فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

جنگ بازاریابی محتوا بر سر چیست؟

خانه » استراتژی محتوا » جنگ بازاریابی محتوا بر سر چیست؟

جنگ بازاریابی محتوا بر سر چیست؟

در نبرد بازاریابی محتوا جان سالم به در ببرید

جنگ بازاریابی محتوا بر سر چیست؟
طبق تحقیقات صورت گرفته بازاریابی محتوا تا سال 2019 به صنعتی معادل 313 میلیارد دلار تبدیل می‌شود. از همین رو تعجب برانگیز نیست که بازاریابان به بازاریابی محتوا اهمیت داده و سریع‌تر از گذشته آن را به عنوان بخشی از استراتژی‌ بازاریابی خود در نظر می‌گیرند. چندی است که بازاریابی محتوا تبدیل به یک مبارزه بدون محدودیتی و یک رویارویی علنی برای تسهیم ذهن‌های مخاطبان شده است. در گذشته تولید محتوا خوب بود اما مدت‌ها است که دیگر این گونه نیست. مدت‌ها است که ذخیره‌ی محتواهای تولید شده توسط برندها در سراسر دنیا آنچنان گسترده شده است که گویا چیزی برای تولید باقی نمانده است. به نظر نمی‌رسد کسی آماده‌ی زیر و رو کردن نکات بی‌ارزشی باشد که هر روز منتشر می‌شوند. یکی از معضلاتی که افراد در هنگام صحبت در مورد بازاریابی محتوا با آن مواجه هستند، آن است که آن‌ها با بکارگیری گذشته در تلاش برای تعیین آن هستند که اکنون باید چه کاری انجام دهند. آنچه که در 10 سال آینده در بازاریابی محتوا در حال وقوع خواهد بود، کاملاً با آنچه در 10 سال گذشته اتفاق افتاده متفاوت است. دقیقاً مشخص نیست چه اتفاقی می‌افتد؛ اما قطعاً بازاریابی محتوا نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. قطعاً نیازهای محتوایی افراد برای 10 سال آینده متفاوت از آن چیزی است که در گذشته دنبال آن بودند. برای جذب مشتریانی که روز به‌ روز به واسطه‌ی بمباران اطلاعاتی، آگاه‌تر و هوشیارتر شده‌اند اصول زیر را در بازاریابی محتوا باید مد نظر داشت:
– همواره ایجاد ارزش و اعتماد را در بازاریابی محتوا رعایت کنید.
– نیازهای آتی مخاطبان خود را تشخیص دهید و محتوایی متناسب با آن تولید کنید.
– محتواهای خود را با کسب اجازه از مشتریان برای آن‌ها ارسال کنید.
– به آن‌ها توجه کنید و کاملاً مطمئن شوید که آن‌ها از توجه شما آگاهند.
ممکن است برخی در خصوص آنچه تاکنون گفته شده دچار سردرگمی شوند که ابتدا از جنگ صحبت شده و سپس به توجه به دیگران اشاره شده است. باید بگویم که جنگ یه مفهوم استعاری است و در برابر محتواهایی اعمال می‌شود که محتوای شما با آن در رقابت است. این ایده که شما در حال مبارزه با رقابت هستید، ایده‌ی قابل قبولی است. این مسئله که شما از نقد به عنوان سوختی برای حرکت رو به جلو استفاده کنید، حائز اهمیت است. در حقیقت زمانی که افراد وارد جنگ می‌شوند به افرادی که برای آن‌ها می‌جنگند توجه می‌کنند. به عبارتی زمانی که محتوایی تولید می‌کنید، در حقیقت گویی به افرادی که برای آن‌ها محتوا را تولید کرده‌اید، توجه می‌کنید نه آن محتوایی که قصد رقابت با آن‌ها را دارید.
یک رهبر حاذق نیروهای دشمن را بی هیچ جنگ و درگیری شکست می‌دهد. این دقیقاً همان کاری است که یک استراتژی بازاریابی محتوای موثر انجام می‌دهد به عبارتی این نبرد برای فروش بوده و آنچه می‌بایست به چنگ آورید موقعیت‌های استراتژیک ذهن مخاطبان‌تان است. به بیان ساده‌تر هدف محتوایی که تولید می‌کنید آماده‌سازی ذهن مخاطبان است، بدین ترتیب زمانی که شرایط خرید فراهم می‌شود اولین چیزی که به ذهن مخاطبان خطور می‌کند، نام برند شما خواهد بود.

چگونه در نبرد بازاریابی محتوا موفق شوید؟

 • نسبت 20/80 خود را بیابید.
  چنانچه همچون سایر برندها خروجی وبلاگ‌نویسی شما نیز افزایش یافته، احتمالاً اکنون تمایلی ندارید پای خود را روی پدال گاز گذاشته و سرعت خود را کم کنید. با این حال باید متوجه شوید که تعامل کلی مشتریان با محتوای شما به همان نسبت افزایش نخواهد یافت. در حالی که شما همچنان به محتوای منحصربفرد خود نیاز دارید، استفاده از تکنیک «گزینش محتوا» سودمند و مقرون به صرفه خواهد بود. ترفند مناسب تعیین نسبت مورد نظر شما و یافتن یک تعادل مناسب بین محتواهای تولیدی و محتواهای گزینشی است. در این بین می‌توانید ببینید چه محتوایی توجه بیشتری جذب می‌کند و آن را سرلوحه‌ی برنامه‌ی تولید محتوای خود قرار دهید. به عنوان یک بازاریابی محتوای موفق برخی صنایع توصیه می‌کنند، 80% محتوای گزینشی و منتخب مخاطبان و 20% محتوایی که شما دوست دارید تولید کنید را در نظر داشته باشید.
 • موضوعات خود را انتخاب کنید.
  مهمترین نکته این است که شما باید نقشه‌ی موضوعی محتوای خود را داشته باشید. باید بدانید چه چیزی را برای دلیلی تولید می‌کنید. در این میان گاهی می‌توانید یادداشت‌های مفید سایر برندها را به اشتراک بگذارید و نظرات و ایده‌هایی از برند خودتان را به آن اضافه کنید. اما نباید اجازه دهید موضوعات تولیدی آن‌ها نقشه‌ی محتوای شما را تحت‌الشعاع قرار دهد. پیش از تولید هر نوع محتوایی وقت بگذارید و نقشه‌ی راه خود را تعیین و هوشمندانه‌تر عمل کنید.
 • منابع خود را برای تولید محتوا گسترش دهید.
  اکنون که می‌دانید به دنبال چه نوع محتوایی هستید، لازم است مجموعه‌ی گسترده‌ای از منابع قابل اعتماد و موثق را پدید آورید. برخورداری از دو سه منبع برای تولید محتوا خوب است؛ اما کافی نیست. چرا که احتمالاً رقبایتان نیز برای دریافت محتواهای گزینشی خود به این منابع مراجعه می‌کنند. برای ایجاد یک شبکه‌ی بزرگ می‌بایست دائماً در جستجوی محتواهای مناسب همچون آیتم‌های خبری، اینفوگرافیک‌ها، وبلاگ‌ها و لیست مقالات باشید.
 • شرح خود را اضافه کنید.
  اگرچه بخش اعظم ساختار محتوای مورد نیاز شما هنگام گردآوری منبع تولید شده است، با این حال همچنان لازم است شرح خود را بیافزاید. این شرح می‌تواند در قالب نوشتن یک معرفی ساده و سپس به اشتراگ‌گذاری مطالب ارزشمند گردآوری شده باشد. می‌توانید در مقدمه‌ی محتوا، ایده‌ای ارائه دهید. حتی ممکن است گامی فراتر گذاشته و یک مقاله‌ی کاملاً جدید با منابع ارائه کنید. به هر نحوی که به این محتوا دست می‌یابید اطمینان بیابید که محتوا را به دقت به صاحبش نسبت دهید و از قوانین کپی‌رایت آگاه باشید.

 

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 60؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۲ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم