فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

خانه » تولید محتوا » منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

این روزها محتوای الکترونیکی سراسر وب را فرا گرفته است و از آن می‌توان برای آموزش، یادگیری الکترونیکی و برای اطلاع‌رسانی استفاده کرد. در این مقاله می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که منظور از محتوای الکترونیکی چیست و با چه هدفی از آن استفاده می‌شود؟

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟ | انواع محتوای الکترونیکی چیست؟

این روزها محتوای الکترونیکی سراسر وب را فرا گرفته است و از آن می‌توان برای آموزش، یادگیری الکترونیکی و برای اطلاع‌رسانی استفاده کرد. در این مقاله می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که منظور از محتوای الکترونیکی چیست و با چه هدفی از آن استفاده می‌شود؟

 

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

یکی از سیستم‌های مهم ارتباطی از دانش در عصر جدید از طریق شکل‌گیری وب و عرضه‌ی محتوا بوسیله‌ی اینترنت بوده است. این روزها تولید محتوا در قالب الکترونیکی نیاز هر روزه‌ی انسان‌هاست. با استفاده از رسانه‌ی قدرتمندی مثل اینترنت، مطالب را می‌توان به گروه‌های هدف با هزینه‌ی کمتر و به نحوی تأثیرگذار و مفید انتقال داد. اما در پاسخ به این سؤال که منظور از محتوای الکترونیکی چیست باید گفت که معانی و تعاریف بسیار گسترده‌ای درباره‌ی محتوای الکترونیکی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
به لحاظ فنی، محتوای الکترونیکی به هر نوع اطلاعات دیجیتالی گفته می‌شود که در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شود.
در تعریفی دیگر، E-content محصولات و خدماتی نامیده می‌شود که بصورت الکترونیکی ارائه می‌شوند. علاوه بر این، محتوای الکترونیکی (E-content) که همچنین از آن به عنوان محتوای دیجیتالی نیز یاد می‌شود به محتوا و یا اطلاعاتی که روی دستگاه‌های الکترونیکی مبتنی بر شبکه توزیع می‌شوند یا با استفاده از شبکه کامپیوتری مانند اینترنت در دسترس قرار می‌گیرند نیز گفته می‌شود. طبق فرهنگ لغت آکسفورد، محتوای الکترونیکی متن‌ها و تصاویر دیجیتالی است که برای نمایش در صفحات وب طراحی شده‌اند. به گفته‌ی ساکسنا آنوراگ، محتوای الکترونیکی اساساً بسته‌ای است که نیازهایی مانند به حداقل رساندن فاصله‌ها، اثربخشی هزینه، کاربرپسند بودن و سازگاری با شرایط محلی را برطرف می‌کند. محتوای الکترونیکی را می‌توان در مدل‌های مختلف برای انواع مختلف مخاطب تولید کرد. امروزه از این نوع محتوا برای برگزاری دوره‌های آموزشی و یادگیری الکترونیک بسیار استفاده می‌شود.
هدف از توسعه‌ی محتوای الکترونیکی ایجاد یک جامعه‌ی غنی از اطلاعات است. هر فردی در جامعه از ایجاد، دریافت، به اشتراک‌گذاری و استفاده از اطلاعات برای پیشرفت خود سود می‌برد. محتوای الکترونیکی معتبر، جامع و هدفمند شرایط برای دسترسی به محتوای دیجیتال با کیفیت بالا و مفید را فراهم کرده و بعنوان یک معلم مجازی تأثیرگذار عمل می‌‌کند. محتوا بدلیل انعطاف‌پذیری زمان، مکان و سرعت یادگیری روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود و شامل هر نوع محتوایی است که از طریق رسانه‌های مختلف الکترونیکی تولید و توزیع می‌شود. انواع مختلفی از محتوای دیجیتالی که از اهمیت آموزشی نیز برخوردار هستند بصورت آنلاین در دسترس مردم قرار گرفته است.

 

انواع محتوای الکترونیک

این روزها محتوای الکترونیکی سراسر وب را فرا گرفته است و از آن می‌توان برای آموزش، یادگیری الکترونیکی و برای اطلاع‌رسانی استفاده کرد. در این مقاله می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که منظور از محتوای الکترونیکی چیست و با چه هدفی از آن استفاده می‌شود؟

منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟ | انواع محتوای الکترونیکی چیست؟

انواع محتوای الکترونیکی عبارت‌اند از:

 

محتوای متنی

متن مهم‌ترین عنصر در هر محتوای الکترونیکی است و شما بخشی از محتوای متنی را در هر نوع محتوای دیجیتالی می‌بینید. کامپیوترها در هر سطح می‌توانند به تولید محتوای متنی بپردازند و فایل‌های متنی مثل ورد پد و MSWORD برای ایجاد متن استفاده کنند. در واقع می‌توان محتوای متنی را در قالب‌های زیر ذخیره کرد: txt، doc،htm  و pdf. مقالات و کتاب‌های الکترونیکی زیادی وجود دارد که آن‌ها را هم می‌توان در این دسته قرار داد.

 

محتوای تصویری

تصاویر را می‌توان در فرمت‌های مختلف bmp.gif ،jpg و png ذخیره کرد. bmp یک فرمت غیر فشرده است که عکس را در میلیون‌ها رنگ ذخیره می‌کند و محبوب‌ترین فرمت برای تبادل تصاویر بین برنامه‌های مختلف است. gif یک فرمت فشرده است و تصویر را در 256 رنگ ذخیره می‌کند. از این فرمت برای نمایش تصاویر در صفحات وب بسیار استفاده می‌شد. jpg یک فرمت تصویر بسیار عالی است و تصویر را در میلیون‌ها رنگ در فایل با اندازه‌ی بسیار کوچک ذخیره می‌کند که در نتیجه آن محبوب‌ترین فرمت برای محتوای الکترونیکی است. محتوای تصویری و ویدیویی را جذاب‌ترین نوع محتوای الکترونیکی می‌دانند.

 

محتوای صوتی

این روزها، فایل‌های صوتی و پادکست‌ها، کتاب‌های صوتی بخشی از این نوع محتوا را تشکیل می‌دهند و بین مخاطبان محبوبیت زیادی دارند چرا که هرجایی و حتی هنگام پیاده‌روی و رانندگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از محتواهای صوتی الکترونیکی برای تبدیل یک کتاب چاپی به صوتی و اغلب با اهداف آموزشی استفاده می‌شود. فرمت‌های مختلف صوتی وجود دارد که می‌توان بعنوان بخشی از محتوای الکترونیکی استفاده کرد. wav، au، mp3 و mid محبوب‌ترین فرمت‌های صوتی E-content است. au فرمت فشرده ذخیره صدا از طریق سان مایکروسیستمز است. MP3 یک قالب بسیار فشرده برای ذخیره‌سازی صدا و موسیقی است که فرمتی بسیار محبوب برای ذخیره‌سازی و تبادل موسیقی دیجیتال امروز است. mid هم یک فرمت محبوب ذخیره موسیقی است.

 

محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی ​​عالی‌ترین و هیجان‌انگیز‌ترین نوع محتوا در حوزه‌ی E-content است. با پیشرفت‌های اخیر در فناوری‌های فشرده‌سازی و پخش، محتوای ویدیویی به بخش مهمی از عناصر محتوای الکترونیک تبدیل شده است. همچون دیگر عناصر، محتوای ویدیویی دیجیتالی نیز فرمت‌های مختلفی دارد و به دو صورت فشرده و غیر فشرده ذخیره می‌شود. از محتوای ویدیویی با اهداف مختلفی مثل سرگرمی، آموزش، تبلیغات و… استفاده می‌شود. فیلم و سریال، ویدیوهای آموزشی جزو پرطرفدارترین نوع محتوای ویدیویی هستند.

 

انیمیشن

انیمیشن دوبعدی و سه‌بعدی ابزارهای ارتباطی قدرتمندی هستند. فناوری‌های فشرده‌سازی جدید کمک کرده است که انیمیشن به بخش منظمی از محتواهای الکترونیکی تبدیل شود. انیمیشن‌ها در فرمت‌های مختلف flc،swf و gif وجود دارند. flc یک فرمت قدیمی انیمیشن دوبعدی از AutoDesk است. swf فرمت جدیدی از ماکرومدیا برای ذخیره‌ی انیمیشن‌های دوبعدی است. برخی برنامه‌ها نیز انیمیشن‌های سه بعدی را در این فرمت محبوب اجرا می‌کنند. gif را هم می‌توان یک انیمیشن محسوب کرد.

 

جدای از این نوع محتواها، این روزها بسیاری از مدرسان، مشاوران کسب‌وکار، مدیران شرکت و حتی دانشگاه‌ها از محتوای الکترونیکی به بهترین نحو برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. امروزه، بیش از پیش کلاس‌ها، کارگاه‌ها، سمینار و وبینارهای آنلاین در فضای وب برگزار می‌شود که اکثر آن‌ها جنبه‌ی آموزشی دارند. کسب ‌و کارها نیز از این محتوا برای معرفی و تبلیغ برند خود، آموزش کارکنان و روش‌های کسب ‌و کار خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که در وب و یادگیری الکترونیکی محدودیتی برای مردم به لحاظ فاصله وجود ندارد، این فضا فاصله‌ی دانش بین مردم شهرهای مختلف را کاهش داده و روند یادگیری سریع‌تر، دسترسی به دانش روز جهان برای مردم در محیط وب و با انواع محتواهای مختلف تسهیل شده است.
اکنون که دیگر می‌دانید منظور از محتوای الکترونیکی چیست و با انواع آن آشنا شدید، در هر جا که هستید می‌توانید از آن برای رسیدن به بخشی از اهداف خود استفاده کنید. بهتر است از همین امروز شروع کنید.

 

 

منبع:

http://www.riemysore.ac.in

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۱ دیدگاه
  • http://www.roshdana.com/blog/---/ ۲۱ تیر ۱۳۹۸

    عالی بود سپاس از شما

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم