فراخوان جذب ایده در حوزه محتوا
اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان 02191097118

بازاریابی محتوا چه کمکی به هویت برند شما می‌کند؟

خانه » استراتژی محتوا » بازاریابی محتوا چه کمکی به هویت برند شما می‌کند؟

بازاریابی محتوا چه کمکی به هویت برند شما می‌کند؟

اگر لوگوی شرکت شما همراه با محتوایتان منتشر نشود آیا مخاطبانتان می‌توانند محتوای شما را شناسایی کنند؟ آیا کسی که محتوای شما را در کانال‌های مختلف می‌بیند می‌فهمد که همه آن‌ها متعلق به محتوای یک برند هستند؟ آیا محتوای شما در برندینگ مؤثر بوده است؟ آیا محتوای شرکت شما در «آزمون لوگو» قبول می‌شود؟ آیا می‌دانید آزمون بدون لوگو چیست؟ برای انجام این آزمون، مقالاتی را که نوشته‌اید همراه با مقالات رقبای خود در صفحه ورد کامپیوتر خود کنار هم قرار دهید آیا می‌توانید محتوای خود را از رقبا بدون کمک هرگونه آرم یا نام شرکت تشخیص دهید؟ اگر محتوای شما فاقد صدا و آهنگی متمایز باشد، برندینگ با محتوا کار راحتی نیست. وقتی اولین بار شروع به بازاریابی محتوا می‌کنید انتشار پست‌های وبلاگی در چند هفته ممکن است برایتان یک پیروزی بزرگ به نظر رسد؛ اما هنگامی که بحث فوت‌وفن ایده‌سازی محتوا پیش می‌آید باید زمان لازم را برای تولید محتوایی که هویت برند شما را نشان دهد اختصاص دهید. چرا؟ در جهان غرق در شلوغی‌های محتوای دیجیتالی، بازاریابی محتوا زمانی بسیار مؤثر است که شما دیدگاه روشن و متمایزی داشته باشید که برای مخاطبانتان سودمند باشد. عامل اصلی که یک محتوای معمولی را به یک شاهکار برندسازی تبدیل می‌کند چیست؟ قطعاً صدای برند شما است. صدایی که منجر به برندینگ می‌شود

استراتژیستی به نام دیما میدن می‌گوید: «صدای برند آگاهی دادن خودخواسته و دائم درباره هویت کسب‌وکار شما است.» او همچنین معتقد است که استراتژی‌های دیجیتالی بدون داشتن محتوای برند دار، کامل و مؤثر نخواهند بود.از استارتاپ‌ها گرفته تا کسب‌وکارهای جهانی، سازمان‌هایی دارای بهترین استراتژی محتوا هستند که محتوای تولیدی آن‌ها هویت منحصربه‌فرد برند آن‌ها را نشان می‌دهد و پس از آن از این محتوا برای ایجاد روابط قوی‌‌تر با مشتریان فعلی و آتی استفاده می‌کنند. محبوبیت محتوای برنددار در طی پنج سال گذشته افزایش یافته است. برای مشتریان فعلی و آتی، خواندن محتوای برنددار به مراتب جالب‌تر و بهتر از یک آگهی بازاریابی است. «برنددار» به محتوایی که آگاهی‌دهنده، آموزنده، سرگرم‌کننده و برای خواننده ارزشمند است گفته می‌شود. به لطف شبکه‌های اجتماعی چنین محتوایی مانند آتش پرحرارت است و به سرعت در دسترس مخاطبانی بسیار وسیع‌تر از یک پیام بازاریابی استاندارد قرار می‌گیرد. این نوع از محتواها در حوزه برندینگ بسیار قوی عمل می‌کنند.

 

چشم‌انداز برندینگ صدا و ارزش برند

همان‌طور که از نام آن مشخص است، «بازاریابی محتوای برند دار» باید در هویت برند خود ریشه داشته باشد. اگر محتوای شما در «آزمون لوگو» قبول نشود فقط شاهد سیل محتواهای معمولی روزانه خواهیم بود که به سوی مخاطبان هدف شما روانه می‌شود. برای اینکه محتوایی منحصر به فرد در زمینه برندینگ بسازید که هویت برند شما را تقویت و ماندگار کند، سه مرحله زیر را انجام دهید:

 

1) چشم‌انداز خود را مشخص کنید

می‌توان گفت که تقریباً هر سازمانی، دارای مأموریت یا بیانیه چشم‌انداز، اهداف و ارزش‌های اصلی است. بررسی کنید چگونه محتوایی که تولید می‌کنید این مأموریت، اهداف و ارزش را منعکس می‌کند. سپس این چشم‌انداز را با نیازهای مشتری خود تطبیق دهید. هر محتوای برندداری که تولید می‌کنید باید دیدگاه منحصر به فرد شرکت شما و تخصص آن در زمینه‌ی حل مشکلاتی که مشتریان با آن مواجهه هستند، به کار ببرد. برای مثال حامیان مالی امریکن اکسپرس، Open Forum را در نظر بگیرید که به صاحبان کسب‌وکار کوچک «بینش، انگیزه و ارتباطاتی» که برای رشد کسب‌وکار خود نیاز دارند، ارائه می‌دهد. در حالی که محتوا انواع مختلفی از موضوعات از جمله مدیریت پول تا تیم‌سازی را در بر می‌گیرد، هر محتوایی که  American Expressمنتشر می‌کند در جهت پیشبرد چشم‌انداز «کمک به کسب‌وکارهای کوچک» است.

 

2) صدای برند خود را بسازید

یک صدای برند ثابت و متفاوت جزء اساسی بازاریابی محتوای موفق در راستای برندینگ است. در عین حال که شما ممکن است یک ایده بسیار مشخصی درباره صدای برند خود داشته باشید از خودتان بپرسید، آیا کس دیگری در شرکت شما در هیئت‌مدیره با این صدای برند نیز وجود دارد؟ برندها مانند مردم، باید صفات و ویژگی‌های خاصی را برای به دست آوردن اعتبار اولویت‌بندی کنند. پیغام برند مبهم و صدای برند متناقض ممکن است مخاطبان شما را سردرگم کند. بنابراین، برای تدوین صدای برند و دستورالعمل‌ها وقت بگذارید. برای مثال، بسیاری از شرکت‌های B2B به دنبال ایجاد تعادل بین دانش حرفه‌ای و دسترسی به آن هستند. آن‌ها می‌خواهند به عنوان کارشناسان موضوع دیده شوند بدون اینکه بحث‌هایشان بیش از حد فنی و یا پیچیده به نظر رسد. در نتیجه، دستورالعمل مربوط به صدای برند ممکن است بر استفاده از زبانی دقیق، ساده و شفاف تأکید کند که از اصطلاحات فنی اجتناب می‌کند. راهنمای برند لازم نیست طولانی باشد: صدا و تن آن را می‌توان تنها با چند دستورالعمل پوشاند. مهم این است که شما این دستورالعمل‌ها را تدوین کنید به‌طوری که یک مجموعه واحد از قوانین برای هرکس که روی محتوای برندینگ در شرکت شما کار می‌کند وجود داشته باشد. از کار نویسندگان مستقل گرفته تا مدیران بازاریابی، بازاریابی محتوای شرکت شما باید صدای منسجم برند را منعکس کند. برای مثال، صدای برند Mailchimp یک نمونه بزرگ از نحوه‌ای است که یک شرکت B2B می‌تواند این تعادل را ایجاد کند. این شرکت از نشان دادن یک هویت برند با استفاده از منابع فرهنگی و عبارات محاوره‌ای به مشتریان خود نمی‌ترسد.

 

3) ارزش‌های برند خود را مشخص کنید

محتوای برنددار نه‌تنها برای تعریف چشم‌انداز خرید مفید است بلکه به مشتریان موجود شما یادآوری می‌کند چقدر ارزش‌های شما تأثیرگذار هستند. از مطالعات موردی گرفته تا مقالات سفید، چگونه می‌توانید محتوایی تولید کنید که به مشتریان موجود کمک کند ارزش محصولات شما را به حداکثر برسانند؟ شاید شما یک محصول جدید عرضه کنید و یا آموزش‌هایی برای ویژگی‌های پیشرفته یک محصول را در قالب محتوا به مخاطبان ارائه دهید. مهم این است که از محتوای برنددار خود برای حرکت از یک رابطه تبادلی به رابطه مشتری محور که ارزش واقعی را به نمایش می‌گذارد استفاده کنید. محتوای برندداری تولید کند که به مشتریان توضیح دهد چگونه از محصولات شما برای حل مشکلات خود استفاده کنند. محتوایی که ارزش برند شما را به حداکثر برساند و با برندینگبه حفظ مشتری منجر می‌شود.

بازاریابی محتوا در واقع یک استراتژی بازاریابی B2B ضروری است که اهمیت آن در آینده نیز روز به روز بیشتر می‌شود. به گزارش HubSpot، بازاریابان B2B ، حدود  28 درصد از کل بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی محتوا اختصاص می‌دهند؛ اما قبل از این‌که این کار را دنبال کنید، مطمئن شوید که محتوای برندینگ شما با چشم‌انداز، صدا و ارزش برند شما همخوانی دارد. با انجام این کار، قطعاً محتوای شما تأثیرگذار و مفید خواهد بود و ارزش سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

 

برای ما بنویسید که به چه موضوعی علاقه مند هستید تا برای شما تولید محتوا شود ؟

ترتیبی که فرامحتوا برای خواندن این دسته از مطالب پیشنهاد میکند :

مطالب مرتبط با این مقاله  
۰ دیدگاه

نظر خود را بنویسید

اطلاعات شما اسپم نمیشود ، اگر راهکاری پیرامون نظر شما داشته باشیم رایگان مشاوره و همکاری میکنیم