه کاری ما اتفاق می‌افتد، مانند زمان ارسال کمپین برای مشتریانمان، آغاز و پایان حراج ها و تخفیف‌ها و… ما را به سمت نوشتن تقویم کاری و فعالیت‌های مخصوص به روزهای مخصوص سوق می‌دهد. چرا که با داشتن تقویمی مدون، برنامه‌ریزی ما شکل و شمایل خوبی به خودش می‌گیرد، مدیریت محتوا و پست های ما بهتر می‌شود، کارهای بالقوه ما را به سمت بالفعل شدن هدایت کرده و در نهایت بازاریابی آنلاین ما را به موفقیت نزدیکتر می‌سازد. البته که تقویم شما هر چند وقت یک بار نیاز به بازبینی دارد تا فعالیت‌هایی به آن اضافه شده و یا ویرایش شود. هم‌چنین برای برنامه‌ریزی های خود پروژه تعریف کنید و آن را مدیریت کنید.

 • اقداماتتان را رصد کنید

فکر نکنید پس از اینکه کمپین فرستادید، پست در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک گذاشتید، ایمیلی مناسبتی را ارسال کردید، محتوایی در بلاگ خود بارگزاری کردید و… کار شما به اتمام رسیده است، خیر! نصف دیگر راه باقی مانده است. رفتارها، تعداد لایک ها، کامنت ها، بازدید از ایمیل را بررسی کرده و تحلیل کنید و براساس آن تصمیم بگیرید که بعد از این چه اقدامی را باید انجام دهید. یکی از اصول بازاریابی آنلاین، مهارت‌های ارتباطی شماست و اگر آن را درست به کار نگیرید شک نکنید تیرتان به خطا خورده است. اگر ایمیلی را ارسال کرده‌اید و پس از آن واکنش‌های مثبتی را ندیده‌اید بر ارسال مداوم ایمیل هایی مشابه تعلل کنید و آن را مجدداً از فیلتر بررسی و بازبینی خود بگذرانید. دیگر زمان اینکه شما تصویری که دوست دارید از کسب‌ و کارتان در اذهان حک شود، گذشته است مخاطبان تصاویر و اقدامات شما را می‌بینند و خود نسبت به برند شما تعبیر و برداشت می‌کنند. پس قدم هایتان را حساب‌شده‌تر بردارید.

 • خلاق باشید

دنیای امروز، دنیای خلاقیت ها و نوپردازی‌هاست. از تکرار و تقلید به جایی نمی‌رسید. الگوبرداری خوب است، اما از الگوی در ذهنتان، کاری نو بیافرینید. وقتی مخاطبتان را باهوش می‎‌دانید، پس برای این هوش باید هزینه کنید تا بتوانید به مخاطب و مشتریتان بقا و ماندگاری بدهید. تیمی خلاق را جمع کنید، از ریسک کردن نترسید، به ایده‌ها بها دهید و آن‌ها را بررسی کنید و بدانید از درون افکار نو، کارهای بزرگ بیرون می‌آید.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم