فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

اهمیت موشن‌ گرافیک‌ و کاربردهای آن

خانه » تولید محتوا » اهمیت موشن‌ گرافیک‌ و کاربردهای آن

اهمیت موشن‌ گرافیک‌ و کاربردهای آن

موشن‌ گرافیک‌ و پویایی محتوا

اهمیت موشن‌ گرافیک‌ و کاربردهای آن

دنیای طراحی و گرافیک در طول چند دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری کرده است. زمانی برای ساخت یک فیلم کارتونی نقاشی‌هایی را روی کاغذ می‌کشیدند و با برگ زدن آنها کارتون متحرک می‌ساختند. اما امروزه غول‌های نرم افزاری پا به میدان گذاشته‌اند و امکان ساخت انیمیشن‌های پیشرفته و با کیفیت را فراهم کرده‌اند. گرافیک پیوند محکمی با زندگی انسان‌ها خورده و ویدئوهای گرافیکی که اصطلاحاً موشن‌ گرافیک‌ نامیده می‌شوند، سهم چشمگیری از صنعت هنر و بازار تبلیغات را برعهده گرفته‌اند. موشن‌ گرافیک‌ ها به دلیل جذابیت و انعطاف بالایی که در انتقال پیام دارند، محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند و در برخی اوقات می‌توانند به دلیل اثرگذاری بالایی که دارند، دیدگاه یک جامعه را در موضوعی معین به کلی تغییر دهند. در این مقاله قصد داریم نگاهی کوتاه به موشن‌ گرافیک و کارکردهای آن داشته باشیم.

 

اهمیت موشن‌ گرافیک‌

موشن‌ گرافیک‌ ها با ایجاد حرکت در تصاویر گرافیکی زیبا و جذاب توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. گرافیک‌های متحرک از گرافیک‌های ساده بی‌تحرک جذابیت بیشتری دارند و این مسئله به ویژه در جلب توجه کودکان بیشتر قابل مشاهده است. کودکان و افراد کم سن و سال ترجیح می‌دهند به جای آن که کتاب‌های کمیک و مصور را برگ بزنند، به فیلم‌هایی در قالب موشن‌ گرافیک‌ با صدا و تصویرهای رنگارنگ و لحن‌های جالب توجه کنند و لحظه‌های خود را با آنها بگذرانند. به همین دلیل در حوزه‌هایی مانند بازی، آموزش‌های تصویری و یادگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلم‌های متحرک یا موشن‌ گرافیک‌ ها می‌توانند کاری کنند که پیام‌های مورد نظر سازندگان به راحتی در ذهن مخاطبان در رده‌های سنی مختلف نقش ببندد. همچنین بازاریابان به جای طراحی کاتالوگ‌ها و یا انتقال مستقیم اطلاعات خام، می‌توانند با ساخت موشن‌ گرافیک حجمی از اطلاعات مورد نظرشان را به صورت دلچسب‌تری به مخاطبان عرضه کنند. سبک‌های مختلف موشن‌ گرافیک این امکان را فراهم آورده تا برای هر رده سنی از کودکان تا بزرگسالان موشن‌ گرافیک‌ هایی متناسب ساخته شود. موشن‌ گرافیک‌ ها آن قدر پتانسیل تاثیرگذاری بر روی مخاطبان را دارند، که گاهی می‌توان از طریق آنها کاراکترهایی را طراحی کرد و طوری از آنها استفاده نمود که تبدیل به برند یک مجموعه شوند.

 

انواع موشن‌ گرافیک‌ ها

قرار نیست در این قسمت به انواع مختلف و سبک‌های فنی موشن‌ گرافیک‌ بپردازیم؛ بلکه هدف آن است که نمونه‌هایی از قالب‌های موشن‌ گرافیک‌ ساخته شده را برحسب نوع کاربری توضیح دهیم. بعضی موشن‌ گرافیک‌ ها توضیحی هستند و اهداف مختلفی دارند. این توضیح ممکن است مربوط به اطلاعات یک محصول باشد و یا مربوط به یک سرگذشت اجتماعی؛ از این رو گاهی از صداپیشه و یا گوینده هم در آنها استفاده می‌شود. امروزه مردم تنبل‌تر از گذشته هستند و ترجیح می‌دهند درباره یک محصول یا موضوع معین ویدئو تماشا کنند تا اینکه آن مطالب را در وب‌سایت‌ها و کتاب‌ها مطالعه کنند. یکی از نمونه کاربری‌هایی که در این گونه از موشن‌ گرافیک‌ها توانسته جای خود را در بین مخاطبان باز کند، موشن‌ گرافیک‌ های مرتبط با بازاریابی محصول هستند. در این دسته از موشن‌ گرافیک‌ها کاربردهای یک محصول و یا دستورالعمل استفاده از آن برای مخاطبان شرح داده می‌شود. دسته دیگر از موشن‌ گرافیک‌ ها در طراحی آرم‌ها و لوگوها استفاده می‌شوند. در این گونه، لوگوی موردنظر به صورت یک آیکون متحرک طراحی می‌شود و توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند. این خاصیت معمولاً سبب می‌شود تا برندهای شرکت‌ها به صورت پویاتری جلوه کند و در ذهن‌ها بیشتر ماندگار گردد. دسته دیگری از موشن‌ گرافیک‌ ها به فیلم، سریال و برنامه‌های تلویزیونی اختصاص دارند. در این گونه از موشن‌ گرافیک‌ ها فیلم‌های بلند و سریال‌های طولانی چند قسمتی با استفاده از نرم‌افزارهای ساخت موشن‌ گرافیک ساخته می‌شوند و برای مدت‌ها مخاطبان را به خود سرگرم می‌کنند. البته ساخت فیلم با موشن‌گرافیک کار نسبتاً زمان بری است و به یک همکاری تیمی منسجم و مستمر نیاز دارد؛ چرا که طراحی کاراکترها و برنامه‌ریزی حرکت‌ها باید برای ثانیه به ثانیه فیلم و برای اجزای مختلف کاراکترها مانند اعضای بدن، موها و حتی مژه‌ها و پلک‌ها انجام شود. نوع دیگری از موشن‌ گرافیک‌ها به ویدئوهای سه بعدی اختصاص دارند که برای واقعی‌تر کردن تعاملات با مخاطبان از آنها استفاده می‌شود.

 

نکاتی برای ساخت یک موشن‌ گرافیک‌ اثربخش

از انیمیشن‌ها و موشن‌ گرافیک‌ ها به جا و به موقع استفاده کنید. حتی اگر مشکل هزینه ندارید و تیم‌های منسجمی هم در اختیار دارید که می‌توانند در کمترین زمان برای شما موشن‌ گرافیک‌های جذاب بسازند، لزومی ندارد در همه موارد از این ظرفیت استفاده کنید. با همه قدرتی که موشن‌ گرافیک‌ ها دارند، به هرحال ممکن است در برخی از جاها استفاده از آنها نابجا باشد؛ فراموش نکنید که عکس، صوت و حتی متن هنوز کاربری‌های خاص خود را دارند و در برخی اوقات می‌توانند قوی‌تر از موشن‌ گرافیک عمل کنند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید دقت در انتقال اطلاعات است. اگرچه موشن‌ گرافیک‌ها قدرت شما در انتقال اطلاعات را بالا می‌برند، اما گاهی ممکن است این فرآیند به درستی صورت نگیرد و برعکس، باعث سردرگمی بیشتر مخاطبان شود. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهیم تغییراتی را که در بازار سهام رخ داده با آمار و ارقام بیان کنیم؛ از آنجایی که در موشن‌گرافیک‌ها حرکت زیادی وجود دارد، نباید از آمار و ارقام به سادگی عبور کنیم؛ بلکه با استفاده از نمودارها و کند کردن حرکت در برخی قسمت‌ها باید زمانی را برای هضم کردن اطلاعات توسط مخاطب درنظر گرفت. در برخی موارد بهتر است موشن‌ گرافیک‌ها را به صورت تعاملی بسازید؛ به این معنا که خود مخاطب امکان تغییر در ریتم، مکث، چرخش و راه اندازی مجدد و یا بازگشت به عقب و جلو را به صورت جزیی داشته باشد. سعی کنید المان‌های گرافیکی را که انتخاب می‌کنید دارای ربط موضوعی و محتوایی باشند. به عبارت دیگر هر تصویر و یا نشانه گرافیکی که صرفاً از زیبایی برخوردار باشد، لزمی ندارد که مورد استفاده قرار گیرد. چرا که مخاطبان در هنگام تماشای موشن‌ گرافیک‌ها مدام بین اجزای مختلف تصویر و تصاویر قبلی با بعدی در ذهن خود ارتباط برقرار می‌کنند و اگر نتوانند در جایی این ارتباط را برقرار کنند، گیج و سردرگم خواهند شد. استفاده از قالب داستانی برای روایت موضوعات به فهم و جذابیت بیشتر آنها کمک می‌کند. انسان‌ها معمولاً کنجکاوند که یک موضوع را در بستری از حوادث پیگیری کنند. بهتر است پس از ساخت موشن‌ گرافیک‌ آن را به صورت آزمایشی به چند نفر نشان دهید تا قدرت اثرگذاری و میزان وضوح آن را بسنجید و اگر لازم بود قبل از انتشار نهایی، تغییراتی را اعمال کنید

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم