فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

در سال محتوای ویدیویی، چگونه به تولید می‌پردازید؟

خانه » تولید محتوا » در سال محتوای ویدیویی، چگونه به تولید می‌پردازید؟

در سال محتوای ویدیویی، چگونه به تولید می‌پردازید؟

محتوای ویدیویی بسازید

بازاریابان و متخصصان ارتباطات، به‌خوبی می‌دانند که 2017 سال ویدیو است. 83 درصد از کسب‌ و کارهایی که از ویدیو استفاده می‌کنند، می‌گویند که ویدیو زمینه‌ی بازدهی سرمایه را فراهم می‌کند و 99 درصد از شرکت‌هایی که سال گذشته از آن استفاده کرده‌اند، امسال برای استفاده دوباره از ویدیو برنامه‌ریزی کرده‌اند. با این حال هنوز بسیاری از صاحبان کسب‌ و کار از اینکه خودشان دست به تولید محتوای ویدیویی بزنند، می‌ترسند. اما ما به شما خواهیم گفت که ساخت یک ویدیو آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. هر کسب‌ و کاری با هر ابعاد می‌تواند داستان‌های حقیقی و تأثیرگذار خود را با صرف کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی تولید و منتشر کند.

گام اول: تمرکز خود را جهت دهید!

با ویدیوی خود چه کار می‌خواهید بکنید؟ تعیین هدف شما را در راستای تمرکز و شکل‌دهی به خواسته‌تان کمک خواهد کرد. به مثال زیر توجه کنید:

هدف: به جویندگان کار، مفهومی از فرهنگ کسب‌ و کار خود را ارائه دهید.

موضوع: «چگونه برنامه‌ی آموزشی ما، به پرورش رهبران می‌انجامد؟»

نوع ویدیو: مصاحبه با کارکنان

 

گام دوم: روایت محتوا را پیش‌نویس کنید!

پیام‌های کلیدی را به همراه چند نکته مهم یادداشت کنید، سپس داده‌هایی که در دست دارید را در جهت نوشتن یک متن سازمان‌دهی کنید. گاهی یک متن آسان یا یک طرح کلی بهتر است. نتایج تحقیقی نشان داده است که 83 درصد از مصرف‌کنندگان، حرف‌هایشان ساختاری دیالوگ‌گونه و محاوره‌ای دارد (همانطور که شما و دوستانتان در حین محاوره اینگونه مکالمه می‌کنید) و این به مراتب طبیعی‌تر و تأثیرگذارتر از صحبت‌های رسمی از پیش تعیین شده است.

گام سوم: استودیوی خود را راه‌اندازی کنید!

نورپردازی:

نورپردازی خوب برای ساختن یک ویدیو بسیار مهم است. نور طبیعی پنجره می‌تواند برای این قسمت بسیار کارآمد باشد، اما می‌توانید از هر منبع نوری دیگری که در دسترس دارید نیز استفاده کنید تا مطمئن شوید سوژه و صحنه به‌خوبی روشن است. منبع‌های نوری را مقابل سوژه قرار دهید (نه پشت سر) چراکه در این صورت سوژه تاریک بنظر خواهد رسید.

دوربین:

بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی تصاویری با کیفیت HD ضبط می‌کنند پس لازم نیست خجالت‌زده شوید که چرا یک «گوشی» تنها دارایی شما است. گوشی خود را در موقعیتی کمی بالاتر از سطح چشم سوژه تنظیم کنید و اگر از گوشی‌های هوشمند برای ضبط فیلم استفاده می‌کنید، حتماً آن را در حالت افقی نگه‌دارید تا از ایجاد لبه‌های سیاه (که در هنگام نگهداشتن گوشی بصورت عمودی بوجود می‌آیند) جلوگیری کنید.

سه‌پایه:

در صورت امکان، دوربین یا گوشی خود را توسط یک سه‌پایه روی سطحی محکم و ثابت نگه‌دارید. اگر بودجه‌ای برای اینکار اختصاص داده‌اید، می‌توانید آن را صرف خرید یک سه‌پایه حرفه‌ای یا لوازم جانبی گوشی هوشمند خود کنید.

صوت:

اکثر دوربین‌ها و آی‌فون‌های اپل مجهز به میکروفون توکار هستند اما مسلماً این میکروفون بهترین نخواهد بود. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از آن طریق صوت ویدیو خود را بهبود بخشید، استفاده از یک میکروفون تفنگی (shotgun microphone) است. در ابتدای کار حتما وضعیت ضبط صدا را مورد آزمایش قرار دهید. هیچ‌چیز بدتر از این نیست که مصاحبه‌ای را فیلم‌برداری کنید و سپس متوجه شوید صدا درست ضبط نشده است.

گام چهارم: ضبط!

و حالا قسمت جالب ماجرا! متن و طرح خود را به چند تکه کوچک تقسیم کنید (در نهایت قرار است این تکه‌ها بهم متصل شوند) سعی کنید از خطاهای خود درس بگیرید چرا که اکثر مواقع بهترین اتفاقات زمانی می‌افتد که شما در حال تمرین هستید. ایده‌ی خوبی است که تکه‌هایی 3 ثانیه‌ای از اول و آخر کلیپ را ضبط کنید چرا که در حین ویرایش ویدیو تعدادی نمونه در دست خواهید داشت.

گام پنجم: تصویرسازی کنید! گفتن فایده‌ای ندارد.

در این مرحله شما یک ویدیوی صحبت‌محور دارید. افزودن جلوه‌های بصری می‌تواند ویدیوی شما را جذاب‌تر و تأثیرگذارتر سازد. تصاویر افزودنی به ویدیو معمولاً b-roll نامیده می‌شوند. چند برش 5 تا 10 ثانیه‌ای که معرف و مطابق متن و طرح کلی فیلم شما است را جدا کنید و از آنها استفاده کنید. عکس‌ها نیز می‌توانند بعنوان b-roll استفاده شوند.

گام ششم: ویرایش ویدیو

در حال حاضر برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیار متنوعی در دسترس هستند که شما بتوانید به راحتی کار ویرایش ویدیو خود را به انجام برسانید. برای مبتدیان iMovie و Magisto را پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید با دیدن چند ویدیو آموزشی نحوه کار با iMovie را فرا بگیرید. در اصل شما کار ویرایش را با بخش صوتی ویدیو خود شروع خواهید کرد. بهترین بخش‌های صحبت‌ها را انتخاب کنید و آن‌ها را طبق همان نظمی که می‌خواهید مرتب کنید. سپس تمامی پرش‌های ناگهانی صوتی (در دیالوگ‌ها و خصوصا بخش‌های b-roll) را ویرایش کنید. برنامه Magisto ابزار لازم برای ویرایش جلوه‌های بصری را به شما خواهد داد. بایستی بدانید که در طول ویرایش ویدیو نهایتاً داده‌ها را به همان محصول نهایی (هدف شما از ویدیو) که می‌خواستید تبدیل کنید.

گام هفتم: مفهوم محتوای ویدیویی تولید شده را ارزیابی کنید.

هنگام تولید یک محتوای ویدیویی چند نکته اساسی که برهم‌زننده خواسته و هدف شما در تولید ویدیو هست را باید بشناسید و از رخداد آن‌ها جلوگیری کنید. نکاتی از جمله پیام‌های نامفهوم، اهداف پنهان، زیاده‌گویی بدون اعلان فراخوان، شباهت زیاد به ویدیوهای موجود، عدم پیشرفت و ارتقاء، اجرای ضعیف و… را مد نظر قراردهید. مهمترین نکته موفقیت و خلاقیت در ارائه مفهوم و هدف اصلی ویدیوی شماست. بنابراین در امتیازدهی به ویدیوی خود وزن بیشتری برای خلاقیت در مفهوم‌سازی قائل شوید.

با گسترش استفاده از ویدیو، مصرف‌کنندگان عادت به تماشای ویدیوهای کم‌هزینه کرده‌اند. در حقیقت تولید کمبود بودجه برای ساخت یک ویدیو و نداشتن ابزار حرفه‌ای، ویدیو را اصیل‌تر و قابل‌اعتمادتر نشان می‌دهد. پس نباید نگران این باشید که اولین ویدیو شما، دارای جنبه‌های زیبایی‌شناختی و سینمایی نیست. نکته مهم این است که این حرکت شما آغازگر تعامل از طریق رسانه‌ای قدرتمند خواهد بود که می‌تواند مخاطبان خود را جذب و با آن‌ها رابطه برقرار کند.

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 58؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم