فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

اهداف بازاریابی محتوا

خانه » استراتژی محتوا » اهداف بازاریابی محتوا

اهداف بازاریابی محتوا

اهداف بازاریابی محتوا

موفقیت در بازاریابی محتوا به چیزی فراتر از پژوهش، نوشتن و انتشار محتوا نیاز دارد. ارزیابی میزان اثربخشی بازاریابی محتوا تنها راهی است که  متوجه می‌شوید کاری که انجام می‌دهید مؤثر و کارآمد بوده است یا خیر. داشتن استراتژی محتوا در کنار اهدافی کاملاً مشخص ضروری است. بدون داشتن اهدافی مشخص، محتوایی که تولید می‌کنید، ارزش چندانی ندارد و نیازهای مشتریانتان را برآورده نمی‌کند. در حالی که اهداف بازاریابی محتوا هر سازمان ممکن است متفاوت و مختص سازمان خود باشد اما چهار هدف مستقیم و پنج هدف غیرمستقیم وجود دارد که هر بازاریاب محتوا باید در هنگام تولید، انتشار و بازاریابی محتوا به خاطر بسپارد. اهداف مستقیم و غیرمستقیم در بازاریابی محتوا عبارتند از:

اهداف مستقیم یا سطح اول

  • آموزش
  • اطلاع‌رسانی
  • سرگرمی
  • الهام‌بخشی

 

اهداف غیرمستقیم یا سطح دوم

  • افزایش آگاهی از برند
  • افزایش ترافیک وب‌سایت
  • جذب مخاطبان هدف
  • تبدلیل مخاطب هدف به مشتری
  • بهبود حفظ مشتری و ارتقای فروش

 هدف نهایی کسب‌وکارها و برندها از بازاریابی محتوا این است که محتوا آنقدر جذاب و مفید باشد که در نهایت، مخاطب شما را برای خرید محصول و خدمات شما ترغیب و متقاعد کند، اما قبل از آن شما به یکی از این 4 هدف بنیادی زیر برای جلب توجه، افزایش بازدید و حفظ وفاداری خواننده نیاز دارید.

آموزش

این نوع محتوا اغلب با تیتری که با واژه “چگونه” شروع می‌شود همراه است. تشنگی مردم برای دانستن اینکه چگونه باید یک وبلاگ را راه‌اندازی کنند، برای کسب‌وکار خود بازاریابی کنند و یا یک مشکل را حل کنند باعث می‌شود همیشه به سراغ محتواهایی از این دست بروند و توجهشان به آن‌ها جلب شود. به همین دلیل تولید و به اشتراک‌گذاری چنین محتواهایی همیشه ارزشمند است.

اطلاع‌رسانی

به روز نگه داشتن مردم با ارائه جدیدترین اخبار هدف روزنامه ها، مجلات تجاری و یا تلویزیون است. امروزه منابع و رسانه‌های زیادی از جمله وبلاگ و یا شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و یا فیس بوک وجود دارند که از طریق آن می‌توان به آگاهی‌بخشی و به روز نگه داشتن مردم کمک کرد. به یاد داشته باشید این نوع محتواها خیلی زود به اخبار قدیمی تبدیل می‌شوند و عمر مفید کوتاهی دارند.

سرگرمی

در بیشتر مواقع رسیدن به این هدف با استفاده از محتوای ویدئویی به بهترین نحو انجام می‌شود شما فقط کافی است یک آگهی کوکا کولا و یا یک ویدیوی خنده‌دار را ببینید تا قدرت بازاریابی محتوای سرگرم‌کننده را درک کنید. البته برای سرگرمی مردم تنها از ویدئو استفاده نمی‌شود و این سرگرمی می‌تواند یک نوع رسانه‌ای باشد که آموزنده و در عین حال سرگرم‌کننده باشد. اینفوگرافیک‌ها را نیز می‌توان در این دسته گنجاند. طنز در محتوا یکی از اجزای مهم در این دسته است.

الهام‌بخشی

بنابراین آموزش، اطلاع‌رسانی و یا سرگرمی سه هدف اول شما در ترکیب بازاریابی محتوا هستند اما هدفی که بیشتر اوقات نادیده گرفته می‌شود و مهم است “الهام‌بخشی” است. شاید الهام‌بخشی به مردم کار سختی باشد اما الهام‌بخشی و انگیزه دادن به آن‌ها کمک می‌کند به افرادی بهتر تبدیل شوند، محدودیت های خود را بشناسند و بیشتر تلاش کنند بنابراین، آنچه را که احساس می‌کنید برای آن‌ها الهام‌بخش خواهد بود، در محتوای خود بگنجانید. برای رسیدن به این هدف می‌توان محتوایی تولید کرد که در آن به زندگی نمونه‌هایی از افراد موفق اشاره شود که بر سختی‌ها غلبه کرده‌اند و یا نمونه‌هایی از افراد خلاق که دستاوردهای بزرگی به ارمغان آورده‌اند و جهان را تغییر داده‌اند را به مخاطب معرفی کنید.

هدف نهایی کسب‌وکارها و برندها از بازاریابی محتوا این است که محتوا آنقدر جذاب و مفید باشد که در نهایت، مخاطب را برای خرید ترغیب و متقاعد کند.

اهداف غیرمستقیم یا سطح دوم بازاریابی محتوا

افزایش آگاهی از برند

آگاهی از برند، یکی از اهداف  بازاریابی محتوا است. کسب‌وکارها دوست دارند مخاطبان محتوای ارزشمند آن‌ها را ببینند و دنبال کنند. افزایش آگاهی از برند نقش عمده‌ای در کسب درآمد ایفا می‌کند. یک گزارش حاصل از گروه اوراکل و آبردین (Oracle and Aberdeen Group) نشان داده است که 74 درصد از مدیران بازاریابی، افزایش آگاهی از برند را به عنوان یک اولویت و از اهداف بازاریابی محتوا ذکر کرده‌اند. دلیل آن هم واضح است چون محتوای با کیفیت و معتبر، تخصص شرکت شما را نشان می‌دهد و در ذهن مخاطب این سؤال شکل می‌گیرد که”چه کسی این محتوا را تولید کرده است؟” بنابراین روی محتوایی تمرکز کنید که توجه بسیاری از مردم را جلب می‌کند. به محتوایی که کاملاً مرتبط، جالب و هیجان‌انگیز است بیندیشید.

افزایش ترافیک سایت

در حالیکه اگاهی از برند،  هدف بزرگتری در بازاریابی محتوا است اما افزایش ترافیک وب‌سایت یک هدف متمرکز بر سوق دادن ترافیک به چرخه اصلی قیف فروش شما و از اهداف بازاریابی محتوا است. شما محتوا را با هدف کشاندن مردم به وب‌سایت خود، برقراری ارتباط با محتوای ارزشمند و کشاندن مخاطب به انتهای قیف فروش تولید می‌کنید. محتوا باید مردم را به سایت یا وبلاگ شما بکشاند، به آن‌ها نشان دهد که شرکت شما چه ارزشی دارد و چرا آن را ارائه می‌کنید و به این طریق آن‌ها را به قیف بازاریابی بکشانید.

یک گزارش حاصل از گروه اوراکل و آبردین (Oracle and Aberdeen Group) نشان داده است که 74 درصد از مدیران بازاریابی، افزایش آگاهی از برند را به عنوان یک اولویت در بازاریابی محتوا ذکر کرده‌اند.

جذب مخاطبان هدف

یکی از گام‌ها در قیف بازاریابی تبدیل ترافیک وبلاگ و وب‌سایت به مخاطبان هدفی است که می‌توانید پرورش دهید. تولید محتوا با هدف جذب مخاطب هدف راه بسیار خوبی برای انجام این کار است. به طور معمول، محتوایی که مخاطبان هدف را جذب کند به بازدیدکنندگان بالقوه‌ای نیاز دارد که یک فرم برای دسترسی به محتوا پر کنند. هر نوع محتوای رمزدار نیز به یک صفحه فرود منحصر به فرد نیاز دارد.

تبدیل مخاطبان هدف به مشتری

تبدیل مخاطبان هدف مشتری یکی از  مهمترین اهداف بازاریابی محتوا است. رسیدن به این هدف به شدت به کیفیت بازاریابی محتوای شما بستگی دارد. محتوایی که ایجاد کردید آیا نرخ جذب مخاطب بالایی را به ارمغان آورده است. چگونه تلاش‌های مداوم شما به کسب درآمد از این مخاطبان هدف در پایگاه داده منجر می‌شود؟ شما این مخاطبان هدف را با امید انجام معامله و فروش پرورش می‌دهید.

بهبود حفظ مشتری و افزایش فروش

هنگامی که مشتری را از آن خود کردید، فرایند بازاریابی محتوا به پایان نمی‌رسد. بلکه در این مرحله باید به تولید محتوای سفارشی مخصوص مشتریان خود بپردازید تا نرخ دفع کاربر را کاهش دهید، روابط با آن‌ها را تقویت کنید تا آن‌ها خریدهای بیشتری انجام دهند و بیشتر به سایت شما سر بزنند و وفادار بمانند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، اهداف بازاریابی محتوا مختلف و بسته به نوع سازمان و هدفی که دارد می‌تواند متفاوت و مختص خود سازمان باشد. اما عمده‌ترین اهداف بازاریابان محتوا هدف‌هایی است که در این مقاله ذکر شد و رسیدن بازاریابان به این اهداف، کمک شایانی به موفقیت کسب‌وکار آن‌ها نیز می‌کند.

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم