فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

چگونه یک اینفوگرافیک اثربخش تولید کنیم؟

خانه » تولید محتوا » چگونه یک اینفوگرافیک اثربخش تولید کنیم؟

چگونه یک اینفوگرافیک اثربخش تولید کنیم؟

چگونه یک اینفوگرافیک اثربخش تولید کنیم؟

ما قصد داریم که شما زمان خود را جز برای تولید یک محتوای خیره‌کننده صرف نکنید. پس بهترین تجارب و راهنمایی‌های خود را به شما می‌بخشیم تا بتوانید یک اینفوگرافیک کاملاً اثربخش تولید کنید. در اینجا مراحل گام‌ به‌ گام تفکیک‌ شده در روند ساخت و نکاتی که باعث ارتقا و صدمه به هر مرحله می‌شوند را خواهیم گفت. مهم‌ترین نکته‌ای که باید بخاطر داشته باشید این است که هر مرحله، پایه‌ی مرحله‌ی بعدی است. بنابراین شما نیاز دارید تا هر مرحله را به وضوح به اتمام رسانده و به مرحله‌ی بعدی متصل کنید. پس حرکت رو به جلو خواهد بود، مرحله به مرحله.

1) با یک استراتژی شروع کنید:

مردم معمولاً از ایده‌ی یک اینفوگرافیک هیجان‌زده می‌شوند و می‌خواهند بلافاصله از دیزاین آن سر در بیاورند. اما این اولین چیزی است که یک اینفوگرافیک را خراب می‌کند. هر زمان که یک پروژه‌ی جدید را با شریک تازه‌ای شروع می‌کنیم، جلسه‌ی اول را به اعلام چیستی هدف می‌گذرانیم. در این مرحله با پرسش‌های متعدد باید هدف اصلی را شناسایی کرد:

 • برای بدست آوردن چه کسانی تلاش می‌کنید؟
 • هدف شما چیست؟
 • آیا اینفوگرافیک شما را به هدفتان می‌رساند؟
 • چگونه به موفقیت دست خواهید یافت؟

و زمانی می‌توانید به مرحله‌ی هیجان‌انگیز بعدی(ایده‌پردازی) بروید که گروه موفق به شناختن هدف (اهداف) شده باشد.

 

2) یافتن یک ایده‌ی خوب:

بسیاری از برندها اینفوگرافیک را برای خودشان می‌سازند نه برای افرادی که قرار است از طریق اینفوگرافیک به دایره‌ی ‌مشتریان بپیوندند. بهترین ایده زمانی بهترین عملکرد را دارد که در هسته‌ی مخاطبان تأثیرگذار باشد.

گام اول ایده‌ی بکر ناگهانی:

همکاران خوبی را انتخاب کنید و آن‌ها را در این مرحله دور هم جمع کنید. ایده‌ی ناب ناگهانی، زمانی جرقه می‌زند که چنین افرادی در اتاق فکر مشغول بحث با یکدیگر هستند. به تیم خود هدف نهایی را یادآوری کنید تا بحث در همان مسیر جریان یابد.

گام دوم ایده‌ی خود را نقد کنید:

ایده‌های ناگهانی ذهن آزاد، اگرچه جالب به نظر می‌رسند اما فراموش نکنید شما اینجا هستید تا به هدفی دست یابید. هر ایده را طوری نقد کنید که مطمئن شوید قابلیت ربودن توجه و علاقه‌ی مخاطبان را داراست. آیا این ایده می‌تواند مشکلی را حل کند یا دانشی را گسترش دهد؟ و یا ارزش کاربردی دارد؟ آیا مخاطبان آن را به اشتراک خواهند گذاشت؟ آیا تا به حال چنین چیزی تولید شده است؟

گام سوم یک خلاصه‌ی خلاقانه بنویسید:

این نوشته توجه همه را به خود جلب خواهد کرد و به تمامی کسانی که در پروژه مشغول هستند، تمام چیزی که لازم است بدانند را بطور خلاصه بازگو می‌کند. هم‌چنین در حین تولید اینفوگرافیک بایستی به جنبه سرگرمی آن نیز توجه کرد. قبل ازینکه به تولید بپردازید، مطمئن شوید تمامی گروه همگی در یک مسیر و با یک زبان (و هدف) پیش می‌روند. چند اصطلاح را بشناسید:

 • تجسم بصری داده‌ها: تصویری دقیق از داده‌ها، که دربردارنده جداول و نمودارهاست.
 • داده‌نمایی یا همان اینفوگرافیک: داده‌های گرافیکی مرکب از تجسم داده‌ها و نسخه‌ها.
 • طراحی اطلاعات: داده‌های گرافیکی که اطلاعاتی را منتقل می‌کنند اما نه لزوماً با اعداد و ارقام. (فلوچارت)
 • اینفوگرافیک (داده‌نمایی) تعاملی: محتوای بر پایه وب که کاربران را به تعامل و یا دستکاری متمایل می‌کند.

 

3) داستان خود را تعریف کنید:

اکثر مردم می‌اندیشند که اینفوگرافیک می‌بایست پیش از تأثیرگذاری یک تصویر چشم‌نواز باشد و درحالی است که این تفکری ناپخته خواهد بود. یک اینفوگرافیک خوش‌ساخت تأثیرگذار است. چرا که راوی یک داستان است. ترکیب متن و آرایه‌های تصویری این داستان را قابل‌فهم‌تر می‌سازند. کلمات شما ستون‌فقرات اثر است که تصاویر آن را قوی‌تر می‌کنند. داستان قوی‌تر، اینفوگرافیکی قوی‌تر در پی خواهد داشت.

4) داده‌های خود را حفاری کنید:

 روایت داستانی از داده‌ها یک راه مؤثر برای ایجاد تعامل و برقراری ارتباط است اما زمانی داده‌های شما توانایی تبدیل شدن به داستان را دارند که بسیار محکم و قوی باشند. چند نکته را به خاطر بسپارید:

 • داده‌های انحصاری و اختصاصی، مانند طلا با ارزش‌اند: داده‌های شخصی شما بهترین مرجع برای یک داستان اصیل، منحصربفرد و مستند است.
 • آمار داستان‌سرایی نیست: با افزودن آمار نمی‌توانید خاصیت داستانی بودن روایت را تقویت کنید. داستان از دل داده‌ها استخراج می‌شوند و تنها امار نیستند بلکه بیانگر معنا و دیدگاه خواهند بود.
 • داده‌ها می‌توانند دستکاری، تفسیر به رای و یا دچار معنایی نادرست بشنود: شما همیشه باید از یک منبع معتبر و غیرمغرضانه برای داده‌ها استفاده کنید.
 • فراهم کردن زمینه و بینش: زمانی که یک داستان قوی (در حالت ایده‌آل، استخراج داستان از مجموعه‌ای داده در دسترس) آماده کردید، در واقع زمینه و بینشی را فراهم می‌کنید تا خواننده از ان طریق هدایت شود.

 

5) یک داستان واحد بگویید:

ما همگی تا بحال با اینفوگرافیک‌های هیولایی مواجه شدیم که گویی قرار نیست به پایان برسند. چرا که وسوسه گفتن و افزودن نکات به داستان همیشه وجود دارد اما اینفوگرافیک زمانی موثر است که داستانی ساده و واضح را با قدرت بیان کند. اگر می‌خواهید جنبه‌های مختلف داستان را به خواننده نشان دهید، بهتر است این کار را از طریق تولید یک سری اینفوگرافیک انجام دهید، نه فقط طراحی یک طرح.

6) خاص خواننده‌ی خود بنویسید:

داستانی را بگویید که مخاطبان می‌خواهند بشنوند. در یک کلام: برای زبان و سطح فهم آن‌ها بنویسید.

 

7) بیش از حد هوش به‌ خرج ندهید:

گاهی اوقات بازاریابان برای روایت داستان درباره یک استعاره یا مفهوم خاص هیجان‌زده می‌شوند اما بکار بردن آن اگر در حد فهم مخاطبان نباشد ممکن است کار را بدتر کند.

 

8) اضافه‌گویی را حذف کنید:

متن و طرح اصلی اهمیت دارد نه تکرار جزئیات و افزودن مطالب خسته‌کننده و اضافه. بنابراین موجزتر بنویسید.

 

9) یک اینفوگرافیک عالی طراحی کنید!

اینفوگرافیک عالی به معنای ارتقای یک کپی، افزایش فهم‌پذیری و محتوا را تا جایی که جا دارد دچار درک بصری ساختن است. برای داشتن یک اینفوگرافیک عالی نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • مشخصات خود را بدانید
 • محتوا را قبل از اینکه طراحی کنید بخوانید
 • زبان بصری خود را دنبال کنید
 • اصرار بورزید
 • هرگاه توانستید به آزمایش بپردازید
 • اینفوگرافیک را اثبات کنید (قبل از اینکه آن را منتشر کنید تمامی خطاها را چک کنید. چرا که هیچ‌چیز شرم‌آورتر از درصد خطای بالا نیست)

 

10) اینفوگرافیک خود را توزیع کنید!

بعد از گذارندن مراحل و آزمودن داده‌ها و عدم وجود خطا، آن را به نمایش بگذارید. در این مرحله نیز به نکات زیر توجه کنید:

 • اینفوگرافیک خود را برای سئو بهینه‌سازی کنید
 • محتوای قابل اشتراک‌گذاری بسازید
 • تفکر انتقادی را حفظ کنید

 

تولید شده در فرامحتوا و چاپ شده در هفته‌نامه‌ی شنبه؛ شماره‌‌ی 58؛ صفحه‌ی 12 (لینک نشریه)

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۲ دیدگاه
 • محمد اکبری ۱۶ مهر ۱۳۹۷

  باسلام و عرض ارادت خدمت مدیران محترم ، فرا محتوا ، سئوالی رو داشتم :

  ایا فرامحتوا تولید محتوای اینفوگرافیک هم انجام میده ؟ / اگر انجام میده ، هزینه آن چقدر میشه ؟

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم