فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی آفلاین در مقابل بازاریابی آنلاین

خانه » استراتژی محتوا » بازاریابی آفلاین در مقابل بازاریابی آنلاین

بازاریابی آفلاین در مقابل بازاریابی آنلاین

بازاریابی آفلاین در مقابل بازاریابی آنلاین

کسب‌وکارها از هر دوی بازاریابی آفلاین و آنلاین برای گفتن داستان برند خود استفاده می‌کنند. بخش زیادی از استراتژی بازاریابی محتوا به صورت آنلاین است. اگرچه این حرف به این معنا نیست که کانال‌های آفلاین را فراموش کنید. 53 درصد کسب‌وکارها اذعان داشته‌اند که بازاریابی محتوا بازده سرمایه‌گذاری که آن‌ها می‌خواهند را ارائه می‌دهد. صرف نظر از نوع استراتژی‌های بازاریابی آنلاین و آفلاین، هدف از این نوع بازاریابی جذب مشتریان بیشتر است. در بازارایابی آفلاین می‌خواهید مردم بیشتری از بازار کسب‌وکار شما عبور شوند. در بازاریابی آنلاین، هدف افزایش ترافیک سایت و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری است. سه هدف عمده شما از بازاریابی آنلاین و آفلاین، افزایش آگاهی از برند و رهبری فکری، اطلاع دادن درباره بازار و مهمتر از همه جذب مشتری بیشتر است. شما می‌خواهید توجه خوانندگان را جلب کنید، فروش مستقیم را افزایش دهید و وفاداری به برند را بهبود بخشید. به همین دلیل به بازاریابی محتوای آنلاین و آفلاین نیاز دارید. اما تفاوت‌های بازاریابی آنلاین و آفلاین در چیست؟

روشی که محتوا توزیع می‌شود

اولین تفاوت بین این دو بازاریابی، نحوه‌ی انتشار و توزیع محتوا است. در بازاریابی آفلاین، محتوا اغلب به صورت فردی، چاپی، رو در رو یا از طریق تلویزیون و یا رادیو توزیع می‌شود. در بازاریابی آنلاین، محتوا در وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، شبکه‌های تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین و نرم‌افزارهای پیام‌رسان انتشار و توزیع می‌یابد که در آن فیلم، متن، گرافیک و انواع دیگر محتوا به اشتراک گذاشته می‌شود. در بازاریابی آفلاین، با توجه به ابزارهایی که استفاده می شود، اغلب در زمینه زیاد یا کم بودن محتوا به علت هزینه‌ها و مسائل مربوط به فضا محدودیت وجود دارد. در بازاریابی آنلاین این محدودیت‌ها کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل اکثر کسب‌وکارها از بازاریابی آنلاین برای تکمیل تلاش‌های بازاریابی آفلاین خود استفاده می‌کنند.

 

تعداد افرادی که می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت

در بازاریابی آنلاین، شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به مخاطبان استفاده کنید که در مقایسه با تعداد افرادی که در کنفرانس‌ها، کنوانسیون، سخنرانی‌ها یا سمینارهای آفلاین حضور پیدا می‌کنند، این تعداد بسیار بیشتر است. شما می‌توانید یک ایمیل بنویسید و با یک کلیک برای تعداد زیادی از مشترکین ایمیل یا وبلاگ خود ارسال کنید. همچنین می‌توانید یک پست مهمان بنویسید و ترافیک، مشترکین و بک‌لینک‌هایی از وب سایت‌های معتبر بدست آورید. این لینک‌ها رتبه شما در موتورهای جستجو را بهبود می‌بخشند.


آمادگی مردم برای به اشتراک‌گذاری محتوا

در بازاریابی محتوای آفلاین، بازاریابی دهان به دهان نقش مهمی در نحوه‌ای که محتوا به اشتراک گذاشته می‌شود، بازی می‌کند. در بازاریابی آنلاین، بیشتر پلتفرم‌ها دکمه به اشتراک گذاری هر بخش از محتوا را که در سایت منتشر کرده‌اید، دارند. بازاریابی دهان به دهان به صورت آنلاین نیز مهم است. چون بیشتر مردم محتوای موجود در اکانت خود در سیستم عامل‌های مختلف را به اشتراک می‌گذارند و درباره این محتوای آنلاین با خانواده، دوستان و همکاران صحبت می‌کنند که یک نوع بازاریابی آفلاین محسوب می‌شود.

ویروسی شدن محتوا

در بازاریابی محتوای آنلاین، شبکه‌ های اجتماعی شانس ویروسی شدن محتوا نسبت به بازاریابی آفلاین را افزایش می‌دهند. در بازاریابی آفلاین، رسانه‌هایی که شما می توانید برای دسترسی به مخاطبان بسیار استفاده کنید، معمولاً هزینه زیادی نیاز دارند. آگهی‌های تصویری کوتاه و یا حتی تبلیغ در تلویزیون و یا رادیو نمونه‌هایی از بازاریابی آفلاین است. بسیاری از مخاطبان تلویزیون و رادیو در همان لحظه‌ای که محتوای شما پخش می‌شود، آن را نمی‌بینند. در بازاریابی آنلاین، اکثر پلتفرم‌ها گزینه‌هایی برای برنامه‌ریزی تبلیغات دارند و دارای ویژگی‌های هستند که اطمینان می‌یابید برای انتشار در مطلوب‌ترین زمان بهینه‌سازی شده‌اند. بهینه‌سازی محتوا از ویژگی‌هایی است که بیشتر بازاریابان آفلاین برای رسیدن و تعامل با مخاطبان هدف خود از آن برخوردار نیستند. بنابراین، احتمال ویروسی شدن محتوا به صورت آنلاین بیشتر است.

 

مقدار محتوایی که تولید می‌شود

در بازاریابی محتوای آفلاین، تنها یک سخنرانی ممکن است کافی و قانع‌کننده باشد. شما مردم را گرد هم می‌آورید و از مهارت‌های خود برای فروش خدمات، پیام، ایده و یا محصولات خود به آن‌ها استفاده می‌کنید. گاهی‌اوقات حتی یک محتوای قانع‌کننده کافی است تا محصول یا خدمات خود را به آن‌ها عرضه کنید. در بازاریابی آنلاین به تداوم و ثبات نیاز دارید. بسیار بعید است که شما تنها با یک مقاله یا محتوا بتوانید کاری انجام دهید. به همین دلیل است که وبلاگ‌نویسان به طور منظم محتوا تولید می‌کنند و بازاریابان ایمیلی مجموعه‌ای از ایمیل‌ها را به مشترکین خبرنامه خود ارسال می‌کنند. بنابراین در بازاریابی آنلاین به تولید و انتشار محتوای بیشتری نسبت به بازاریابی آفلاین نیاز دارید.

 

سهولت تولید و  عرضه محتوا و شنیده شدن آن

شما می‌توانید یک آگهی را در فیسبوک قرار دهید و آن را بررسی کنید و ظرف چند دقیقه منتشر کنید. یک محتوا بنویسید یا یک پادکست تولید کنید و آن را در وب‌سایت خود توزیع کنید. شما می‌توانید با یک پست وبلاگ یا یک صفحه فرود اختصاصی، ترافیک هدفمند را به سمت سایت خود بکشانید و به افزایش نرخ مشتری کمک کنید. ساخت آگهی تبلیغاتی برای تلویزیون، سازماندهی رویدادها و کنفرانس‌ها و یا شرکت در نمایشگاه کسب‌وکار به تدارکات، آماده‌سازی، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری اولیه روی زمان و پول نیاز دارد. البته، سهولت و سرعت انجام کارها لزوماً نتایج عالی را تضمین نمی‌کند. ویرایش و بهینه‌سازی تبلیغات و دیگر انواع محتوای آنلاین نسبت به انجام این کار به صورت  آفلاین راحت‌تر است. دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین راحت‌تر و بیشتر است. اما در محتوای آفلاین، شما باید به یک فروشگاه بروید تا فردا منتظر روزنامه یا مقاله باشید یا صبر کنید تا بیلبورد و پوستر و یا بنر تبلیغ ایجاد شده و در معرض دید قرار گیرد.

 

میزان دسترسی به مخاطب

شرکت‌ها در بازاریابی آفلاین تنها می‌توانند به علت توزیع محدود رسانه‌های آفلاین به تعداد محدودی از مردم دسترسی داشته و خدمات عرضه کنند. اما بازاریابی آنلاین دری به روی مردم و خدمت به مشتریان بین‌المللی می‌گشاید. اینترنت فرصت‌های زیادی برای به اشتراک گذاشتن محتوا و یا توسعه کسب‌وکارها فراهم کرده است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کار استفاده از بازاریابی آنلاین برای پر کردن خلاءها در بازاریابی آفلاین استفاده می‌کنند.

 

مقدار هزینه صرف‌شده: هزینه تبلیغات پولی

هزینه بازاریابی آنلاین محتوا 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی بوده و حدود 3 برابر مشتری بیشتری جذب می‌کند. پرداخت‌های آنلاین را می توان با یک هفته، دو هفته یا حتی یک ماه به تعویق انداخت. در بازاریابی آفلاین، پول مورد نیاز برای ایجاد و تبلیغ محتوا، معمولاً از قبل باید آماده باشد. در بازاریابی آنلاین شما می‌توانید اثربخشی محتوایی را که در بازاریابی خود استفاده می‌کنید، درست در لحظه‌ای که منتشر می‌شود ارزیابی کنید. اما در بازاریابی آفلاین، گاهی اوقات شما باید برای ساعت‌ها یا چند روز صبر کنید تا عملکرد محتوای خود را ببینید. همچنین شما به یک برنامه‌ریزی قبلی نیاز دارید تا تغییر تبلیغات و محتوا پس از اجرا به حداقل برسد.

 

اقدام مشابه برای اجرای بین بازاریابی آنلاین و آفلاین

محتوای مفید به اشتراک بگذارید

منابع آموزشی بهتر ایجاد کنید. به مخاطبان آموزش دهید. به آن‌ها انگیزه دهید. برای دیگران از طریق محتوای خود ارزش ایجاد کنید. محتوایی به یاد ماندنی تولید کنید. محتوایی که روی تعداد کمی فراخوان برای عمل متمرکز شده است. مخاطبان هدف شما به دلیل متفکر، خلاق، منحصر به فرد بودن و تلف نکردن زمانشان از شما سپاسگذار خواهند بود.

شخصیت خود را از طریق محتوا نشان دهید

در داستان‌هایی که به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارید یا زمانی که برای قهوه یا چای با کسی دیدار می‌کنید، اجازه دهید شخصیت شما بدرخشد. شور و شوق خود را برای آنچه به اشتراک می‌گذارید، نشان دهید. سعی کنید بفهمید مخاطبان چه چیزی نیاز دارند، به این ترتیب به بهترین وجه می‌توانید با منابعی که در اختیار دارید به آن‌ها کمک کنید. به آن‌ها آموزش دهید و از محتوای خود برای ایجاد اعتماد استفاده کنید. با به روز رسانی‌ها و پست‌های جدید برای افزایش آگاهی از برند و افزایش وفاداری تلاش کنید و نشان دهید که شما راه‌حل و شخص مناسب برای رفع نیاز خاص آن‌ها هستید.

 

روابط مناسبی برقرار کنید

فقط به دنبال افزایش مخاطبان و دسترسی به تعداد زیادی از مردم نباشید. بلکه به دنبال یافتن افراد و مخاطبان مناسب و هدف باشید. تحقیق کنید با چه کسانی می‌خواهید تعامل برقرار کنید، سپس دنبال آن‌ها بگردید. افراد مناسب را به صورت آنلاین و آفلاین پیدا کنید. قبل از ایجاد و شروع تبلیغ محتوای خود، برای گروه خاص و مشخصی از مردم که با اهداف بازاریابی شما همسو هستند، تحقیق و تحلیل‌های خود را انجام دهید.

 

تفاوت و شباهت‌های بین هردوی بازاریابی را بشناسید و بفهمید چگونه مکمل یکدیگر هستند

به جای تمرکز روی یک نوع بازاریابی، سعی کنید از هر دوی آن‌ها به بهترین نحو استفاده کنید و از مزایای هر دو بهره ببرید. برای مثال بررسی کنید که چگونه نظرات آنلاین، کسب‌وکارهای کوچک مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، کافه‌های محلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به گزارش Invesp، حدود 90 درصد مصرف‌کنندگان نظرات آنلاین را قبل از دیدن یک کسب وکار می‌خوانند. 88 درصد مصرف‌کنندگان به نظرات مشتریان آنلاین اعتماد می‌کنند. 72 درصد مصرف کنندگان می‌گویند که نظرات مثبت باعث می‌شود به یک کسب‌وکار محلی اعتماد کنند. 72 درصد مصرف‌کنندگان تنها پس از خواندن یک نظر مثبت اقدام می‌کنند. بنابراین باید قابلیت اطمینان، تخصص و حرفه‌ای گری خود را نه تنها در بازاریابی بلکه در تجربه‌ای که به مشتریان ارائه می‌دهید، نشان دهید. پس باید مراقب باشید و ببینید که چگونه تجربه‌ای که شما فراهم می‌کنید و بازاریابی که در دنیای آفلاین انجام می‌دهید، تلاش‌های آنلاین شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برعکس.

 

رفتار مصرف‌کننده موبایلی را بشناسید

150 بار تعداد دفعاتی است که مردم در طول یک روز به تلفن خود نگاه می‌کند. به گزارش Facebook IQ، 73 درصد از مردم می‌گویند که همیشه موبایل به دست دارند. همچنین گفته می‌شود که حدود 45 درصد سفرهای خرید، به صورت موبایلی انجام می‌شود. بنابراین، اجازه دهید تلاش‌های بازاریابی آفلاین به تلاش‌های بازاریابی آنلاین شما بازخورد دهد.

با به کارگیری درست هر دوی بازاریابی آنلاین و آفلاین، خیلی زودتر به اهداف خود دست می‌یابید و اعتماد و وفاداری مشتری را جلب می‌کنید.

منبع:

https://www.dreamgrow.com//

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم