فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی محتوای ناب(Lean Content Marketing)

خانه » استراتژی محتوا » بازاریابی محتوای ناب(Lean Content Marketing)

بازاریابی محتوای ناب(Lean Content Marketing)

بازاریابی محتوای ناب و انتشار یک محتوا با استفاده از کم‌ترین منبع و تولید بیشترین ارزش

 

بازاریابی محتوای ناب چیست؟

روشن کردن موتور و به راه‌انداختن تولید محتوای با کیفیت همیشه آسان نیست. تا جایی که برخی اوقات ارائه‌ی محتوای با کیفیت بصورت مداوم، برخی از بازاریابان محتوا را با چالش‌هایی مواجه کرده است. چرا؟ به این خاطر که بسیاری از بازاریابان شرکت‌های کوچک و بزرگ، دچار کمبود بودجه، منابع و زمان کافی برای پیاده‌سازی استراتژی محتوا هستند که به درستی بتواند منجر به افزایش رشد در تمام مراحل قیف خرید بشود. خوشبختانه یادگیری طبقه‌بندی منابع و افزایش بهره‌وری با صرف منابع کمتر، حتی بازاریابان دچار کمبود و محدودیت را نیز برای ایجاد یک محتوای اثربخش، آماده خواهد ساخت.

 

یک توضیح مختصر!

در راستای بهینه‌سازی مصرف زمان، در یک توضیح مختصر و مفید اهمیت محتوای خوب را برایتان بازگو خواهیم کرد. خریداران امروزی متفاوتند. گام خریدار از لحظه‌ی اولین آشنایی با برند شما تا خرید مجدد به اندازه‌ی ‌گذشته، بلند نیست. در عوض، با وجود اطلاعات بسیار زیاد موجود در اینترنت، مشتریان شما ابتدا خودشان دست به تحقیق و جستجو می‌زنند. در حقیقت 66 تا 90 درصد فرآیند خرید، قبل از اینکه محصول را خریداری کنند، به اتمام می‌رسد. در نتیجه این وظیفه‌ی شماست که بعنوان یک بازاریاب، به مشتریان خود در طول فرآیند خرید، اطلاعات لازم را انتقال دهید. محتوای اثربخش به شما کمک می‌کند به یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد برای مشتریان خود تبدیل شوید و در نتیجه میزان ریسک را برای خریداران کاهش می‌دهد. چرا که از این طریق شما یک رابطه‌ی پایدار با مشتری برقرار خواهید کرد.

بازاریابی محتوای ناب = انتشار محتوایی که با استفاده از کمترین منابع، بیشتر ارزش را بدست می‌دهند

 

چگونه می‌توانید بازاریابی محتوای خود را با رویکرد ناب پیاده‌سازی کنید؟

1- اهداف بازاریابی محتوای خود را اولویت‌بندی کنید.

اگرچه اهداف بسیاری مطرح می‌شود، یکی از آن‌ها را به عنوان مشکل اصلی (که در واقع همان هدف اصلی است) انتخاب کنید و فقط در همان مسیر پیش بروید. شما نباید تصور کنید که قرار است تمامی سؤالات مخاطبان در صنعت خود را پاسخ دهید. محتوای تخصصی خود را تولید کنید.

2- مشخص کنید چه محتوایی برای دستیابی به هدف‌های اصلی کمکتان می‌کند؟

ممکن است برخی فرمت‌های محتواهای خلاقانه و جذاب وبلاگ یا شبکه‌ های اجتماعی که تعامل را افزایش می‌دهد، برای شما کافی باشد. شما نیاز دارید با محتوای صادقانه در بهترین فرمت و قالب اعتماد مخاطب را جلب کنید و او را برای خرید و تست محصول، وسوسه کنید.

3- محتوای اولیه وب‌سایت خود را تغییر بدهید.

به جای تولید حجم زیادی از محتوا تصمیم بگیرید گاهی تغییراتی در صفحات وب‌سایت خود بوجود بیاورید که برای مخاطبان چنان جذاب باشد که بخواهند آن را آزمایش کنند.

4- نتایج بازاریابی محتوا را همیشه تجزیه و تحلیل کنید.

زمانیکه شروع به اقداماتی در زمینه‌ی بازاریابی محتوا می‌کنید، بایستی قادر باشید نتایج آن را (از راه‌های مختلف مانند نظرسنجی و…) ثبت، ارزیابی و سپس تجزیه و تحلیل کنید. چرا که تنها با بررسی می‌توانید میزان تأثیرگذاری یا عدم تأثیرگذار بودن محتوا را بسنجید.

5- بر اساس نتایج ارزیابی‌های گذشته، مجدداً هدف‌گذاری کنید.

در ادامه بازاریابی محتوای ناب، لازم است شما در این مرحله دوباره همین روند را تکرار کنید تا در ادامه نتایج را بهبود ببخشید.

 

اصول محتوای ناب (lean principles) را بشناسید.

1- شناسایی ارزش:

اولین گام برای یک شرکت بزرگ برای هم‌گامی با اصول ناب، شناخت شخصیت مخاطب است. این به نوعی «دمیدن ذهن» محسوب می‌شود. قبل از اینکه به تحلیل ساختار بازار خود بپردازید، ضروری است که دقیقاً تصور کنید مشتری ایده‌آل شما چه چیزی می‌خواهد. فرضاً شما تولیدکننده‌ی کاپ‌کیک‌های لذیذ هستید و آنچه تصور می‌کنید این است که مشتری ایده‌آل شما عروسی است که می‌خواهد برای جشن عقد خود سفارش بزرگی به شما بسپارد. آیا کمبود بودجه‌ی او باعث می‌شود سراغ محصول ارزان‌قیمت برود؟ یا تنوع سفارش برای او (بطور مثال برای مهمان‌های گیاه‌خوار و خام‌خوار) رضایت‌برانگیزتر است؟ در تمرین شناسایی ارزش، هیچ سؤالی اشتباه نخواهد بود مگر اینکه شما فقط بر پایه‌ی حدس و گمان خود پیش بروید. به مصاحبه با مشتریان، بازخورد آن‌ها و هر نمایه دیگری که خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها را به شما روشن سازد، تکیه کنید.

 

2- ترسیم جریان ارزش:

درک بهتر چگونگی عملکرد بازاریابی محتوا، مهم‌ترین مرحله در افزایش بهره‌وری است. اگر روش کار خود را تاکنون ترسیم نکرده‌اید هم‌اکنون یک فلوچارت ساده (با مداد یا در یک نرم‌افزار ساده مانند Visio یا Excel) رسم کنید. آیا مقالات نوشته شده برای وبلاگ، هنوز در صف بررسی هستند تا روزی همکاری پیدا شود و آنها را ویرایش کند؟ آیا قابلیت چک کردن معیارهای وبلاگ اغلب به نفع وظایف دیگر کنار زده می‌شود؟ روش کاری خود را به صورت نقشه ترسیم کنید تا بتوانید یک خط پایه‌ای برای پیشرفت و بهبود عملکردتان بیابید.

3- ایجاد جریان:

تنها بعد از درک درست مشتریان و مسیر عملکرد خود می‌توانید به پیشرفت برسید. در قلمرو تولید، مدت زمان طولانی، نوعی هدردهی منابع به شمار می‌آید. این موضوع در بازاریابی محتوا نیز صدق می‌کند. اگر قادر به انتشار سریع نباشید، فرآیند جانمایی برند در میان خبرهای روز، ضعیف پیش خواهد رفت. اگر ارتباط شما با شبکه‌ های اجتماعی ضعیف باشد، محتوای شما از ارتقاء سطح کیفی که شایسته آن است، برخوردار نخواهد شد. اصول ناب رابطه نزدیکی با برنامه‌ریزی و ارتباطات مؤثر در شبکه‌ های اجتماعی دارد.

4- به جلو راندن (Establish Pull):

“فشار” عاملی در جهت ایجاد چالش‌ از اصول ناب برای یافتن جایگاه ویژه است. این مرحله نیازمند توانایی بالا در جمع‌آوری و تحلیل بازخورد مشتریان و انعطاف‌پذیری کافی برای ارتباط پیوسته و سریع می‌باشد. در اصل “فشار” به مفهوم تلاقی با تقاضای مشتری است. این به معنای تمایل برای برنامه‌ریزی محتوای وب‌سایت در ماه آینده بر اساس نتایج مربوط به تحلیل داده‌های مشتریان است، که برای تعیین کلیدواژه‌ها و موضوعات موردعلاقه خوانندگان اهمیت بسیاری دارد. فشار” ممکن است به نظر پیچیده بیاید اما به خوبی کسب‌ و کار را توسعه خواهد داد. با گوش‌دادن مداوم به مخاطبان و تغییر مسیرتان بر اساس نظر آنها، به دریافت نتایج بهتر نزدیک خواهید شد.

5- به دنبال کمال:

کلماتی که آخرین مرحله اصول ناب را توصیف می‌کنند، کلید درک درست از رویکرد ناب است. شما کمال و تعالی را بدست نمی‌آورید بلکه مدام در آن حیطه کار می‌کنید. به جای تکیه کردن بر اسناد گوگل، بر نتایج تجزیه و تحلیل رفتار و بازخورد مشتریان خود تکیه کنید. مراحل مختلف را ارزیابی کنید خصوصا هنگامی که تیم خود را رو به رشد می‌بینید. اگرچه هر روز ممکن است اینترنت چگونگی کسب‌وکار برخی شرکت‌ها را تغییر دهد، برخی چیزها هرگز تغییر نمی‌کنند. شرکت‌هایی که رشد می‌کنند رونق می‌یابند و در مسیر موفقیت پیش می‌روند همان شرکت‌هایی هستند که همواره حاضر به تغییر رویکرد خود می‌باشند.

با توجه به اینکه اتخاذ یک رویکرد ناب برای بازاریابی محتوا ممکن است یک روند در بازاریابی محتوا بنظر برسد، در نظر داشته باشید که به همان اندازه‌ای ارزش کسب می‌کنید که تلاش خود را گسترش می‌دهید. اگر برای بهبود مستمر، انرژی صرف کنید، نظرات کارامد را اعمال کنید و عملیات انتشار محتوا را هرچه سریعتر به انجام برسانید، به خط پایان و برنده بودن نزدیک‌تر خواهید شد.

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 58؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم