فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

محتوا چیست و چه تعریفی دارد

خانه » تولید محتوا » محتوا چیست و چه تعریفی دارد

محتوا چیست و چه تعریفی دارد

محتوا چیست ؟ محتوا بخش مهم و ضروری برای ایجاد ارتباط بین کسب‌و‌کار و مصرف‌کننده است. از طریق محتوا است که مردم اطلاعات برند را پیدا کرده، از آن استفاده نموده و به آن عمل می‌کنند. اکنون که بسیاری از کسب‌وکارها در مورد مدیریت محتوا، توسعه محتوا، استراتژی محتوا و هر چیز دیگر محتوا صحبت می‌کنند، یافتن معنی دقیق محتوا دشوار است. برای سؤال محتوا چیست ، بسیاری تعاریف مختلفی از محتوا را ارائه داده‌اند که در ادامه به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

محتوا اطلاعات و تجاربی است که به دست کاربر نهایی و یا مخاطب می‌رسد. “چیزی است که از طریق برخی از رسانه‌ها به صورت صوتی، متنی یا از طریق هر یک از هنرهای مختلف” بیان می‌شود.  برخی دیگر  محتوا را چنین تعریف می‌کنند: “محتوا ارائه اطلاعات با یک هدف خاص به مخاطبان از طریق یک کانال و در یک فرم خاص است”. این تعریف دارای پنج جزء است:

 • اطلاعات
 • هدف
 • مخاطب
 • کانال
 • فرم

رمز ایجاد ارتباطات موفق، در شناسایی و بهینه‌سازی دقیق هر یک از این عناصر منحصر به ‌فرد است. در زیر به توضیح 5 عنصر و نحوه‌ی عملیاتی کردن آن‌ها می‌پردازیم.

1) اطلاعات

چه ایده‌هایی را منتشر می‌کنید؟ اطلاعات ترکیبی از مهم‌ترین ایده‌هایی است که مخاطب باید آن‌ها را بداند. نیاز به دانستن جزئیات کلیدی (شواهد، توضیحات و نمونه‌ها) که از آن ایده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

2)هدف

چرا این کار را انجام می‌دهید؟ می‌خواهید مخاطبان به چه چیزی فکر کنند؟ چه احساسی داشته باشند؟ چه کاری انجام دهند؟ محتوا زمانی بسیار موفق است که شما آن را برای رسیدن به یک هدف خاص طراحی کنید. بیان دقیق این هدف به مخاطبان شما انگیزه دهد و محتوای تولیدی را بهبود می‌بخشد.

3) مخاطب

برای این محتوا مخاطب هدف شما چه کسی است؟ بسیاری از مواقع، کسب‌وکارها و برندها بدون شناخت نیاز مخاطب و توجه به او، محتوا تولید می‌کنند. افراد و مخاطبانی که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید، دغدغه‌ها و سؤالات آن‌ها را شناسایی کنید.

4) کانال

چگونه محتوا را به دست مخاطبان خود می‌رسانید؟ در فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی که مخاطبان هدف شما حضور ندارند پست نگذارید. اگر افرادی که می‌خواهید محتوای شما را ببینند و به آن‌ها دست یابید در لینکدین هستند، پست‌ها و محتوای خود را آنجا قرار دهید. با تمام کانال‌هایی که مخاطبان شما در آن حضور دارند، شروع کنید. از یک “فیلتر هدف” برای بررسی  لیست کانال‌هایی که به شما در رسیدن به هدف بهتر کمک می‌کنند، استفاده کنید. سپس، از مخاطبان یا “فیلتر هدف” برای محدود کردن بیشتر لیست استفاده کنید و روی آن کانال‌هایی که به طور مؤثر افرادی که به آن‌ها می‌خواهید دست یابید را هدف قرار می‌دهند، تمرکز کنید.

5) فرم

چگونه روابط خود با مخاطب را در آخرین حالت نمایش می‌دهید؟ پس از انتخاب کانال‌ها، نوبت به انتخاب ژانر می‌‌رسد. با انتخاب نوع محتوا شروع کنید. ویدئو، پست وبلاگ، مقاله یا پادکست بسازید. سپس فرم را از نظر نوع رسانه، طول، اندازه، سبک و غیره در نظر بگیرید تا یک محتوای مطلوبی تولید کنید. اما محتوا از نگاه هر مخاطبی متفاوت است و با وجود این همه تبلیغات در مورد بازاریابی محتوا، برای یک لحظه فکر کنید که محتوا چه تعریفی دارد؟ محتوا با توجه به بافت و موضوع برای افراد و موقعیت‌های مختلف، معانی مختلفی دارد. در زیر نگاهی می‌اندازیم به تعاریفی که برخی دیگر درباره محتوا داشته‌اند.

 در صورتی که تمایل به آشنایی با ویژگی‌ها و نحوه استفاده از فرمتها و قالب‌های محتوایی دارید، این کتاب را مطالعه کنید

آشنایی با 13 فرمت محتوایی که خوش شانسی می‌آورد

محتوا آگاهی‌دهنده (عملی، کاربردی، تاکتیکی) است

 
به گفته کانال MeetTheBossTV محتوا اطلاعات جذاب، مرتبط، قابل اعتماد، جالب، سرگرم‌کننده در قالب متن، تصویر، ویدئو یا صوتاست. هایدی کوهن می‌گوید: «محتوا اطلاعات با کیفیت و مفیدی است که داستان را به شیوه‌ای متناسب با هدف ایجاد یک احساس و یا ایجاد تعامل انتقال می‌دهد. »  ارائه محتوای زنده یا غیر زنده را می‌توان با استفاده از انواع فرمت‌ها از جمله متن، تصویر، ویدئو، صوت و یا سخنرانی بیان کرد. هنگامی که از محتوا برای اهداف بازاریابی استفاده می‌شود، محتوا باید شامل برندسازی سازمان بوده و خالی از هر نوع تبلیغ باشد و از یک فراخوان برای عمل استفاده کند. به عقیده‌ی برایان آیزنبرگ محتوای وب مثل یک گفتگوی عمومی است که بین شما و بازدیدکننده اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات این مکالمه یک طرفه، دو طرفه (بین بازدید‌کننده و شما) و یا گفتگو بین بازدیدکنندگان است. سایت MjGlobalCom در تعریف محتوا می‌گوید: «محتوا یعنی تصویر، ویدئو، بلاگ، اینفوگرافیک، مصاحبه، نظرهای مختلف، گیف، آهنگ، داستان، نکات، دانستنی‌ها و غیره.» 

 

محتوا تجربه است (مفید، هدفمند، نتیجه‌گرا)

آوینا کائوشیک در پاسخ سؤال محتوا چیست ؟ بیان می‌کند: «محتوا هر چیزی است که به زندگی خواننده ارزشی می‌افزاید. این ارزش‌ها با کمک کردن به مخاطب در انجام بهتر شغل خود، دقیق‌تر شدن آن‌ها، خندان، سرگرم کردن آن‌ها و آموزش فراهم می‌شود.»

کاترین آراگون نیز می‌گوید: «محتوا هرگونه اطلاعاتی است که اعتماد و اعتبار را برای مشتریان ایده‌آل خود فراهم می‌کند.» جوآن دامیکو هم نظر خود را چنین بیان می‌کند که محتوا هر گونه ایجاد ارتباط در هر رسانه‌ای است که به یک هدف کمک می‌کند. این هدف می‌تواند آموزش، اطلاع رسانی، سرگرمی، هشدار، توصیف خود و یا جرقه شروع مکالمه در یک زمینه خاص باشد. جو پولیزی تعریفی ساده از محتوا ارائه می‌دهد: «اطلاعات جذابی که آموزنده، جالب و سرگرم‌کننده است.» لیندون نا نیز چنین می‌گوید: «هرچیزی روی URL که می‌توان استفاده کرد، چیزی که خواندنی یا دیدنی یا قابل دانلود است.» بری فلدمن محتوا چیست را اینگونه پاسخ می‌دهد:  «تعریف ساده آن، پاسخ به سؤالات مشتریان است.» اندرو جانسون معتقد است محتوا هر چیزی جذاب، زیبا و هوشمندانه است و باید اساساً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند.

 

واژه محتوا بسیار مبهم است

متی. تی. گرانت می‌گوید: «مشکل تعریف محتوا به اصطلاح “محتوا” مربوط است. اگر یکی بخواهد منطقی پاسخ دهد احتمالاً با این جمله شروع می‌کند “محتوا هر چیزی را شامل می‌شود “ و پس از آن بگوید: محتوا به طور خاص هرچیزی را دربر نمی‌گیرد”. در نهایت، بگوید محتوا یک اصطلاح دوگانه عمومی به معنی “فرم” است که در آن فرم هم می‌تواند یک شکل فیزیکی، یک جعبه، یک شیشه، یک بطری و یا یک شکل متعارف رسانه مثل ویدیو، سریال یا یک مقاله، یک پست وبلاگ، یک نمایشنامه، یک رمان باشد. بنابراین اساساً می‌توان گفت که محتوا یعنی اطلاعات. به این معنا که محتوا مطلبی است که به اشکال مختلف بیان می‌شود.» اما به نظر الیور بلانچارد واژه محتوا آنقدر مبهم است که می‌تواند به معنای هر چیزی باشد و در عین حال می‌توان گفت هیچ معنایی ندارد. در اصل این واژه به معنای “چیزی برای پر کردن یک فضای خالی” است که می‌تواند عکس، ویدئو، تبلیغ بازاریابی، یک تحلیل کامل، شعر، متن‌های پوچ و بی‌ارزش باشد. چیزی که باید به آن اشاره کرد این است که حجم محدودی فضا وجود دارد که باید با محتوا آن را پر کرد.

در نهایت، هرکسی دیدگاه و تعریفی متفاوت از محتوا دارد. همانطور که در تعاریف بالا برای سؤال محتوا چیست  شاهد بودیم، برخی تعریف محتوا را وسیله‌ای برای پاسخ به سؤالات مشتریان، برخی آموزنده و مفید دانسته و برخی هنوز معنای آن را مبهم می‌دانند. نظر شما چیست؟ شما چه تعریفی از محتوا دارید؟

 

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم مطالعه کرده‌اند:

همه چیز درباره بازاریابی محتوا

پرسونای مخاطب مهم‌ترین معیار اثربخشی بازاریابی محتوا

چگونه و با چه شکلی تولید محتوا کنیم؟

منابع: google

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۲ دیدگاه
 • سپیده درخشانی ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  با سلام خدمت شما میشه راهنمایی کنید تولید محتوا به چه صورت انجام میشه

  • فرامحتوا ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

   سلام
   اگر منظور شما فرایند سفارش محتوا است: به این صورت انجام می‌شود که در ابتدا از طریق فروشگاه سفارش خود را ثبت و موضوع خود را مشخص می‌کنید، سپس محتوای درخواستی طی سه روز کاری به دستتان می‌رسد
   اما اگر منظورتان به طور کلی آشنایی با تولید محتوا است لینک زیر کمکتان می‌کند:
   https://faramohtava.com/content-creation-roundup/

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم